Χειμερινά γάντια!!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ποσο ;;;;;
Δεν έχει βγει επίσημη τιμή ακόμη, αλλά όποιος πει ότι είναι από το advride......θα έχει άλλη τιμη.
Θα κοστίζουν όσο τα πολύ καλά γάντια περίπου.
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Εχει και η Μακαν στις προσφορές κατι παρόμοια... Για ρωτήστε κι εκεί...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
εγώ έχω αυτά.
λίγο χοντροκομμένα (όπως κάθε χειμωνιάτικο) και καλές προστασίες

τα είχα πάρει από Mega stock bazaar σε πολύ καλή τιμή

για κάποιο λόγο (συνήθεια?? είμαιΤΟΣΟ άχρηστος??) με παιδεύουν στο βάλσιμο, ειδικά το εσωτερικό λάστιχό τους και σε θερμοκρασίες κάτω από 5 βαθμούς τα χέρια μου κρυώνουν (είμαι -ακόμα- χωρίς θερμενόμενα...)
Παρ' όλα αυτά, είναι αδιάβροχα, πολύ μαλακά και ΔΕΝ είναι τόσο χοντρά όσο μοιάζουν να είναι.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κάτι IXS έχω αδιάβροχα με 2ο εσωτερικό ισοθερμικό γάντι και είμαι εντελώς κομπλέ. Βέβαια εδώ είναι Κρήτη και τα φοράω κυρίως για να εκμεταλλευτώ την αδιαβροχοποίηση τους όταν βρέχει και μάλιστα τις περισσότερες φορές δεν φοράω τα εσωτερικά. Κάνα 50άρι πρέπει να έκαναν πριν 5-6 χρόνια.

_________________
Ντακάρετε-φον
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Χμμ, έχω διαβάσει πολλά για την KLIM (από "Ξένους") αλλά δεν έχω δει κανένα σοβαρό ντόπιο review σχετικά με την αντοχή τους, τις προστασίες κλπ... Εννοώ προσωπικό review, όχι marketing! :) Ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν έχει πολύ καιρό που μπήκε στην εγχώρια αγορά... Θα θελα καμιά εμπειρία από συμφορουμίτες!

Εγώ κοίταζα κι αυτό: http://mostwantedwarehouse.com/el/shop/24/5/texnikos-rouxismos/gantia/klim-adventure-glove-detail
Όχι τόσο touring αλλά πιο adventure γάντι. Ίσως με κανα φθηνό ισοθερμικό από μέσα να κάνει δουλειά και σε εθνική (στην επιστροφή πχ από βόλτα)...

Η ουσία είναι ότι έχω μείνει με σκισμένα χειμωνιάτικα 2.5 χρονών (Dainese Ddry) και χιλιομπαλωμένα enduroγάντια (Thor/KTM) για καλοκαίρι... Ήρθε ώρα για φρεσκάρισμα εξοπλισμού οπότε ρίχτε προτάσεις! Ας πούμε ανεξαρτήτως badget (ντάξει, όχι πάνω από 150!)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Εγώ κοίταζα κι αυτό: http://mostwantedwarehouse.com/el/shop/24/5/texnikos-rouxismos/gantia/klim-adventure-glove-detail
Όχι τόσο touring αλλά πιο adventure γάντι. Ίσως με κανα φθηνό ισοθερμικό από μέσα να κάνει δουλειά και σε εθνική (στην επιστροφή πχ από βόλτα)...
Σε αυτή την κατηγορία δηλαδή κοντό goretex γάντι - adventure στυλ, πας εδώ: dainese veleta
Πιστεύω στα προϊόντα της Klim (μιας και έχω) αλλά όχι στα γάντια τους, δεν τα θεωρώ value for money. Είμαι σίγουρος ότι θα εἰναι εξαιρετικά, απλά νομίζω πως υπάρχουν πιο συμφέρουσες προτάσεις.



 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Αφού το budget ειναι 150€ μπορείς να πάρεις το Dakar για καθημερινή χρηση και το άλλο που σου εβαλα για χειμώνα.

Η ποιότητα της klim πάντως επειδή ειχα και εμπειρία σπο στολή ειναι εξαιρετική!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
εν το μεταξυ ειναι και λιγο σχετικο αυτο το "χειμωνιατικα γαντια".
αλλο χειμωνα εχω εγω στην πατρα,αλλο στα βορεια πχ.
εμενα εκτος απο τα πολλα κρυα που εδω κανει 2-3 βδομαδες τον χρονο,ημουν απολυτα ικανοποιημενος απο τα held sting.πλεον παλιωσανε,τα βρηκα καπου στο νετ,ρωτησα για διαθεσιμοτητα και δεν ειχαν.
για τα πολλα κρυα λοιπον,θελανε ισοθερμικο απο μεσα.ομως ειχαν φοβερη αισθηση και φοβερη αδιαβροχοποιηση.εχω φαει νερο απο το μενιδι(πανω απτην αμφιλοχια) μεχρι πατρα,ειχε γινει και ατυχημα κλπ,για περιπου 2 ωρες σερι και ισα που ειχαν αρχισει να κρυωνουν στις ακρες των δαχτυλων.
αν παρεις πολυ χοντρο γαντι,χανεις πολυ στην αισθηση.καπου κερδιζεις καπου χανεις.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Για αμιγώς χειμερινό έχω αγοράσει το pro winter 2 της BMW.Eίναι GORE TEX και έχουν στις παλάμες κάτι σαν ασημί επιθέματα που νομίζω μεταφέρουν τη ζέστη από τα θερμαινόμενα γκριπ.Χάνεις σε αίσθηση,δηλαδή δε μπορείς να δέσεις κράνος φορώντας τα,χειρίζεσε κανονικά όμως όλους τους διακόπτες του τιμονιού,μανέτες κλπ και δεν έχω βρει τρόπο να βάλω τα μανίκια,από δύο μπουφάν μηχανής που έχω,από πάνω τους καθότι είναι χοντρά και μακριά(φτάνουν στη μέση του πήχη) .Εδώ καλά καλά με το ζόρι χώρεσαν τα μανίκια του αδιάβροχου μου(λίγο στενή περίμετρος βέβαια σε σχέση με άλλα) από πάνω τους τη μοναδική φορά που τα φόρεσα σε βροχή ΑΛΛΑ δεν περνάει τίποτα και τα χέρια ζεστά!Για το λόγο αυτό και μιας και δεν ταξιδεύω ποτέ με τόσο κρύο αγόρασα πρόσφατα τα Drizzle της εταιρείας Difi από το γνωστό κατάστημα της Πάτρας το οποίο λέγεται ότι είναι 100% αδιάβροχο,αντιανεμικό,διαπνέον και ιδανικό για τους Ελληνικούς χειμώνες(όχι τόσο κρύοι σε σχέση με βορειότερες χώρες).Το γάντι είναι σαν πέτσινο,με ψιλή εσωτερικήεπένδυση,έχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αίσθηση,σαν τα καλοκαιρινά μου(revit) ένα πράγμα και μπαίνει και κάτω και πάνω από τα μανίκια μιας και έχει σχρατς σε καρπό και πήχη.Μένει να δοκιμαστούν αφού δεν έχουν φορεθεί ποτέ αλλά λέγεται ότι μπορούν να σε καλύψουν για ένα δίωρο σε μονοψήφιες θερμοκρασίες.Από την άλλη σημαίνει ότι μπορούν να φορεθούν άνετα και στις διψίφιες ενός ταξιδιού κάτω τον 25C,και ειδικά στις καλοκαιρινές βροχές,τα βράδια ή τα ταξίδια του εξωτερικού σαν ένα all round γάντι(έχοντας εννοείται και τα καλοκαιρινά μαζί) που ναι μεν θες αδιαβροχοποίηση και να κρατά έξω τον κρύο αέρα από την άλλη όμως θες διαπνοή(ντάξει την έχουν και τα χειμερινά) αλλά ΟΧΙ τόσο ζέστη και φυσικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ αίσθηση.
Δεν προτείνω σε κανέναν να πάρει κανένα από τα δύο αφού ούτε ο ίδιος τα δοκίμασα,απλά αναφέρω τι έχω και με πιο σκεπτικό προχώρησα στην απόκτηση τους μήπως και κάποιος βοηθηθεί στην αναζήτηση του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
Να σας δείξω κάτι καινούργιο και πολύ καλοοοοο. ...για όσους δεν αντέχουν το κρύο.
Τα δοκίμασα και σε 5 λεπτα, κάηκα πραγματικά.
Είμαι σε σοβαρή σκέψη να τα ψωνίσω για την κυρά λενη, που είναι κρυουλιαρα :D



Θερμαινόμενα γάντια. ....Με ρυθμιστή ζέστης.


advφον!!
Τα θερμενομενα όταν εχει πολύ κρύο ειναι πολύ καλή επιλογή για μεγάλες αποστάσεις.
Αν έμπαινα στην διαδικασία να αγοράσω θερμενομενα θα πήγαινα όμως σε επώνυμα όπως τα aplstars Celsius Heated η τα Oxford Inox Heated...
μπαταρια είναι αυτή :cry::cry::cry:
 

Jimiadv

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
ΒMW 1150GS ADV
Ευχαριστώ τους πάντες για το ενδιαφέρον σας, το Σάββατο θα κάνω βόλτα στα μαγαζιά.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Ψάχνω και εγώ αυτή την εποχή για γάντια .
Τα γάντια που έχετε όλοι εσείς για χειμερινά ειναι και αδιάβροχα ;

Θα ήθελα κάτι λεπτό και χειμερινό , εχετε κάποια δοκιμασμένη πρόταση ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Serial

Μέλος
Όνομα
Παύλος
Μοτό
Suzuki bandit 650 και KAWASAKI KLX450R
Ψάχνω και εγώ αυτή την εποχή για γάντια .
Τα γάντια που έχετε όλοι εσείς για χειμερινά ειναι και αδιάβροχα ;

Θα ήθελα κάτι λεπτό και χειμερινό , εχετε κάποια δοκιμασμένη πρόταση ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
φιλαρακι δες εδω 2 επιλογες πολυ οικονομικες, αριστης ποιοτητας και φτιαγμενα απο ελληνικα χερια.

Εχω τα πρωτα και ειμαι φουλ ευχαριστημενος εδω και δυο χρονιες, αριστα στο κρυο φουλ ανθεκτικα στη βροχη..

σε παρα πολυ κρυο (ορεινο στροφιλικι Δεκεμβριο μηνα ας πουμε) εχω προμηθευτει και ειδικο ισοθερμικο λεπτο εφαρμοστο γαντακι για απο μεσα απο το γαντι που με κραταει απολυτα ζεστο..

σκεψου οτι εχω μια απεχθεια προς τα θερμαινομενα γκριπ δεν τα αναβω ποτε και η τωρινη μου μοτο δεν εχει καν οποτε τα γαντια αυτα σε καλυπτουν πιστευω και το κυριοτερο...δεν θες μισο μηνιατικο για να τα αγοράσεις...μην κολλας στα νουμερα αν φαινονται μη διαθεσιμα...παρε τηλεφωνο να σου πουν.

1
http://www.coloriposto.gr/gantia-colori/514-colori-ganti-adiavroxo-mavro-xeimoniatiko.html

2
http://www.coloriposto.gr/gantia-colori/631-colori-gantia-adiavroxa-gia-anavath-mhxanhs.html
ή αυτο
http://www.coloriposto.gr/gantia-colori/629-colori-urban-aiavroxa-gantia-gia-anavah-mhxanhs.html
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ψάχνω και εγώ αυτή την εποχή για γάντια .
Τα γάντια που έχετε όλοι εσείς για χειμερινά ειναι και αδιάβροχα ;
Θα ήθελα κάτι λεπτό και χειμερινό , εχετε κάποια δοκιμασμένη πρόταση ;
Για αστικη χρηση-αν αυτο ρωτας-το πιο λεπτο(για καλη αισθηση)γαντι που εχω προσωπικα φορεσει και συμβιωσει ειναι το DAINESE URBAN D-DRY
Οσες βροχες εφαγα σε Χειμωνα μεσα στην πολη δεν εμπασε καθολου.Σαν αισθηση δεν ειναι εντουραδικο εννοειται αλλά ηταν το καλυτερο απ'οσα δοκιμασα και φορεσα στα χερια μου.Δεν ειναι ιδιαιτερα ζεστο αλλά θερμοκρασιες ως 5-6°C την παλευεις...μετα θερμαινομενα γκριπ(και χουφτες) αν θες να μην παγωνεις...Αυτα σε μενα :)
Για ταξιδιου παλι απο την ιδια εταιρεια αλλά χοντρο γαντι...και σπανια τα εχω φορεσει μεσα στην πολη...δεν με βολευουν καθολου σε αισθηση και οδηγηση εδω μεσα...
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Να σας δείξω κάτι καινούργιο και πολύ καλοοοοο. ...για όσους δεν αντέχουν το κρύο.
Τα δοκίμασα και σε 5 λεπτα, κάηκα πραγματικά.
Είμαι σε σοβαρή σκέψη να τα ψωνίσω για την κυρά λενη, που είναι κρυουλιαρα :D



Θερμαινόμενα γάντια. ....Με ρυθμιστή ζέστης.


advφον!!

Μου τα φέρανε σήμερα στο Περιστέρι όπως είχαμε συννενοηθεί την προηγούμενη εβδομάδα με την ευγενέστατη κοπέλα, και τα δοκίμασα !

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΜΕ !!!!!!!!!!!!!!!!

Ζεματίστηκε το χέρι μου !!!!!!!!


Ζεστένεται περιμετρικά από τον καρπό μέχρι τα ακροδάκτυλα. Τα παράγγειλα και θα τα έχω την επόμενη εβδομάδα, 140 ευρώ και θα τα βάλω σε 4 δόσεις στην κάρτα. Θα κάνουν και την τοποθέτηση του μηχανισμού στη μοτοσυκλέτα. Από τις αγορές που λες "Χαλάλι τα λεφτά" και θα τα πάρει
και κάποιος Ελληνας ρε παιδί αφού η ψαχτική που έκανα στο διαδίκτυο τις ίδιες τιμές μου έδινε πάνω κάτω. Δεν είπα ότι είμαι από το AdvRide για κάποια έκπτωση, αλλά όταν πάω και για λάστιχα θα τους το πω :D
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχει μια προσφορά η Makan στα θερμαινόμενα , αλλα δεν τα έχει στο online store.
Περίπου στα 70€ αν θυμάμαι καλά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου τα φέρανε σήμερα στο Περιστέρι όπως είχαμε συννενοηθεί την προηγούμενη εβδομάδα με την ευγενέστατη κοπέλα, και τα δοκίμασα !

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΜΕ !!!!!!!!!!!!!!!!

Ζεματίστηκε το χέρι μου !!!!!!!!


Ζεστένεται περιμετρικά από τον καρπό μέχρι τα ακροδάκτυλα. Τα παράγγειλα και θα τα έχω την επόμενη εβδομάδα, 140 ευρώ και θα τα βάλω σε 4 δόσεις στην κάρτα. Θα κάνουν και την τοποθέτηση του μηχανισμού στη μοτοσυκλέτα. Από τις αγορές που λες "Χαλάλι τα λεφτά" και θα τα πάρει
και κάποιος Ελληνας ρε παιδί αφού η ψαχτική που έκανα στο διαδίκτυο τις ίδιες τιμές μου έδινε πάνω κάτω. Δεν είπα ότι είμαι από το AdvRide για κάποια έκπτωση, αλλά όταν πάω και για λάστιχα θα τους το πω :D
Είναι ότι πρέπει για λελους.....:D
Η καλύτερη λύση για τις παγωνιες
 
Top Bottom