Χρήση κινητού Βαλκάνια

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Καλησπέρα.
Να ρωτήσω δυτική βαλκανική περιοχή :Αλβανία Μαυροβούνι Σερβία.
Από δεδομένα και ομιλία κινητού τι κάνετε όσοι έχετε πάει πρόσφατα;περνετε κάρτα από κει και αν ναι ποια;ή κάτι άλλο;
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Όλα έχουν να κάνουν με την χρήση που υπολογίζεις να κάνεις σε χρόνους ομιλίας και δεδομένα.

Μετά κοιτάς το κόστος χρήσης για τις χώρες αυτές της εταιρίας που χρησιμοποιείς στην Ελλάδα και τις εναλλακτικές που μπορεί να υπάρχουν όπως γράφει ο Κώστας .

Π.χ. για "βαριά" χρήση, αν έχεις Ελλάδα απεριόριστα πιθανόν να συμφέρουν τα προγράμματα τα Ελληνικά π.χ Vodafone πας παντού με +7.90 ευρώ την ημέρα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
5 ευρώ την ημέρα πληρώνεις στον πάροχο σου για χρήση των δικών σου δεδομένων σε κάθε χώρα από αυτές που σναφερες
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Σερβία παίρνεις μια κάρτα Yettel με 10€ κι έχεις 50GB.
Αλλιώς 13.5€ η Vodafone την ημέρα για το δικό σου πρόγραμμα το ίδιο και στο Μαυροβούνιο.
Αλβανία είναι 7.9€.
Η Cosmote είναι λίγο φθηνότερη νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Τυχαία που κοίταγα σήμερα για ένα ταξίδι μου στην Τουρκία βρήκα και αυτό Europe eSIM | Travel Without Roaming Fees | Airalo μόνο για δεδομένα και εφόσον το κινητό σου υποστηρίζει esim
Μπορείς να επιλέξεις και μεμονωμένες χώρες.
 
Reactions: sek

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Τη κοίταξα την e sim.δεν έχει το κινητό μου.
Πάντως υπάρχει κάρτα από την εταιρεία simme που μετατρέπεις κάθε κινητό να δέχεται e-sim.Κανει γύρω στα 25 δολλάρια αλλά δεν προλάβαινα γω να παραγγείλω .
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Όλα έχουν να κάνουν με την χρήση που υπολογίζεις να κάνεις σε χρόνους ομιλίας και δεδομένα.

Μετά κοιτάς το κόστος χρήσης για τις χώρες αυτές της εταιρίας που χρησιμοποιείς στην Ελλάδα και τις εναλλακτικές που μπορεί να υπάρχουν όπως γράφει ο Κώστας .

Π.χ. για "βαριά" χρήση, αν έχεις Ελλάδα απεριόριστα πιθανόν να συμφέρουν τα προγράμματα τα Ελληνικά π.χ Vodafone πας παντού με +7.90 ευρώ την ημέρα
Εκεί σχεδόν έχω καταλήξει.γιατι στην Αλβανία η φτηνότερη κάρτα έρχεται στα 5 ευρώ χωρίς τους φόρους και για εθνικά τους δίκτυα.daya πολύ λίγα...Σερβία δεν είδα αλλά εκεί θα μείνω 3μερες οπότε μάλλον δεν αξίζει να πάρω κάρτα που θα πετάξω σε 3 μέρες.Μαυροβουνι το ίδιο.
Μάλλον θα ενεργοποιήσω το πας παντού για 4-5 μέρες.μετα θα μαι Ευρωπαϊκή Ένωση λογικά...
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Καλημέρα, μιας και αύριο ταξιδεύω για Ιταλία και από όσο ξέρω, ο παροχής σου δίνει 2gb για χρήση σε άλλη ευρωπαϊκή χώρα, ανεξάρτητα το πακέτο που έχεις, έχει κάποιος κάποια συμβουλή για να έχω περισσότερα data? Νομίζω ότι το κινητό μου δέχεται e sim (έχω ένα Samsung galaxy Note 20).
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Για ευρωπαική ένωση κάνεις κανονικά χρήση των παροχών κινητής που έχεις Ελλάδα χωρίς έξτρα χρέωση
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Για ευρωπαική ένωση κάνεις κανονικά χρήση των παροχών κινητής που έχεις Ελλάδα χωρίς έξτρα χρέωση
Κάνεις χρήση μέχρι δύο Gb. Δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις παραπάνω και ας έχεις.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Κάνεις χρήση μέχρι δύο Gb. Δεν σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις παραπάνω και ας έχεις.
Είναι ανάλογα το πακέτο.εμενα μου έδινε και τα 10gb του πακέτου μου αλλά όχι τα 4 απεριόριστα 24ωρα
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Είναι ανάλογα το πακέτο.εμενα μου έδινε και τα 10gb του πακέτου μου αλλά όχι τα 4 απεριόριστα 24ωρα
Εγώ έχω καρτοκινητο της Wind και παρόλο που είχα 10 gb μου έδωσε για χρήση 2 gb πέρσι στην Ισπανία.
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα.
 
Top Bottom