Χειμερινά γάντια!!

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
To έβαλα στο νήμα του βιράγκο, αλλά ας υπάρχει και εδώ που είναι και πιο εύκολο να το βρει κάποιος.

Από χθες είμαι πανευτυχής κάτοχος θερμαινόμενων γαντιών της Gerbing. Κάθησα σήμερα και τοποθέτησα την παροχή
του ρεύματος για τα γάντια στη μπαταρία της μηχανής. Ακολουθεί Φωτορομάντζο.

Ξεκίνησα από την τοποθέτηση της παροχής στην μπαταρία, για τα θερμενόμενα γάντια...ξήλωμα η σέλα...



Εμένα με βόλευε η δεξιά πλευρά της μοτοσυκλέτας οπότε τοποθέτησα την παροχή εκεί. Το ωραίο είναι πως η υποδοχή στον
κοντρόλερ θερμοκρασίας των γαντιών είναι universal, οπότε με ένα power bank μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και εκτός μοτοσυκλέτας.
Η παροχή έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και είναι αδιάβροχη, απομονώνει τελείως με στεγανό καπάκι όταν δεν την χρησιμοποιούμε.



Μάζεψα τα καλώδια σε μια γωνία πίσω από την μπαταρία.


Μια ασφάλεια 15Α είναι υπεραρκετή, στο παρεχόμενο ασφαλειοκουτάκι των γαντιών. Υπάρχει πλήρες πινακάκι με τις καταναλώσεις
στη συσκευασία ακόμα και με συνδιασμό άλλων θερμαινόμενων αξεσουάρ που βγάζει η εταιρεία.


Τα καλώδια και ο κοντρόλερ περνάνε μέσα στο μπουφάν και μένουν εκεί. Δεν ενοχλούν, ενώ μόλις φορεθούν τα γάντια κρύβουν
τελείως τα βύσματα μέσα στα μανίκια. Τα χέρια είναι τελείως ελεύθερα δεν έχεις καλώδια να ενοχλούν πέρα δώθε,
το μόνο που πρέπει να έχει κάποιος στο πίσω μέρος του μυαλού του είναι ότι πρέπει να αποσυνδέσει το βύσμα της παροχής μόλις κατέβει
από την μοτοσυκλέτα.
Ο κοντρόλερ έχει 4 στάδια θέρμανσης με ξεχωριστή έγχρωμη ένδειξη για το καθένα. Η θέρμανση παρέχεται σε όλο το χέρι πάνω-κάτω,
μέχρι και τα ακροδάχτυλα. Σε μια δοκιμή που έκανα από τον Πειραιά μέχρι το Περιστέρι, δεν ξεπέρασα το πρώτο στάδιο γιατί ζεματούσε
το χέρι μου χαχαχαχαχαχαχα, θα μου πείτε πως σήμερα μέσα την ΑΘήνα είχε 15 βαθμούς και δεν θα έχετε άδικο. Η καλή δοκιμή θα γίνει
το επόμενο πρωϊνό που θα πάω στη βόρεια Αττική. Κάτι ακόμα που μου άρεσε είναι πως μπορούσα να κάνω χρήση της οθόνης αφής του
τηλεφώνου με το γάντι φορεμένο, οπότε μπαίνει και αυτό στα συν.
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω καλή φώτο με τα γάντια, πρέπει να κρατάει κάποιος άλλος την φωτογραφική, αλλά όποιος θέλει να
τα δει από κοντά ας μου πει.



Και ένα βίντεο που δείχνει την τοποθέτηση και την χρήση.

 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
To έβαλα στο νήμα του βιράγκο, αλλά ας υπάρχει και εδώ που είναι και πιο εύκολο να το βρει κάποιος.

Από χθες είμαι πανευτυχής κάτοχος θερμαινόμενων γαντιών της Gerbing. Κάθησα σήμερα και τοποθέτησα την παροχή
του ρεύματος για τα γάντια στη μπαταρία της μηχανής. Ακολουθεί Φωτορομάντζο.

Ξεκίνησα από την τοποθέτηση της παροχής στην μπαταρία, για τα θερμενόμενα γάντια...ξήλωμα η σέλα...



Εμένα με βόλευε η δεξιά πλευρά της μοτοσυκλέτας οπότε τοποθέτησα την παροχή εκεί. Το ωραίο είναι πως η υποδοχή στον
κοντρόλερ θερμοκρασίας των γαντιών είναι universal, οπότε με ένα power bank μπορώ να τα χρησιμοποιήσω και εκτός μοτοσυκλέτας.
Η παροχή έχει εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και είναι αδιάβροχη, απομονώνει τελείως με στεγανό καπάκι όταν δεν την χρησιμοποιούμε.



Μάζεψα τα καλώδια σε μια γωνία πίσω από την μπαταρία.


Μια ασφάλεια 15Α είναι υπεραρκετή, στο παρεχόμενο ασφαλειοκουτάκι των γαντιών. Υπάρχει πλήρες πινακάκι με τις καταναλώσεις
στη συσκευασία ακόμα και με συνδιασμό άλλων θερμαινόμενων αξεσουάρ που βγάζει η εταιρεία.


Τα καλώδια και ο κοντρόλερ περνάνε μέσα στο μπουφάν και μένουν εκεί. Δεν ενοχλούν, ενώ μόλις φορεθούν τα γάντια κρύβουν
τελείως τα βύσματα μέσα στα μανίκια. Τα χέρια είναι τελείως ελεύθερα δεν έχεις καλώδια να ενοχλούν πέρα δώθε,
το μόνο που πρέπει να έχει κάποιος στο πίσω μέρος του μυαλού του είναι ότι πρέπει να αποσυνδέσει το βύσμα της παροχής μόλις κατέβει
από την μοτοσυκλέτα.
Ο κοντρόλερ έχει 4 στάδια θέρμανσης με ξεχωριστή έγχρωμη ένδειξη για το καθένα. Η θέρμανση παρέχεται σε όλο το χέρι πάνω-κάτω,
μέχρι και τα ακροδάχτυλα. Σε μια δοκιμή που έκανα από τον Πειραιά μέχρι το Περιστέρι, δεν ξεπέρασα το πρώτο στάδιο γιατί ζεματούσε
το χέρι μου χαχαχαχαχαχαχα, θα μου πείτε πως σήμερα μέσα την ΑΘήνα είχε 15 βαθμούς και δεν θα έχετε άδικο. Η καλή δοκιμή θα γίνει
το επόμενο πρωϊνό που θα πάω στη βόρεια Αττική. Κάτι ακόμα που μου άρεσε είναι πως μπορούσα να κάνω χρήση της οθόνης αφής του
τηλεφώνου με το γάντι φορεμένο, οπότε μπαίνει και αυτό στα συν.
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω καλή φώτο με τα γάντια, πρέπει να κρατάει κάποιος άλλος την φωτογραφική, αλλά όποιος θέλει να
τα δει από κοντά ας μου πει.



Και ένα βίντεο που δείχνει την τοποθέτηση και την χρήση.

δυο παρατηρησεις...
1] βαλε γρασο στους πολους....υπαρχει οξειδωση στις βιδες ...
2] το λεκανακι - σταντ θελει σφυρηλατισμα....το γουβιασες** !!!!!!!!!











** απο το γουβιανω = κανω γουβα !!!:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
δυο παρατηρησεις...
1] βαλε γρασο στους πολους....υπαρχει οξειδωση στις βιδες ...
2] το λεκανακι - σταντ θελει σφυρηλατισμα....το γουβιασες** !!!!!!!!!











** απο το γουβιανω = κανω γουβα !!!:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

1) Όταν αλλάξω μπαταρία :D

2) Έχει γουβιάνει χρόνια τώρα, αλλά αντέχει...σε λίγες μέρες έρχεται το Scissor stand που έχω παραγγείλει από τους Ούνους.:)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
H δοκιμή των γαντιών έγινε σήμερα στο δύσκολο πρωϊνό κλίμα της Πάρνηθας.

Λοιπόν παιδιά ήταν Αποκάλυψη. Με 6 βαθμούς θερμοκρασία στην δεύτερη σκάλα (από τις 4 που έχουν συνολικά) ήταν λες και είχα τα χέρια μου
μέσα σε ένα κλειστό χώρο με θερμοκρασία δωματίου. Μετά τον Άγιο Στέφανο που πέφτει και άλλο η θερμοκρασία, τα έβαλα στην τρίτη σκάλα
και ήταν τέλεια. Δεν πάει να βαράει αέρας και κρύο, αυτά δεν καταλαβαίνουν τίποτα, ζεσταινόταν όλο το χέρι, μέχρι και τα ακροδάκτυλα.
Πολύ άνεση, και εξαιρετική θαλπωρή, δεν πονούσαν τα χέρια και δεν έτσουζαν από το κρύο, φτάνοντας δε στον προορισμό μου δεν χρειάστηκα
καθόλου ώρα για να συνέλθω και να λειτουργήσουν τα χέρια μου. Μεγάλο συν είναι, ότι λόγω της ζέστης που νιώθεις στο χέρι σου, έχεις το
μυαλό σου στο δρόμο και στην οδήγηση και δεν σκέφτεσαι τον πόνο από το κρύο, άρα είσαι περισσότερο ασφαλής. Στην 4η σκάλα δεν τα έβαλα
καθόλου, αλλά λογικά η 4η σκάλα είναι για χοντρό κρύο κάτω από 0 και με υγρασία στο θεό.

Στο δια ταύτα, αν τα θέλει κάποιος για μέσα στην Αθήνα, να μην τα πάρει, δεν χρειάζονται...αν όμως κάποιος κάνει πολλά χιλιόμετρα εκτός Αθηνών
τότε ίσως είναι από τις καλύτερες αγορές που θα κάνει ποτέ του για εξοπλισμό. Θεωρώ πως έκανα καλή αγορά τηρουμένων των αναλογιών
και ειδικότερα των οδηγικών συνθηκών που αντιμετωπίζω κάθε μέρα, σίγουρα θα βγάλουν τα λεφτά τους.
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
εγω πηρα πριν καμια βδομαδα τα orina hero που τα ειχε προσφορα το μοτομαρκετ στα 45 ευρω.. πολυ καλο γαντι! και ζεστο και με καλες προστασιες!!
Λαμπρο επειδη ψάχνομαι για χειμερινά και αδιάβροχα γάντια και τα συγκεκριμένα με ψήνουν,
απο βροχή τι λένε, τα έχεις δοκιμάσει;
Και μέχρι τι θερμοκρασίες τα εχεις δουλέψει;;

Thanks!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Λαμπρο επειδη ψάχνομαι για χειμερινά και αδιάβροχα γάντια και τα συγκεκριμένα με ψήνουν,
απο βροχή τι λένε, τα έχεις δοκιμάσει;
Και μέχρι τι θερμοκρασίες τα εχεις δουλέψει;;

Thanks!
Θα το ελεγα ενα vfm γαντι.. τις πρωτες 3-4 μερες ειναι λιγο σκληρα αλλα μετα παιρνουν την φορμα του χεριου σου... εχει προστατευτικα σε δαχτυλα και πανω στους κομπους αλλα και στην παλαμη, και εχει ωραιο κλεισιμο στον καρπο ωστε να εφαρμοζει τελεια.. επισης εχει και ενα λαστιχακι στον αντιχειρα για να καθαριζεις την ζελατινα του κρανους απο νερο.. αδιαβροχοποιηση παρα πολυ καλη και αρκετα ζεστα... θα σε προβληματισουν λιγες μερες στον ελληνικο χειμωνα... σιγουρα υπαρχουν πολυ καλυτερα γαντια με τριπλασια τιμη αλλα ξαναλεω οτι για τα λεφτα του αξιζει..
 

Rangos

Stop buying, Start riding
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
BMW F 800 gs
KTM 300 exc
YAMAHA Majesty 125
YAMAHA CT 50
Και εγω για αυτο το VFM το λέω, γιατί πραγματικά ειναι μια τιμή που αξίζει να δοκιμάσεις και ειδικά αν εχεις και κάποια θετικά reviews!
Θα τα παραγγείλω και οπως κάτσουν!:ok:
Σευχαριστώ :friendship:
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
θέλω ενα γαντακι ενδιάμεσο ουτε καλοκαιρινό ουτε χειμερινό...
έχετε κάτι κατά νου?
κατά προτίμηση κοντό
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
θέλω ενα γαντακι ενδιάμεσο ουτε καλοκαιρινό ουτε χειμερινό...
έχετε κάτι κατά νου?
κατά προτίμηση κοντό
Revit Dirt 2 ότι καλύτερο έχω φορέσει σε αυτή τη κατηγορία. Λίγο τσιμπημένα βέβαια αλλά αξίζουν! Τα αναφέρει ως καλοκαιρινά αλλά πίστεψε με είναι το ενδιάμεσο που ζητάς.

http://www.motoraid.eu/revit-dirt-2-summer-gloves-black
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Πηρα και εγώ τα Orina Hero.μαλλον ήταν το τελευταίο κομμάτι στο κατάστημα...
Έψαχνα αδιάβροχο γαντι με καλή όμως αίσθηση αλλα και με σκληρές προστασίες.Δοκιμασα αρκετα σε διαφορα καταστηματα, βοηθησε και η κριτική του Λάμπρου @lmb990 , και με την τιμή δελεαρ τελικά έγινε η αγορά.δεν ήθελα να περιμένω βροχή να τα δοκιμάσω και έτσι εμπνευσμένος από το παρακάτω βίντεο το βουτηξα αλλά όχι για 3 λεπτά , στα 10 βαρέθηκα και σταμάτησα,δεν είχε ίχνος υγρασίας το χέρι...


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ψαχνω για χειμερινα γαντια καθως καποια αμερικανικα Racer που εχω ειναι στα τελευταια τους μετα απο 4-5 χρονια και 2-3 μπαλωματα με leather-like plastic απο την συμβια τον περσινο χειμωνα. Δεν θελω δερματινα χειμερινα γαντια καθως ειναι σχετικα ακαμπτα. Ειχα δει περσι τα Dainese Scout Evo Goretex που αναφερθηκανε πιο πανω σ'αυτο το νημα αλλα μου φανηκανε λιγο too much / χοντροκομμενα. Πληροφοριακα, εχουν πια καταργηθει και υπαρχουν λιγα νουμερα, μικρα και μεγαλα, σε τιμες γυρω στα 100€ απο τα 140€ που κανανε.




Αλλα βρηκα καποια αλλα Dainese, τα Freeland Goretex που ειναι αρκετα παρομοια σε αισθηση με τα Racer που εχω (δηλ. οχι χοντροκομμενα) και φαινονται ζεστα απο το λιγο που τα φορεσα στο μαγαζι.



Ταχει κανεις εδω να πει αν ειναι ok για χειμερινες διαδρομες με θερμοκρασιες 5'C? Να πω οτι σε τετοιες θερμοκρασιες εκτος πολης βαζω και εσωτερικα ισοθερμικα γαντια καθως δεν εχω/ειχα θερμαινομενα γκριπ. Τιμη στο Νησι 110€.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εσωτερικά ισοθερμικά?? Ποιά έχεις?? Κι εγώ, για άλλο έναν χειμώνα σκέφτομαι να βάλω θερμαινόμενα χερούλια, αλλά πάλι δε θα βάλω..


Στάλθηκε από το X5 μου
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εσωτερικά ισοθερμικά?? Ποιά έχεις?? Κι εγώ, για άλλο έναν χειμώνα σκέφτομαι να βάλω θερμαινόμενα χερούλια, αλλά πάλι δε θα βάλω..
Νομιζω οτι ειναι της IXS αλλα δεν ειμαι σιγουρος καθως ταχω στην Ελλαδα απο τον περασμενο χειμωνα και ξεχασα να τα φερω πισω την τελευταια φορα που ανεβηκα (και θα τα χρειαστω αυριο που προβλεπεται μηχανοβολτα με 8'C μεγιστη θερμοκρασια αλλα απλετη λιακαδα και φθινοπωρινα χρωματα :ok:). Θα κοιταξω και θα σου πω το επομενο σ/κ καθως θα ξανακατεβω.
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Να πώ και εγώ την εμπειρία μου...έχω δοκιμάσει αρκετά χειμερινά γάντια μοτοσυκλέτας και όλα είχαν κάτι που δεν μου άρεσε. Χάλια αίσθηση, γκουμούτσες και τα δάχτυλα πάγωναν μετά από λίγο. Έχω καταλήξει οτι τα γάντια του σκι είναι τα καλύτερα όσο αφορά την μόνωση από το κρύο. Και τον τελευτάιο μήνα ήρθε η αποκάλυψη. Γαντάκι δερμάτινο από Καστοριά με εσωτερικό γουνάκι και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Οκ, αδιάβροχα δεν είναι αλλά έχουν υπέροχη αίσθηση και κόστος...10 ευρώ παρακαλώ.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Να πώ και εγώ την εμπειρία μου...έχω δοκιμάσει αρκετά χειμερινά γάντια μοτοσυκλέτας και όλα είχαν κάτι που δεν μου άρεσε. Χάλια αίσθηση, γκουμούτσες και τα δάχτυλα πάγωναν μετά από λίγο. Έχω καταλήξει οτι τα γάντια του σκι είναι τα καλύτερα όσο αφορά την μόνωση από το κρύο. Και τον τελευτάιο μήνα ήρθε η αποκάλυψη. Γαντάκι δερμάτινο από Καστοριά με εσωτερικό γουνάκι και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Οκ, αδιάβροχα δεν είναι αλλά έχουν υπέροχη αίσθηση και κόστος...10 ευρώ παρακαλώ.
οκ αδιαβροχα δεν ειναι αλλα ουτε και προστασιες εχουν... οποτε μαλλον δεν κανουν... σκεψου το και αλλιως.. υπαρχουν πολυ πιο ζεστα μπουφαν απο τα μπουφαν μηχανης.. αλλα επιλεγουμε τα σωστα για καθε χρηση!! ;)
 

XRτημένος

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v strom 650
Να πώ και εγώ την εμπειρία μου...έχω δοκιμάσει αρκετά χειμερινά γάντια μοτοσυκλέτας και όλα είχαν κάτι που δεν μου άρεσε. Χάλια αίσθηση, γκουμούτσες και τα δάχτυλα πάγωναν μετά από λίγο. Έχω καταλήξει οτι τα γάντια του σκι είναι τα καλύτερα όσο αφορά την μόνωση από το κρύο. Και τον τελευτάιο μήνα ήρθε η αποκάλυψη. Γαντάκι δερμάτινο από Καστοριά με εσωτερικό γουνάκι και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Οκ, αδιάβροχα δεν είναι αλλά έχουν υπέροχη αίσθηση και κόστος...10 ευρώ παρακαλώ.
Βάλε και κανα λινκ καταστήματος!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
οκ αδιαβροχα δεν ειναι αλλα ουτε και προστασιες εχουν... οποτε μαλλον δεν κανουν... σκεψου το και αλλιως.. υπαρχουν πολυ πιο ζεστα μπουφαν απο τα μπουφαν μηχανης.. αλλα επιλεγουμε τα σωστα για καθε χρηση!! ;)
Ετσι ακριβως......προεχει η ασφαλεια, ιδιως στα χερακια μας !!
 

ta-sio

Μέλος
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
HONDA NC750X το γκρι το αντβέτσιουρ...
yamaha virago 250
Έχετε δίκιο για τις προστασίες κατα το ατύχημα, μην με παρεξηγείτε αλλά απο την άλλη τι προστασία έχω όταν οδηγάω στο +5 με 0 και δεν μπορώ να καταλάβω αν πατάω την μανέτα του φρένου ή όχι; Τα θερμαινόμενα Gerbing που έχει τοποθετήσει ο cubman πιο πάνω στην σελίδα επίσης δεν τα βλέπω να έχουν προστασίες αλλά τα χρησιμοποιούν για οδήγηση μηχανής. Σε μεγάλο ταξίδι δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά για μικρές 2ωρες εξορμήσεις είναι σουπερ.
Μιλώντας γενικά έχω καταλάβει οτι αν κάνεις πατέντες και χρησιμοποιέις συνδιαστικά υλικά από διάφορα σπορ το αποτέλεσμα είναι πιο οικονομικό και πολλές φορές καλύτερο από τα ρούχα αποκλειστικά για μηχανή. Για το μπουφάν (για παράδειγμα)που αναφέρατε πιο πάνω σκεφτείτε οτι αν βάλεις το ξεχωριστά προστάσίες για αγγώνες, πλάτη, ακόμα και αυτό το 'φανελάκι' (αυτό που έχει προστασία στήθους, πλάτης, χεριών αγκώνων, όμων) που χρησιμοποιούν στα μοτοκρος, μαζί με ένα μπουφάν για σκι ή ακόμα καλύτερα με ένα σχετικά καλό δερμάτινο των 100-150ευρώ, τότε η προστασία που έχεις απο κρύο και ενδεχόμενη πτώση είναι απείρως καλύτερη από οποιοδήποτε klim ή dianese κτλ. Το πρόβλημα που προκύπτει βέβαια είναι οτι το μπουφάν του σκι δεν έχει ευελιξία όσο αφορά τις αυξομοιώσεις της θερμοκρασίας.
sorry για το σεντόνι και μην παρεξηγείτε όσα γράφω. Το οτι προέχει η ασφάλεια είναι αδιαμφισβήτητο, αλλά έχω βαρεθεί να δίνω χρήμα σε έτοιμες λύσεις που στην τελική δεν λειτουργούν όπως πρέπει.
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
'Εχω θερμαινόμενα γκριπ και έχω να πω οτι οταν οδηγάς για πολλή ώρα σε χαμηλή θερμοκρασία συμβαίνει το εξής: το εσωτερικό της παλάμης είναι οκ και το εξω δεν το ορίζεις, ειδικά τα ακροδάχτυλα.
Γι αυτό προσανατολίζομαι σε χούφτες. Κάτι ξέρουν οι ντελιβεράδες.
Εχω δει αυτές αλλά είναι ακριβές. Τις έχει δοκιμάσει κανείς; Αξίζουν τα λεφτά τους;
 
Top Bottom