Φωτισμός κ απορίες για xenon κ led.

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πάντως όσα σετ H3 εχω βρεί έχουν φωτεινότητα εως το πολύ 4000 Lumen και είναι γύρω στα 35 watt.
Δεν ξέρω αν σε καλύπτουν απο θέμα απόδοσης.
μια χαρά είναι τα lm αυτά Θένο.
Στη μεσαία σκάλα δουλεύουν τέλεια. Στο GS πάντα.... Στη μεγάλη σκάλα δεν κάνουν δέσμη, που είναι θέμα καθρέφτη φυσικά. Σ' ενα 990 με σύστημα (μάσκα-φωτα) της Touratech, μ@μάνε και στις 2 σκάλες! Από 4000lm η κάθε λάμπα!

Πάντως μου κάνει εντύπωση το Η3 που λέτε. Στο συγκεκριμένο 990 βάλαμε 2 Η7 λάμπες. Ίσως η Touratech έχει άλλη λάμπα ....?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
μια χαρά είναι τα lm αυτά Θένο.
Στη μεσαία σκάλα δουλεύουν τέλεια. Στο GS πάντα.... Στη μεγάλη σκάλα δεν κάνουν δέσμη, που είναι θέμα καθρέφτη φυσικά. Σ' ενα 990 με σύστημα (μάσκα-φωτα) της Touratech, μ@μάνε και στις 2 σκάλες! Από 4000lm η κάθε λάμπα!

Πάντως μου κάνει εντύπωση το Η3 που λέτε. Στο συγκεκριμένο 990 βάλαμε 2 Η7 λάμπες. Ίσως η Touratech έχει άλλη λάμπα ....?
Στο αμάξι είναι 9000 lm σύμφωνα πάντα με αυτά που γράφουνε.
Και φυσικά όταν έχεις προτζέκτορα και οχι καθρέφτη αποδίδουν πολύ καλύτερα.
Επίσης εχω διαπιστώσει ενα αρνητικό οτι στην βροχή-βρεγμένο οδόστρωμα και στο χιόνι το contrast (6500Κ) δεν βοηθάει καθόλου.
Σε αντίθεση με το στεγνό που είναι καταπληκτικές.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Στο αμάξι είναι 9000 lm σύμφωνα πάντα με αυτά που γράφουνε.
Και φυσικά όταν έχεις προτζέκτορα και οχι καθρέφτη αποδίδουν πολύ καλύτερα.
Επίσης εχω διαπιστώσει ενα αρνητικό οτι στην βροχή-βρεγμένο οδόστρωμα και στο χιόνι το contrast (6500Κ) δεν βοηθάει καθόλου.
Σε αντίθεση με το στεγνό που είναι καταπληκτικές.
σωστός για το κοντραστ που λες..... Αυτός είναι κι ο λόγος που ακόμα υπάρχουν οι απλές λάμπες, μάλλον....
το άλλο με τα lm, και στο μηχανάκι το σύνολο (αν έχεις και τις 2) θα είναι 8000. ;) Στο αμάξι το σύνολο λένε, αν θες ψάξτο. Πάντως σε Η4 και Η7, πάνω από 4500 lm δεν έχω βρει! (η κάθε λάμπα πάντα!)

Edit....

δεν "είχα" βρει....:D:D:D
μέχρι πριν τα Χριστούγεννα που ψαχνόμουνα, γιατί τώρα έχουν http://www.cyclopsadventuresports.com/7000-Lumen-H4-LED-Headlight-Bulb_p_169.html στα 7000lm:eek::eek::eek::eek:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
σωστός για το κοντραστ που λες..... Αυτός είναι κι ο λόγος που ακόμα υπάρχουν οι απλές λάμπες, μάλλον....
το άλλο με τα lm, και στο μηχανάκι το σύνολο (αν έχεις και τις 2) θα είναι 8000. ;) Στο αμάξι το σύνολο λένε, αν θες ψάξτο. Πάντως σε Η4 και Η7, πάνω από 4500 lm δεν έχω βρει! (η κάθε λάμπα πάντα!)

Edit....

δεν "είχα" βρει....:D:D:D
μέχρι πριν τα Χριστούγεννα που ψαχνόμουνα, γιατί τώρα έχουν http://www.cyclopsadventuresports.com/7000-Lumen-H4-LED-Headlight-Bulb_p_169.html στα 7000lm:eek::eek::eek::eek:
Σαν τις παρακάτω χρησιμοποιώ απροβλημάτιστα στο αμάξι.Ένα θεματάκι που υπήρχε με το canbus λύθηκε εύκολα.
Πολύ οικονομικές και απ'οτι βλέπεις είναι 8000 lm η καθεμιά.

'Αμα θές σου στέλνω το λίνκ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τώρα που το ξαναψάχνω σαν να έχεις δίκιο.
Αυτη η αποπανου τι ειναι?
Η7, ή Η4;
Αν εχεις 2 τετοιες σαφως εχω αδικο. Παντως Νοεμβριο που ειχα ψαξει οτι μπορουσα στο ιντερνετ, πανω απο 4000 δεν ειχα βρει.
Στα σετ των 2, ανεφεραν συνολο lm. Τωρα βλεπω 7 κι 8000 lm ανα λαμπα...
Χαμος ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτη η αποπανου τι ειναι?
Η7, ή Η4;
Αν εχεις 2 τετοιες σαφως εχω αδικο. Παντως Νοεμβριο που ειχα ψαξει οτι μπορουσα στο ιντερνετ, πανω απο 4000 δεν ειχα βρει.
Στα σετ των 2, ανεφεραν συνολο lm. Τωρα βλεπω 7 κι 8000 lm ανα λαμπα...
Χαμος ;)
Η7 είναι.
Η λάμπα γράφει οτι βλέπεις και βλέπω,το κουτί της επίσης ,στο site της εταιρίας γράφει οτι αυτή η απόδοση είναι σε ζευγάρι (4000lm η κάθε μια)...
Άντε βγάλε ακρη τώρα με τα νούμερα.:)
Το θέμα είναι οτι έχουνε καλό φως εκτός των περιπτώσεων που ανέφερα παραπάνω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η7 είναι.
Η λάμπα γράφει οτι βλέπεις και βλέπω,το κουτί της επίσης ,στο site της εταιρίας γράφει οτι αυτή η απόδοση είναι σε ζευγάρι (4000lm η κάθε μια)...
Άντε βγάλε ακρη τώρα με τα νούμερα.:)
Το θέμα είναι οτι έχουνε καλό φως εκτός των περιπτώσεων που ανέφερα παραπάνω.
Αυτα εβλεπα κι εγω τοτε, οσο το εψαχνα. Παντως η αλλη που εβαλα το λινκ πιο πανω, ειναι 7000 μονη της. Μονη τη δινουν, δεν ειναι σετ. Οποτε προχωρησε το πραμα ;)
 
Top Bottom