Φωτογραφικά σώματα και φακοί.

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Σε ρωτάω γιατί έχω δει αυτό... 600MP από Samsung;

Αν θεωρητικά δεν είχαμε περιορισμό σε MP γιατί να επιμένουν οι φωτοφραφικές στο γυαλί;
Λιγα λογια περι αισθητηρων.
Το προβλημα αφορά το μεγεθος των αισθητήρων στις συνηθης συσκευές ( κινητα και φωτογραφικες). Ετσι λοιπον οταν το μέγεθος ενός αισθητήρα απεικόνισης CMOS είναι σταθερό, ο μόνος τρόπος για να αύξησεις την δειγματοληψία και την ανάλυση είναι η μείωση του μεγέθους των pixel. Αλλά η μείωση του μεγέθους των pixel μειώνει επισης την ευαισθησία τους στο φως. Επομένως, κάτω από αυτούς τους περιορισμούς, υπάρχει μια ανταλλαγή ενος προβληματος με ενα αλλο, δηλαδη μεταξύ ανάλυσης και ευαισθησίας στο φως.
Σε καθε τεχνολογία αρχιτεκτονικής δομισης των pixel, η μείωση του μεγέθους των pixel θα μειώσει την απόδοση τους. Χωρίς αντισταθμιστικές τεχνολογίες, τα μικρότερα pixel έχουν παντα χαμηλότερο δυναμικό εύρος, χαμηλότερο συντελεστή πλήρωσης, χειρότερη ευαισθησία χαμηλού φωτός, υψηλότερο σκοτεινό σήμα και υψηλότερη μη ομοιομορφία.
Οι εφαρμογές απεικόνισης μέσω κινητού έχουν οδηγήσει σε τεχνολογίες αισθητήρων που αντισταθμίζουν σημαντικά την αναμενόμενη υποβάθμιση της απόδοσης με μειωμένα μεγέθη pixel. Ετσι οι τροποποιήμένες διαδικασίες κατασκευης στους αισθητήρες των κινητων ( micro-lenses, dual gate oxide, pinned photodiodes, floating diffusion κα) καθως και συγκεκριμενες τεχνικες κυκλώματων αντισταθμίζουν καποιους από τους πολλούς παράγοντες που διαφορετικά θα μειώσουν την απόδοση.

Για να γυρισουμε λοιπον στην αρχικη ερωτηση. Ο φακος σε ενα οπτικο συστημα χρειαζεται για να στρέψει την εικονα που θελουμε πανω στην επιφάνειά του αισθητηρα και να την φερει σε φοκους. Οσο μεγαλυτερος ο αισθητηρας τοσο μεγαλυτερα και τα οπτικα που χρειαζεται για να καλύψει την επιφανεια του αισθητηρα.
Ακομα και τα κινητά εχουν φακους απλα ειναι μικροτεροι διοτι ο αισθητηρας των κινητων ειναι πολυ μικρος. Μπορεις με αναζητηση στο youtube σε tear down τou s20 να δεις ποσο περιπλοκές διαταξεις φακων εχουν.
Απλα για να καλυψουμε την αποσταση ποιοτητας εικονας λογο του μικρου αισθητηρα χρειαζομαστε περισσοτερη αναλυση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Μια βοήθεια παιδιά με την εμπειρία σας.
Σκέφτομαι να πάρω στα χέρια μου μια D3300 από τα χέρια καλού φίλου με πολύ λίγα κλικ. Πιστεύω οτι είναι μια καλή επιλογή για να μπω στον κόσμο των dlsr μιας και η τιμή που θα την πάρω ειναι εξεφτελιστική. Το ερώτημα ειναι να ξεκινήσω με σταθερό 35mm φακό ή με 15-55; Κλίνω προς τον 35αρη γιατί δεν με ενδιαφέρει το ζουμ όσο η ανάλυση, η ευκρίνεια η φωτεινότητα και όλα τα καλά απο τον 35αρη.
Θα ήθελα λοιπόν να διαβάσω τις απόψεις σας.
Ευχαριστώ
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημέρα τον 35αρη θα πρότεινα μιας και είναι διαμάντι... ;)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
35αρι θα ελεγα και εγω. Ειναι πιο μικρος και απλοποιεί την διαδικασια της φωτογραφιας. Αργοτερα αν δεις οτι σαρεσει περισσοτερο κατξ αλλο προσθετεις ενα φακο ακομα στη συλλογη σου.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Παρένθεση -Δεν ξέρω αν έχει ξανα ειπωθεί.. ένας 35αρης σε μια dx κάμερα είναι 50αρης στην ουσία (52.5mm για την ακρίβεια)

Η D3300 είναι μαζεμένη και ελαφρυα κάμερα στα 24,2 mpixel
Και ο Κιτ φακός 18-55 έχει τεχνολογία vrII καλό φάσμα για να παίζεις για αρχή και να δοκιμάζεις με τον 35αρη όμως θα έχεις ποιο artistic αποτελέσματα. Αν μπορείς παρτους και τους 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρένθεση -Δεν ξέρω αν έχει ξανα ειπωθεί.. ένας 35αρης σε μια dx κάμερα είναι 50αρης στην ουσία (52.5mm για την ακρίβεια)

Η D5300 είναι μαζεμένη και ελαφρυα κάμερα στα 24,2 mpixel
Και ο Κιτ φακός 18-55 έχει τεχνολογία vrII καλό φάσμα για να παίζεις για αρχή και να δοκιμάζεις με τον 35αρη όμως θα έχεις ποιο artistic αποτελέσματα. Αν μπορείς παρτους και τους 2
Την D3300 νομίζω ανέφερε ο Παναγιώτης... Varonos
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Δίκιο έχεις...
Σορι το διορθώνω .
Αν και ειναι σχεδον ιδιες - έχουν τον ίδιο σενσορα .
οι διαφορες τους ειναι οτι η 5300 είναι 50 γραμμάρια ποιο βαρια εχει σπαστη οθόνη και νομιζω wireless και gps .

καλημέρα με χιονια σημερα στον βορρα .
ευκαιρία να βγουμε για κανα κλικ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δίκιο έχεις...
Σορι το διορθώνω .
Αν και ειναι σχεδον ιδιες - έχουν τον ίδιο σενσορα .
οι διαφορες τους ειναι οτι η 5300 είναι 50 γραμμάρια ποιο βαρια εχει σπαστη οθόνη και νομιζω wireless και gps .

καλημέρα με χιονια σημερα στον βορρα .
ευκαιρία να βγουμε για κανα κλικ
Για δείξτε καμμια φώτο. Εδώ χαμού τίποτα ακόμα
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Παρένθεση -Δεν ξέρω αν έχει ξανα ειπωθεί.. ένας 35αρης σε μια dx κάμερα είναι 50αρης στην ουσία (52.5mm για την ακρίβεια)

Η D3300 είναι μαζεμένη και ελαφρυα κάμερα στα 24,2 mpixel
Και ο Κιτ φακός 18-55 έχει τεχνολογία vrII καλό φάσμα για να παίζεις για αρχή και να δοκιμάζεις με τον 35αρη όμως θα έχεις ποιο artistic αποτελέσματα. Αν μπορείς παρτους και τους 2
Αυτό το artistic αποτέλεσμα που λες με ενδιαφέρει ποιο πολύ....δεν μπορώ να πάρω και τους δύο δυστυχώς οπότε έχω καταλήξει στον 35αρη.
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Ας ρωτήσω σε αυτό το θέμα:
Ποιο free ή καλύτερα open source πρόγραμμα επεξεργασίας προτείνετε; για αρχάριους πάντα...
 
Top Bottom