Χειμερινά γάντια!!

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Το xl. Είναι άνετο η στενο πάνω από το γάντι?θεωρείς ότι παίρνει κ xxl η σου ειναι εντάξει στις κινήσεις των δακτύλων?
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου.
Νομίζω είναι σχετικά άνετο. Δεν θα επέλεγα πιο μεγάλο. Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιά που το πιάσαμε στο άλλο θέμα.

Σοβαρά ρωτάω.

Ένα γάντι του 150ρικου όπως το Scout 2 GTX που αναφέρθηκε πιο πάνω, θέλει όντως και δεύτερη χαζομάρα από πάνω για να μην περνάει κρύο; Νερό (υποθέτω) ότι δεν έχουμε αμφιβολίες για το αν περνάει σε τέτοιο επίπεδο τιμής.
Μιλώντας για νερό, το οποίο εκτός από την άνεση χαλάει και την θερμομόνωση, με τέτοια "γάντια κουζίνας" φορεμένα πάνω από το κανονικό, πως αναπνέει το χεράκι και πως εξασφαλίζουμε ότι μετά μιά ώρα διαδρομή δεν θα είναι μουσκίδι το γάντι από μέσα; Ρητορικό γιατί έτσι θα γίνει, αλλά είναι "αποδεκτή παράπλευρη απώλεια" αυτό; Για μικρή διαδρομή να το καταλάβω, αλλά για μεγάλες ημέρες δεν δείχνει λογική λύση.

Τελικά μήπως το κακάσχημο γάντι φούρνου είναι η πιο θεϊκή εφέυρεση (εντάξει, μαζί με τα γκριπ).
Έχω πάρει στην κυρά λενη ένα gore tex deinese των 160 ευρώ και πραγματικά δεν χρειάζεται τίποτα αλλο
Εγώ προσωπικά δεν κρυώνω τόσο πολύ στα χέρια και βολεύομαι και με πιο απλά γάντια.
Γενικα η deinese είναι για το κρύο... Μονοδρομος
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Μιά που το πιάσαμε στο άλλο θέμα.

Σοβαρά ρωτάω.

Ένα γάντι του 150ρικου όπως το Scout 2 GTX που αναφέρθηκε πιο πάνω, θέλει όντως και δεύτερη χαζομάρα από πάνω για να μην περνάει κρύο; Νερό (υποθέτω) ότι δεν έχουμε αμφιβολίες για το αν περνάει σε τέτοιο επίπεδο τιμής.
Μιλώντας για νερό, το οποίο εκτός από την άνεση χαλάει και την θερμομόνωση, με τέτοια "γάντια κουζίνας" φορεμένα πάνω από το κανονικό, πως αναπνέει το χεράκι και πως εξασφαλίζουμε ότι μετά μιά ώρα διαδρομή δεν θα είναι μουσκίδι το γάντι από μέσα; Ρητορικό γιατί έτσι θα γίνει, αλλά είναι "αποδεκτή παράπλευρη απώλεια" αυτό; Για μικρή διαδρομή να το καταλάβω, αλλά για μεγάλες ημέρες δεν δείχνει λογική λύση.

Τελικά μήπως το κακάσχημο γάντι φούρνου είναι η πιο θεϊκή εφέυρεση (εντάξει, μαζί με τα γκριπ).
Δεν λέω ότι είναι σωστό απλά εγώ αυτό κάνω. Πριν από μερικά χρόνια πηγαινοερχόμουν λόγο δουλειάς στην Εύβοια συν ότι χιλιόμετρα έκανα στην Αττική(έκανα περίπου 1000χλμ την εβδομάδα). Μιλάμε για όλες τις καιρικές συνθήκες. Όντως από το γάντι δεν πέρναγε στάλα νερό, αλλά όταν βρέχεται το εξωτερικό και ποτίζει (είναι ύφασμα όχι δέρμα) μετά είναι ο κρύος αέρας το παγώνει ( βάλε την ταχύτητα της μοτοσυκλέτας σε επαρχιακό και εθνική με βροχή και θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν) και γίνεται δύσκολη η κίνηση καθώς το γάντι βαραίνει. Όταν θες να το ξαναχρησιμοποιησεις μετά από μερικές ώρες ή ακόμα και την επομένη μέρα θα έχεις ένα δύσχρηστο γάντι. Το αδιάβροχο του γαντιού είναι για όταν σε πιάσει μια καταιγίδα απροετοίμαστο ή για ψιλόβροχο. Επίσης στο γάντι αυτό είδα ότι φορώντας εσωθερμικα γάντια ξυλιασαν τα χέρια μου (σε υπό το μηδέν θερμοκρασία) και μόνο όταν τα έβγαλα και έμεινα μόνο με το γάντι συνηλθα.
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Επίσης άσχετο λίγο με το θέμα, αλλά μιας και λέμε για κρύο. Είχα πάρει τότε ισοθερμικά της admiral τα οποία είναι σίγουρα vfm.
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
Εγώ έχω αγοράσει αυτές Αδιάβροχες θερμικές θήκες χεριών Wunderlich αλλά τις χρησιμοποιώ πολύ σπάνια γιατί τον χειμώνα δεν πολυταξιδεύω αλλά και γιατί σε δυσκολεύουν στη χρήση.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Σε πολύ βροχή ΔΕΝ υπάρχει αδιάβροχο γάντι...
Όσες μηχανές έχουν χούφτες καθυστερούν να περάσει νερό.
Ακόμα και κάποια πολύ ακριβά πού ίσος να αντέξουν...θα χρειαστούν 2-3 μέρες μετά να στεγνώσουν...
Μιλάμε για τόν οδηγό που τα χέρια του είναι εκτεθειμένα και σε πολύ βροχή όχι τού 1/2ωρου
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό πάλι, στα μπουφάν λύθηκε με τα laminated υφάσματα όπως το goretex pro και αντίστοιχα με αυτό, γιατί με τα συμβατικά μπουφάν που έχουν την μεμβράνη κάτω από την κορντούρα ισχύει το ίδιο ακριβώς, δεν στεγνώνουν "ποτέ" αν ποτίσουν καλά.

Γαντάκια γιατί δεν έχει βγάλει κανείς ακόμα με την ίδια τεχνολογία, τι περίεργο πράγμα;


Γενικα η deinese είναι για το κρύο... Μονοδρομος
Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από ασφάλεια σε πέσιμο. Από αδιαβροχοποίηση έτσι και έτσι, ήταν καλό καινούριο αλλά "χάλασε" σχετικά γρήγορα, το τότε κορυφαίο G Gator goretex, το δεύτερο που πήρα το έχω ακόμα, βέβαια τότε 52 νούμερο τώρα 56 δεν χωράω και εγώ και η θερμομόνωση, έχει περάσει και δύο καλά πεσίματα, το φοράω σε θερμοκρασίες τύπου "20+-" μόνο. Εννοείται χαλασμένα φερμουάρ στα μανίκια και το κεντρικό (σπασμένο κρικάκι).
Αυτό που διαβάζω από αρκετό κόσμο, η Dainese δεν είναι αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια (και δεν θα πληρώσω 1500 ευρώ μπουφάν για να μάθω ο ίδιος).

Εξαιρετικές εντυπώσεις από Revit με laminated μεμβράνη, σειράς city, ζεστό, ωραία εφαρμογή και σφραγίζει καλά. Το πήρα μακρύ για το σκούτερ και για να μοιάζει με πολιτικό μπουφάν, τελικά βολεύει γενικότερα. Εξαίρεση η κουκούλα του στις ταχύτητες του XR, πρέπει να την βγάζω.

Γυρνώντας στο γάντι, της Revit δεν μου κάνουν στο χέρι, πολύ κοντά δάχτυλα το ΧΧΛ της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αυτό πάλι, στα μπουφάν λύθηκε με τα laminated υφάσματα όπως το goretex pro και αντίστοιχα με αυτό, γιατί με τα συμβατικά μπουφάν που έχουν την μεμβράνη κάτω από την κορντούρα ισχύει το ίδιο ακριβώς, δεν στεγνώνουν "ποτέ" αν ποτίσουν καλά.


Γαντάκια γιατί δεν έχει βγάλει κανείς ακόμα με την ίδια τεχνολογία, τι περίεργο πράγμα;
Γιατί έχουν πολλές ραφές



Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από ασφάλεια σε πέσιμο. Από αδιαβροχοποίηση έτσι και έτσι, ήταν καλό καινούριο αλλά "χάλασε" σχετικά γρήγορα, το τότε κορυφαίο G Gator goretex, το δεύτερο που πήρα το έχω ακόμα, βέβαια τότε 52 νούμερο τώρα 56 δεν χωράω και εγώ και η θερμομόνωση, έχει περάσει και δύο καλά πεσίματα, το φοράω σε θερμοκρασίες τύπου "20+-" μόνο. Εννοείται χαλασμένα φερμουάρ στα μανίκια και το κεντρικό (σπασμένο κρικάκι).
Αυτό που διαβάζω από αρκετό κόσμο, η Dainese δεν είναι αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια (και δεν θα πληρώσω 1500 ευρώ μπουφάν για να μάθω ο ίδιος).

Εξαιρετικές εντυπώσεις από Revit με laminated μεμβράνη, σειράς city, ζεστό, ωραία εφαρμογή και σφραγίζει καλά. Το πήρα μακρύ για το σκούτερ και για να μοιάζει με πολιτικό μπουφάν, τελικά βολεύει γενικότερα. Εξαίρεση η κουκούλα του στις ταχύτητες του XR, πρέπει να την βγάζω.

Γυρνώντας στο γάντι, της Revit δεν μου κάνουν στο χέρι, πολύ κοντά δάχτυλα το ΧΧΛ της.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Αυτό πάλι, στα μπουφάν λύθηκε με τα laminated υφάσματα όπως το goretex pro και αντίστοιχα με αυτό, γιατί με τα συμβατικά μπουφάν που έχουν την μεμβράνη κάτω από την κορντούρα ισχύει το ίδιο ακριβώς, δεν στεγνώνουν "ποτέ" αν ποτίσουν καλά.

Γαντάκια γιατί δεν έχει βγάλει κανείς ακόμα με την ίδια τεχνολογία, τι περίεργο πράγμα;



Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από ασφάλεια σε πέσιμο. Από αδιαβροχοποίηση έτσι και έτσι, ήταν καλό καινούριο αλλά "χάλασε" σχετικά γρήγορα, το τότε κορυφαίο G Gator goretex, το δεύτερο που πήρα το έχω ακόμα, βέβαια τότε 52 νούμερο τώρα 56 δεν χωράω και εγώ και η θερμομόνωση, έχει περάσει και δύο καλά πεσίματα, το φοράω σε θερμοκρασίες τύπου "20+-" μόνο. Εννοείται χαλασμένα φερμουάρ στα μανίκια και το κεντρικό (σπασμένο κρικάκι).
Αυτό που διαβάζω από αρκετό κόσμο, η Dainese δεν είναι αυτό που ήταν πριν 10 χρόνια (και δεν θα πληρώσω 1500 ευρώ μπουφάν για να μάθω ο ίδιος).

Εξαιρετικές εντυπώσεις από Revit με laminated μεμβράνη, σειράς city, ζεστό, ωραία εφαρμογή και σφραγίζει καλά. Το πήρα μακρύ για το σκούτερ και για να μοιάζει με πολιτικό μπουφάν, τελικά βολεύει γενικότερα. Εξαίρεση η κουκούλα του στις ταχύτητες του XR, πρέπει να την βγάζω.

Γυρνώντας στο γάντι, της Revit δεν μου κάνουν στο χέρι, πολύ κοντά δάχτυλα το ΧΧΛ της.
Γιατί έχουν πολλές ραφές
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εγώ έχω αγοράσει αυτές Αδιάβροχες θερμικές θήκες χεριών Wunderlich αλλά τις χρησιμοποιώ πολύ σπάνια γιατί τον χειμώνα δεν πολυταξιδεύω αλλά και γιατί σε δυσκολεύουν στη χρήση.

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν βάλουμε οι μπεμβεδακιδες τέτοια δεν ξέρω που κ πόσα θα φτάσουν τα ποστ στο θέμα χώρια που δεν θα ξεπλυθεί με τίποτα αυτή η κίνηση.

Αστειεύομαι φίλε εννοείται,αλλα ......... για σκέψου το :D
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ έχω εδώ και χρόνια ένα wintex polar,σε μηχανάκι χωρίς χουφτες χωρίς θερμαινόμενα, με διακοσαρες χειμώνα εθνική με έξω βαριά δέκα βαθμούς δεν καταλάβαινα τίποτα. Από αδιαβροχοποιηση καλό αλλά σίγουρα όχι το καλυτερο και αρκετά οικονομικό σαν επιλογή, απλά δεν νομίζω να εισάγει πλεον wintex κάποιος
 
Top Bottom