Χειμερινά γάντια!!

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Είναι ότι πρέπει για λελους.....:D
Η καλύτερη λύση για τις παγωνιες
Εκεί που πάω εγώ κάθε μέρα με τη μηχανή ή με το παπί χάραμα, μεσημέρι, βράδυ, για το μεροκάμματο, εσείς πηγένετε για καφέ με τις γυναίκες
όταν έχει 15 βαθΙμούς...Λέλοι !

:pointu::pointu::pointu:
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
θα χρησιμοποιούσατε γάντια για σκι?? είναι μεν αδιάβροχα, ζεστά και σε χαμηλότερη τιμή από τα γάντια μηχανής, αλλά δεν έχουν προστασίες....

ρωτάω, γιατί χαζεύοντας στο σωλήνα το είδα να το προτείνουν για λύση για το βαρύ κρύο του χειμώνα......

(πάντως τα dainese veleta που αναφέρει ο Srider παραπάνω... δε με κάλυψαν και ψάχνω να δω τι θα τα κάνω....)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
θα χρησιμοποιούσατε γάντια για σκι?? είναι μεν αδιάβροχα, ζεστά και σε χαμηλότερη τιμή από τα γάντια μηχανής, αλλά δεν έχουν προστασίες....

ρωτάω, γιατί χαζεύοντας στο σωλήνα το είδα να το προτείνουν για λύση για το βαρύ κρύο του χειμώνα......

(πάντως τα dainese veleta που αναφέρει ο Srider παραπάνω... δε με κάλυψαν και ψάχνω να δω τι θα τα κάνω....)
Δεν έχω δοκιμάσει, αλλά μήπως είναι δύσχρηστα στη μηχανή λόγω όγκου και συνεχών κινήσεων των χεριών επάνω στα χειριστήρια;
Λογικά πάντως σε ένα παπί ή ένα σκούτερ θα είναι ταμάμ !
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
θα χρησιμοποιούσατε γάντια για σκι?? είναι μεν αδιάβροχα, ζεστά και σε χαμηλότερη τιμή από τα γάντια μηχανής, αλλά δεν έχουν προστασίες....

ρωτάω, γιατί χαζεύοντας στο σωλήνα το είδα να το προτείνουν για λύση για το βαρύ κρύο του χειμώνα......

(πάντως τα dainese veleta που αναφέρει ο Srider παραπάνω... δε με κάλυψαν και ψάχνω να δω τι θα τα κάνω....)
Εχω ακομα ενα ζευγαρι Salomon που αγορασα καθ'οδον σε ενα ταξιδι που θα θυμαμαι για μια ζωη...τα χερια μου ειχαν κοκκαλιασει απο ενα ταξιδι με ψοφοκρυο σε σημειο να τρεμω και να οδηγω με δυσκολια...και υποτιθεται φορουσα κατι μοτοσυκλετιστικα καλα και αδιαβροχα...κλαϊν...τα πεταξα και πηρα αυτα στα Καλαβρυτα...εξαιρετικα!!!απο κει και μετα σταματησα να με απασχολει το κρυο και το νερο...
Αρνητικο μεγαλο για μενα οτι δεν εχουν προστασιες και αποφευγω πολυ να τα φοραω ειδικα σε ταξιδι...επισης δεν ειναι και τα πιο ευχρηστα για οδηγηση λογω ογκωδους σχηματος...
Για μενα επενδυσε σε κατι καλο αλλά με προστασια και για μοτο...;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
έχω γάντια χειμερινά, της IXS με εξωτερική αδιάβροχη μεμβράνη HYPORA και είναι 100 % αδιάβροχα, αλλά το κρύο το καταλαβαίνω (κι έχω και χούφτες, όχι όμως θερμαινόμενα χερούλια). Πήρα-επένδυσα στα dainese veleta και έβαζα αλοιφούλες για τα σκασμένα και παγωμένα μου χεράκια ... το μόνο που σκέφτομαι ειναι να βάλω (επιτέλους) θερμαινόμενα χερούλια

είναι και το κακό, ότι εδώ Βόλο οι μαγαζάτορες είναι @#$!%!!!#$ και δε φέρνουν εξοπλισμό για δοκιμή, παρά μόνο αν σκοπεύω να τον αγοράσω.... και δεν είναι τωρινό φαινόμενο... Άρα δεν έχω και επιλογές σε δοκιμές...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Να μην σου πω ποια γαντια πεταξα τοτε στο ταξιδι...:eek:mg:

άρα με καταλαβαίνεις... σκέφτομαι και ένα καλό ισοθερμικό από μέσα, αλλά δε το λες και πρακτικό...
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Ειμαι αναμεσα σε 2ζευγαρια....

Dainese Clutch Evo D-Dry


και τα

Dainese Avenue D-Dry Black





Πήρα τα πρώτα για χρήση μέσα στην πόλη πριν 2δβομαδες 89 ευρώ

Όμορφο γάντι και πρακτικό για βάλε-βγάλε μέσα στην πόλη. Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο revit Hydra H2O.
Δεν το βρήκα στο μέγεθος μου και πήρα το Dainese.

Στο διαταυτα, αρκετά χοντροκομμενο, χωρίς να ενοχλουνε, δεν μπορείς να χειριστείς κινητό αφής, χωρίς θερμαινομενα εγώ κρυωνω σε ταχύτητες πόλης.
Τα σαιτ σε επίπεδο ζεστης το έχουνε στην κλίμακα 4/5
με το 1/5 καλοκαιρινό και 5/5 χειμερινό
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
... χωρίς θερμαινομενα εγώ κρυωνω σε ταχύτητες πόλης.
Τα σαιτ σε επίπεδο ζεστης το έχουνε στην κλίμακα 4/5
με το 1/5 καλοκαιρινό και 5/5 χειμερινό
Εσκιμωοι ειναι οι Νταινεζ στα τεστ ρε πστη μου...:fun
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εγω πηρα πριν καμια βδομαδα τα orina hero που τα ειχε προσφορα το μοτομαρκετ στα 45 ευρω.. πολυ καλο γαντι! και ζεστο και με καλες προστασιες!!
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πήρα αυτα και δεν με βόλεψαν καθόλου , ειναι καλά για μεσα στην πόλη αλλα και πάλι τα χέρια κρυώνουν όταν η θερμοκρασία φτάσει κοντά στους 0c .
Η αίσθηση στην επαφή με το γκριπ και τους διακόπτες ειναι πολύ καλή .
Το κινητό δεν παίζει με το γάντι .

Και τώρα γιατί δεν με βόλεψαν : τα γάντια εχουν στο μεγάλο δάχτυλο ένα χοντρό καουτσούκ ώστε με αυτο να καθαρίζεις την ζελατίνα σε περίπτωση βροχής . Αυτο το καουτσούκ σου κάνει πληγή στο δάχτυλο όταν το δάχτυλο κινείτε ή όταν το έχεις κλειστό σε γωνία άνω τον 45ο μοιρών .
Φανταστείτε το αριστερό χέρι στο γκριπ με μόνιμα τεντωμένο το μεγάλο δάχτυλο .

Μετά απο μια εβδομαδα πήγα και πήρα άλλο ένα ζευγάρι γάντια φουλ χειμερινά .

Θα γράψω και για τα επόμενα .




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Προ ημερων ηρθαν στα χερια μου κατι φθηνα απο Κινα...τα δοκιμασα με το ποδηλατακι και με τη μηχανη...μαλιστα ετυχε λες κ ηταν παραγγελια,οι μερες εκεινες που τα πρωτοφορεσα να ειναι τα καλα κρυα με θερμοκρασιες κοντα στους 0°C εντος της πολης...Κανουν πολυ καλη δουλεια για κρυο...!!!:woot:...ειδικα σε συνδιασμο με την τζαμπα τιμη.Εχουν και καλη αισθηση στο χειρισμο γιατι δεν ειναι χοντροκομμενα...Μοναδικο μειον βεβαια η ελλειψη προστασιας που δεν διαθετουν αλλά...για ζεστα χερια ειναι μια χαρα.Στα υποψη αν θελει καποιος κατι φθηνο για γυρω γυρω :rolleyes: Στα συν επισης οτι βροχη που εφαγα τη μια μερα μεσα στην πολη δεν εμπασε καθολου(εχει αυτη την υφανση που δεν τραβαει νερο...)και μπορει να πατηθει και οθονη touchscreen με αυτα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Προ ημερων ηρθαν στα χερια μου κατι φθηνα απο Κινα...τα δοκιμασα με το ποδηλατακι και με τη μηχανη...μαλιστα ετυχε λες κ ηταν παραγγελια,οι μερες εκεινες που τα πρωτοφορεσα να ειναι τα καλα κρυα με θερμοκρασιες κοντα στους 0°C εντος της πολης...Κανουν πολυ καλη δουλεια για κρυο...!!!:woot:...ειδικα σε συνδιασμο με την τζαμπα τιμη.Εχουν και καλη αισθηση στο χειρισμο γιατι δεν ειναι χοντροκομμενα...Μοναδικο μειον βεβαια η ελλειψη προστασιας που δεν διαθετουν αλλά...για ζεστα χερια ειναι μια χαρα.Στα υποψη αν θελει καποιος κατι φθηνο για γυρω γυρω :rolleyes: Στα συν επισης οτι βροχη που εφαγα τη μια μερα μεσα στην πολη δεν εμπασε καθολου(εχει αυτη την υφανση που δεν τραβαει νερο...)και μπορει να πατηθει και οθονη touchscreen με αυτα...
δειξτα μας...ντε?
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
δειξτα μας...ντε?
Τι να δεις ρε;τα χερια μου:p αν πατησεις πανω στο λινκ ειναι ακριβως οπως τα βλεπεις σε μαυρο χρωμα...αν επιμενεις για live φωτο...να σενιαριστω και με την ευκη μου:fun
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Τι να δεις ρε;τα χερια μου:p αν πατησεις πανω στο λινκ ειναι ακριβως οπως τα βλεπεις σε μαυρο χρωμα...αν επιμενεις για live φωτο...να σενιαριστω και με την ευκη μου:fun
καλα ντε ρε μαστορα...μικρος ειμαι θα Matho...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πήρα 3 ζευγάρια μη μας πούνε και τσίπηδες :D
εγώ πάλι έκανα παραγγελία από άλλο κινέζικο και πήρα 2 διαφορετικά!!! έτσι για να έχουμε ποικιλία και κουβέντα για το αποτέλεσμα...
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Τα αγόρασα τώρα, σε καλή τιμή και πολύ τίμια !

Dainese plaza



 
Top Bottom