Χειμερινά γάντια!!

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Μια ερώτηση ?
Θέλω να πάρω αδιάβροχα καλύμματα για τα γάντια, γκέτες χεριών.
Για το μέγεθος δείχνει να μετρήσουμε την παλάμη γύρω γύρω.
Αλλά αν σκεφτούμε οτι φοράμε κ γάντια λογικά δεν πρέπει να μετρήσουμε την παλάμη φορώντας τα γάντια για να μην είναι στενό το κάλυμμα?
Εγώ έχω παλάμη 26 εκατοστά με το γάντι είναι 30.
Ρώτησα σε μαγαζί που πουλάει τι προϊόν αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει με σιγουριά.
Έχει παρει κάποιος να μου πει με ποιο κριτήριο διάλεξε μέγεθος?
 

Noobas

Μέλος
Όνομα
Ioannis
Μοτό
Benelli trk502x
Dainese Tempest D-Dry Gloves Long Black
αυτα έχω και είμαι σχετικά ικανοποιημένος. το σχετικά το λέω επειδή είναι τα πρώτα μου γάντια και δεν εχω συγκριτικό.

πρόσεξε τα δάχτυλά σου μέσα στο γάντι να έχουν λίγο κενο μπροστά (μην εφάπτουν απόλυτα) γιατί περνάει κρύο σε θερμοκρασίες κάτω από 3 και ανεβασμένα χιολιόμετρα (πάνω από 80).

αν μπορείς σε λεφτά ανέβα σε κάτι καλύτερο ίσως προστατέψει καλύτερα από κρύο. Από νερό δεν έχουν ανάγκη. το long προστατεύει και εφάπτει (το μπουφαν χωράει μέσα στο γάντι και έχει δέσιμο εκεί) στο μπουφαν και δεν περνάει τίποτα μέσα στο χέρι.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Μια ερώτηση ?
Θέλω να πάρω αδιάβροχα καλύμματα για τα γάντια, γκέτες χεριών.
Για το μέγεθος δείχνει να μετρήσουμε την παλάμη γύρω γύρω.
Αλλά αν σκεφτούμε οτι φοράμε κ γάντια λογικά δεν πρέπει να μετρήσουμε την παλάμη φορώντας τα γάντια για να μην είναι στενό το κάλυμμα?
Εγώ έχω παλάμη 26 εκατοστά με το γάντι είναι 30.
Ρώτησα σε μαγαζί που πουλάει τι προϊόν αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει με σιγουριά.
Έχει παρει κάποιος να μου πει με ποιο κριτήριο διάλεξε μέγεθος?
Είχα πάρει κάτι τέτοια καλύμματα της dainese. Τα δοκίμασα μαζί με το γάντι στο μαγαζί. Νομίζω είναι το πιο σίγουρο. Πάντως είναι λίγο άβολα στην οδήγηση αλλά δεν περνάει τίποτα ακόμα και με πολύωρη οδήγηση σε πολύ δυνατή βροχή - καταιγίδα. Θα κοιτάξω να σου πω τι νούμερο είναι το γάντι και τι νούμερο τα καλύμματα.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μια ερώτηση ?
Θέλω να πάρω αδιάβροχα καλύμματα για τα γάντια, γκέτες χεριών.
Για το μέγεθος δείχνει να μετρήσουμε την παλάμη γύρω γύρω.
Αλλά αν σκεφτούμε οτι φοράμε κ γάντια λογικά δεν πρέπει να μετρήσουμε την παλάμη φορώντας τα γάντια για να μην είναι στενό το κάλυμμα?
Εγώ έχω παλάμη 26 εκατοστά με το γάντι είναι 30.
Ρώτησα σε μαγαζί που πουλάει τι προϊόν αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει με σιγουριά.
Έχει παρει κάποιος να μου πει με ποιο κριτήριο διάλεξε μέγεθος?
Και αυτά μία χαρά τα βρίσκω για την δουλειά που θες...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Έχω αυτά Dainese Jerico Evo Gore-Tex Motorcycle Gloves - buy cheap ▷ FC-Moto size:9/L και από πάνω αυτά DAINESE Γκέτες χεριών Rain Overgloves , δεν βρίσκω ακριβώς το μοντέλο αλλά σίγουρα κάτι αντίστοιχο της dainese (προηγούμενο ίσως μοντέλο) size:XL
Το xl. Είναι άνετο η στενο πάνω από το γάντι?θεωρείς ότι παίρνει κ xxl η σου ειναι εντάξει στις κινήσεις των δακτύλων?
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Και αυτά μία χαρά τα βρίσκω για την δουλειά που θες...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Που τα βρίσκω?
Αν είναι φτηνά κ κάνω δουλειά θα πάρω να έχω κ για την σύζυγο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω αυτά Dainese Jerico Evo Gore-Tex Motorcycle Gloves - buy cheap ▷ FC-Moto size:9/L και από πάνω αυτά DAINESE Γκέτες χεριών Rain Overgloves , δεν βρίσκω ακριβώς το μοντέλο αλλά σίγουρα κάτι αντίστοιχο της dainese (προηγούμενο ίσως μοντέλο) size:XL
Goretex γάντι και από πάνω ακόμα ένα layer, τι στο καλό πια;;;;
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
3,43€ το ζεύγος...
Ευχαριστώ φίλε.;)
3,43€ το ζεύγος...
Ευχαριστώ φίλε ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιά που το πιάσαμε στο άλλο θέμα.

Σοβαρά ρωτάω.

Ένα γάντι του 150ρικου όπως το Scout 2 GTX που αναφέρθηκε πιο πάνω, θέλει όντως και δεύτερη χαζομάρα από πάνω για να μην περνάει κρύο; Νερό (υποθέτω) ότι δεν έχουμε αμφιβολίες για το αν περνάει σε τέτοιο επίπεδο τιμής.
Μιλώντας για νερό, το οποίο εκτός από την άνεση χαλάει και την θερμομόνωση, με τέτοια "γάντια κουζίνας" φορεμένα πάνω από το κανονικό, πως αναπνέει το χεράκι και πως εξασφαλίζουμε ότι μετά μιά ώρα διαδρομή δεν θα είναι μουσκίδι το γάντι από μέσα; Ρητορικό γιατί έτσι θα γίνει, αλλά είναι "αποδεκτή παράπλευρη απώλεια" αυτό; Για μικρή διαδρομή να το καταλάβω, αλλά για μεγάλες ημέρες δεν δείχνει λογική λύση.

Τελικά μήπως το κακάσχημο γάντι φούρνου είναι η πιο θεϊκή εφέυρεση (εντάξει, μαζί με τα γκριπ).
 
Top Bottom