Χειμερινό κάμπινγκ Ψάχνοντας την άγρια ζωή. Βγες απο την ζώνη άνεσης!

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τρελοκομεία... :friendship:
Και για την διασκευή του τραγουδιού των Poll...:friendship:
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ωραίος! Βάλε κανένα χειμερινό λαστιχάκι στο καημένο το jimny μην ντρέπεσαι!
Πριν ένα 3μηνο τα έβαλα αυτά και εως τώρα τα πάνε μια χαρά σε διάφορα τερέν . εδώ έπιασε πάγος στο τέλος αν είχα και άλλη πορεία θα έβαζα τις αλυσίδες.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καινού

Πριν ένα 3μηνο τα έβαλα αυτά και εως τώρα τα πάνε μια χαρά σε διάφορα τερέν . εδώ έπιασε πάγος στο τέλος αν είχα και άλλη πορεία θα έβαζα τις αλυσίδες.
Είχα jimny...ωραίο εργαλείο!
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Είχα jimny...ωραίο εργαλείο!
20 χρόνια το τυρανναω το καημένο αν είχε λαλιά θα άκουγα πολλά παράπονα αλλά μου σκάει και χαμόγελα πολλές φορές για τις εμπειρίες σε κορφές και παραλίες που ταξιδέψαμε!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ποιός είπε ότι δεν μπορείς να κάνεις κάμπινγκ και τους χειμερινούς μήνες;

Εύγε! πολύ καλή φάση! Κάνω και εγώ κάθε χρόνο χειμώνα ένα ταξίδι για φωτογραφία στα βόρεια. Φαίνεται είσαι έτοιμος και για τον μεγάλο βορρά! :D
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εύγε! πολύ καλή φάση! Κάνω και εγώ κάθε χρόνο χειμώνα ένα ταξίδι για φωτογραφία στα βόρεια. Φαίνεται είσαι έτοιμος και για τον μεγάλο βορρά! :D
Ευχαριστώ φίλος!
Σκανδιναβία εννοείς ?
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ευχαριστώ φίλος!
Σκανδιναβία εννοείς ?
Ναι Σκανδιναβία. Γιατί στο νου μου και απο εδω που ειμαι είναι ο επόμενος μεγάλος Βορράς.

Αλλά είναι η αλήθεια οτι για πιο χειμερινά τοπία, χωρίς πολύ κόσμο και πιο χαμηλούς φωτισμούς Ελλλαδα υπάρχουν και άλλες επιλογές κοντα. Πίνδος, Σμολικας, Μαυροβούνιο, Ρουμανία. Ειδικά αν έχεις μέσο για χειμώνα και είσαι εξοικειωμένος με τις συνθήκες.

Εγώ πάω κυρίως Νορβηγια και Ισλανδια γιατί είναι ευκολα προσβάσιμα και μου άρεσουν τα χειμερινά τους τοπία και ο χαμηλος φωτισμος.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ναι Σκανδιναβία. Γιατί στο νου μου και απο εδω που ειμαι είναι ο επόμενος μεγάλος Βορράς.

Αλλά είναι η αλήθεια οτι για πιο χειμερινά τοπία, χωρίς πολύ κόσμο και πιο χαμηλούς φωτισμούς Ελλλαδα υπάρχουν και άλλες επιλογές κοντα. Πίνδος, Σμολικας, Μαυροβούνιο, Ρουμανία. Ειδικά αν έχεις μέσο για χειμώνα και είσαι εξοικειωμένος με τις συνθήκες.

Εγώ πάω κυρίως Νορβηγια και Ισλανδια γιατί είναι ευκολα προσβάσιμα και μου άρεσουν τα χειμερινά τους τοπία και ο χαμηλος φωτισμος.
Η Ισλανδία είναι τόσο μαγική όσο λένε; Βάλε καμιά φωτό στο θέμα με τις φωτογραφίες
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ναι Σκανδιναβία. Γιατί στο νου μου και απο εδω που ειμαι είναι ο επόμενος μεγάλος Βορράς.

Αλλά είναι η αλήθεια οτι για πιο χειμερινά τοπία, χωρίς πολύ κόσμο και πιο χαμηλούς φωτισμούς Ελλλαδα υπάρχουν και άλλες επιλογές κοντα. Πίνδος, Σμολικας, Μαυροβούνιο, Ρουμανία. Ειδικά αν έχεις μέσο για χειμώνα και είσαι εξοικειωμένος με τις συνθήκες.

Εγώ πάω κυρίως Νορβηγια και Ισλανδια γιατί είναι ευκολα προσβάσιμα και μου άρεσουν τα χειμερινά τους τοπία και ο χαμηλος φωτισμος.
Πίνδο Σμολικες Όλυμπο Ελληνικές κορφές, Ρουμανιες και λοιπα Βαλκάνια έχω κάνει καλές εξορμήσεις - χωρίς να τα έχω εξαντλήσει -
έχει πολύ πραγμα και δω γύρω αλλά Σκανδιναβικές χώρες είναι αλλο πράγμα με έχει μείνει άχτι ένα ταξιδάκι εκει στον όμορφο παγωμένο βορρά .,
έχω σταμπάρει πόλλα αξιόλογα ΄ColdSpot΄
και δεν μιλώ για κλασικές διαδρομές τύπου Nορθ Καπ που πάει και η γιαγιά μου με πατίνι Αύγουστο μήνα αν έχει φράγκα για ξόδεμα,
Η Ισλανδία όμορφη αλλά πολύ φωτοτουρισμός και πανάκριβη,
...για να δούμε μα τους χίλιους κεραυνούς του Θορ θα ρθει καποια στιγμή η ώρα!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η Ισλανδία είναι τόσο μαγική όσο λένε; Βάλε καμιά φωτό στο θέμα με τις φωτογραφίες
Εξαρτάται νομίζω τι σε συναρπάζει. Οπως έγραψε και ο Χρηστος η Ισλανδία είναι χιλιοφωτογραφημενη. Με μια γρηγορη αναζήτηση θα δεις πολλές φωτό. Και πάνω κάτω τα ίδια πράγματα και κατα την γνώμη μου με πολλές δόσεις υπερβολής. Αλλά όπως και με κάθε μέρος ο καθένας μπορεί να ανακαλύψει πολύ διαφορετικά και πολύ περισσότερα απο τις ορδές των ισταγκραμερς και τον γιουτιουμπερς. Είτε είναι τοπία , είτε είναι ανθρωποι, ειτε είναι νοοτροπία.

Προσωπικά έχω πάει 2 χειμώνες (μια αρχή Δεκέμβρη και μία Γενάρη) και πάντα μάρεσε. Έχει πολύ ενδιαφέρον ιστορικά και πολιτισμικά. Επίσης έχει απίθανη γεωλογική ίστορία, που δίνει και τον τόνο σε πολλά αξιοθέατα. Εγώ πάω με αρχικό στόχο την φωτογραφία και αυτό που ψάχνω σαν εικονα είναι η ερημιά, ο κακός καιρός, το λυκόφως και το χιονι. Και έχει απόλα.

Θα βάλω μερικές φωτό στο άλλο θέμα.

Πίνδο Σμολικες Όλυμπο Ελληνικές κορφές, Ρουμανιες και λοιπα Βαλκάνια έχω κάνει καλές εξορμήσεις - χωρίς να τα έχω εξαντλήσει -
έχει πολύ πραγμα και δω γύρω αλλά Σκανδιναβικές χώρες είναι αλλο πράγμα με έχει μείνει άχτι ένα ταξιδάκι εκει στον όμορφο παγωμένο βορρά .,
έχω σταμπάρει πόλλα αξιόλογα ΄ColdSpot΄
και δεν μιλώ για κλασικές διαδρομές τύπου Nορθ Καπ που πάει και η γιαγιά μου με πατίνι Αύγουστο μήνα αν έχει φράγκα για ξόδεμα,
Η Ισλανδία όμορφη αλλά πολύ φωτοτουρισμός και πανάκριβη,
...για να δούμε μα τους χίλιους κεραυνούς του Θορ θα ρθει καποια στιγμή η ώρα!
Η Σκανδιναβία έχει το καλό ότι ακόμα και χειμωνα με χιόνι είναι πιο εύκολα προσβάσιμη από ότι η πινδος. Και είναι πολύ ωραία για χειμερινό ροουνττριπ. Ακόμα και αν σε τρώει η νύχτα τα τοπία στο ημίφως ή στο φως από το σελας είναι εκπληκτικά.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Τέλειο βίντεο Χρήστο και μπράβο σας. :clp:
Τώρα που το JOYsCAmpeR μας είναι εδώ και καιρό πανέτοιμο και μετά από αρκετές εξορμήσεις με καλό καιρό το σκεφτόμαστε να κάνουμε και καμιά χειμερινή.
Εκτός από τα Sleeping bags μέσα στην σκηνή δεν είχατε κάποιο άλλο θερμαντικό?

Εμείς που κοιμόμαστε (και οι τρεις) μέσα στο αυτοκίνητο δεν νομίζω να χρειαζόμαστε κάτι άλλο από sleeping bags και έξτρα κουβέρτα.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Τέλειο βίντεο Χρήστο και μπράβο σας. :clp:
Τώρα που το JOYsCAmpeR μας είναι εδώ και καιρό πανέτοιμο και μετά από αρκετές εξορμήσεις με καλό καιρό το σκεφτόμαστε να κάνουμε και καμιά χειμερινή.
Εκτός από τα Sleeping bags μέσα στην σκηνή δεν είχατε κάποιο άλλο θερμαντικό?

Εμείς που κοιμόμαστε (και οι τρεις) μέσα στο αυτοκίνητο δεν νομίζω να χρειαζόμαστε κάτι άλλο από sleeping bags και έξτρα κουβέρτα.
Μόνο με υπνοσακους ήμασταν φίλος!!
 
Top Bottom