Χάρτες tune ecu για 990 adventure

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλησπέρα στην παρέα,
Επειδή θέλω να αντικαταστήσω τον χάρτη akrapovic που έχει το μηχανάκι (μυρίζει έντονα καυσαέρια, έχω και ελεύθερες εξατμίσεις dominator με τάπες), ήθελα να ρωτήσω :
1) ποιόν χάρτη να προτιμήσω
2) υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κάποιος συμφορουμίτης καθώς δεν έχω καλώδιο, δεν έχω λαπτοπ, δεν έχω καταλάβει ακριβώς την διαδικασία?
ΤΟ καλώδιο το παραγγέλνω άμα είναι, θα χρειαστεί, αλλά βαριέμαι να βγω στην ζητιανιά για λαπτοπ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είναι 130 σελίδες, που αναφέρεται σε χάρτες?
Είπα να ρίξεις μια ματιά σε αυτήν την ενότητα γιατί υπάρχουν μαζεμένα πολλά θέματα και ίσως βρείς απάντηση σε αυτό που θες...
Εαν είχα την απάντηση έτοιμη εννοείται οτι θα σε είχα παραπέμψει ήδη εκεί...;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν δεν το δει ο γάτος θα σε σινιαρω εγώ με πολύ ειδικούς χάρτες
Ναι,ναι,ναι.....!!!
Φτιάξε έναν πρόχειρο όπως ξέρεις εσύ...!!!
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Σόρρυ για το οφφ τοπικ αλλά για το cb υπάρχει κανείς να κάνει remap; Την εργοστασιακή ecu;
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Καλησπέρα στην παρέα,
Επειδή θέλω να αντικαταστήσω τον χάρτη akrapovic που έχει το μηχανάκι (μυρίζει έντονα καυσαέρια, έχω και ελεύθερες εξατμίσεις dominator με τάπες), ήθελα να ρωτήσω :
1) ποιόν χάρτη να προτιμήσω
2) υπάρχει περίπτωση να με βοηθήσει κάποιος συμφορουμίτης καθώς δεν έχω καλώδιο, δεν έχω λαπτοπ, δεν έχω καταλάβει ακριβώς την διαδικασία?
ΤΟ καλώδιο το παραγγέλνω άμα είναι, θα χρειαστεί, αλλά βαριέμαι να βγω στην ζητιανιά για λαπτοπ...
Ο χαρτης της ακραποβικ ειναι πιο φτωχος σε καυσιμα στο χαμηλομεσαιο φασμα πραγμα που δεν δικαιολογει την μυρωδια καυσαεριων...Μηπως μυριζει καμμενο λαδι και οχι καυσαεριο;Μηπως ειναι αρυθμιστα τα σωματα ψεκασμου; Αρχικα θα χρειαστει εναν γενικο ελεγχο και ρυθμιση αν χρειαστει και
μετα θα επιλεξεις χαρτη.
Αν φορας ελευθερες εξατμισεις τοτε σου κανει και αυτος που εχεις. Εχω καλωδιο αλλα ειμαι στην Θηβα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
το ιδιο επαιζε και με το δικο μου αλλα δεν ασχοληθηκα καθολου...
βεβαια μετα απο συζητηση με μια καλη ψυχη απο δω μεσα,καταλαβα τι χρειαζεται, τι ,πως ,κλπ:)
σε συζητηση με καποιο εξουσιοδοτημενο(οταν το τσεκαρε για το νεο αγοραστη) ηθελαν ρυθμιση τα μιγματα...
σε ερωτηση πως γινεται αυτη η ρυθμιση,η απαντηση ηταν να ρυθμισουμε το tps.....και συ τωρα που ξερεις τι και πως,και εχεις γκαβωθει να διαβαζεις αλλοδαπα φόρα,κανεις το χαζουλη....
δε λεω τπτ αλλο
μιλα φιλε με τον Κωστη @el-Gatto και θα βρεις λυση
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
φιλε μου σορρυ αλλα δεν εχεις καλωδιο, δεν ξερεις τη διαδικασια, δεν εχεις λαπτοπ (????) και θες να μπλεξεις με επαναχαρτογραφησεις?
θα σε συμβουλευα με αυτο το σκεπτικο να μην ασχοληθεις καν...

ΑΝ ωστοσο αποφασισεις να ασχοληθεις για ενα θεμα που ετσι κ αλλιως χρειαζεται χρονο και κατανοηση, εδω θα βρεις αρκετο υλικο
TuneECU for 990 - got tunes?

200+ σελιδες σχετικες με την χαρτογραφιση του 990

στα του χαρτη που εχεις...μυριζει καυσιμο γιατι οντως ειναι θεοπλουσιος...ο χαρτης που δινει η ακραποβιτσ ειναι χειροτερος απο τον εργοστασιακο και δεν εχει κανενα λογο υπαρξης...μπες μεσα στο θρεντ και στο site του tuneecu και βρες διαφορα σχολια και χαρτες και πειραματησου...ΜΗΝ πληρωσεις για επαναχαρτογραφιση με ετοιμους χαρτες γιατι ειναι υποθεση πολυ ευκολη και δωρεαν, και ειναι και βασικη αρχη του tuneecu η δωρεαν παροχη και χρηση.

Το να φορτωνεις χαρτες αερα πατερα ειναι παντελως λαθος πρακτικη και δεν προκειται να καταληξεις σε κανενα καλο αποτελεσμα, ωστοσο μπορει να βρεις κατι καλυτερο απο το χαλι που εχεις τωρα και να μεινεις ικανοποιημενος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οπως τα λέει απο πάνω ο @pumba είναι τα πράγματα.

Ωστόσο ,το να παίξεις με την ecu σου ,δεν είναι κατι τόσο απλό ,όσο το να κατεβάσεις απλά ένα "απλικέσιο" κ να βλέπεις τον καιρό.
Χρειάζονται κάποιες μηχανολογικές γνώσεις ,κ χρονική ενασχόληση ,ωστε να κατανοήσεις πως γίνεται η διαδικασία ,κ τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.

Εκτός από τον όποιο χάρτη φοράς ή θα φορέσεις ,θα πρέπει να γνωρίζεις ,ότι το μηχανάκι σου έχει αρκετούς αισθητήρες ,των οποίων οι τιμές ,επεμβαίνουν σε αλλαγές του μίγματoς καύσης ,μέσω της ΕCU.

Οπότε
ή αφιερώνεις χρόνο διαβάζοντας ,ωστε να κατανοήσεις την διαδικασία ,να στήσεις πρόγραμμα-καλώδιο ,κ να πειραματιστείς
ή πας κ το σετάρεις σε δυναμόμετρο ,με καυσανάλυση ,κ όσους άλλους ελέγχους κ ρυθμίσεις πιθανόν θα πρέπει να γίνουν.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Άλλαξε τον χάρτη. Ο ακραποβιτς σου αυξάνει την κατανάλωση χωρίς λόγο. Είναι πλούσιος στις χαμηλομεσαιες και φτωχός ψηλά (το αντίθετο δηλαδή από το επιθυμητό). Μια επίσκεψη σε συνεργείο και επαναχαρτογραφηση με τον μανησιο (από 07 και μετά) είναι η καλύτερη επιλογή και θα σου κοστίσει όσο το καλώδιο.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Το βασικό θέμα που με απασχολεί είναι η έντονη μυρωδιά καυσαερίων και θέλω να λυθεί άμεσα. Δεν με ενδιαφέρει να επενδύσω σε χρόνο για να μπορώ να κάνω μόνος μου χαρτογραφήσεις. Το tuneecu είναι, από ότι έχω καταλάβει, κάτι αντίστοιχο του tuneboy που χρησιμοποιούσα στο Caponord που είχα παλιά. Τότε βέβαια, είχα ήδη αρκετό καιρό το μηχανάκι και παρακολουθούσα ήδη τα σχετικά θέματα, οπότε ήμουν ενήμερος για τα πως και τι. Παρόλα αυτά, δεν έκανα προσπάθειες να φτιάξω δικό μου χάρτη, απλά φόρτωνα κάποιους που είχαν αναπτυχθεί από άλλους χρήστες και υπήρχε θετικό feedback. Τώρα, μου φαίνεται βουνό να ασχοληθώ ξανά, να διαβάσω, να ενημερωθώ.
Το τρακτέρι είναι να κάνει το προγραμματισμένο του σέρβις σε λίγο καιρό. Επειδή όμως θέλω άμεση λύση στο θέμα καυσαερίων, από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να βάλω τον μαμά χάρτη αρχικά. Αν καλυτερεύει η κατάσταση, δεν θα ασχοληθώ άλλο ( τουλάχιστον μέχρι να αποφασίσω αν θέλω να ασχοληθώ περαιτέρω με tuneecu κτλ). Εάν συνεχίζει η έντονη μυρωδιά, θα πρέπει να το ψάξω κι άλλο, προφανώς.
Να σημειώσω ότι το τρακτέρι έχει 80Κ χλμ, είναι μαμά εκτός από τις εξατμίσεις (δεν θυμάμαι τι μου είπε ο προηγούμενος κάτοχος για το αν έχει και aftermarket φίλτρο), akrapovic χάρτη και με πλήρως ενημερωμένο ιστορικό σέρβις.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Να σημειώσω ότι το τρακτέρι έχει 80Κ χλμ, είναι μαμά εκτός από τις εξατμίσεις (δεν θυμάμαι τι μου είπε ο προηγούμενος κάτοχος για το αν έχει και aftermarket φίλτρο), akrapovic χάρτη και με πλήρως ενημερωμένο ιστορικό σέρβις.
Έχω την εντύπωση φίλε μου οτι θα απογοητευτείς οτι και να κάνεις λόγω εξατμίσεων (να υποθέσω acrapovic :thumbsdown:?)...
Εάν δεν βάλεις τελικά με καταλύτη πιστεύω οτι δεν θα καταφέρεις κάτι με χαρτογράφηση...;)
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν είναι akrapovic αλλά dominator. Με τάπες. Θα δούμε με τον χάρτη τι θα δείξει και πράττω ανάλογα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν είναι akrapovic αλλά dominator. Με τάπες. Θα δούμε με τον χάρτη τι θα δείξει και πράττω ανάλογα.
Καταλύτη έχουνε?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Οϊ...
Κατάλαβα, πρέπει να βάλω τις μαμά.
Θα δούμε, σιγά σιγά οι αλλαγές για να δούμε τι και πως. Θέλω να ακούω και λίγο ΜΠΡΑΟΥ...
 
Top Bottom