Χαλαρή ασφάλτινη (κυρίως) Πελοπόννησος 15-05-2021

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο ελέφαντας στο δωμάτιο που λένε οι σωτήρες μας οι τουρίστες, είναι το τρόφι στην ίδια ημερομηνία.

Δεν θα πάω, οπότε είπα να πάω "κάπου". Στην αρχή είχα βγάλει πλάνο βόρεια αλλά πέφτει πολύ ίδιο με του antsoar οπότε είπα να κάνω κάτι άλλο, την βόλτα της Κυπαρισσίας που είχε βάλει ο aldebaran παλιότερα περίπου. Ο σκοπός είναι χαλαρή περιήγηση με το 950 και κίνητρο το δω μέρη που δεν έχω πάει ακόμα. Σάββατο για να είναι πιο χαλαρή η επιστροφή Αθήνα από κίνηση χωρίς πολλούς τρελαμένους εκδρομείς. Εκκίνηση νωρίς γιατί ξυπνάω νωρίς κατά κανόνα και γιατί αποφεύγεται λίγη ζέστη. Οπότε: καταρράκτες Νέδας, Ναός Επικούρειου Απόλλωνα, ίσως και μιά παράξενη εκκλησία στο Λεβίδι. Θεωρητικά δεν θα έλεγα όχι και σε βουτιά στους καταρράκτες, αν δεν γίνεται κακός χαμός από εκδρομείς. Και εδώ είναι το (κυρίως) του τίτλου, για να φτάσεις στους καταρράκτες έχει λίγο χωματόδρομο βατό από κοινό ΙΧ λένε στο ίντερνετ και περπάτημα 500 μέτρα, δηλαδή τίποτα σοβαρό αλλά τέλος πάντων, το λέω. Το αυτό για τον λίγο χωματόδρομο ισχύει για το πέρασμα από το γεφύρι της Κυράς, το οποίο όμως επειδή έχω ξαναπεράσει δεν το θεωρώ "απαραίτητο σημείο" και θα μπορούσε να κοπεί χωρίς να στεναχωρηθώ, το έχω αφήσει με αστερίσκο να το δω εκείνη την ώρα, αναλόγως και το πως θα ταιριάξουμε με το 950.

Η όλη διαδρομή γίνεται για να γνωριστούμε λίγο με το ΚΤΜ, να δω πως ταξιδεύει και πως κινείται γενικότερα, δεν σκοπεύω να κυνηγήσω χρόνους σημαίες κλπ και προϋπόθεση εκκίνησης έχω τον στεγνό καιρό.

Βενζινάδικα ανά 200 χιλιόμετρα το πολύ, φαγητό -αν γίνει όπως το σκέφτηκα με τους καταρράκτες πρώτα- στο χάνι της Κανδήλας εκτός ώρας αιχμής, στάσεις για φωτό/καφέ κλπ οπουδήποτε βολέψει.

Αρχική ιδέα αυτή, 650 χιλιόμετρα, ίσα να γυρίσει το λάδι:



uploading pictures
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με το καλό αν και χάνουμε την ευκαιρία να σε δούμε...
650 km...
Αυθημερόν...
Με το KTM...
Σκληρό σε βρίσκω... :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχει σκέψη για άνοδο για καφέ την Κυριακή, δεν έχω καταλήξει γιατί το.... τρόνι :p είναι πολύ στον αέρα.

Θα βρεθούμε καλώς εχόντων με το πενφέ στην βόλτα του Αντώνη.

Μπήκε σέλα με ταλαιπωρημένο κάλυμμα μεν, γερό δε, από S που είναι πιο άνετη από αυτήν του Κώστα γιατί είναι πιο ψηλή και δεν έχει σκαλοπάτι, βέβαια δεν έχει σχέση με αυτήν του XR και πάλι αλλά αν δεν πάω πουθενά δεν θα ξέρω τι να ζητήσω να αλλάξει. Εντυπωσιακή ήταν αυτή του Χαλάτση που είναι ακόμα πιο ψηλή (μαύρη με πορτοκαλί λωρίδα στο πλάι) αλλά και πάλι για μεγάλες μέρες ίσως θέλει λίγο πλάτος ακόμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νεδα κατεβαίνεις για πλάκα
Περπατάς εύκολα και περνάς τον πρώτο καταρράκτη, για να βρεις λίγο παραπνω τον καλό... Τον δευτερο
Μην περπατήσεις με μπότες μηχανής και αν αποφασίσεις να βουτήξεις... Θα το δαγκώσεις.

Φαγητό στο εκεί χωριό... Καγιανα οπωσδήποτε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν φτάσει κάποιος εκεί στις 10 το πρωί δεν πάει για φαγητό, αλλά κρατάω σημειώσεις μήπως πάμε οικογενειακώς με κουτί.
 

MARKOS-V

Μέλος
Όνομα
MARKOS
Μοτό
V STROM 650 L9
Νεδα κατεβαίνεις για πλάκα
το χωμα στο κατεβασμα προς νεδα ηταν...πουδρα, βαθους 5 εκατοστων.ηθελε προσοχη.τωρα τον εχουν στρωσει;
να μην πεσει για βουτια στον καταρρακτη!!!!θα ....ξεραθει απο το κρυο νερο!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν φτάσει κάποιος εκεί στις 10 το πρωί δεν πάει για φαγητό, αλλά κρατάω σημειώσεις μήπως πάμε οικογενειακώς με κουτί.
Κάνε τα καγιανα... Πρωινο
Αλλά να υπολογίσεις ότι χρειάζεται αρκετή ώρα εκεί κατω
Είναι πανεμορφα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το χωμα στο κατεβασμα προς νεδα ηταν...πουδρα, βαθους 5 εκατοστων.ηθελε προσοχη.τωρα τον εχουν στρωσει;
να μην πεσει για βουτια στον καταρρακτη!!!!θα ....ξεραθει απο το κρυο νερο!!!
Αι μαρη.. Με ΚΤΜ θα κατέβει, αέρα πατέρα.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Θα στραφταλίσει η Πελοπόννησος .

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
εμ ,εχει χερια ο νεος
Δύο στα δύο τα λάθη αλλά ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη.

Δεν γίνεσαι σαν τα κρύα τα νερά βουτώντας;
 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Χχμμμμ....μπαίνει το Βστρώμα χώμα...?:p
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ε ναι... έχει δίκιο ο αποπάνω....
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κάποια πληροφορία μέχρι τώρα για την ασφάλτινη του troffy
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κάποια πληροφορία μέχρι τώρα για την ασφάλτινη του troffy
Αφού θα σας πάνε από το χεράκι οι ντόπιοι... Γνήσιοι απόγονοι του πουλιου, με χαμηλό μ.ο. Ηλικιας
Οσοι ήταν στον Γράμμο.. Ξερουν
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αφού θα σας πάνε από το χεράκι οι ντόπιοι... Γνήσιοι απόγονοι του πουλιου, με χαμηλό μ.ο. Ηλικιας
Οσοι ήταν στον Γράμμο.. Ξερουν
Θα αναλάβουν τα λοκάλια, εντάξει τότε αλλάζει
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιάννη...σε πάω παρέα μέχρι Νέδα ,αλλά μετά σε χαιρετώ ,γιατί θα διανυκτερεύσω εκεί σα κάτ'.
Ανοίγουνε τα "σύνορα" στις 15 ,κι έχω να δω τα γερόντια μου από τον Αύγουστο ,οπότε ,είναι Top Priority.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και γιατί να μην πας στην ασφάλτινη του trOFFy και να κάνεις αυτή τη βόλτα ένα αλλο ΣΚ που μπορεί να ακολουθήσουν και άλλοι;
Ε ναι... έχει δίκιο ο αποπάνω....
Παίδες.
Έχω μείνει έξι μήνες μέσα, δεν έχω κλέψει τους κανονισμούς καλώς η κακώς.
Δεδομένου ότι θα μπορώ να μετακινηθώ, θα κάνω αυτό που μου αρέσει και μόνο. Ούτε θα κάτσω σπίτι γιατί δεν μπορούν οποιοιδήποτε άλλοι, ούτε θα κάνω μιά βόλτα 300 χιλιόμετρα πόρτα-πόρτα με άγνωστους και με άγνωστο μηχανάκι. Καλή φάση και η μεγάλη παρέα, αλλά όχι ΑΥΤΟ το ΣΚ. Αν δεν είχα περάσει έξι μήνες σε κατ' οίκον φυλάκιση θα κάναμε μιά άλλη συζήτηση, θα πήγαινα στο ΟΝ το Σάββατο και ανοιχτή πόρτα για το OFF της Κυριακής που είναι θεωρητικά "εύκολο/βατό/σύντομο".

Καλά να είμαστε και η Ελλάδα μας περιμένει παντού.

barbadinos για το χώμα που συζητάμε και για τους καταρράκτες τουλάχιστον, θεωρητικά πάει οτιδήποτε. Σε τελική όταν φτάσω εκεί και αν έχει γίνει ο χαλασμός κυρίου λόγω χειμώνα, μένει εκκρεμότητα για επόμενη φορά.
 
Top Bottom