Φωτογραφικά σώματα και φακοί.

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι για το καλοκαίρι στην ελλάδα είναι η φωτογραφία στο φάσμα του υπερύθρου. Με ένα φίλτρο μπορούμε να απομονώσουμε το φάσμα του ορατού φωτός και να αποτυπώσουμε ένα τοπίο σε ένα φάσμα που δεν είναι αντιληπτό εξ αρχής από το μάτι.
Έτσι λοιπόν οι επιφάνειες και τα σώματα που μπορούν να ανακλούν την υπέρυθρη ακτινοβολία όπως είναι το φύλλωμα και η βλάστηση εμφανίζονται πιο ζωηρά ενώ η επιφάνειες που απορροφούν το υπέρυθρο φάσμα όπως το νερό και ο ουρανός εμφανίζονται πολύ σκοτεινά.
Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι τραβηγμένες με τέτοιο φίλτρο αλλά σε τελείως διαφορετικές συνθήκες φωτισμού.



Η λίμνη Δόξα και φαίνονται η κορυφές Ντουρντουβάνα, Νησί, Μαδερό και Γαιδουρόραχη. Η συγκεκριμένη φωτογραφία τραβήχτηκε με συννεφιασμένο ουρανό με πολύ μικρά ανοίγματα ήλιου που αποτυπώνονται στην φωτογραφία στα σημεία που φαίνεται πιο ανοιχτή η βλάστηση. Η έκθεση ήταν περίπου 3 λεπτά.



H δεύτερη φωτογραφία είναι τραβηγμένη στις όχθες του Πηνειού δίπλα στο πάρκο αλκαζάρ. Είναι τραβηγμένη μεσημέρι καλοκαιριού χωρίς σύννεφα. Η φωτογραφική είναι τοποθετημένη στο έδαφος στην σκιά του δέντρου στα δεξιά της φωτογραφίας προκειμένου να βγει ο ήλιος από το πλάνο. Εδώ το χαρακτηριστικό εφέ του υπέρυθρου φωτός είναι πιο έντονο και διακρίνεται από τα λευκά φυλλώματα των δέντρων και της βλάστησης στις περιοχές που λούζονται από το μεσημεριανό φως σε αντίθεση με τις περιοχές στις σκιές που είναι σκοτεινές.

Τα ίδια αποτελέσματα μπορούμε να πάρουμε και με ψηφιακή φωτογραφική ή και με κινητό. Η διαφορά είναι στην ψηφιακή επεξεργασία που χρειάζεται για να διατηρήσουμε κάποιους χρωματισμούς καθώς το φίλτρο σε έγχρωμο αισθητήρα δίνει πολύ έντονο κόκκινο χρώμα.

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο καθώς και πληροφορίες σχετικά με την επιλογή φίλτρου και τα αποτελέσματα στην ψηφιακή φωτογραφία υπάρχει εδώ :

Αν σε αρέσει αυτου του είδους η φωτογράφιση καλύτερα να πάρεις μια φθηνή DSLR - οχι ότι δεν έχει φαν να παίζεις και με τα φίλτρα - και να την μετατρέψεις σε infrared, με το φίλτρο έχεις αναγκαστικά παραπάνω έκθεση και δεν λειτουργεί αυτό πάντα καλά στο τελικό αποτέλεσμα
Eδω μια πειραματική δικιά μου μετατροπή σε infrared καθαρα digital στο Ps χωρις φιλτρα η καμερα infrared.
γενικά εχει ενδιαφέρον αυτου του είδους η τεχνική γιατι ένα απλο τοπίο μπορει να το μετατρέψει σε φανταστικό και εξωπραγματικό..

 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Υπάρχει ένα φαινόμενο που λέγεται σκέδαση Ρέιλι ( Rayleigh scattering) από το οποίο η IR φωτογραφία ωφελείται πολύ. Δυστυχώς είναι κατι δεν μπορεί να αντιγραφεί από το Ps η από άλλο προγραμμα ψηφιακής επεξεργασίας εύκολα. Παραλείποντας την φυσική εξήγηση, το οπτικό αποτέλεσμα είναι η δυνατότητα να κόβει την θολούρα της ατμόσφαιρας. Ένα παράδειγμα φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες



Έγχρωμη φωτό όπου φαίνεται η ατμοσφαιρική θολούρα.




Η ίδια σκηνή τραβηγμένη στα 740nm με φίλτρο IR, όπου η θολούρα έχει μειωθεί αισθητα και λεπτομέριες στο βάθος είναι περισσότερες.

Οι φωτό καθως και περισσότερες πληροφορίες για το θέμα είναι από εδώ : Infrared Haze Reduction
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν και δεν ειναι το θέμα κατάλληλο.
Αν δίνει καποιος μια Nikon d7200 η d7500 ας με ενημερώσει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν έχω παρακολουθήσει τις τιμές να σου πω. Δεν θα έλεγα όμως ότι είναι πολύ ακριβή η τιμή της για σώματα με κάτω από 30k κλικ.
Επειδή δεν κοιτάω τιμες και μου έκανε εντύπωση το είπα.
Και εγώ την 7200 εχω
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Από το συγκεκριμένο site έχω αγοράσει την D700 full frame δηλαδή με 450 ευρώ περίπου σε αριστη κατάσταση με κάτω από 20,000 κλικ. Είναι αξιόπιστο και δεν χρειάζεται να το φοβάται ο φίλος που ψάχνει D7200. Πάντως εγώ έχοντας ξεκινήσει από D7200, στην συνέχεια σε D750 καινούρια, την έδωσα και πήρα μια D700. Η μηχανή είναι σε άλλο επίπεδο, καθώς είχε πέσει στα χέρια μου μία και συγκρίνοντας την με την D750 στα χρώματα στην εμπειρία χρήσης υπερέχει ξεκάθαρα η D700 (οπότε δεν άντεξα έδωσα την D750 και πήρα μια D700) αν και παλιότερο μοντέλο για αυτό και θεωρείται ένα από τα καλύτερα σώματα που έβγαλε η Nikon.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Από το συγκεκριμένο site έχω αγοράσει την D700 full frame δηλαδή με 450 ευρώ περίπου σε αριστη κατάσταση με κάτω από 20,000 κλικ. Είναι αξιόπιστο και δεν χρειάζεται να το φοβάται ο φίλος που ψάχνει D7200. Πάντως εγώ έχοντας ξεκινήσει από D7200, στην συνέχεια σε D750 καινούρια, την έδωσα και πήρα μια D700. Η μηχανή είναι σε άλλο επίπεδο, καθώς είχε πέσει στα χέρια μου μία και συγκρίνοντας την με την D750 στα χρώματα στην εμπειρία χρήσης υπερέχει ξεκάθαρα η D700 (οπότε δεν άντεξα έδωσα την D750 και πήρα μια D700) αν και παλιότερο μοντέλο για αυτό και θεωρείται ένα από τα καλύτερα σώματα που έβγαλε η Nikon.
D700, νομίζω πως ανήκει στο πάνθεον των DSLR αν και πάλιωσε πλέον. Την είχα και είναι πράγματι μια από τις καλύτερες μηχανές που μας έδωσε η Nikon, αλλά πλέον η εταιρεία έχει αρχίσει τις βλακείες και δεν βρίσκεις ανταλλακτικά σε μηχανές άνω της δεκαετίας. Την περασμένη εβδομάδα ήμουν στον γνωστό Άρη που επισκευάζει της Nikon και είχαμε αυτή τη συζήτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
D700, νομίζω πως ανήκει στο πάνθεον των DSLR αν και πάλιωσε πλέον. Την είχα και είναι πράγματι μια από τις καλύτερες μηχανές που μας έδωσε η Nikon, αλλά πλέον η εταιρεία έχει αρχίσει τις βλακείες και δεν βρίσκεις ανταλλακτικά σε μηχανές άνω τις δεκαετίας. Την περασμένη εβδομάδα ήμουν στον γνωστό Άρη που επισκευάζει της Nikon και είχαμε αυτή τη συζήτηση.
Στο κομμάτι ανταλλακτικα συμφωνώ δεν έχω να πω κάτι, και προφανώς το ξέρει χίλιες φορές καλύτερα ο Αρης που επισκευάζει και Nikon μηχανές. Αλλα πραγματικά μετά που χρησιμοποίησα μια D700 η D750 με φαινόταν υποδεέστερη, και αφού βρήκα με λίγα κλικ καμιά 17000 ΄αν θυμάμαι καλά σε αριστη κατάσταση από το εν λόγω site δεν δίστασα καθόλου και την αγόρασα και πούλησα την D750. Απλά δεν μου άρεσε η D750 και ας είναι καλύτερη στο ISO σε σχέση με την D700.. Για αυτό και την πρότεινα γιατί με 430 παίρνεις πολύ μηχανή μα πάρα πολύ με λίγα λεφτά και ανώτερη εννοείται από D7200. Αλλά ότι είναι παλιά είναι.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στο κομμάτι ανταλλακτικα συμφωνώ δεν έχω να πω κάτι, και προφανώς το ξέρει χίλιες φορές καλύτερα ο Αρης που επισκευάζει και Nikon μηχανές. Αλλα πραγματικά μετά που χρησιμοποίησα μια D700 η D750 με φαινόταν υποδεέστερη, και αφού βρήκα με λίγα κλικ καμιά 17000 ΄αν θυμάμαι καλά σε αριστη κατάσταση από το εν λόγω site δεν δίστασα καθόλου και την αγόρασα και πούλησα την D750. Απλά δεν μου άρεσε η D750 και ας είναι καλύτερη στο ISO σε σχέση με την D700.. Για αυτό και την πρότεινα γιατί με 430 παίρνεις πολύ μηχανή μα πάρα πολύ με λίγα λεφτά και ανώτερη εννοείται από D7200. Αλλά ότι είναι παλιά είναι.
Εγώ είμαι μαζί σου, το ίδιο θα έκανα αν και -προσωπική άποψη- θεωρώ τα 400 πολλά. Θα τα έδινα για μια στις ζελατίνες της. Βέβαια η καψούρα πληρώνεται και αυτό το σέβομαι.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η μηχανή είναι σε άλλο επίπεδο, καθώς είχε πέσει στα χέρια μου μία και συγκρίνοντας την με την D750 στα χρώματα στην εμπειρία χρήσης υπερέχει ξεκάθαρα η D700
Και εγώ προτιμώ την αισθηση και τα κοντρολς των παλιότερων σειρών ( d3/d300/d700).
Με τι φακούς την δουλεύεις?

Την είχα και είναι πράγματι μια από τις καλύτερες μηχανές που μας έδωσε η Nikon, αλλά πλέον η εταιρεία έχει αρχίσει τις βλακείες και δεν βρίσκεις ανταλλακτικά σε μηχανές άνω τις δεκαετίας.
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για όλα τα μοντέλα ή σε κάποια μόνο.Έχω στείλει για επισκευή σώματα και φακούς μεγαλύτερα των δέκα ετών και υπήρχαν ανταλλακτικά. Πχ έστειλα την F3 για επισκευή και υπήρχαν ακόμα ανταλλακτικα.
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Και εγώ προτιμώ την αισθηση και τα κοντρολς των παλιότερων σειρών ( d3/d300/d700).
Με τι φακούς την δουλεύεις?
Εχω έναν Nikon 50mm 1.8D και τον καινούριο Tokina 100mm 2.8 Macro ο οποίος είναι και εξαιρετικός για πορτραίτα. Και σκέφτομαι να πάρω και έναν ακόμα prime πιο ευρυγώνιο αλλά δεν έχω καταλήξει αν πάρω 28mm η 35mm
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για όλα τα μοντέλα ή σε κάποια μόνο.Έχω στείλει για επισκευή σώματα και φακούς μεγαλύτερα των δέκα ετών και υπήρχαν ανταλλακτικά. Πχ έστειλα την F3 για επισκευή και υπήρχαν ακόμα ανταλλακτικα.
Κι εγώ δε ξέρω, μου φαίνεται λογικό για μοντέλα που υπήρξαν άκρως επαγγελματικά να υπάρχει κάλυψη. Η συζήτηση μας αφορούσε πολλά από τα μοντέλα DX (π.χ. D90, D300, D300S) αλλά και συγκεκριμένα για την D700 ακριβώς επειδή την είχα και αναλύαμε τι μηχανάρα ήταν αυτή. Ο Άρης συγκεκριμένα μου είπε για 200 ευρώ (την D700) θα την έπαιρνα και ας την πέταγα αν δεν έβρισκα ανταλλακτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εχω έναν Nikon 50mm 1.8D και τον καινούριο Tokina 100mm 2.8 Macro ο οποίος είναι και εξαιρετικός για πορτραίτα. Και σκέφτομαι να πάρω και έναν ακόμα prime πιο ευρυγώνιο αλλά δεν έχω καταλήξει αν πάρω 28mm η 35mm
Εγώ σε ευρυγώνιο χρησιμοποιώ τον 24mm 2.8afd. Με βολεύει γιατί τον χρησιμοποιώ για "καθημερινές" λήψεις με την F3 καθώς στο άπειρο ότι είναι μακρύτερα από 2 μέτρα είναι σε φόκους.
Σε αυτή την σελίδα κάποιος έχει κάνει δοκιμές με τον 24 και την d700 : Lens testing - Nikon 24F2.8
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Εγώ σε ευρυγώνιο χρησιμοποιώ τον 24mm 2.8afd. Με βολεύει γιατί τον χρησιμοποιώ για "καθημερινές" λήψεις με την F3 καθώς στο άπειρο ότι είναι μακρύτερα από 2 μέτρα είναι σε φόκους.
Σε αυτή την σελίδα κάποιος έχει κάνει δοκιμές με τον 24 και την d700 : Lens testing - Nikon 24F2.8
Η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί και τον 24, πραγματικά δεν ξέρω όμως.

Στάλθηκε από το SM-G390F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η συζήτηση μας αφορούσε πολλά από τα μοντέλα DX (π.χ. D90, D300, D300S) αλλά και συγκεκριμένα για την D700
Μάλλον έχεις δίκιο. Έψαξα λίγο και υπάρχουν διάφορες αναφορές για 5 χρόνια σερβις και ανταλλακτικά μετά απο την απόσυρση ενός μοντέλου από την αγορά.
Αλλά από ότι φαίνεται δεν ισχύει για όλα. Στην σελίδα Nikon Camera Repairs | Authorised, Fast & Professional | Fixation που είναι πιστοποιημένος παροχέας επισκευών για nikon στο ΗΒ έχει άν συμπληρώσεις τα πεδία, για πια μοντέλα έχει ακόμα φουλ σερβις και ανταλλακτικα.
Από ότι φαίνεται για τα πιο high end μοντέλα έχουν ακόμα στοκ ανταλλακτικών. Για την d700 μάλλον δεν υπάρχουν όλα, ενώ για την d3 πχ δίνει full servise.
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Μάλλον έχεις δίκιο. Έψαξα λίγο και υπάρχουν διάφορες αναφορές για 5 χρόνια σερβις και ανταλλακτικά μετά απο την απόσυρση ενός μοντέλου από την αγορά.
Αλλά από ότι φαίνεται δεν ισχύει για όλα. Στην σελίδα Nikon Camera Repairs | Authorised, Fast & Professional | Fixation που είναι πιστοποιημένος παροχέας επισκευών για nikon στο ΗΒ έχει άν συμπληρώσεις τα πεδία, για πια μοντέλα έχει ακόμα φουλ σερβις και ανταλλακτικα.
Από ότι φαίνεται για τα πιο high end μοντέλα έχουν ακόμα στοκ ανταλλακτικών. Για την d700 μάλλον δεν υπάρχουν όλα, ενώ για την d3 πχ δίνει full servise.
Η D700 θεωρούταν η HI END των ερασιτεχνών αν και έπαιζε σχεδόν στα ίσα τα μονοψήφια μοντέλα της Nikon. Πάντως ευχαρίστως θα ήθελα να την έχω κρατήσει.
Έχω κρατήσει όμως την F90 που την απέκτησα καινούρια το 1991 ή το 1992.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom