Φωτογραφιζοντας με το κινητό μας...

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Asus Zenfone 10,
Tέσσερις φωτογραφίες κολλημένες με το Bimostich.

Τοποθεσία Ξένο, Σαλαμίνα.




Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000

Στέκει αγέρωχος τόσα χρόνια ο πλάτανος της πλατείας του χωριού! Ευτυχώς την έχει γλυτωσει από την γαμωασθένεια..

(Μετά από ξύδια στο καφενείο η φωτό)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
απλή είναι απο iphone11 :ok:
Χωρίς φίλτρο, απλα μου έκατσε
Νομίζω ότι ο A13 επεξεργαστής της apple κάνει δυστυχώς ή ευτυχώς πάρα πολλά χωρίς να το αντιλαμβάνεται ο χρήστης.

Και εξηγώ λίγο παραπάνω : Όταν το δάχτυλό σου αγγίζει το κουμπί του κλείστρου, και προκειμένου να μειώσει την αντιληπτή καθυστέρηση, το iPhone παίρνει μια φωτογραφία που έχει ήδη τραβήξει πριν καν αγγίξεις την οθόνη. Αυτό γίνεται ξεκινώντας ένα είδος κυλιόμενης προσωρινής μνήμης λήψεων μόλις ανοίγεις την εφαρμογή Κάμερα. Μόλις πατήσεις το κλείστρο, το iPhone επιλέγει την πιο ευκρινή λήψη από αυτή την μνήμη. Αποθηκεύει λοιπον μια λήψη που υποθέτεις ότι τραβήξες. Η εικόνα που προκύπτει δεν είναι επίσης ούτε μια ενιαία έκθεση. Παίρνει επίσης πολλές εκθέσεις —πάρα πολλές— και τις συγχωνεύει σε μια φωτογραφία. Έτσι συνδιάζοντας λήψεις με υπερβολική και χαμηλή έκθεση διασφαλίζει ότι η εικόνα σου έχει περισσότερες λεπτομέρειες στις σκιές και τα φωτεινά σημεία.
Κάνει επίσης και πολλές άλλες παλαβομάρες ταυτόχρονα που είναι πολλές για να τις γράψω...

Όλα αυτά είναι εφικτά γιατί ο επεξεργαστής μπορεί να κάνει μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια πράξεις το δευτερόλεπτο.
Οπότε η φωτογραφία είναι ήδη φιλτραρισμένη κατα κάποιον τρόπο.
Δεν γράφω για να μειώσω την φωτογραφία ή τον χρήστη. Στο κάτω κάτω εσύ βρέθηκες εκεί, εσύ έβγαλες τον κινητό απο την τσέπη, και εσύ διάλεξες το κάδρο. Γράφω απλά για να ξέρουμε τι γίνεται στο παρασκήνιο.
 

theo_ts

Advexperience.gr
Περιοχή
Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
Suzuki Gs 500
New Force NF 500
Transfagarasan

 
Top Bottom