Χάρτες για τηλέφωνο μόνο χωμάτινες διαδρομές

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
περιμενε θα σε φιαξει ο φορεστερ
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Γειά σε όλους, ξέρει κανείς ποιους χάρτες μπορώ να βάλω σε Android αλλά μόνο χωμάτινες διαδρομές?
Υπάρχει η εφαρμογή της Toponavigator, αλλά στο δικό μου κινητό δεν δούλεψε...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίδες, εδώ φόρεστερ....
Εν κατέω γρι από κινητά και πλοήγηση, πέραν του Google maps! Λογικά υπάρχουν και χάρτες και λογισμικά που κάνουν "παπάδες", αλλά δεν τα ξέρω καθόλου.
GPS Garmin, όλο και κάτι ξέρω :)
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Για android με σειρα προτιμησης εχω χρησιμοποιησει τα εξης:
1. Backcountry Navigator pro
2. Gpx viewer
3. Locus pro
4. Gaiagps pro
5. Osmand+
 
Τελευταία επεξεργασία:

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Osmand είναι καλή επιλογή
Επίσης οι Ρώσικοι χάρτες είναι πλήρεις και κάτι παραπάνω αλλά θέλει υπομονή με το Κυριλικο αλφάβητο... Πάντως είναι σούπερ αξιόπιστοι :
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.atlogis.sovietmaps.free

Επίσης: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.elevmaps

Όλοι όμως θέλουν δουλειά για την εξοικείωση
Η χρήση φέρνει την ευκολία
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εντελει σε φιαξανε αλλοι!!!
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
δοκιμασε το free να δεις αν πως ειναι και μετα σου στελνω που να το κατεβασεις
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η χρήση φέρνει την ευκολία
...το Montana...
Κ μεταξύ σοβαρού κ αστείου όσα κινητά κ αν σεταρα όσες συσκευές gps κ αν είχα...όλα μα όλα έδειχναν το "δρόμο"...που αργά ή γρήγορα ήξερα ότι θα ακολουθήσω...την αγορά ενός Montana...για να έχω αυτά που θέλω,ακομα παραπάνω κ μάλιστα χωρίς να σπαζοκεφαλιαζω κάθε φορά που θέλω να χαραξω μία διαδρομή...
ΠΟΛΛΗ ΒΑΒΟΥΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΙΑ με τα κινητα γμτ...δεν το μπορω αυτο,θελω ευκολία.Να βγαλω μια διαδρομη αλλά να μην θελω και Depon παρεα :blackeye:

Σορυ για την παρένθεση,αλλα οσο κ αν θέλουμε πλοήγηση ή gps σε κινητό απλά ...πάντα θα θέλουμε κάτι ακόμα...:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία:

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
δοκιμασε το free να δεις αν πως ειναι και μετα σου στελνω που να το κατεβασεις
Λιγο που το κατεβασα και το χαιδεψα παντως φαινεται μπελαλιδικο...
Θελει διαβασμα..
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Λιγο που το κατεβασα και το χαιδεψα παντως φαινεται μπελαλιδικο...
Θελει διαβασμα..
κατεβαζεις εναν χαρτη απο την λίστα που σου βγάζει.
μετα μπορείς να εισαγεις έτοιμες διαδρομες gpx, kmz ή απλα να σου δειχνει το στιγμα σου πανω στο χαρτη ενω κινεισαι

http://www.appcake.net/app_com.crittermap.backcountrynavigator.license_.html
 

Andkouki

Μέλος
Περιοχή
λιβαδεια
Όνομα
Andreas
Μοτό
Bmw g650x - gs 1200 adventure
σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον, θα το παλεψω λοιπον και οταν καταληξω καπου θα σας πω και σας.
 

Andkouki

Μέλος
Περιοχή
λιβαδεια
Όνομα
Andreas
Μοτό
Bmw g650x - gs 1200 adventure
μολις κατεβασα το Backcountry Navigator pro για android με τα 11 ευρω, μολις δω αν και πως δουλευει θα σας ενημερωσω
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
κατεβαζεις εναν χαρτη απο την λίστα που σου βγάζει.
μετα μπορείς να εισαγεις έτοιμες διαδρομες gpx, kmz ή απλα να σου δειχνει το στιγμα σου πανω στο χαρτη ενω κινεισαι

http://www.appcake.net/app_com.crittermap.backcountrynavigator.license_.html
Αααα....πρεπει να βαλεις gpx?
Αρα ξερεις ηδη την διαδρομη που θα κανεις..
Νομιζα οτι εισαι καπου πχ ηδη και του λες δειξε μου τους χωματοδρομους εδω γυρω η βαζοντας προορισμο να σου δινει και χωματινες επιλογες διαδρομης...
Πολλα ζηταω...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Αααα....πρεπει να βαλεις gpx?
Αρα ξερεις ηδη την διαδρομη που θα κανεις..
Νομιζα οτι εισαι καπου πχ ηδη και του λες δειξε μου τους χωματοδρομους εδω γυρω η βαζοντας προορισμο να σου δινει και χωματινες επιλογες διαδρομης...
Πολλα ζηταω...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το πρόβλημα με τις χωμάτινες διαδρομές ειναι πως δεν ειναι τοσο "προβλέψιμες" οσο οι ασφάλτινες μιας και χωμάτινα μονοπάτια και δρόμοι χαλάνε και δημιουργούνται πολυ πιο ευκολα απο οτι ενα οδικό εργο με υποδομές εστω και στοιχειώδης (πχ ενα χαντάκι για τα όμβρια)
Οποτε μια χωμάτινα προσανατολισμένη έκδοση χάρτη-gps εκ του πράγματος δεν μπορει να δωσει αξιόπιστη χωμάτινη διαδρομή.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το πρόβλημα με τις χωμάτινες διαδρομές ειναι πως δεν ειναι τοσο "προβλέψιμες" οσο οι ασφάλτινες μιας και χωμάτινα μονοπάτια και δρόμοι χαλάνε και δημιουργούνται πολυ πιο ευκολα απο οτι ενα οδικό εργο με υποδομές εστω και στοιχειώδης (πχ ενα χαντάκι για τα όμβρια)
Οποτε μια χωμάτινα προσανατολισμένη έκδοση χάρτη-gps εκ του πράγματος δεν μπορει να δωσει αξιόπιστη χωμάτινη διαδρομή.
Aυτο θελει παραπανω απο like δηλαδη θελει up.
Σημειωνω ως εξτρα προβλημα και την εγκαταλειψη των συντηρησεων στην Ελληνικη επαρχια.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το πρόβλημα με τις χωμάτινες διαδρομές ειναι πως δεν ειναι τοσο "προβλέψιμες" οσο οι ασφάλτινες μιας και χωμάτινα μονοπάτια και δρόμοι χαλάνε και δημιουργούνται πολυ πιο ευκολα απο οτι ενα οδικό εργο με υποδομές εστω και στοιχειώδης (πχ ενα χαντάκι για τα όμβρια)
Οποτε μια χωμάτινα προσανατολισμένη έκδοση χάρτη-gps εκ του πράγματος δεν μπορει να δωσει αξιόπιστη χωμάτινη διαδρομή.
Σωστοτατο!Στο χωμα θες track και οχι route ...Δηλαδη απλα να ακολουθεις τη "γραμμη"(το τρακ)στο Χαρτη σου κι οχι να πηγαινεις οπου θελει η συσκευη...Δυο βασικοτατα σπαστικα προβληματα που αντιμετωπιζα στο χωμα με κινητο ή ακαταλληλη συσκευη,ειναι οτι οταν χανομουν απο την διαδρομη,εβλεπα το γ@μημενο "επαναπροσδιορισμος διαδρομης" και γινοταν ολα π@υτανα μετα...και δευτερον οτι δεν μπορουσα οταν κοβοταν μια διαδρομη πχ λογω σπασμενου δρομου,να ξαναφτιαξω απο εκεινο το σημειο διαδρομη ωστε να προσεγγισω το επομενο σημειο που ηθελα να παω...οποτε παλι πουτ@να ολα...Για να προσθεσω και την αξιοπιστια σηματος GPS σε μια καλη Garmin συσκευη σε σχεση με ενα κινητο,οπως επισης και την ανθεκτικοτητα εξειδικευμενων συσκευων στα στοιχεια της φυσης...νερο,βροχη,κοπανημα αλλά ΚΑΙ ζεστη...ποσες φορες μου ειχε κολλησει κινητο επειδη ζεσταθηκε!!!Και με αφηνε στο πουθενα!
ΤΙΠ:Παντα στο χωμα,εχω μαζι ΚΑΙ κλασσικο Χαρτη...γιατι ναι μεν συσκευες και GPS αλλά αν "παφ" θα βρισεσαι συνηθως(Μερφυ)εκει που δεν θα ηθελες να εισαι...ενας Χαρτης σε βγαζει πολλες φορες απο την...αμηχανια!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτα που λεει ο Κωστης ο μαθος απο πανου, τα εμαθε με το δυσκολο τροπο. Αφου δοκιμασε οσα λεει για να καταληξει στο θεμελιωδες. Καθε πραγμα κανει αλλη δουλεια!
Κι ο χαρτης παντα μαζι! Απαραιτητος κι οχι μονο οταν χαλασει η συσκευη μας!

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom