Φυλακιση στον ιδιοκτήτη μοτοσυκλέτας

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ελα να ανάψουν λίγο τα αίματα γιατί έχει και ψωφόκρυο...
Το λοιπόν μπουκάρει ο τύπος σπίτι σου και του κάνεις ότι σε φωτίσει ο Θεός...
Αν έχει γιό,πατέρα, αδέρφια, φίλους οτιδήποτε και έρθουν , τότε που καταλήγουμε?
Νομίζω στο ότι πρέπει να διαλέγεις προσεκτικά τις μάχες σου,να έχεις την διορατικότητα και την ψυχραιμία να βλέπεις στο δια ταύτα και να θυμάσαι πως όσα φέρνει η ώρα δεν τα φέρνει ο χρόνος.

Να είσαι έτοιμος για αυτοάμυνα και εξίσου έτοιμος να φρενάρεις όταν πας να ξεφύγεις.

Εκτός αν είσαι έτσι κι αλλιώς της νύχτας και δεν σε αφορουν ούτε ο πόλεμος και οι βεντέτες,ούτε τα δικαστήρια,ούτε οι τύψεις και σε αφορά μόνο να επικρατήσεις ως ισχυρότερος σε οποιαδήποτε μάχη ανεξαρτήτως διακυβευματος και τιμήματος.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και μιας και κάνουμε τέτοια κουβέντα να αναφέρω μια ιστορία που με κάποιους φίλους την έχω ήδη μοιραστεί αλλά είναι διδακτική.

Μερικά χρόνια πριν είμαι εφορευτική επιτροπή φυλακές Κορυδαλλού σε εκλογές. Όσοι φυλακισμένοι έχουν δικαίωμα ψήφου ψηφίζουν εντός των φυλακών.

Βλέπω ένα παλλικαρι που δεν έμοιαζε φυλακοβιος. Με συζήτηση με τους σωφρονιστικούς ήταν τελικά προφυλακισμένος αναμενε δική καθώς σε τσακωμό με τον γείτονα για μια θέση πάρκινγκ η κάτι τέτοιο έδωσε μια σπρωξια έπεσε ο άλλος πίσω στο κράσπεδο με το κεφάλι και έμεινε στον τόπο. Μια απλή πράξη πάνω στα νεύρα και τον τσαμπουκα που μπορεί να χε και δίκιο και τέλος η ζωή όπως την ήξερε.

Δεν συγκρίνω περιστατικά αλλά το παρόν εδώ με τον Άγγλο μπορούσε απλά να τελειώσει χωρίς τον τύπο να πάρει το αμάξι και να προκαλέσει σχεδόν θανατηφόρο τροχαίο. Το μόνο που κέρδισε μετά την στιγμιαία ικανοποίηση είναι άπειρα προβλήματα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ελα να ανάψουν λίγο τα αίματα γιατί έχει και ψωφόκρυο...
Το λοιπόν μπουκάρει ο τύπος σπίτι σου και του κάνεις ότι σε φωτίσει ο Θεός...
Αν έχει γιό,πατέρα, αδέρφια, φίλους οτιδήποτε και έρθουν , τότε που καταλήγουμε?
Αμα παρεις φορα και αυτους μια απο τα ιδια .:D


Δεν σκεφτεσαι αγαπητε καθαρα οταν σε εχει ο αλλος στριμωγμενο στην γωνια.Το σοι του αλλου οταν κοιτας να φυλαξεις το δικο σου ειναι το τελευταιο που θα σε απασχολησει.
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Αν τον κοπανησω το κεφαλι και τον στειλω αδιαβαστο πως με αντιμετωπιζει ο νομος?Η αν θες μεχρι ποιου σημειου δεν εχω επιπτωσεις?
Το μέτρο της νομιμης "επίθεσης"/προσβολής που εκτελείς κατά του δράστη, ενώ βρίσκεσαι σε άμυνα ή κατάσταση ανάγκης είναι, θεωρητικά, ανάλογη με την άδικη επίθεση που δέχεσαι εσύ ή τρίτος, ήτοι πρέπει να την αποκρούσεις χωρίς να τον βλάψεις παραπάνω από όσο επιχειρεί να σε βλάψει.
Πρακτικά, αν, σε απόπειρα ληστείας εις βάρος σου, στείλεις στο νοσοκομείο τον επίδοξο ληστή, αντί να τον "διώξεις", πιθανως θα έχεις πρόβλημα.
Όπως είπε ο Gus, ο Νόμος είναι ουσιαστικά οι άνθρωποι που θα σε κρίνουν, οι οποίοι σπανιότατα αντιλαμβάνονται τις πραγματικές συνθήκες που αντιμετωπίζουν οι ενώπιον τους.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αν χρησιμοποιήσω τη συσκευή που διώχνω τα σκυλιά-δολοφόνους, τον κλειδώσω με τις χειροπέδες(με ή χωρίς το γουνάκι) στο κρεβάτι μου και μετά τον καταδώσω ,πάω για ασέλγεια ή επίθεση?
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν χρησιμοποιήσω τη συσκευή που διώχνω τα σκυλιά-δολοφόνους, τον κλειδώσω με τις χειροπέδες(με ή χωρίς το γουνάκι) στο κρεβάτι μου και μετά τον καταδώσω ,πάω για ασέλγεια ή επίθεση?
Εξαρτάται αν έχει προηγηθεί.... διείσδυση, θα έχεις και την κατηγορία της ασέλγειας!!! :laugh:
Αν τώρα, έχει σημάδια και στα χεράκια του απ'τις χειροπέδες, έχεις σιγουράκι και επίθεση!!! :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Εξαρτάται αν έχει προηγηθεί.... διείσδυση, θα έχεις και την κατηγορία της ασέλγειας!!!
Αν τώρα, έχει σημάδια και στα χεράκια του απ'τις χειροπέδες, έχεις σιγουράκι και επίθεση!!!
Άρα, το γουνάκι μένει

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Αν χρησιμοποιήσω τη συσκευή που διώχνω τα σκυλιά-δολοφόνους, τον κλειδώσω με τις χειροπέδες(με ή χωρίς το γουνάκι) στο κρεβάτι μου και μετά τον καταδώσω ,πάω για ασέλγεια ή επίθεση?
Τυχερέ, η παρά φύσιν ασέλγεια δεν τιμωρείται με τον νέο ΠΚ. :ll:
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Δικανα και μαλακίες.
Δεν υπάρχει λόγος να πας φυλακή η να πληρώνεις λαμόγια.
Ενα καλό όπλο taser πρέπει να έχεις ειδικά άμα μένεις σε μονοκατοικία, ερημιά κλπ.
Τον παραλύεις του ρίχνεις και μια περιποίηση στα παΐδια να μη μπορεί να πάρει ανάσα για κάνα τρίμηνο και τον παραδίδεις με δεματικά στην αστυνομία όταν αποφασίσουν να σηκώσουν κάνα τηλέφωνο.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ο κακοποιός ΠΑΝΤΑ είναι ένα βήμα μπροστά.
Νομίζουν όλοι,ειδικά οι εκ του ασφαλούς κριτές των μέσων μαζικής ε(ν-ξ)ημέρωσης ότι τα θύματα είναι καλοκουρδισμένα Ελβετικά ρολόγια χωρίς ψυχή-συναίσθημα και οι αντιδράσεις θα είναι με τεράστια ψυχραιμία κλπ κλπ.


Να έχεις το χνώτο του κακοποιού επάνω από το κεφάλι σου ή του παιδιού σου και να πεις:

Σας παρακαλώ κύριε κακοποιέ περάστε έξω από το σπίτι μου διότι ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα με ίσα μέτρα να αντισταθώ στην επίθεσή σας η οποία είναι παρούσα.
Αν σας συλλάβω προβλέπεται ποινή Χ.
Τί κουβαλάτε μαζί σας να δω αν έχω ανάλογο αλλιώς περιμένετε να μου φέρουν...


 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λίγη υπομονή παιδιά...
Κάπου πήρε το αυτί μου ότι ο Άδωνις ετοιμάζει το καλάθι του βιτσιόζου... :secret:
Επιδότηση για αγορά δονητή μέχρι 30cm. Άμα είσαι μαγγανοπήγαδο πλήρωσε το μόνος σου.. ΩΩ μοντιέ επίπεδο χαμηλότερο και απο Εθνική Αργεντινής καταντήσαμε..:hungover:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επιδότηση για αγορά δονητή μέχρι 30cm. Άμα είσαι μαγγανοπήγαδο πλήρωσε το μόνος σου.. ΩΩ μοντιέ επίπεδο χαμηλότερο και απο Εθνική Αργεντινής καταντήσαμε..:hungover:
Έχουμε μέλλον για να γίνουμε αληταριο σαν τους αρζεντινους....είμεθα φλωρουμπες
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ο κακοποιός ΠΑΝΤΑ είναι ένα βήμα μπροστά.
Νομίζουν όλοι,ειδικά οι εκ του ασφαλούς κριτές των μέσων μαζικής ε(ν-ξ)ημέρωσης ότι τα θύματα είναι καλοκουρδισμένα Ελβετικά ρολόγια χωρίς ψυχή-συναίσθημα και οι αντιδράσεις θα είναι με τεράστια ψυχραιμία κλπ κλπ.


Να έχεις το χνώτο του κακοποιού επάνω από το κεφάλι σου ή του παιδιού σου και να πεις:

Σας παρακαλώ κύριε κακοποιέ περάστε έξω από το σπίτι μου διότι ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα με ίσα μέτρα να αντισταθώ στην επίθεσή σας η οποία είναι παρούσα.
Αν σας συλλάβω προβλέπεται ποινή Χ.
Τί κουβαλάτε μαζί σας να δω αν έχω ανάλογο αλλιώς περιμένετε να μου φέρουν...


Αυτή είναι μια πολύ σωστή τοποθέτηση όμως έχει και άλλη πλευρά το νόμισμα. Διαβάζω πολλούς "ψύχραιμους" οι οποίοι πιστεύουν ότι όταν έρθουν πρόσωπο με πρόσωπο με έναν κακοποιό θα είναι τόσο έτοιμοι με μια χράπα-χρούπα στο χέρι να ton σταματήσουν. Τους ενημερώνω ότι δε θα είναι -ή για να μην είμαι απόλυτος, λίγοι θα είναι- όσο και αν πιστεύουν όλοι ότι θα είναι. Σε αντίθεση με τον εισβολέα ο οποίος πιθανότατα έτσι και αλλιώς δεν έχει να χάσει και πολλά από τη ζωή του και ο οποίος που έτσι και αλλιώς κάνει εγκλήματα που έτσι και αλλιώς έχει ήδη διαπράξει και στο παρελθόν. Στο αντίκρισμα και μόνον ότι ο νοικοκύρης πάει να πιάσει ένα οποιασδήποτε μορφής όπλο.... τα πράγματα θα πάρουν άμεσα άλλη τροπή και αυτή δεν είναι πάντα της φυγής.
Η χρήση όπλων απέναντι σε ανθρώπους απαιτεί ειδική και μακροχρόνια εκπαίδευση η οποία μπορεί να λειτουργήσει πρακτικά ακόμη και σε καταστάσεις πανικού εκατέρωθεν (πανικός νοικοκύρη, πανικός εισβολέα). Χωρίς αυτήν την εκπαίδευση θα υπάρξουν πολλά λάθη με όχι καλά αποτελέσματα. Δεν ασχολούμαι καν με το νομικό κομμάτι.
Τα υπόλοιπα είναι βγαλμένα από καουμπόικες ταινίες...
Ίσως θα έχετε παρατηρήσει ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι νοικοκυραίοι που έχουν αντιδράσει είναι άνθρωποι τρίτης ηλικίας. Υπάρχει λόγος που συμβαίνει αυτό.

Και άρα ποια είναι η σωστή αντίδραση; Δυστυχώς για έναν άνθρωπο μέσης ηλικίας, μέσης οικογενειακής κατάστασης δεν υπάρχει απάντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ένας σκύλος με σωστή εκπαίδευση μειώνει δραματικά την πιθανότητα ο κακοποιός να εισέλθει στο σπίτι δεδομένου ότι ο σκύλος βρίσκεται μέσα στο σπίτι και όχι απέξω όπως συνήθως κάνουμε.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ειμαι αργα απογευμα στην αυλη και καποια στιγμη ακουω περιεργο ποδοβολητο απο διπλα.Ξαφνικα πεταγετε ενας απο το πουθενα και πεφτει μεσα στην αυλη μου...η διπλα αυλη ειναι σε πιο ψηλο σημειο.

Τον εχω στα 30 μετρα.Παιρνω το τσεκουρι που το ειχα προχειρο και ετοιμαζομαι.Σε κλασματα δευτερολεπτου και ενω ερχεται κατα πανω μου εκτιμω οτι μπορω να το εξουδετερωσω με την αναποδη του τσεκουριου και το γυριζω για να το χρησιμοποιησω σαν σφυρι.Ενω ερχεται κατα πανω μου και ενω εχω χαμηλωσει και ετοιμαζομαι να του παρω τα ποδια σταματαει και μου λεει εντρομος οτι τον κυνηγανε και του κανω νοημα προς τα που να παει.Εξαφανιστηκε σαν να μην υπηρξε ποτε.

Εκανα νοημα στην κορη να κλειδωσει το σπιτι και περιμενα μεχρι να σιγουρευτω οτι δεν θα ακολουθουσε αλλος.

Σπανιο φαινομενο να χασω την ψυχραιμια μου και ακομη πιο σπανιο να φοβηθω,αλλα..

Αν ηταν λιγο διαφορετικες οι συνθηκες και δεν ειχα τον χρονο να αντιδρασω οπως αντεδρασα,θα του ειχα ανοιξει το κεφαλι.Ο ανθρωπος δεν ειχε προθεση να μου κανει κακο και εγω μπορει να τον εστελνα στον αγυριστο με οτι αυτο συνεπαγεται.Απο την μια θα μπορουσε να θεωρηθει αυτοαμυνα απο την στιγμη που δεν γνωριζα τις προθεσεις του.Απο την αλλη ακομη και αν δικαιωνομουν θα ηταν πολυ το φορτιο για τις πλατες μου.

Κερδισμενος βγαινει οποιος μπορει να ειναι ψυχραιμος και να εχει την τυχη με το μερος του σε αυτες τις καταστασεις.
 
Top Bottom