Φωτογραφικά σώματα και φακοί.

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Αν κατάλαβα καλά τελικά ο 35 δεν σε καλύπτει τελείως και νιώθεις περιορισμένος?

Μια πολύ καλή επιλογή κατα την γνώμη μου σε τελε ζουμ για dx είναι ο AF-P DX Nikkor 70-300mm f/4.5-6.3G ED ή ο ιδιος με VR.
Μπορείς να τον βρεις μτχ εύκολα καθώς δεν είναι συμβατος με πολλά παλιά σωματα ( λίστα εδώ ) και πολύς κόσμος τον πήρε κατα λάθος.
Το δικό σου σώμα θέλει update στο firmware για να δουλέψει με τον φακό αυτο.
Είναι ένας από αυτούς που έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον μου...καθότι και σε καλές τιμές.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είναι ένας από αυτούς που έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον μου...καθότι και σε καλές τιμές.
Εάν πας σε αυτό το εύρος δες και τον Tamron SP 70-300 F4/5.6
Έχει πολύ καλό stabilizer...
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εάν πας σε αυτό το εύρος δες και τον Tamron SP 70-300 F4/5.6
Έχει πολύ καλό stabilizer...
Απλά έχε υπόψη σου οτι ο συγκεκριμένος καλύπτει FX και για τον λόγο αυτό οι διαστάσεις και το βάρος είναι μεγαλύτερες απο οτι στο nikkor.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Απλά έχε υπόψη σου οτι ο συγκεκριμένος καλύπτει FX και για τον λόγο αυτό οι διαστάσεις και το βάρος είναι μεγαλύτερες απο οτι στο nikkor.
Πάντως σε μένα (D7200) δουλεύει καλά.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Επίσης ενδιαφέρον prime φακός είναι ο επερχόμενος Nikkor Z 40mm f/2...
Χαμηλό κόστος (270), ελαφρύς, διακριτικός... φακός επιλογής για street photography, νύχτα κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Επίσης ενδιαφέρον prime φακός είναι ο επερχόμενος Nikkor Z 40mm f/2...
Χαμηλό κόστος (270), ελαφρύς, διακριτικός... φακός επιλογής για street photography, νύχτα κλπ.
Εχει ανακοίνωσει επίσης εναν 28mm στην ίδια λογική compact prime και απο ότι φαίνεται στο road map υπάρχει πρόβλεψη για εναν 26mm (και εναν 24mm μονο για dx)
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Προσωπικά από τους S φακούς για της σειράς Ζ κάμερες της Νίκον έχω τον 35mm 1.8 εδώ και 7 μήνες κουμπωμενο στην Ζ6 και είναι σε άλλη διάσταση με τους 35αρηδες που έχω δουλέψει έως τώρα..
Θα ήθελα πάρα πολύ τον 14 - 24mm 2.8 αλλά πουλάς νεφρό για να τον πάρεις..
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Προσωπικά από τους S φακούς για της σειράς Ζ κάμερες της Νίκον έχω τον 35mm 1.8 εδώ και 7 μήνες κουμπωμενο στην Ζ6 και είναι σε άλλη διάσταση με τους 35αρηδες που έχω δουλέψει έως τώρα..
Θα ήθελα πάρα πολύ τον 14 - 24mm 2.8 αλλά πουλάς νεφρό για να τον πάρεις..
Ευτυχώς πλέον υπάρχουν επιλογές σε φακούς γιατί στην αρχή είχαμε θέμα αφού βασιζόμαστε σχεδόν αποκλειστικά στην Nikon.

Δυστυχώς όμως για να πάρει κάποιος πχ το holy trinity 2.8 S σε φακούς Nikon από 14 έως 200mm θέλει κανα εξαχίλιαρο...
* Για 2 χιλιάρικα πάνω κάτω για κάθε φακό αυτής της κατηγορίας θα πρέπει πλέον να κάνεις και απόσβεση επαγγελματικά.

Μιας και θα έχεις αρκετό υλικό σε ευρυγώνιες λήψεις από παλιά δες σε τι εύρος γωνία προτιμάς να τραβάς σε αυτή την κατηγορία και αν τελικά σε καλύπτει ο 20άρης prime 1.8 αντί για τον πιο ευέλικτο αλλά ακριβό 14-24mm 2.8.

Για τα δικά μου γούστα και ανάγκες με βλέπω να μένω όπως είπα σε έναν σχεδόν μόνιμα κουμπωμένο all around 24-120 f4 (ταξιδιωτική φωτογραφία) και κάποιους compact prime για πιο ειδικές αποστολές (εσωτερικές λήψεις, street, νύχτα κλπ). Ο 40άρης compact prime είναι καλή vfm πρόταση και ίσως όπως είπε και ο Γάλλος της παρέας, να περιμένω και τον 26άρη κάποια στιγμή.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ωραίο το εστιακό μήκος του 20αρη 1.8 είχα τον f mount αλλά για μένα όταν μιλάμε για τοπίο είναι από 14 έως 16mm το "sweetspot" προσπαθώ να αποφεύγω το f4 στους φακούς αν και το άνοιγμα που έχουν οι καινούργιοι της S σειράς η απόσταση που βρίσκονται από τον καθρέπτη και τα τρελά iso που σου επιτρέπουν τα Ζ καμερονια δεν είναι καθόλου το f4 που γνωρίζαμε μέχρι τώρα .
Προς το παρών βολεύομαι με τον ανταπτορα να κουμπώνω πιο παλιούς θαυμαστούς φακούς.
Σε μερικά χρόνια θα αρχίζουν να παίζουν και μεταχειρισμένοι σε καλες τιμές από την "Αγία Τριάδα " οπότε εν αναμονή
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ωραίο το εστιακό μήκος του 20αρη 1.8 είχα τον f mount αλλά για μένα όταν μιλάμε για τοπίο είναι από 14 έως 16mm το "sweetspot" προσπαθώ να αποφεύγω το f4 στους φακούς αν και το άνοιγμα που έχουν οι καινούργιοι της S σειράς η απόσταση που βρίσκονται από τον καθρέπτη και τα τρελά iso που σου επιτρέπουν τα Ζ καμερονια δεν είναι καθόλου το f4 που γνωρίζαμε μέχρι τώρα .
Προς το παρών βολεύομαι με τον ανταπτορα να κουμπώνω πιο παλιούς θαυμαστούς φακούς.
Σε μερικά χρόνια θα αρχίζουν να παίζουν και μεταχειρισμένοι σε καλες τιμές από την "Αγία Τριάδα " οπότε εν αναμονή
Διάβασα καλα λόγια για τον 14-30 f4 και είναι και 1κ κάτω. Λένε για διαφορες στο 14-16 ευρος όπου ο ο f2.8 ειναι καλύτερος αλλά δεν ξέρω η διαφορά δικαιολογει την τιμη. Αν έχεις τον 14-24 σε f mount (η αν τον βρεις μτχ) ενδεχομένως να μην αξίζει ακομα η μεταβαση στον z.
Και μιας και το έφερε η κουβλεντα : ο αντάπτορας αν έχω κατάλαβει δουλεύει μονο με AF-S AF-I και AF-P φακούς?
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Διάβασα καλα λόγια για τον 14-30 f4 και είναι και 1κ κάτω. Λένε για διαφορες στο 14-16 ευρος όπου ο ο f2.8 ειναι καλύτερος αλλά δεν ξέρω η διαφορά δικαιολογει την τιμη. Αν έχεις τον 14-24 σε f mount (η αν τον βρεις μτχ) ενδεχομένως να μην αξίζει ακομα η μεταβαση στον z.
Και μιας και το έφερε η κουβλεντα : ο αντάπτορας αν έχω κατάλαβει δουλεύει μονο με AF-S AF-I και AF-P φακούς?
.

Ναι η τιμή του δεν δικαιολογείται αλλά όπως και να το κάνουμε άλλο το 2.8 και άλλο το 4. .
Με τον ανταπτορα βάζεις ότι φακό θέλεις που μπαίνει σε f mount απλά δεν εστιάζουν όλοι με τους ποιο παλιούς παίζεις μανουαλ .
Η μετάβαση αξίζει αν μπορείς γιατί οι καινούργιοι φακοί είναι σε άλλο λεβελ , τα διαβάζουν όλα τέλειος διαφορετικά .
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
.

Ναι η τιμή του δεν δικαιολογείται αλλά όπως και να το κάνουμε άλλο το 2.8 και άλλο το 4. .
Με τον ανταπτορα βάζεις ότι φακό θέλεις που μπαίνει σε f mount απλά δεν εστιάζουν όλοι με τους ποιο παλιούς παίζεις μανουαλ .
Η μετάβαση αξίζει αν μπορείς γιατί οι καινούργιοι φακοί είναι σε άλλο λεβελ , τα διαβάζουν όλα τέλειος διαφορετικά .
Σκεφτόμουν κάποια στιγμή να αντικαταστήσω την D300 με μια ff και και σκεφτόμουν να πάω σε Nikon mirrorless. Μάλλον z5 οπως ο socrates .

Αλλά η πλειοψηφία των φακων που έχω είναι AF-D, γιατί τους χρησιμοποιώ στην και στην f3 και την f6. Απο ότι βλέπω ο αντάπτορας δεν υποστηρίζει autofocus στους φακούς αυτούς.
socrates έχει η z5 βοηθεια για focus σε μανιουαλ?

Επίσης σκεφτομαι οτι δεν τραβάω ψηφιακά τόσο πολύ πλέον και ότι ψηφιακές ανάγκες τις καλύπτω με μια fuji xt-20. Οπότε στην πραγματικότητα δεν έχω λογο να βιαζομαι..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Φρεσκότατη...
Νομίζω ότι είναι από τις ποιο καθαρές που έχω βγάλει και όσον αφορά τις δυνατότητες του φακού...
Nikon D7200
Tamron SP 70-300 F4-5.6
1/640, Iso 125, F9.




Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σπύρο επειδή δεν έχω πλέον παλιούς φακούς (μου έκλεψαν την παλιά φωτογραφική τσάντα με τον εξοπλισμό στο Σύνταγμα) δεν έχω πάρει αντάπτορα για να σου πω απο πρώτο χέρι. Μετά την D7200 πήγα κατευθείαν σε FF και Ζ mount.

Αλλα βλέποντας διάφορα βίντεο (ισχύει και για την z5 λογικά από τα σχόλια) δεν θα έχεις θέμα (focus peaking, πληροφορίες στο viewfinder κλπ).
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Σπύρο επειδή δεν έχω πλέον παλιούς φακούς (μου έκλεψαν την παλιά φωτογραφική τσάντα με τον εξοπλισμό στο Σύνταγμα) δεν έχω πάρει αντάπτορα για να σου πω απο πρώτο χέρι. Μετά την D7200 πήγα κατευθείαν σε FF και Ζ mount.

Αλλα βλέποντας διάφορα βίντεο (ισχύει και για την z5 λογικά από τα σχόλια) δεν θα έχεις θέμα (focus peaking, πληροφορίες στο viewfinder κλπ).
Βασικα κριμα για την κλοπη. :(
Ειναι μεγάλη μλκια. Ειδικά με το κόστος.

Οντως η z φαίνεται να είναι πολύ καλή επιλογή τελικά για manual. Ωστόσο μάλλον θα περιμένω για αργότερα καθώς τελικά είναι προτεραιότητα να πάρω 2 φακούς που θέλω εδώ και καιρό.
 
Top Bottom