Χορεύοντας στους πάγους...παγωμένο Παναχαϊκο

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ειναι ωραια εκεινη η αισθηση που μαζευεις το παρεακι και αφηνεις την πολη να την χαζευεις αφ'υψηλου...

@Μητσάρας Δημητρης, @MisThe Θεμης και η μουσούδα μου για σημερα καναμε ενα τριο για βολτάκι στο βουνο που αγαπαμε...Μονο που σημερα ηταν λιγο πιο παγωμενο σε σχεση με αλλες φορες...

Πεταχτηκαμε μεχρι το Καταφυγιο Ψαρθί και τα πρωτα σημαδια παγου,προσπελασιμου σε καποια σημεια,σε αλλα αφησαμε μερικα κομματια μας να μας θυμαται ενω προς το τελος...θα τα δειτε...
Φυσικα και σπαστο καφεδακι και κανα ενεργειακο να μασουλησουμε ηταν στο προγραμμα και η στανη εδω πανω ηταν σημειο οτι πρεπει...με καλη θέα παντα ο καφες μας

Ειχαμε πιατο και το απεναντι βουνο...των Ημιθεων...Ερυμανθος...σε καποια επομενη θα το δουμε απο πιο κοντινη...

Η συνεχεια αφου πηραμε δυναμεις ηταν πιο περιπετειωδης λιγακι,αφου και το τρεχουμενο νερο ειχε κανει τα μαγικα του δινοντας ωραιες εικονες:geek:

Δεν ηταν κι ευκολο βεβαια να προσπαθουμε να περασουμε απο παντου,αφου η παγωνια εκανε οτι μπορουσε για να βγαλουμε μεροκαματο σκαβοντας πρωι πρωι...:Dαλλά εμεις εκει,πεισμα και παρεακι σουπερ

Ενω η πετρα οπως παντα ε ναι...δεν μας αφηνε να χαλαρωσουμε και σε καποια σημεια ηταν ακομα πιο..."φιλη" μας...:hungover:

Ως εδω θα πηγαιναμε σημερα αφου ενα ανεμοσουρι παγωμενο αφηνε ισα μια ροδια για να περασεις αλλά με παγο...μια βούτα θα ητανε ηχώ σοβαρη εκει πανω...:Watching:

Ειπαμε πανω απ ολα η ασφαλεια και οπλιζουμε χαμογελο κανοντας βημα πισω...:happy:

Μινι σταση για τσιγαρο ανασες και νερο...κουβεντουλα και κουτσομπολια για να παρουμε το δρομο για κατω...

Κανα 45' μετα αποχαιρετουσαμε το παγωμενο Παναχαικο,εχοντας δωσει και ρεσιταλ dancing on ice με τις κουκλες μας...


Αυτα μενουν..και καλα αρχισαμε για φετος...στην επομενη :)
 

skoudouflis

Fortis Fortuna Adiuvat
Όνομα
Πανος
Μοτό
Tm EN 250
Μπράβο παιίδες !! @mAthosalas τα ΣΕΒΗ μου απλά...
Κρίμα που δεν έχεις το "μικρό" γιατί πάω στοίχημα οτι θα μας είχες πολλές σκληρές Αχαϊκές μονοπατάρες (ή κατσικόστρατες ... γιατί παρατήρησα ότι είσαι δυνατός και στις ντοπιολαλίες!!!!)
:hlb::hlb:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
καταλαβαινεις οτι εχεις μπλεξει οταν οι σκεψεις εναλλασωνται απο το : "χαλαρα μωρε,1μιση το μεσημερι θα χουμε ξεμπερδεψει...εχει κ ωραια μερα..εχουμε κ υποχρεωσεις.."
στο : "αρα να βγαινει απο κει με βιντσι το μηχανακι αμα πεσει?","ωχ,εδω μονο ερπυστριοφορο περναει","ευτυχως που κρατησα το τοστ και τον καφε μηπως χρειαστει να διανυκτερευσουμε"..."παλι καλα εχω τον σουγια και το φακο μαζι..", και αλλα τετοια..

επισης καταλαβαινεις οτι εχεις "μπλεξει" οταν εχει -2 και εισαι μουσκεμα απ τον ιδρωτα...

και ακομα να πω οτι,περιμενω το Μαθοσαλα που μαλλον τα εχει κανει πλακακια με το δημο,να μου στειλει το εργοσημο να παω να πληρωθω το μεροκαματο για τη διανοιξη-συντηρηση των δασικων δρομων του Παναχαικου.

ωραια περασαμε μαγκες!
ειχα και καιρο να βολταρω...
μια χαρα!

αντε και στην επομενη!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
"ευτυχως που κρατησα το τοστ και τον καφε μηπως χρειαστει να διανυκτερευσουμε"..."παλι καλα εχω τον σουγια και το φακο μαζι..", και αλλα τετοια..


:pointu:
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Α!επισης τα TKC 80 μουφα..δεν κρατανε καθολου στον παγο.
δε ξερω τα παδια εκει με τα wild και τα anlas τι εχουν να πουνε.
Ρε Μήτσο Mud+Snow είναι τα ελαστικά,δεν είναι Mud+Snow+Ice, στην επόμενη μπορούμε να βάλουμε καρφιά αν θες....:yew::yew::yew:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Α!επισης τα TKC 80 μουφα..δεν κρατανε καθολου στον παγο.
δε ξερω τα παδια εκει με τα wild και τα anlas τι εχουν να πουνε.
Εγω αφησα ενα παρασημο εκει πανω...τα Anakee Wild ειναι λελικα...δεν κανουν για παγο γλυστραει ο κωλος:D:inlove::UH:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλά σας μπήκε η σεζόν...!!!:D
Πάντα τέτοια!!!:friendship:
@mAthosalas και @Μητσάρας άντε και στην Βερδικούσια στις χωμάτινες του @MisThe Θέμη...!!!:yew:
 

Two wheels Traveler

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Africa twin 750
Καλή Χρονιά καλές βόλτες και πάντα όρθιοι σε όλα τα τερέν !!!!!!!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
και μερικες φωτος του εγχειρηματος απο μενα.

εδω βλεπουμε το Μαθο να καθαριζει μια φλαταδουρα με 4η κρατημενη...εγω κουμπωσα και 5η στο συγκεκριμενο σημειο.:p:cool:



και εδω τα ιδια ρε Μαθο??!!..
:p


εδω οι καθε 10 μετρα παγοι



εδω παγοι και η μηχανακαρα μου



κ εδω παλι κατι φλαταδουρες.



αυτια!

για πρωτη χωματινη του '18,πολυ καλα ησαντο.
:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κι ο αλλος να βαλει:photo:
ναι ναιιιι κρυβεται...ή απλα ξεπαγωνει...ΥΓ.δεν ειναι κ λιγο να στεκεται στο χειλος γκρεμου 300+ μετρα με πατημα μονο στο εσωτερικο ποδι κι αυτο πανω σε παγωμενο χιονι...:eek::hungover:
 
Top Bottom