Χειμερινά Ελαστικα

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αν και άκυρο με τις μοτοσυκλετες....
Επειδή σκοπεύω να κινηθώ οδικώς με αυτοκίνητο μέχρι την Αυστρία τον Δεκέμβριο, είναι υποχρεωτικά τα χειμερινά λάστιχα?
Γίνεται έλεγχος στα τελώνια?
Αν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες, θα με βοηθούσε...
 

akis21

Μέλος
Περιοχή
Χολαργός
Όνομα
Akis
Μοτό
R1200 gs adv
Είναι υποχρεωτικά ναι δεν γίνεται ελενχος αλλά αν σε σταματήσουν έχεις πρόστιμο.και ακινητοποίηση
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Είναι υποχρεωτικά ναι δεν γίνεται ελενχος αλλά αν σε σταματήσουν έχεις πρόστιμο.και ακινητοποίηση
Καταλαβα. Απλα ηθελα να ξερω αν ειναι υποχρεωτικά σε περίπτωση που μπεις για λίγες ημερες.

Αλλα απ οτι καταλαβα ειναι για οτιδήποτε κινείται εκει.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Δεν ξέρω αν σκοπεύεις να κινηθείς μέσω Βαλκανίων ή με το βαπόρι. Πάντως βόρεια Ιταλία είναι επίσης υποχρεωτικά.

Στην Ελβετία αν εμπλακείς σε ατύχημα με χειμερινά δεν σε καλύπτει η ασφαλιστική. Επίσης, αν κολλήσεις στο χιόνι, έχεις μπλέξει άσχημα για παρακοληση κυκλοφορίας.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
….και καλα κανουν. Δεν γινεται ένας να ταλαιπωρεί ολόκληρο τον δρομο.

Δεν ειχα ξανασχοληθεί με χειμερινή οδήγηση στην Ευρώπη, όποτε ειχα άγνοια για το τι επικρατεί.

Αρα ισχύουν οι παρακάτω οδηγίες που βρισκω στο νετ.

 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Για την αυστρία ειδικά : Compulsory use of winter tyres

από το επίσημο κρατικό site.
Επίσης το μινιμουμ επιτρεπτό πέλμα έίναι 4mm.
Αν καταλαβαινω απο αυτο το σάιτ που μου εστειλες λεει εναλλακτικά μπορεις να χρησιμοποιείς αλυσίδες σε χιονισμένο δρομο.
Γι αυτο άνοιξα το θέμα. Χιονοκουβερτες εχω, χρειάζεται και χειμερινά;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εν συντομία : η αυστρία δεν συμβαδίζει με το στανταρ EN16662-1:2020 και δεν θεωρεί ότι οι χιονοκουβέρτες είναι ισάξιες με τις αλυσίδες.
Οπότε θέλεις ένα σετ αλυσίδες με τα καλοκαιρινά σου λάστιχα για να είσαι νομικά οκ.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Λοιπον... Ενα ωραιο σαιτ που βρηκα ειναι το παρακατω:


Το βρηκα ευχρηστο και ειναι ενημερωμενο 11/11/2022.

Αν και μπορω να την παλεψω με αλυσίδες και καλοκαιρινα λαστιχα ισως βαλω χειμερινα για την ασφαλεια μου μιας και συνήθως ακομα και στο χωριο που θα παω μετα χιονιζει (Διδυμότειχο) .
Κοστος firestone 350 ευρω τοποθετημενα. Αν βαλεις την ασφαλεια στην μεση νομιζω αξιζει το κοστος...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Λοιπον... Ενα ωραιο σαιτ που βρηκα ειναι το παρακατω:


Το βρηκα ευχρηστο και ειναι ενημερωμενο 11/11/2022.

Αν και μπορω να την παλεψω με αλυσίδες και καλοκαιρινα λαστιχα ισως βαλω χειμερινα για την ασφαλεια μου μιας και συνήθως ακομα και στο χωριο που θα παω μετα χιονιζει (Διδυμότειχο) .
Κοστος firestone 350 ευρω τοποθετημενα. Αν βαλεις την ασφαλεια στην μεση νομιζω αξιζει το κοστος...
Και εγώ κάθε χειμώνα (οπότε θέλουν αλλαγή δηλαδή) βάζω μόνο χιονολαστιχα!
Βέβαια εγώ έχω το "πλεονέκτημα" ότι τους καλοκαιρινούς μήνες δεν το δουλεύω καθόλου! Οπότε και δεν φθείρονται.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
To κακό με τα χειμερινά είναι ότι θα τα φιτιλιασεις εύκολα, ειδικά αν κάνεις εθνικές σε υψηλότερες θερμοκρασίες χειμερινής Ελλάδας ή αν την άνοιξη βαρεθείς να αλλάξεις εγκαίρως σε καλοκαιρινά.

Το κακό με τις αλυσίδες είναι ότι δεν είναι πρακτικές: Δεν πιστεύω ότι θα βρεις ένα συνεχές στρώμα πάγου, αλλά περισσότερο πατημένο χιόνι ή διακεκομμένα κομμάτια όπου μια θα έχει χιόνι, μια δεν θα έχει. Οπότε δεν νομίζω να τις βαζεις-βγαζεις είκοσι φορές την ημέρα :wacky:

Αυτό που κάνουν εδώ είναι να έχουν δύο σετ ζαντολαστιχα (σα να λέμε enduro και motard) και κάνουν την αλλαγη από "Ο σε Ο" (Οktober bis Oster, Οκτώβρη με Πάσχα).
Νομίζω όμως ότι το παραπάνω είναι περιττό έξοδο για τη χρήση σου, όπως την καταλαβαίνω.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
To κακό με τα χειμερινά είναι ότι θα τα φιτιλιασεις εύκολα, ειδικά αν κάνεις εθνικές σε υψηλότερες θερμοκρασίες χειμερινής Ελλάδας ή αν την άνοιξη βαρεθείς να αλλάξεις εγκαίρως σε καλοκαιρινά.

Το κακό με τις αλυσίδες είναι ότι δεν είναι πρακτικές: Δεν πιστεύω ότι θα βρεις ένα συνεχές στρώμα πάγου, αλλά περισσότερο πατημένο χιόνι ή διακεκομμένα κομμάτια όπου μια θα έχει χιόνι, μια δεν θα έχει. Οπότε δεν νομίζω να τις βαζεις-βγαζεις είκοσι φορές την ημέρα :wacky:

Αυτό που κάνουν εδώ είναι να έχουν δύο σετ ζαντολαστιχα (σα να λέμε enduro και motard) και κάνουν την αλλαγη από "Ο σε Ο" (Οktober bis Oster, Οκτώβρη με Πάσχα).
Νομίζω όμως ότι το παραπάνω είναι περιττό έξοδο για τη χρήση σου, όπως την καταλαβαίνω.
Αν βαλω θα τα αλλαξω μολις φτιαξει ο καιρος μιας και τα λαστιχα που εχω και τωρα πανω ειναι καινουργια.
Αλυσιδες δεν θα εβαζα σε καμμια περιπτωση (απλα θα παρω μαζι μου για τυχον ελεγχο) αλλα ακομα και οι κουβερτες θελουν βαλε βγαλε.

2ο σετ ζαντες σε καμμια περιπτωση δεν αξιζει να αγορασω αφου ουσιαστικα αγοραζονται μονο για το ταξιδι.
Βεβαια μιας και θα τα εχω απο εδω και στο εξης θα τα βαζω πανω καθως ''παραδοσιακα'' καθε χειμωνα ολο και καπου ''κολλαω'' .
 

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Εάν παίρνεις τα βουνά συχνά τον χειμώνα και Αθήνα να μένεις αξίζει το παραπάνω έξοδο, επίσης τα χειμερινά ελαστικά δουλεύουν πολύ καλύτερα σε θερμοκρασίες κάτω των 5 βαθμών.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εάν παίρνεις τα βουνά συχνά τον χειμώνα και Αθήνα να μένεις αξίζει το παραπάνω έξοδο, επίσης τα χειμερινά ελαστικά δουλεύουν πολύ καλύτερα σε θερμοκρασίες κάτω των 5 βαθμών.
Nαι το διαβασα αυτο, οτι τα θερινα στις χαμηλες θερμοκρασιες δεν δουλευουν.
Διακοπες μονο βουνο παω οποτε ναι θα το συνδυασω ετσι. Να δω πως ειναι κιολας:p
 
Reactions: S.P

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Με τα τεσσάρων εποχών δεν θα είσαι νόμιμος στο εξωτερικό?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μόνο εάν έχουν το σηματάκι χιονονιφάδας μέσα στο τριγωνάκι σάν βουνό που είναι
Που είσαι εσύ βρε...?
 
Top Bottom