Χιονοπόλεμος στον Πάρνωνα

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Έπειτα απο 5 οργανωμένες εκδρομές και πολλά χλμ με το advride στον Πάρνωνα φέτος λόγω έλλειψης χρόνου αποφάσισα να γίνει μέσα στην καρδιά του χειμώνα μιας και ο καιρός δέκα ημέρες πριν το ανακοινωθέν έδειχνε εξαιρετικός! Στο προγραμμα υπήρχαν κάποια νέα εξαιρετικά κομμάτια που είχα ενώσει το καλοκαίρι σε δύο εξορμήσεις που είχα κάνει και ανυπομονούσα να τα οδηγήσω παρέα με όλους έσας! Καμία φορά όμως τα πράγματα αλλάζουν αστραπιαία και πρέπει και εμείς να προσαρμοζόμαστε άμεσα! Αφού έπεσε μέσα σε 2 μέρες πάρα πολύ χιόνι σε όλο τον Πάρνωνα σκέφτηκα να το ακυρώσω εντελώς! Αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά. Στενή παρακολούθηση του καιρού βροχές και νοτιάς 3 μέρες πριν την βόλτα είχε "φάει" αρκετά χιόνια κάτι που θα μας επέτρεπε να κινηθούμε σε αρκετά σημεία του βουνού και τις 2 ημέρες. Παρασκευή λοιπόν περίμενα τους 6 τολμηρούς αναβάτες που κατάφεραν να είναι φέτος μαζί μου παρά τον περιορισμό που θα είχαμε στο βουνό λόγο του καιρού ! Τους ευχαριστώ ολους και απο αυτό εδω το νήμα . @Phoenix @Dimitris Sakellaris @gsmaniac @Aldebaran @efthymis @vaelsod. Την Παρασκευή όλα έδειχναν εξαιρετικά με τον καιρό και το χωριό δεν είχε καθόλου χιόνι πέρα από ελάχιστο στις στέγες των σπιτιών με θερμοκρασία γύρω στους 5 βαθμούς αργά το βράδυ οπότε αναμέναμε να ξημερώσει να μπούμε στο βουνό! Το πρωί όμως μας περίμενε ένα τοπίο μέσα στην ομίχλη οπότε αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε γύρω στις 10.30 . Αφού ανεβήκαμε στην πλατεία και πήραμε για πρωινό μας συνεχίσαμε με καφεδάκι . Στις 9.30 άρχιζε να ρίχνει χιονόνερο στις 9.40 χιόνι ε και στις 10.15 είχε ήδη 10 πόντους και δεν έλεγε να σταματήσει! Πάμε σπίτι ετοιμαζόμαστε όλοι να βγούμε να δούμε τι θα γίνει! Εκείνη την ώρα είχε τουλάχιστον 30 πόντους και εξακολουθούσε να χιονίζει με αμείωτο ρυθμό ! Κάποια μηχανάκια έβηξαν συνήλθαν και ξανα μανά ! Τελικά ο καιρός ήταν απαγορευτικός και παίξαμε γύρω από το χωριό μόνο ! Δεν υπήρχε καμία πιθανότητα να μπούμε στην καρδιά του βουνού καθώς το χιόνι είχε ξεπεράσει το μισό μέτρο! Το παράξενο είναι ότι αυτό δεν πείραξε κανέναν από τους έξι και περάσαμε εξαιρετικά όλο το 3ημερο. Να γιατι advride λοιπόν!!! Πάμε να δούμε καμιά φωτογραφία τώρα γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχια !
 
Last edited by a moderator:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το λιοντάρι της Χαλκίδας
Ο βροντακσς
Το καλύτερο σκατεμ


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Ο γκαιντις


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στάση διαλογισμού & αυτοσυγκέντρωσης ( αλα Ρόσσι) πριν σκίσει βάρδουλα :D ή υπόκλιση με όμορφα λογάκια ( πάρε ρημάδι μπρος ρεζίλι γίναμε ) ? :secret: :fun
Μπράβο σας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ο καφενες και η ιστορία του
Φυσικά ο παρταλις έχασε 2 παρτίδες στο τάβλι


Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις από την περσινή πρώτη συμμετοχή μου σε αυτό το υπέροχο βουνό, δεν ήθελα με τίποτα να χάσω τη φετινή χωμάτινη στον Πάρνωνα κάτω από την πλοήγηση του φίλου Ηλία ο οποίος γνωρίζει το βουνό ωσάν την παλάμη του.
Ομολογώ όμως ότι αμφιταλαντευόμουν μέχρι την τελευταία στιγμή αν θα μπορέσω να παρευρεθώ στη συνάντηση αυτή, δεδομένου της μικρής αλλά επίμονης φλεγμονής στο δεξί μου καρπό η οποία προήλθε από την πτώση που είχα στη χωμάτινη της Φολόης και που η ρουφιάνα δε λέει να υποχωρήσει μετά από τοσο καιρό, παρά τις οποιες φυσικοθεραπείες.

Τα προγνωστικά του καιρού δε με πτόησαν ιδιαίτερα, γιατί σε περίπτωση που δε θα μπορούσαμε να βγούμε για τσάρκα, θα είχαμε τουλάχιστον την καλή παρέα και τις κουβέντες δίπλα στη φωτιά. (Αργότερα βέβαια βίωσα τι σημαίνει αγριογούρουνο στην κατσαρόλα συνοδευόμενο από τσίπουρο, shining discoball made in china σε παραδοσιακό καφενέ ακούγοντας Γονίδη και πίνοντας "παραφλού" (ξέρουν αυτοί), αλλά και τους αλεπάλληλους "κόφτες" του συγκάτοικού μου ο οποίος αποδείχτηκε παλικάρι :ok: . )

Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να παρευρεθώ σε αυτό το event, γιατί στην τελική ανάλυση όλα εμπειρίες είναι βρε αδερφέ. Καλύτερα προσπάθησε το παρά απόφυγέ το.
Και αυτή η απόφαση με δικαίωσε στο 1000%, γιατί ήταν από τα πιο ωραία τριήμερα που έχω περάσει. Μπορεί να μην κάναμε χιλιόμετρα στο χώμα, να μη λασπωθήκαμε σαν τους χοίρους, να μην έγινα οδηγικά καλύτερος περνώντας με το θεριό δύσβατα μονοπάτια,νεροφαγώματα κτλ, αλλά το ευχαριστήθηκα τόσο πολύ που δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναχάσω τέτοια βόλτα.

Αυτό όμως που πραγματικά δεν περίμενα ότι θα με εντυπωσιάσει τόσο πολύ, ήταν αυτή η επαφή με το χιονισμένο ανάγλυφο οδηγώντας τον κανίβαλό μου μέσα στους αφράτους και απάτητους λευκούς δρόμους του Πάρνωνα, που όταν σταματάς και σβήνεις, νιώθεις πραγματικά τον ουρανό να αγκαλιάζει με τα φορτωμένα του σύννεφα το βουνό. Σιωπή από ανθρώπους και μηχανές και ψίθυροι από τις νιφάδες του χιονιού που πέφτουν διαρκώς δίπλα σου.

Ό,τι φωτογραφία και να δείτε, ό,τι λέξεις και να ειπωθούν, δε νομίζω ότι θα μπορέσουν να αποδώσουν το συναίσθημα που νιώθεις εκείνες τις στιγμές. Δεν ξέρω αν γίνομαι γλαφυρός με την περιγραφή, αλλά δε μπορώ να το αποδώσω διαφορετικά.
Δηλαδή, σκέψου ότι πέρναμε φόρα και ξαπλώναμε στο αφράτο χιόνι....κάναμε σαν παιδιά...

Από φωτό δεν τράβηξα πολλές και η κάμερα δε δούλευε καλά με τόσο κρύο....ίσα ένα βιντεο μικρό κατόρθωσα να βγάλω.
ΥΓ: Αυτοί που το μετάνιωσαν λόγω ασχημων καιρικών φαινομένων, έχασαν....

@ilai Λιάκο στα είπα και από κοντά....το ευχαριστώ είναι λίγο αδερφέ. Να είσαι πάντα καλά φιλαράκι.
Ο Στεργιος @Phoenix κλασσικά έδωσε ρεσιτάλ, ο μανιακός @gsmaniac , ήρεμη δύναμη, γουστάρω να τον ακούω να περιγράφει 80's, Ελίνα @vaelsod χάρηκα που σε γνώρισα...σε χάρηκα που σε είδα έστω και λίγο να δουλεύεις το 250 στις παγωμένες ανηφόρες των 'Ανω Δολιανών, ένας τεράστιος σεβασμός στον Ευθύμη @efthymis γιατι είναι κομάντο και δε μασάει που ήρθε από το νησί και με όλα αυτά που πέρασε, και για τελευταίο αφήνω το συγκάτοικό μου Δημήτρη @Dimitris Sakellaris , ο οποίος πάλεψε και αυτός με το δικό του θεριό προσπαθώντας να το κάνει καλά στα χιονισμένα μονοπάτια του χωριού.

Άιντε εβίβες και του χρόνου να 'μαστε καλά μάγκες (και μάγκισσες)
:friendship:

 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Μπορεί να είμαστε μόνο 5-6 άτομα αλλά τελικά δεν έχει σημασία η ποσότητα αλλά η ποιότητα
Ένοιωσα ότι συνάντησα συνταξιδιώτες και αποχαιρέτησα φίλους..
Χρόνια είχα να απολαύσω παρέα τόσο πολύ
 

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Ilai το ευχαριστώ είναι λίγο για τη φιλοξενία κ το υπέροχο διήμερο που μας χάρισες! Είσαι αρχηγός!

Προσωπικά ήταν ακριβώς όπως το ήθελα! Φουλ στο χιόνι να παίζουμε σαν παιδιά! Χιλιόμετρα κάνουμε συνέχεια. Χιονοπολεμο όχι... :p

Τα υπόλοιπα κ τα πιο ουσιαστικά τα είπαμε από κοντά. Να είμαστε γέροι να ξαναανταμωσουμε.
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Το πουλί πλέον φέρνει το χιόνι μαζί όποτε θέλει να κάνει βόλτα στο βουνό!!2 στα 2 μαζί με τον ilai αποτελούν τη white team!!
Όσο για τη βόλτα είναι όντως μοναδική εμπειρία που δύσκολα βρίσκεις ευκαιρία να ζήσεις κάτι αντίστοιχο με παρέα και τόσο χιόνι!!Δεν θα χαρείς το γκάζι και αρκετά άλλα , το τοπίο που θα αντικρύσεις όμως δύσκολα το συναντάς με τη μοτοσυκλέτα και είναι από τις εμπειρίες που θα μείνουν για πάντα στο μυαλό!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Έχοντας τις καλύτερες εντυπώσεις από την περσινή πρώτη συμμετοχή μου σε αυτό το υπέροχο βουνό, δεν ήθελα με τίποτα να χάσω τη φετινή χωμάτινη στον Πάρνωνα κάτω από την πλοήγηση του φίλου Ηλία ο οποίος γνωρίζει το βουνό ωσάν την παλάμη του.
Ομολογώ όμως ότι αμφιταλαντευόμουν μέχρι την τελευταία στιγμή αν θα μπορέσω να παρευρεθώ στη συνάντηση αυτή, δεδομένου της μικρής αλλά επίμονης φλεγμονής στο δεξί μου καρπό η οποία προήλθε από την πτώση που είχα στη χωμάτινη της Φολόης και που η ρουφιάνα δε λέει να υποχωρήσει μετά από τοσο καιρό, παρά τις οποιες φυσικοθεραπείες.

Τα προγνωστικά του καιρού δε με πτόησαν ιδιαίτερα, γιατί σε περίπτωση που δε θα μπορούσαμε να βγούμε για τσάρκα, θα είχαμε τουλάχιστον την καλή παρέα και τις κουβέντες δίπλα στη φωτιά. (Αργότερα βέβαια βίωσα τι σημαίνει αγριογούρουνο στην κατσαρόλα συνοδευόμενο από τσίπουρο, shining discoball made in china σε παραδοσιακό καφενέ ακούγοντας Γονίδη και πίνοντας "παραφλού" (ξέρουν αυτοί), αλλά και τους αλεπάλληλους "κόφτες" του συγκάτοικού μου ο οποίος αποδείχτηκε παλικάρι :ok: . )

Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να παρευρεθώ σε αυτό το event, γιατί στην τελική ανάλυση όλα εμπειρίες είναι βρε αδερφέ. Καλύτερα προσπάθησε το παρά απόφυγέ το.
Και αυτή η απόφαση με δικαίωσε στο 1000%, γιατί ήταν από τα πιο ωραία τριήμερα που έχω περάσει. Μπορεί να μην κάναμε χιλιόμετρα στο χώμα, να μη λασπωθήκαμε σαν τους χοίρους, να μην έγινα οδηγικά καλύτερος περνώντας με το θεριό δύσβατα μονοπάτια,νεροφαγώματα κτλ, αλλά το ευχαριστήθηκα τόσο πολύ που δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναχάσω τέτοια βόλτα.

Αυτό όμως που πραγματικά δεν περίμενα ότι θα με εντυπωσιάσει τόσο πολύ, ήταν αυτή η επαφή με το χιονισμένο ανάγλυφο οδηγώντας τον κανίβαλό μου μέσα στους αφράτους και απάτητους λευκούς δρόμους του Πάρνωνα, που όταν σταματάς και σβήνεις, νιώθεις πραγματικά τον ουρανό να αγκαλιάζει με τα φορτωμένα του σύννεφα το βουνό. Σιωπή από ανθρώπους και μηχανές και ψίθυροι από τις νιφάδες του χιονιού που πέφτουν διαρκώς δίπλα σου.

Ό,τι φωτογραφία και να δείτε, ό,τι λέξεις και να ειπωθούν, δε νομίζω ότι θα μπορέσουν να αποδώσουν το συναίσθημα που νιώθεις εκείνες τις στιγμές. Δεν ξέρω αν γίνομαι γλαφυρός με την περιγραφή, αλλά δε μπορώ να το αποδώσω διαφορετικά.
Δηλαδή, σκέψου ότι πέρναμε φόρα και ξαπλώναμε στο αφράτο χιόνι....κάναμε σαν παιδιά...

Από φωτό δεν τράβηξα πολλές και η κάμερα δε δούλευε καλά με τόσο κρύο....ίσα ένα βιντεο μικρό κατόρθωσα να βγάλω.
ΥΓ: Αυτοί που το μετάνιωσαν λόγω ασχημων καιρικών φαινομένων, έχασαν....

@ilai Λιάκο στα είπα και από κοντά....το ευχαριστώ είναι λίγο αδερφέ. Να είσαι πάντα καλά φιλαράκι.
Ο Στεργιος @Phoenix κλασσικά έδωσε ρεσιτάλ, ο μανιακός @gsmaniac , ήρεμη δύναμη, γουστάρω να τον ακούω να περιγράφει 80's, Ελίνα @vaelsod χάρηκα που σε γνώρισα...σε χάρηκα που σε είδα έστω και λίγο να δουλεύεις το 250 στις παγωμένες ανηφόρες των 'Ανω Δολιανών, ένας τεράστιος σεβασμός στον Ευθύμη @efthymis γιατι είναι κομάντο και δε μασάει που ήρθε από το νησί και με όλα αυτά που πέρασε, και για τελευταίο αφήνω το συγκάτοικό μου Δημήτρη @Dimitris Sakellaris , ο οποίος πάλεψε και αυτός με το δικό του θεριό προσπαθώντας να το κάνει καλά στα χιονισμένα μονοπάτια του χωριού.

Άιντε εβίβες και του χρόνου να 'μαστε καλά μάγκες (και μάγκισσες)
:friendship:

λεγε ρε λαμογιο ποσα πηρες απο τον :fly: ???????????????????
για να ριξεις βιντεο με το γκαντι να πηγαινει περπατωντας και οχι οδηγωντας ....
:ha:ha:ha:ha:like:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
@ilai...τι να πεις για έναν άνθρωπο που ανοίγει πραγματικά το σπίτι του εδώ κσι τόσα χρόνια και φιλοξενεί, με όλη την σημασία της λέξης, όποιον περάσει από εκεί.
Σε 2 μήνες ο Ηλίας θα γίνει δεύτερη φορά πατέρας, οπότε ο Παρνωνας έπρεπε να γίνει μέσα στην καρδιά του χειμώνα, αψηφωντας όλες τις δυσκολίες που υπάρχουν με τον βαρύ χειμώνα στην χώρα μας.
Η οδηγηση μέσα σε 30 πόντους φρέσκου χιονιού ήταν δύσκολη, αλλά αρκετά διασκεδαστικη και κανένας μας δεν μετάνιωσε για αυτές τις 2 περίπου ώρες που παίξαμε στα χιονια.

Εύχομαι να είμαστε γεροί και του χρόνου να ξανασμιξουμε στον όμορφο αυτό τόπο του Ηλία.

Advphone....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παρασκευή μεσημεράκι.... Τιποτα δεν έδειχνε ότι ο χιονιάς θα ήταν βαρύς.
Μέγαρα.. Καφέ κλπ κουλά με το πουλί.
Ψώνισε μπαφ με την μίνι μαους... Η λουγκρα.!!



Advphone....
 
Top Bottom