Χρόνος & Χρήμα...αρκούν για να χαρείς τη μοτοσυκλέτα;

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Νομίζω πως το ερώτημα είναι απλό... Το χρήμα αγοράζει τα πάντα, οπότε και γιατί να μην αγοράζει και χρόνο?
Χρήμα κύριοι... το μόνο που μας λείπει......

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλημέρες!!!!

Το αέναο θέμα......
Να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι μόνο σε ανθρώπους που μετά την οικογένεια, έχουν σαν προτεραιότητα τη διασκέδαση με τη μηχανή τους (ή άλλο σπορ, που δεν εξετάζεται στο παρόν φόρουμ).
Αφήνω έξω τους πολύ λεφτάδες που αγοράζουν και χρόνο με το χρήμα που έχουν, ή τους προσκολλημένους στο χρήμα, που δεν έχουν χρόνο για τίποτα άλλο! Έξω μένουν κι όσοι δεν έχουν να φάνε..., λογικό.
Πρώτ' απ όλα χρειάζεται η διάθεση και η ανάλογη ροπή για περιπέτεια (με την έννοια "φεύγω από την καθημερινότητα" , κι όχι πάω για επιβίωση...., αυτό για να αποφευχθούν τυχούσες παρεξηγήσεις-παρανοήσεις).
Μετά έρχεται το πότε/πώς...? Χρόνος/χρήμα λοιπόν!
Όπως πολύ σωστά είπαν όλοι, χρειάζονται και τα 2. Και τα "ποσά" αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα, για το 95% του πληθυσμού. Ιδανικές καταστάσεις δεν υπάρχουν, απλώς ο καθένας -ανάλογα με τις προτεραιότητες της ζωής του- κάνει τους απαιτούμενους συμβιβασμούς και το χαίρεται.
Όπως είπε κι ο @ilai o Λιάκος, άμα δεν περισσεύει κι ένα κατοστάευρο για να την κοπανήσω μονοήμερη, τι κουβεντιάζουμε? Και υπάρχουν πολλές στιγμές για τους περισσότερους που γνωριζόμαστε εδώ, που δεν περισσεύει το μαμημένο.
Υπάρχουν και οι περιπτώσεις ανθρώπων που με ελάχιστα στην τσέπη, γύρισαν τον πλανήτη και συνεχίζουν! Εξαιρέσεις βέβαια, που εκεί η προτεραιότητα είναι αυτό ακριβώς! Δεν υπάρχει οικογένεια, παιδιά, άνθρωποι γενικώς που εξαρτώνται από αυτούς.
Ανέκαθεν η προσπάθειά μου ήταν να δουλεύω και να κερδίζω τόσα, όσα χρειάζομαι για να ζήσω, συν το αλατοπίπερο. Δεν έκανα αιματηρή οικονομία για σπίτια, αυτοκίνητα, μηχανάκια, ή για "το μεγάλο " ταξίδι των χιλιάδων € και του τριψήφιου αριθμού ημερών. Ούτε καν για το "ετήσιο" σε 2ψήφιο αριθμό ημερών και μερικών χιλιάδων €.
Αλλά φροντίζω μια φορά στο 2μηνο , να υπάρχει αυτό το 100ευρω που λέγαμε! ;) Κι αν περισσέψει και τίποτις άλλο, κι αυτό βόλτα θα γίνει :). Όπως είπα αρχικά, προτεραιότητα μετά την οικογένεια, είναι η βόλτα με το μηχανάκι και τη γυναίκα μου. Άλλωστε τον Αύγουστο του 2011, παντρευτήκαμε κι οι 3 μαζί :friendship:

Καλές βόλτες, όπου μας βγάζει ο χρόνος που έχουμε και τα φράγκα που διαθέτουμε :)
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Ο χρόνος πάντα ειναι λίγος
..και όσο υπάρχουν τα λεφτά ποτε δεν θα ειναι αρκετά .
ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...
Αν υπάρχει δυνατή θέληση για κάτι ..
ολα τα αλλα έρχονται..
καλημέρες !!!


Sent from parallel universe using black holes.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Καλημέρες!!!!

Το αέναο θέμα......
Να ξεκαθαρίσω ότι αναφέρομαι μόνο σε ανθρώπους που μετά την οικογένεια, έχουν σαν προτεραιότητα τη διασκέδαση με τη μηχανή τους (ή άλλο σπορ, που δεν εξετάζεται στο παρόν φόρουμ).
Αφήνω έξω τους πολύ λεφτάδες που αγοράζουν και χρόνο με το χρήμα που έχουν, ή τους προσκολλημένους στο χρήμα, που δεν έχουν χρόνο για τίποτα άλλο! Έξω μένουν κι όσοι δεν έχουν να φάνε..., λογικό.
Πρώτ' απ όλα χρειάζεται η διάθεση και η ανάλογη ροπή για περιπέτεια (με την έννοια "φεύγω από την καθημερινότητα" , κι όχι πάω για επιβίωση...., αυτό για να αποφευχθούν τυχούσες παρεξηγήσεις-παρανοήσεις).
Μετά έρχεται το πότε/πώς...? Χρόνος/χρήμα λοιπόν!
Όπως πολύ σωστά είπαν όλοι, χρειάζονται και τα 2. Και τα "ποσά" αυτά είναι αντιστρόφως ανάλογα, για το 95% του πληθυσμού. Ιδανικές καταστάσεις δεν υπάρχουν, απλώς ο καθένας -ανάλογα με τις προτεραιότητες της ζωής του- κάνει τους απαιτούμενους συμβιβασμούς και το χαίρεται.
Όπως είπε κι ο @ilai o Λιάκος, άμα δεν περισσεύει κι ένα κατοστάευρο για να την κοπανήσω μονοήμερη, τι κουβεντιάζουμε? Και υπάρχουν πολλές στιγμές για τους περισσότερους που γνωριζόμαστε εδώ, που δεν περισσεύει το μαμημένο.
Υπάρχουν και οι περιπτώσεις ανθρώπων που με ελάχιστα στην τσέπη, γύρισαν τον πλανήτη και συνεχίζουν! Εξαιρέσεις βέβαια, που εκεί η προτεραιότητα είναι αυτό ακριβώς! Δεν υπάρχει οικογένεια, παιδιά, άνθρωποι γενικώς που εξαρτώνται από αυτούς.
Ανέκαθεν η προσπάθειά μου ήταν να δουλεύω και να κερδίζω τόσα, όσα χρειάζομαι για να ζήσω, συν το αλατοπίπερο. Δεν έκανα αιματηρή οικονομία για σπίτια, αυτοκίνητα, μηχανάκια, ή για "το μεγάλο " ταξίδι των χιλιάδων € και του τριψήφιου αριθμού ημερών. Ούτε καν για το "ετήσιο" σε 2ψήφιο αριθμό ημερών και μερικών χιλιάδων €.
Αλλά φροντίζω μια φορά στο 2μηνο , να υπάρχει αυτό το 100ευρω που λέγαμε! ;) Κι αν περισσέψει και τίποτις άλλο, κι αυτό βόλτα θα γίνει :). Όπως είπα αρχικά, προτεραιότητα μετά την οικογένεια, είναι η βόλτα με το μηχανάκι και τη γυναίκα μου. Άλλωστε τον Αύγουστο του 2011, παντρευτήκαμε κι οι 3 μαζί :friendship:

Καλές βόλτες, όπου μας βγάζει ο χρόνος που έχουμε και τα φράγκα που διαθέτουμε :)
Καλα τα λες ρε μπαγάσα !!!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
H κοτα εκανε το αυγο,η το αυγο την κοτα?
Αν δεν κανω λαθος προσφατα απαντηθηκε το παραπανω ερωτημα και λογικο ητανε καποτε να γινει

Δυστυχως ομως το δικο μας,δεν μπορει να απαντηθει γιατι ο καθενας το βλεπει διαφορετικα.

Οταν ημουνα πιστιρικας ειχα αφθονο χρονο.Καβαλουσα την μηχανη,με ελαχιστα στην τσεπη και μεχρι εκει που με φτανανε.Οταν τελειωνανε τα φραγκα,δουλευα 2-3 μερες και εβγαζα τα απαραιτητα για καμμια βδομαδα.Με αυτο τον τροπο εγραφα χιλιομετρα για δυο τρεις μηνες.

Σημερα δυστυχως που εχω πεντε φραγκα παραπανω,δεν μπορω να λειψω πανω απο 3-4 η 5 μερες.Αρα θα μπορουσε να πει καποιος οτι εχω τα λεφτα,αλλα οχι τον χρονο.Εγω θα ελεγα οτι εχω τα λεφτα,αλλα οχι αρκετα ετσι ωστε να μην με απασχολει ο χρονος.Αν δηλαδη η τσεπη μου ητανε αρκετα γεματη ο χρονος θα ητανε κατι δευτερευον.

Δεν εμαθα τελικα η κοτα εκανε το αυγο?
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πρωτα απο ολα κατα σειρα προτεραιοτητας:
1) παρα πολυ ορεξη
2) πολυ χρονο
και 3) το χρημα...

Τις περισσοτερες φορες χρειαζεται συνδιασμος ολων...και λεω το χρημα τριτο γιατι αν εχεις χρονο και ορεξη με λιγο χρημα παλι κανεις την βολτα σου οικονομικα-πετσοκοβεις απο φαγητο-καφε-αφηνεις το μεγαλο οχημα σκεπασμενο,παιρνεις το μικρο και εξαφανιζεσαι(σκεφτομαι τον εαυτο μου ας πουμε που με 5 ευρω κανεις 200χλμ με το παπι και γυρνας ολη μερα και γουσταρεις και απολαμβανεις καλυτερα τη βολτα κλπ κλπ κλπ )

ΑΑααααααααα....και αφου εχεις τακτοποιησεις ολους τους υπολοιπους παραγοντες απο πισω και δεν τους γραφεις απλα στα αρχ... σου και πας βολτα (οικογενεια,παιδια,σχεση,κατοικιδια :p )
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Αμα γουσταρεις και αγαπας κατι τοσο πολυ, βρισκεις και χρονο και χρημα.
Παντα εκει που μπορεις να φτασεις χρηματικα, και οσο μπορεις και απο χρονο.
Σαφως μπορει να κανεις καποιες θυσιες (χρηματικα) η καποιες οικονομιες για να πραγματοποιησεις καποιο ονειρο.
 

aldel

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Απ' ότι φαίνεται, ήταν η κότα φίλε Γουάτσον (http://www.tovima.gr/science/article/?aid=342988)

Back to topic, πάντα ευχαριστιόμουν, ευχαριστιέμαι και θα ευχαριστιέμαι το μηχανάκι μου, ότι μηχανάκι και να είναι αυτό. Είτε με τη vespa να μαθαίνω συμπλέκτη με τις ταχύτητες στο χέρι, είτε με παπί σε μια Σουνιάδα, είτε με το KLE να το σπάω στην Πεντέλη, είτε με το fazer δικάβαλος με τη γυναίκα να γυρνάμε την Τοσκάνη, είτε μόνος να ανεβοκατεβαίνω τους Δολομίτες, είτε με φιλαράκια να γυρνάμε την Ελλάδα, είτε τόσα άλλα γούστα, βόλτες και ταξίδια, πάντα βρίσκω τρόπο να περνάω καλά, αρκεί να έχω να βάλω τη βενζίνη.

Δεν στεναχωριέμαι αν έχω χρόνο αλλά όχι χρήμα, θα πάω μέχρι εκεί που με παίρνει και θα περάσω καλά.

Δεν στενοχωριέμαι αν έχω χρήμα αλλά δεν έχω χρόνο, θα πάω μια σβέλτη καγκουροβόλτα της μιας ώρας μια φορά την εβδομάδα, ή μια μονοήμερη μια φορά το τρίμηνο ή ένα ΣΚ με τη γυναίκα μια φορά το εξάμηνο και θα περάσω καλά.

Δεν στενοχωριέμαι αν έχω και χρόνο, χρήμα και υγεία, γιατί δεν είμαι μαλάκας. :laugh:

Φάση να μην έχω ούτε χρόνο ούτε χρήμα, έστω ένα πεντάευρω να γεμίσω το παπί και να την κάνω, δεν μου έχει τύχει, τουλάχιστον από τότε που ενηλικιώθηκα και είχα δικά μου λεφτά. Είμαι ευγνώμων γι' αυτό.

Τουτέστιν, ευχαριστιέμαι αυτό που έχω και αυτό που μπορώ να κάνω, είτε λίγο είτε πολύ, η ζωή είναι περίεργη, ανεβοκατεβαίνει κι όλα είναι στο μυαλό. Καβαλάτε, είναι το καλύτερο αγχολυτικό... :cool:
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Το Χρήμα και ο χρόνος ειναι βασικό να υπάρχουν σε καλό βαθμό ιδανικά για να κανουμε αυτα που επιλέγουμε και οχι απλώς αυτα που μπορούμε.
Τωρα για το αν φτάνουν να χαρούμε τη μοτοσυκλέτα -προφανώς οχι- θα πω.
Ειναι και οι γενικοτερες συνθήκες κάτω απο τις οποίες μπορούμε να τις χαρούμε που παίζουν τεράστιο ρόλο.
Τι να το κανω αν εχω χρήματα και χρονο αν πχ δεν είμαι καλα στην υγεία μου? ή δεν με αφήνει ο καιρός πχ λόγω αντίξοων συνθηκών? ή ενα σωρό άλλοι παράγοντες που δεν έχουν να κάνουν με εμάς και το τι δουλέψαμε και κοπιασαμε να αποκτήσουμε.
Έτσι λοιπον, ο καθένας το παλεύει όπως ξέρει και μπορεί, χωρίς να υπάρχει κανόνας και χωρίς προαπαιτούμενα.
Να είμαστε όλοι καλα να φχαριστιόμαστε ο,τι και αν ειναι αυτο που μας γεμίζει.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οσο πιο πολυ Χρημα εχεις τοσο πιο πολυ Χρονο κανεις μοτοΟνειρα...και το αντιστροφο...
...αλλά η ελπιδα ολων οσοι αγαπαμε την Μοτοσυκλετα δεν θελει να εγκλωβιζεται σε εννοιες οπως Χρονος & Χρημα.Αυτη ειναι η μεγαλυτερη τρέλλα μας ολων εμας που καβαλαμε απο αγαπη(κι οχι απο αναγκη ή συνηθεια)...να καταφερνουμε δηλαδη να διυλίζουμε τον κώνωπα και να πετυχαινουμε αυτο που φαινεται δυσκολο σκεπτομενοι λογικα...κι αυτο ειναι ο στοχος μας στη ζωη...να φτιαχνουμε δρομο εκει που δεν υπαρχει...
και ξερεις...οταν η λογικη συγκρουεται με την τρέλλα...ξερεις ποιος βγαινει Νικητης...Keep riding παιδες και με θετικη σκεψη,ολα ειναι στο προγραμμα. :)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
βασικα δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει παραπανω,αλλα ισχυει η βασικη αρχη..
οτι οταν εχεις χρημα δεν εχεις χρονο,και οταν εχεις χρονο δεν εχεις χρημα..

επισης μιλωντας με πολυ κοσμο,αλλα και απο μενα προσωπικα,που δεν εχω και σταθεροτατη δουλεια,αλλα εποχιακη,οταν λεμε δεν εχεις χρημα,εννοουμε δεν εχεις..ακομα και για το 5ευρω της βενζινης...(Ξανθοπουλος mode on)
:cool:
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
οταν λεμε δεν εχεις χρημα,εννοουμε δεν εχεις..ακομα και για το 5ευρω της βενζινης...(Ξανθοπουλος mode on)
:cool:

Αυτο ακριβως ρε Μητσαρα!! Εχει διαφορα το πως το ενωει ο καθενας το δεν εχει χρηματα.
 
Top Bottom