Φωτογραφικά σώματα και φακοί.

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Φρεσκότατη...
Νομίζω ότι είναι από τις ποιο καθαρές που έχω βγάλει και όσον αφορά τις δυνατότητες του φακού...
Nikon D7200
Tamron SP 70-300 F4-5.6
1/640, Iso 125, F9.




Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μαστορα το μαραφέτι έχει και κύκλο που ακολουθεί την σελήνη για ακόμα πιό οξύες φωτογραφίες! ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μαστορα το μαραφέτι έχει και κύκλο που ακολουθεί την σελήνη για ακόμα πιό οξύες φωτογραφίες! ;)
Ναι ρε Σπύρο...:rolleyes:
Ήταν απλά λίγο βιαστικά χθες...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Από ότι είδα έβγαλε και 24-75 f2.8 s στα ίδια χρήματα. Περιεργη κίνηση πάντως..
Τον είδα είναι full frame. Δυστυχώς η Nikon άφησε ορφανή την Z50 από φακούς. Εκτός και αν νομίζουν ότι θα πληρώσει κάποιος full frame φακούς για να τους δουλέψει σε aps-c μηχανή απλά και μόνο επειδή έχουν το ίδιο mount :rolleyes:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Τον είδα είναι full frame. Δυστυχώς η Nikon άφησε ορφανή την Z50 από φακούς. Εκτός και αν νομίζουν ότι θα πληρώσει κάποιος full frame φακούς για να τους δουλέψει σε aps-c μηχανή απλά και μόνο επειδή έχουν το ίδιο mount :rolleyes:
Προς το παρον με 2 φακους (16-50mm f/3.5-6.3 και 50-250mm f/4.5-6.3) καλύπτει ενα μεγάλο ευρος. Ετοιμάζει και εναν 12-28 για dx. Ίσως βιάζονται να καλύψουν τις fx γιατι οι χρηστες dx είναι πιο συντηρητικοι στις αγορες. Οπως και να χει συμφωνώ ότι είναι ορφανό το συστημα.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Από ότι είδα έβγαλε και 24-75 f2.8 s στα ίδια χρήματα. Περιεργη κίνηση πάντως..
*είναι 28-75mm

Ακολουθεί την αγορά και προσπαθεί να δώσει σε αντιστοιχία ότι δίνουν άλλοι κατασκευαστές για άλλα συστήματα (βλ. sigma και tamron εν προκειμένω).
Σίγουρα επειδή δεν είναι S-Line θα έχει κάποιες εκπτώσεις στην κατασκευή αλλά θα είναι και σχετικά ελαφρύς.

Αν θα τον έπαιρνα αντι για τον 24-120 f/4 S, μάλλον όχι γιατί θέλω την ευελιξία που μου δίνει το μεγαλύτερο ευρος και ας μην είναι τόσο ταχυς.

Θα ήταν ταμάμ ωστόσο ως κιτ φακός σε πιο ακριβά σώματα, τωρα που έχουν αυξηθεί οι απαιτήσεις.


EDIT: Από ότι φαίνεται ο συγκεκριμένος φακός 28-75mm είναι ο πρώτος που έχει προκύψει από συνεργασία Nikon-Tamron αφού έχει ταυτόσιμα οπτικά με τον Tamron G1 28-75mm f/2.8 σε κέλυφος Nikon σε Z mount. Οπότε πιθανό είναι να προκύψει μια πιο budget (με πιο ελαφριούς φακούς) f/2.8 FF σειρά, αν αντιγράψουν και τους Tamron 17-28mm f/2.8 και 70-180mm f/2.8.

Ενδιαφέρον όμως θα έχει αν παίξουν και με φακούς που δεν προσφέρει η ίδια η Nikon αυτή την στιγμή ακόμα και σε aps-c mirrorless.

Πηγή: Which Tamron Lenses Should Nikon Z Prioritize?
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ελάτη...
Nikon D7200 ,Tokina SD 11-20 f2.8 (IF) DX
f4.5, 15", 18mm, iso 200


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Για τον antsoar :friendship:

Reynisdrangar

https://flic.kr/p/2n1Tj4j
Pentax 645nii, SMC Pentax-A* 645 300mm F4 ED, 2x Teleconverter, Ilford Delta 3200

Παγωμένη θάλασσα σε παγωμένη λαβα o_O

https://flic.kr/p/2n1MU99
Pentax 645nii, SMC Pentax-FA 645 75mm F2.8, 2x Teleconverter, Ilford HP5 400

Λίγες πληροφορίες για τις φωτό. Είναι τραβηγμένες από το ίδιο σημείο, λίγο ανατολικότερα του Reynisfjara viewpoint ( maps )
Στην επόμενη φωτο απο κινητό είναι η τοποθεσία και εγώ στα δεξιά.

https://flic.kr/p/2n1TvPJ
Είναι περίπου 10 το πρωί και ο καιρός είναι βροχερός και έχει πολύ αέρα. Το τι βλέπω μπροστά είναι στην επόμενη φωτό η οποία έχει και τα σωστά χρώματα ίσως με λίγο περισσότερο φως από ότι είχε...

https://flic.kr/p/2n1NaL6
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
snpl Εξαιρετική δουλεία. Πάντα με συγκινούσε ο Βορράς και τα κρύα τοπία
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Παγετώνας Skaftafell και 2 φίλοι...

https://flic.kr/p/2n1TRiZ
Pentax 645nii, SMC Pentax-A* 645 300mm F4 ED, 2x Teleconverter, Kodak Velvia 50

Η φωτό είναι τραβηγμένη στην όχθη στης λίμνης απέναντι από τον παγετώνα ( maps )
Η επόμενη φωτό είναι από το κινητό του φίλου με το κόκκινο μπουφάν και βλέπει προς τα εμένα και την λίμνη μπροστά μου. Τα χρώματα και το φως ειναι ρεαλιστικά. Είναι λίγο πριν τους τραβήξω φωτό και η ώρα είναι 4 το απόγευμα.

https://flic.kr/p/2n1TwsL
Μια φωτό στο ίδιο μέρος επί το έργο ... και καμμένη στα δεξιά γιατί ήταν η τελευταία στο φιλμ...

https://flic.kr/p/2n1NEZ6
Nikon F3, Nikkor 24mm f2.8, Fuji 400H

Στην ίδια τοποθεσία έχω τραβήξει ένα πανόραμα

https://flic.kr/p/2mnerS2
Είναι 12 καρέ με την pentax και τον 75αρι σε Fuji 400H με συρραφή στο photoshop. Αν θελεις να το δεις κανονικά κατέβασε το αρχείο. Με προσοχή γιατι είναι 115ΜΒ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Απίστευτα τοπία! Ο παγετώνας είναι σαν ένα γιγαντιαίο γούνινο παλτό πεταμένο στο πάτωμα!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Απίστευτα τοπία! Ο παγετώνας είναι σαν ένα γιγαντιαίο γούνινο παλτό πεταμένο στο πάτωμα!
Εχει ενδιαφέρον γιατι το πάρκο ειναι πραγματικά πολύ μεγάλο. Το παγοκάλυμμα Vatnajökull είναι το δευτερο μεγαλύτερο στην Ευρώπη και έχει γύρω στους 30 παγετώνες αρκετοί εκ των οποίων είναι προσβάσιμοι απο τα νότια το χειμώνα. Επίσης λόγο του κλίματος και της ηφαιστειακής δραστηριότητας το τοπίο αλλάζει χρόνο με το χρόνο οπότε και τα ιδια μέρη να επισκεφθείς δεν θα δεις ποτε τα ιδια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω θερμά τον Σπύρο snpl για την παραχώρηση του φακού,
τον Ανδρέα και τον Πέτρο petros KLR για το τρέξιμο...!!!
Επιφυλάσσομαι για τα ανταποδοτικά...! :friendship:
Οι παρακάτω φωτό είναι τραβηγμένες με σώμα Nikon D7200 & φακό Nikkor AF-S 300mm 1:4D ED και είναι στα πλαίσια δοκιμής του.





Τοποθεσία Τυμπανος στην οροσειρά των Αγράφων.


Και το πυροφυλάκιο που ανεβήκαμε στο laspotherapy tour όπως φαίνεται από εδώ.




(τώρα όμως που τις βλέπω και δω διαπιστώνω πως χάνουν πολύ σε ανάλυση σε σχέση με τις αρχικές...
Κάποιο site φιλοξενίας εικόνας που δεν ρίχνει την ανάλυση και το μέγεθος ξέρουμε...?)
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
(τώρα όμως που τις βλέπω και δω διαπιστώνω πως χάνουν πολύ σε ανάλυση σε σχέση με τις αρχικές...
Κάποιο site φιλοξενίας εικόνας που δεν ρίχνει την ανάλυση και το μέγεθος ξέρουμε...?)
To postimages.org που χρησιμοποιώ εχει αυτόν τον περιορισμό...
What is the maximum allowed file size on PostImage?
Images uploaded by both anonymous uploads and free accounts are limited to 24Mb and 10k x 10k pixels. Premium accounts are limited to 48Mb and 10k x 10k pixels.

I have selected the "Do not resize" option, but the images I'm uploading have shrinked anyway!
You can open an image's page and click the Zoom button or the image itself to view it in full resolution. After that, if you need the direct link to the image in the original resolution, you can right-click the zoomed-in image and select "Copy image address". Convenient access to the full-res image URLs from the code box is not provided at this time, but will be likely implemented in the future as an option for Pro accounts.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ χρησιμοποιώ το Google photos, έχω αγοράσει 200gb με 30 ευρώ τον χρόνο και ανεβαίνουν σε full ανάλυση.

Ήταν δωρεάν μέχρι τον Ιούνιο του 21, αλλά μάλλον είδαν ότι το χρησιμοποιεί αρκετά ο κόσμος και λένε ας τους χρεωσουμε να βγάλουμε ακόμα μερικά εκατομμύρια από αυτά που ήδη έχουμε.

Νομίζω δε θα βρεις δωρεάν cloud να ανεβάζεις σε φουλ ανάλυση.

Daggers in Brothel
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εγώ χρησιμοποιώ το Google photos, έχω αγοράσει 200gb με 30 ευρώ τον χρόνο και ανεβαίνουν σε full ανάλυση.

Ήταν δωρεάν μέχρι τον Ιούνιο του 21, αλλά μάλλον είδαν ότι το χρησιμοποιεί αρκετά ο κόσμος και λένε ας τους χρεωσουμε να βγάλουμε ακόμα μερικά εκατομμύρια από αυτά που ήδη έχουμε.

Νομίζω δε θα βρεις δωρεάν cloud να ανεβάζεις σε φουλ ανάλυση.

Daggers in Brothel
Γιάννη από Google Photos αν αντιγράψεις το link ανεβαίνουν εδώ κανονικά; Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα και δεν γινόταν.
 
Top Bottom