"Χωμάτινες ανησυχίες" με africa xrv 750 RD07A

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Σωληνάκια φρένων...
Αν έχει ακόμη του εργοστασίου , τότε άλλαξε τα ... Σίγουρα θα "μπαλονιαζουν" ...

Βάλε υψηλής...
Τα ΗΕL ...

Πάνω σε αυτό το θέμα επειδή με ενδιαφέρει. Πρέπει να αλλάξεις μόνο σωληνάκια η θέλει και κάτι άλλο ;
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Πάνω σε αυτό το θέμα επειδή με ενδιαφέρει. Πρέπει να αλλάξεις μόνο σωληνάκια η θέλει και κάτι άλλο ;
Σωληνάκια..
Υγρά dot 4 η dot 5.1
Τακάκια "ημιμεταλλικα"

Και καλό δρόμο..

Ο breakshop στην Καλλιρρόης κάνει καλή δουλειά επίσης...

Προσωπικά μιλώντας πάντα...
Πάντα δυσκολεύομουν να "συνεννοηθώ" μαζί του, αλλά από τις δουλειές του δεν εχω κανένα παράπονο...
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καλησπέρα σας.
Είμαι ο Στέφανος από Ξάνθη. Έχω μια Africa xrv 750 του 99 και πρόσφατα έκανα ένα υπέροχο 2μερο offroading σε Γκιωνα, Βαρδούσια, Οίτη με τον κολλητό μου Jumaru. Ήθελα τα φώτα σας σε όσους έχουν κάνει την μηχανή τους με ποιο χωμάτινο προσανατολισμό.
Πρώτον τι προτείνετε για φίλτρο αέρος.Και αν χρειάζετε κάποια πατέντα για να μπει φίλτρο αφρού.
Επίσης πρόταση για φαρδύτερα μαρσπιε.
Χρειάζομαι και αποστάτες τιμονιού γιατί στην όρθια θέση μου είναι χαμηλά το τιμόνι.
Και γενικά τι έχετε κάνει το οποίο σας βοήθησε στο χώμα.
Ευχαριστώ πολύ.
Hello Στέφανε!

Για όλα όσα αναφέρεις υπάρχουν αναλυτικές πληροφορίες με links κλπ, διάσπαρτες στις δελίδες του παρακάτω θέματος.
Αν αφιερώσεις λίγο χρόνο είμαι σίγουρος πως θα σε καλύψει. Στη διάθεσή σου για ό,τι χρειαστεί, αν και μπορεί να αργώ λίγο να απαντήσω.

:friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για μασπιε οδηγου ενδεχεται να ταιριαζουν απο παλιοτερο μοντελο ΚΤΜ (lc4, 950/990 κλπ) τα οποια μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα σε χαμηλες τιμες Στο ΤΑ650 ταιριαζουν και μονο ενα μικρο εξογκωματακι ηθελε λιγο φαγωμα με τον τροχο Αν πατε παντως σε αυτη την λυση παρτε απαραιτητως και τα ελατηρια τους
Αλουμινενια μασπιε (και αποστατες τιμονιου) απο τα βαθη της Κινας εγω δεν θα εβαζα γιατι δεχονται πολλα κιλα οταν οδηγουμε ορθιοι και φοβαμαι το κρακ

Με αλλαγη ελατηριων και λαδιου στο μπροστινο σιγουρα θα δεις διαφορα αλλα μην περιμενεις θαυματα Αν καταληξεις σε μια συγκεκριμενη ρευστοτητα λαδιου, πχ 10αρι, πρεπει να ξερεις οτι δεν σημαινει οτι θα συμπεριφερεται σαν 10αρι Μπορει στην πραξη να ειναι πχ 7αρι ή ξερω γω, 15αρι Θελει ψαξιμο για την πραγματικη ρευστοτητα Υπαρχουν πινακες με μια αναζητηση στο διαδικτυο Το χειροτερο λαδι παντως που εχω βαλει ποτε στο μπροστινο του ΤΑ ηταν το bell ray "Εσπασε" πολυ γρηγορα!

Για τα σωληνακια της hell που αναφερθηκαν υπαρχει καποιος στην Θηβων που φτιαχνει σε καλες τιμες (τουλαχιστον καποτε) Ισως καποιος να θυματε που ακριβως ή πως λεγεται γιατι εγω δεν!
Απο κει και περα οποιοδηποτε σωληνακι υψηλης πιεσης το ιδιο καλο με τα hell θα ειναι!

Ο kordix ειχε βαλει αμορτισερ απο lc4 αλλα δεν ξερω απο ποιο Καλυτερα να πει ο ιδιος

Τακακια πισω βαλε οργανικα Θα εχεις καλυτερη αισθηση στο φρεναρισμα (αλλα υπερθερμαινονται πιο ευκολα) και ειναι και πιο οικονομικα συνηθως
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Μασπιε εγώ στο ΤΑ έβαλα από ΚΤΜ, όπως λέει ο Κώστας από πάνω. Ωστόσο έβαλα τους πείρους και τα ελατήρια που είχε το ΤΑ, χωρίς κανένα θέμα. Τροχισα μόνο το καρουμπαλακι που έχει στο πλάι. Πολύ πολύ πιο φθηνά από οτιδήποτε άλλο και σίγουρα πολύ αξιόπιστο.
 

Adon

Μέλος
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
HONDA XRV 750 1998
KTM EXC 125 2002
Καλησπέρα. Στο Άφρικα ήθελα να κάνω κάποιες βελτιώσεις για χώμα αλλά δεν ήθελα να ξεφύγω από κόστος καθότι παλιό καλό αλλά του γ...ω τα πρέκια χωρίς λυπηση. Έτσι το τιμόνι μετά από πολλές δοκιμές το άφησα όπως είναι και το φέρνω πιο μπροστά στο χώμα για να βολεύει στην όρθια οδήγηση. Με αποστάτες λόγω ότι τα καβαλέτα έχουν κλήση προς τα πίσω δεν μου άρεσε γιατί σηκώνεται μεν αλλά έρχεται και πιο κοντά μου με αποτέλεσμα να με ενοχλεί στην όρθια επιθετική οδήγηση. Χώρια που μεγαλώνει ο μοχλός από την απόσταση που παίρνει από την τιμονοπλακα και λόγω των σινεμπλόκ γίνεται εκνευριστηκά ελαστική η κατάσταση. Από ανάρτηση μπροστά έχω ελατήρια ohlins (γραμμικά)με 15αρι λάδι και είμαι οκ. Πίσω βρέθηκε στα χέρια μου έλα ελατήριο huperpro προοδευτικο και με ένα σέρβις στο μαμά αμορτισέρ το έβαλα. Αν και είχα αμφιβολίες για το πόσο θα συνεργάζεται με τα μπροστά it's not bad at all.(Γενικά στις αναρτήσεις μπορείς να κάνεις πολλά αλλά και να φτάσεις ψηλά πολύ σε κόστος) Στην επόμενη θα δοκιμάσω ένα αμορτισέρ της EMC με γραμμικό ελατήριο να δω τι γίνεται. Μαρσπιε έχω πάρει από Αλί για xr 600 γύρω στα 25€ αν θυμάμαι καλά και 3 χρόνια τώρα δεν έχω κανένα παράπονο από αντοχή και grip. Στα φρένα πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο πέρασε Κιτ επισκευής στις δαγκάνες και μεταλλικά τακάκια και αν δεν σε ικανοποιούν,τότε ψάξου. Φίλτρο αέρα προτιμώ χάρτινο με καθαρά καρμπ και συγχρονισμένα και η arrow pd μου δίνει τον ήχο που θελω(της φοράω σιγαστήρα) και δεν έχω ψαχτει παραπάνω γιατί με ικανοποιεί το μοτεράκι του χώρια ότι δίνεις πολλά για να πάρεις λιγα-ειπαμε low budget!
Καλά βουνά και enjoy your bike!
Α! Μακριά από σκαφτές τριοροφες σέλες!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Η καλύτερη ίσως λύση για μπροστά είναι ολόκληρο μπροστινό από κτμ 640 enduro ...
Για να κρατήσεις και τα όργανα του Άφρικα τότε κέντρο από κτμ640 (2000-2001)..

Για πίσω ανάρτηση θα σου πω σε λίγο...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Η καλύτερη ίσως λύση για μπροστά είναι ολόκληρο μπροστινό από κτμ 640 enduro ...
Για να κρατήσεις και τα όργανα του Άφρικα τότε κέντρο από κτμ640 (2000-2001)..

Για πίσω ανάρτηση θα σου πω σε λίγο...
Ποιος είσαι πΧια; Η Δομή;;;;;;; :ha
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Η καλύτερη ίσως λύση για μπροστά είναι ολόκληρο μπροστινό από κτμ 640 enduro ...
Για να κρατήσεις και τα όργανα του Άφρικα τότε κέντρο από κτμ640 (2000-2001)..

Για πίσω ανάρτηση θα σου πω σε λίγο...
Με μονό δισκόφρενο?
Θά σταματάει?
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Με μονό δισκόφρενο?
Θά σταματάει?
Ρε μπας και έχω μπερδευτεί???
Θα με κάνετε να τα ξαναδιαβάσω όλα από την αρχή...
Το 650 ενδιαφέρει τον Στέφανο ???
Η το 750 ???

Στέφανε για rd 07 μιλάς???

Αν ναι τότε υπάρχει πάλι λύση για μπροστινό...
 

StefXanthi

Μέλος
Όνομα
Στεφανος
Μοτό
Africa twin 750 RD07A
Wilbers ανάρτηση ...
:ok::ok::ok:

Τους στέλνεις τα δεδομένα σου και στην στέλνουν έτοιμη για τοποθέτηση....
Ρε μπας και έχω μπερδευτεί???
Θα με κάνετε να τα ξαναδιαβάσω όλα από την αρχή...
Το 650 ενδιαφέρει τον Στέφανο ???
Η το 750 ???

Στέφανε για rd 07 μιλάς???

Αν ναι τότε υπάρχει πάλι λύση για μπροστινό...
Rd0ra
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ρε μπας και έχω μπερδευτεί???
Θα με κάνετε να τα ξαναδιαβάσω όλα από την αρχή...
Το 650 ενδιαφέρει τον Στέφανο ???
Η το 750 ???

Στέφανε για rd 07 μιλάς???

Αν ναι τότε υπάρχει πάλι λύση για μπροστινό...
τα εχεις παίξει γερό...
 

Adon

Μέλος
Όνομα
Αντωνης
Μοτό
HONDA XRV 750 1998
KTM EXC 125 2002
Πίσω μπορείς να βάλεις wp από KTM lc4 αλλά αλλά προτείνω όχι όπως ειναι standard. Θα το πας για service και θα ζητήσεις να στο κοντυνουν όσο είναι το μαμά του Άφρικα (νομίζω 3cm είναι η διαφορά τους) και θα του περάσεις ένα ελατήριο κατάλληλο για τα κιλά μοτοσυκλετας-αναβατη. Για το πώς θα το τοποθετήσεις θέλει κάνα 2 μοντες και υπάρχουν πολλές αναρτήσεις σχετικά. Μετά θα έχεις wp φουλ ρυθμιζόμενο με λογικό κόστος. Μην το βάλεις επάνω όπως είναι γιατί παρόλο που το κάνουν πολλοί, είναι όλα λάθος (ύψος ουράς,προφορτηση ελατηρίου, αχρηστεύεται το 2πλο σταντ). Αν βρεθείς Αθήνα υπάρχει η δυνατότητα να καβαλήσεις ένα τέτοιο αφρικανακι.
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Εγώ πάνω στο μηχανάκι έχει βάλει αυτά τα μαρσπίε από alie κι είναι τέλεια
αλλά από ότι είδα δεν τα έχουν πια.
Έχω βάλει kn φίλτρο όπου το καθαρίζω μια φορά τον χρόνο περίπου.
Και μπροστά έχω βάλει κι εγώ μόνο ελάτηρια ohlins με τα λάδια τους.
Εξάτμιση έχω βάλει μια remus με αρκετό μπάσο ήχο και θα ήθελα να του βάλω έναν σιγαστήρα μάλλον γιατί στα ταξίδια ασφάλτου είναι λίγο κουραστική.
Ανάρτηση πίσω δεν έχω πειράξει ακόμα αλλά είμαι στα κάρβουνα να την τολμήσω την αναβάθμιση απλά με αλλαγή ελατηρίου μόνο.

Όλα τα έχω πάνω στο μηχανάκι περίπου από το 2018-2019 με αρκετά χιλιόμετρα χώμα και δεν έχει ζητηθεί τίποτα.
 

Kirikas

Μέλος
Περιοχή
Χίος
Όνομα
Kirikas
Μοτό
Africa Twin 750 XRV
Σωληνάκια..
Υγρά dot 4 η dot 5.1
Τακάκια "ημιμεταλλικα"

Και καλό δρόμο..

Ο breakshop στην Καλλιρρόης κάνει καλή δουλειά επίσης...

Προσωπικά μιλώντας πάντα...
Πάντα δυσκολεύομουν να "συνεννοηθώ" μαζί του, αλλά από τις δουλειές του δεν εχω κανένα παράπονο...
Έχεις διαφορά στο χώμα γιατί έχω θέμα πολλές φορές στο κατέβασμα των βουνών τα φρένα μου είναι αναμμένα και δεν έχω φρένα καθόλου πίσω κυρίως και πάω αναγκαστικά με ταχύτητα χαμηλή ώστε να μην γκρεμίσω από πουθενά χαχαχαχαχα.
Έχουμε ιδέα κόστους ;;
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
StefXanthi Έχω ένα σετακι φαρδιά μαρσιπιε (Ali) από τότε που είχα το αφρικα, πριν βάλω χαμηλωμενα του Bosley. Αν θέλεις στα στέλνω ή περνάει ο Αλέξανδρος και τα παίρνει.

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Turtle

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Transalp 650 05
Μου ήρθαν από τον Άγιο Βασίλη κάτι μασπιε για ΤΑ. Λογικά αν τα βάλεις ανάποδα θα κάνουν για ΑΤ :hh:. Αν τα θες στείλε μου στο φακελάκι να συνεννοηθούμε.
 
Top Bottom