Φωτογραφική μηχανή

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Επειδή είμαι τελείως άσχετος με το θέμα φωτογραφία και επειδή αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με το άθλημα, τώρα στα γεράματα, βλέποντας φωτογραφίες συναδέλφων από τις βόλτες παύλα ταξίδια τους, πραγματικά ζηλεύω στο πως τις έχουν αποτυπώσει οι περισσότεροι, θέλω να φύγω από το κλασσικό κινητό-φωτογραφία, θέλω να πάρω μία φωτογραφική μηχανή η οποία να κουβαλιέται στην τσέπη, εννοείται να βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από το κινητό, να έχει μεγάλη μπαταρία δηλαδή να βγάζει μια εκδρομή άνετα, θα προτιμούσα επαναφορτιζόμενη και να έχει όσο το δυνατόν καλύτερες νυκτερινές λήψεις.
¨Εχω και μια Canon SX20is (την είχα αγοράσει το 2010) αλλά δεν την παίρνω μαζί γιατί είναι γκουμούτσα και θέλει την δική της τσάντα που συνήθως ξεχνάω φεύγοντας.
Προτιμόμενο budget εως 400 €. αλλά αν είναι πραγματικά καλή και λίγο παραπάνω είναι ΟΚ.
Επαναλαμβάνω είμαι παντελώς άσχετος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η φωτογραφία είναι το μεγαλύτερο hobby στον κόσμο.
Αυτός είναι και ο βασικός λόγος, που υπάρχουν άπειρες επιλογές σε μηχανές.
Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με compact, αλλά με μια σύντομη αναζήτηση στο YouTube, είδα αρκετά συγκριτικά και θεωρώ ότι εκεί θα πάρεις μια πρώτη ιδέα.
Το μονο σίγουρο βέβαια σε αυτή την κατηγορία των compact, είναι η ασύγκριτα χαμηλότερη ποιότητα από την κατηγορία dslr και mirroless

Έτσι και αλλιώς έχει ενδιαφέρον αυτή η αναζήτηση και εύχομαι καλές ληψεις:photo:
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Θα συμφωνήσω και εγώ με το gsmaniac, τεράστια διαφορά ποιότητας ειδικά στο χρόνο. Κοίτα σε mirroles μου είναι πιο μικρές σε μέγεθος.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το παρακατω σχολιο το εχω γραψει και στο θεμα με τις mirrorles.
Αν είσαι χρήστης που έρχεται από τον κόσμο της φωτογραφίας με κινητό, ενδεχομένως να βρεις τις πάρα πολλές επιλογές στις σύγχρονες mirrorless λίγο περίπλοκες.
Υπαρχουν μοντέλα παρέχουν μεγαλύτερες ευκολίες για έναν αρχάριο, και ενδεχομένως να είναι και πιο προσιτές στον φωτογράφο που έχει συνηθίσει το κινητό τηλέφωνο.
Βάση των παραπάνω θα πρότεινα σαν εναλλακτικές τις fujifilm x-t100 και canon m200 με τους Κιτ φακούς τους.
Η canon m200 είναι πιο κοντά σε compact διαστάσεις , πολύ πιο μικρή από την sx20, και οριακά χωράει σε μεγαλη τσεπη. Η τιμή της είναι λίγο πάνω από 400.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω την παρακάτω compact την οποία χρησιμοποιώ εναλλακτικά από το κινητό ή από τις dslr.
Μικρή σε μέγεθος αλλά εξαιρετική σε αποτέλεσμα.
Η γνώμη μου είναι εάν δεν θες να ασχοληθείς με το "κάδρο" και όχι μονο στη φωτογραφία μείνε σε κάποιο καλό κινητό με αξιόλογη κάμερα.;)

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κοιτώντας τις χειροκίνητες επιλογές του pro30 κινητού μου, ίσως για πρώτη φορά, μπορείς να έχεις ενδιαφέροντα αποτελέσματα.
Σε raw... Περικαλω
Μια πρόχειρη μόλις τώρα..





Advphone....
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Η αγορά πιο προχωρημενης φωτογραφικής προϋποθέτει πειραματισμους με χρόνους εκθεσης-διαφραγμα-βαθος πεδίου-iso κλπ.
Αν θέλεις απλώς φωτογραφίες από μια βολτα τότε ένα μεσαίο κινητό θα σε καλύψει απόλυτα. Οι φωτογραφίες θα δείχνουν τέλεια στην οθόνη του υπολογιστή σου, ακόμα και στην τηλεόραση.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Έχω την παρακάτω compact την οποία χρησιμοποιώ εναλλακτικά από το κινητό ή από τις dslr.
Μικρή σε μέγεθος αλλά εξαιρετική σε αποτέλεσμα.
Η γνώμη μου είναι εάν δεν θες να ασχοληθείς με το "κάδρο" και όχι μονο στη φωτογραφία μείνε σε κάποιο καλό κινητό με αξιόλογη κάμερα.;)

Εχω ακριβως την ιδια και ειναι εξαιρετικη σαν compact αλλα ..το κινητο ειναι σαφως πιο compact και τοχω παντα μαζι μου, οποτε η G16 εχει περιπεσει σε σχετικη αχρηστια.

ΥΓ Εχω και μια Nikon DSLR που την εχω ..για να την εχω. Βεβαια οι φωτο μ'αυτη ειναι "αλλου", όποτε μπαινω στον κοπο να την κουβαλησω.
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Δεδομένου ότι δεν θα ασχοληθώ με την φωτογραφία σαν χόμπυ, ούτε είμαι από τους τύπους που θα σταματήσουν (βγάλε κράνος, βγάλε γάντια, βγάλε μηχανή) για ένα καλό κάνδρο ας πούμε, απλά έλεγα σε κάτι καλύτερο από το κινητό και προπάντων να έχει καλή φορητότητα, άρα μπαίνω σε αναζήτηση κινητού με καλή κάμερα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρίξε και δω μια ματιά σε όσες φαίνονται δηλαδή ακόμα...:rolleyes:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και εγώ σε κινητό θα πήγαινα Μανώλη, εκτός αν η φωτογραφία ήταν αυτοσκοπός στα ταξίδια/βολτες σου.
Πλέον τα λογισμικά των κινητών έχουν ξεφύγει..
Άσε που αν ανεβάζεις φώτο σε φόρουμ, κοινωνικά δίκτυα κτλ τότε το κινητό είναι μονόδρομος.

Σημερινή, φαίνεται καλύτερα και η σκουριά



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Και εγώ σε κινητό θα πήγαινα Μανώλη, εκτός αν η φωτογραφία ήταν αυτοσκοπός στα ταξίδια/βολτες σου.
Πλέον τα λογισμικά των κινητών έχουν ξεφύγει..
Άσε που αν ανεβάζεις φώτο σε φόρουμ, κοινωνικά δίκτυα κτλ τότε το κινητό είναι μονόδρομος.

Σημερινή, φαίνεται καλύτερα και η σκουριά



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συνάδελφος; Και εγώ πέντε ημέρες πριν τους Μορίσιους είμαι και ναι μάλλον για κινητό πάω Huawei που έχει φακούς Leica....
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όταν ξεκίνησα να ψάχνω σοβαρά το θέμα φωτογραφική μηχανή ένα από τα πρώτα πράγματα που προσπάθησα να βρω είναι το επίπεδο τιμής που πρέπει να φτάσεις για να έχεις ουσιαστική διαφορά από ένα κινητό τηλέφωνο.
Από τι ποσό πρέπει να ξεκινήσεις δηλαδή για δεις ουσιαστική διαφορά από ένα κορυφαίο κινητό.
Αν το ψάξιμο μου είναι σωστό το νούμερο αυτό είναι κάπου στα 700 ευρώ με την διαφορά να γίνεται έντονη πια στο χιλιάρικο. Από εκεί και κάτω ίσως η διαφορά να μην δικαιολογεί την έξτρα επένδυση. Δίνεις κάτι παραπάνω για κινητό και έχεις μια συσκευή.
Το όλο πράγμα αλλάζει σε δυο περιπτώσεις. Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με την φωτογραφία για την φωτογραφία, και στην περίπτωση των εκτυπώσεων όπου εκεί οι μικροί αισθητήρες των κινητών μένουν πολύ πίσω.
Σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν λύσεις στο 500αρι όπως η Olympus m10 III για την οποία διαβάζω παντού καλές κριτικές.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Εναλλακτικά των Huawei δες και το pixel 4a

Σχετικά οικονομικό, μια καμερα μονο οποτε δεν το σκέφτεσαι, σηκώνεις πατας το κουμπι και τελος.

Βγαζει απο τις καλύτερες φωτο για κινητό

Sent from my LM-G810 using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συνάδελφος; Και εγώ πέντε ημέρες πριν τους Μορίσιους είμαι και ναι μάλλον για κινητό πάω Huawei που έχει φακούς Leica....
Εγώ έχω σχεδόν 2 χρόνια το Huawei Mate 20 Pro και ακόμα έχει κορυφαία χαρακτηριστικά. Όταν ξαναπάρω, πάλι σε χουαγουέι θα πάω.

Συνάδελφος ναι, εγώ πέρασα Good Hope και ανεβαίνω για Νέα Ορλεάνη να φορτώσω σόγια.
Αν ξεμπαρκαρεις από reunion πρόσεχε στις λατζες, είναι ίσα με τη θάλασσα και βγαίνουν έξω με ο, τι καιρό και να έχει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ έχω σχεδόν 2 χρόνια το Huawei Mate 20 Pro και ακόμα έχει κορυφαία χαρακτηριστικά. Όταν ξαναπάρω, πάλι σε χουαγουέι θα πάω.

Συνάδελφος ναι, εγώ πέρασα Good Hope και ανεβαίνω για Νέα Ορλεάνη να φορτώσω σόγια.
Αν ξεμπαρκαρεις από reunion πρόσεχε στις λατζες, είναι ίσα με τη θάλασσα και βγαίνουν έξω με ο, τι καιρό και να έχει.
Συμφωνώ.. Είχα το 10pro και τώρα το 30pro
Αν και δεν θεωρώ τα κινητά φωτογραφικές μηχανές... Οκ
 

apache

Μέλος
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Yamaha tracer 900 2018
Εγώ έχω σχεδόν 2 χρόνια το Huawei Mate 20 Pro και ακόμα έχει κορυφαία χαρακτηριστικά. Όταν ξαναπάρω, πάλι σε χουαγουέι θα πάω.

Συνάδελφος ναι, εγώ πέρασα Good Hope και ανεβαίνω για Νέα Ορλεάνη να φορτώσω σόγια.
Αν ξεμπαρκαρεις από reunion πρόσεχε στις λατζες, είναι ίσα με τη θάλασσα και βγαίνουν έξω με ο, τι καιρό και να έχει.
Ναι από reunion θα βγω.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο που εξηγεί τις τεχνολογικές τεχνικές και την εξέλιξη της υπολογιστικής φωτογραφίας και το πως συγκλίνουν πλέον οι διαφορές με την παραδοσιακή ψηφιακή φωτογραφία

 
Top Bottom