Χελιωτης μάθημα 6-7/05

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Καλησπέρα στην παρέα. Ενδιαφέρομαι κ εγώ για ομαδικό μάθημα στο χώμα, αρκεί να έχω βάλει πρώτα τα κάγκελα (υπολογίζω τέλος Απριλίου).

Σε ότι αφορά το θέμα σχολή / εκπαιδευτές, τους ξέρω μόνο από youtube videos κτλ. Ως στυλ, νομίζω θα μου ταίριαζε καλύτερα του Χούντρα, αλλά θα ακολουθήσω την προτίμηση της ομάδας των 3-4 που φαίνεται να χρειάζεται να μαζευτούμε.
Χαχαχα ακριβώς στην ίδια φάση είμαι με τα κάγκελα..
Τέλος του μήνα κ εγώ,έχω και ένα φίλο που ενδιαφέρεται,όποτε μιλάμε από τέλος του μήνα.
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
...
Ο κυριότερος λόγος που μου άρεσαν είναι ότι είναι διάρκειας 1 ώρας οπότε άναμεσα στα μαθήματα μπορείς να προπονείς τι έμαθες. Επίσης μου αρέσει ο τρόπος που διδάσκουν, ως δάσκαλοι. Τον Σπανό θα τον χαρακτήριζα ως έναν πολύ καλό αθλητή και τον Χούντρα ως έναν πολύ καλο προπονητή. Ξέρει τι να σου πει, πως να στο πει.
Η αφομοίωση της παρεχόμενης γνώσης είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας.
Ως αρχάριος -στο χώμα (edit)-, αποδείχτηκε πολύ δύσκολο :
  • να κατανοήσω όλες τις τεχνικές, σε ένα "καταιγισμό" γνώσεων
  • να καταφέρω να ανταπεξέλθω στην αντοχή που απαιτεί ένα 7ώρο plus μάθημα
  • να ακολουθώ έναν -ικανό- οδηγό, πίσω από άλλες 4/5 μοτό και να προσπαθώ να αντιληφθώ πως και τι κάνει από απόσταση 40 μέτρων
Πέρα από τη δομή του μαθήματος, ένα άλλο ζήτημα αφορά τον εκπαιδευτή και συγκεκριμένα το ύφος/στυλ του. Η έπαρση, υπεροψία και τα -ενίοτε-
απαξιωτικά σχόλια, δυσχεραίνουν την διαδικασία εκπαίδευσης.
__
Στα μαθήματα της μίας ώρας στον Χούντρα αν συμμετέχουν 2/3 μαζί το κόστος επίσης διαμοιράζεται/απομειώνεται ή όχι;;;
/// Β
 
Τελευταία επεξεργασία:

warez

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Yamaha TENERE 700
Η αφομοίωση της παρεχόμενης γνώσης είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας.
Ως αρχάριος, αποδείχτηκε πολύ δύσκολο :
  • να κατανοήσω όλες τις τεχνικές, σε ένα "καταιγισμό" γνώσεων
  • να καταφέρω να ανταπεξέλθω στην αντοχή που απαιτεί ένα 7ώρο plus μάθημα
  • να ακολουθώ έναν -ικανό- οδηγό, πίσω από άλλες 4/5 μοτό και να προσπαθώ να αντιληφθώ πως και τι κάνει από απόσταση 40 μέτρων
Πέρα από τη δομή του μαθήματος, ένα άλλο ζήτημα αφορά τον εκπαιδευτή και συγκεκριμένα το ύφος/στυλ του. Η έπαρση, υπεροψία και τα -ενίοτε-
απαξιωτικά σχόλια, δυσχεραίνουν την διαδικασία εκπαίδευσης.
__
Στα μαθήματα της μίας ώρας στον Χούντρα αν συμμετέχουν 2/3 μαζί το κόστος επίσης διαμοιράζεται/απομειώνεται ή όχι;;;
/// Β
Το πρώτο κομμάτι το λες για τον Σπανό ή για τα riding school του Χούντρα;
Από όσο ξέρω, το κόστος είναι σταθερό στα 35 ευρώ το άτομο. Τώρα δεν ξέρω αν πάει το μισό φορουμ μήπως κάνει κάποιο καλύτερο ντιλ :Ρ
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
από όσα έχω δει εγώ θα πήγαινα στον Ορφανό...
ξέρουμε τις χρεώσεις του;

Τα περί απαξιωτικών σχολίων και "ύφους" απλά ασχολίαστα.... (αλλά και εγώ δεν κατάλαβα καλά .. για Σπανό ή για τον Χούντρα λέμε; )
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Ο Χούντρας ποτέ ύφος. Το κάθε άλλο.
Επιβεβαιώνω για Χούντρα. Ακούει ότι μπορεί να φανταστεί κανείς από ερωτήσεις και δηλώσεις /εξυπνάδες από τον τόσο κόσμο που κάνει τα ride schools και είναι πάντα ευγενικός ταπεινός και υπομονετικός
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Το πρώτο κομμάτι το λες για τον Σπανό ή για τα riding school του Χούντρα;
Από όσο ξέρω, το κόστος είναι σταθερό στα 35 ευρώ το άτομο. Τώρα δεν ξέρω αν πάει το μισό φορουμ μήπως κάνει κάποιο καλύτερο ντιλ :Ρ
... Χούντρα off-road εκπαίδευση, δεν έχω συμμετέχει.
Στην παλιά εκπαίδευση του 0-300 στην πίστα, ήταν προσιτός και κατατοπιστικός.
/// Β

ΥΓ ...και με βάση τα προλεχθέντα, δεν φαίνεται να έχει αλλάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ισχύουν τα παραπάνω.
Ο χουντρας είναι όπως φαίνεται στα βίντεο.
Ήρεμος,με χιούμορ, ευγενικός και με καλή μεταδοτικότητα -οσον αφορά εμένα τουλάχιστον - .
Ο Σπανός εντελώς άλλη φάση.
Υπερόπτης,εγώ γ@μω κι εσείς είστε γτπ και τέτοια φάση γενικά.
Τσάκισε και μια ποδιά όταν πήρε μηχανάκι φίλου να κάνει επίδειξη σε μια κατηφόρα, χωρίς να ρωτήσει εννοείται,και μετα δεν το κοίταξε καν,μόνο όταν του το αναφέραμε είπε ότι Αν δεν φτιάχνεται,να τον ενημερώσει ο φίλος να αναλάβει το κόστος.
Είναι και τι ταιριάζει στον καθένα σαν ιδιοσυγκρασία,άλλοι γουστάρουν σαδομαζο κι άλλοι πιο νορμάλ πράγματα :cool:
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Επίσης υπάρχει και ο Χελιώτης που μας έχει κάνει πολλές φορές την χάρη να κάνει μάθημα στο φόρουμ με πάρα πολύ χαμηλή τιμή, και είναι η ιδιοσυγκρασία του νομίζω στο πνεύμα του φόρουμ. Αν ήθελα μάθημα νομίζω δεν θα πήγαινα στον Σπανό. Είχε γνώσεις ξέρει τι λέει αλλά είναι λίγο στρατός η φάση και έχει και ένα ύφος λίγο σταρ.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Όπως πολύ σωστά ξεκίνησες το γράψιμο, έγραψες τη λέξη "υποτίθεται"!!! Πολύ σωστό αυτό!!!
Δεν είναι για όλους όμως έτσι όπως τα γράφεις.
Δεν έχει σχέση το αν σου αρέσει η μηχανή, οι βόλτες, τα ταξίδια, με το να ξέρεις και τον οποιονδήποτε ή να βλέπεις αγώνες κτλ!!! Γιατί πρέπει να είναι απαραίτητη συνθήκη αυτή;;;
Εγω δεν βλέπω αγώνες, δεν ξέρω λεπτομέρειες για Ορφανούς, Σπανούς κτλ και δεν έχω τη μηχανή για τη δουλειά, παρά μόνο για βόλτες! Με κάνει "λιγότερο" μοτοσυκλετιστη;;;
ΝΑΙ


χαιρετάς τουλάχιστον στο δρόμο άλλα μηχανάκια?
:friend:
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ έχω κάνει μάθημα με το Χούντρα και τον βρήκα πολύ του γούστου μου
Με τον Σπανό -να γιατί μπόξερ- δεν ταιριάξαμε από το 1ο μισάωρο μην πω και δεκάλεπτο.
Με τον Ορφανό έχουμε γνωριστεί και δείχνει πολύ εντάξει άτομο, δεν έχω κάνει μάθημα μαζί του όμως.
Λένε πολύ καλά λόγια για το Χελιώτη αλλά δεν έχω προσωπική άποψη
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Είχα κάνει του Χελιώτη το αρχάριο με το φόρουμ το Νοέμβριο. Ο Χελιώτης είναι δύναμη!!! Ως προς τα τεχνικά του μαθήματος, προσωπικά με απογείωσε (για τα δεδομένα μου). Πριν σηκωνόμουν και πήγαινε το σκ@το στην κάλτσα, άντε καμια ανηφόρα την έβγαζα όρθιος στροφες και τέτοια ποτέ... δεν διανοόμουν να στρίψω όρθιος (για να καταλάβεις σε τι επίπεδο ήμουν). Ειδικά προς το τέλος της δευτερης μέρας δεν με αναγνώριζα. Τεράστια διαφορά. Το μάθημα είναι διήμερο, μαξ 10 άτομα και πρακτικά κάνεις και βόλτα. Υπόψιν ότι με Χελιώτη θα σε τραβήξει και λίγο παραπάνω από τα όρια σου (για αρχάριο). Κόστος πραγματικά αστείο... 30 ευρω. Ριχνεις φωνή στο φόρουμ και μαζευεστε και πάτε. Κατι ακόμα, το πως δένει η παρέα στα μαθήματα του Χελιώτη είναι άλλο πράγμα!!!
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Είχα κάνει του Χελιώτη το αρχάριο με το φόρουμ το Νοέμβριο. Ο Χελιώτης είναι δύναμη!!! Ως προς τα τεχνικά του μαθήματος, προσωπικά με απογείωσε (για τα δεδομένα μου). Πριν σηκωνόμουν και πήγαινε το σκ@το στην κάλτσα, άντε καμια ανηφόρα την έβγαζα όρθιος στροφες και τέτοια ποτέ... δεν διανοόμουν να στρίψω όρθιος (για να καταλάβεις σε τι επίπεδο ήμουν). Ειδικά προς το τέλος της δευτερης μέρας δεν με αναγνώριζα. Τεράστια διαφορά. Το μάθημα είναι διήμερο, μαξ 10 άτομα και πρακτικά κάνεις και βόλτα. Υπόψιν ότι με Χελιώτη θα σε τραβήξει και λίγο παραπάνω από τα όρια σου (για αρχάριο). Κόστος πραγματικά αστείο... 30 ευρω. Ριχνεις φωνή στο φόρουμ και μαζευεστε και πάτε. Κατι ακόμα, το πως δένει η παρέα στα μαθήματα του Χελιώτη είναι άλλο πράγμα!!!
Μαζευτείτε τότε παιδιά να πάμε.
Μόλις επικοινώνησα με τον κύριο Χελιώτη και μου είπε να καλέσω μετά τις 2 Μαΐου,διότι τώρα προετοιμάζει τις μηχανές για το ράλι.
 

Dimitris Dims

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Tenere 700
Μαζευτείτε τότε παιδιά να πάμε.
Μόλις επικοινώνησα με τον κύριο Χελιώτη και μου είπε να καλέσω μετά τις 2 Μαΐου,διότι τώρα προετοιμάζει τις μηχανές για το ράλι.

Ναι έχει δηλώσει συμμέτοχη στο Olympia rally raid που θα τρέξει
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Θα με ενδιέφερε κι εμένα, απλά είμαι εντελώς άπειρος/αρχάριος στο θέμα χώμα.
 

ChrisKO

Μέλος
Όνομα
ΧΡΗΣΤOΣ
Μοτό
BMW F800GS-ΤΟ ΠΡΙΟΝΙ
Θα με ενδιέφερε κι εμένα, απλά είμαι εντελώς άπειρος/αρχάριος στο θέμα χώμα.
Το χεις Μπαμπαρε,μην μασάς.
Για αυτό υπάρχουν οι δάσκαλοι αλλιώς θα ήτανε όλοι επαγγελματίες…
Επίσης,τι νομίζεις πως εγώ είμαι σχετικός;
 
Top Bottom