Χωμάτινο Διήμερο στα βουνα της Κεντρικής Ελλάδας.

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλησπερα στην παρέα.

Αν όλα πάνε καλά και λασκάρουν οι περιορισμοί της καραντίνας, λέω να ροβολήσω προς τα όμορφα βουνά της κεντρικής Ελλάδας για να κάνω τις διαδρομές του περσινού τροφυ, που έχασα λόγω βροχής, όπως αυτήν της Βάλια Κάλντα, καθώς και τη διαδρομή που ξεκινάει απ'τη Βωβούσα, διασχίζει τις ανατολικές παρυφές της Αστράκας και καταλήγει στο Βραδετο, στο σημείο Μπελόη που δίνει ένα απίστευτο κάδρο στο φαράγγι του Βίκου.

Ο σκοπός δεν είναι η γρήγορη οδήγηση στο χώμα, όσο η περιήγηση και ο θαυμασμός του συγκεκριμένου ορεινού όγκου όπου δίνει απλόχερα σημεία για φωτογράφηση, οποτε ο ρυθμός θα είναι μέτριος/περιηγητικός ως επί το πλείστον για να μπορέσουμε να θαυμάσουμε το τοπίο.
Επίσης, αποτελεί μία καλή ευκαιρία για προπόνηση για το επερχόμενο ADVtrOFFy 2020, στο οποίο θα ανακοινωθούν επίσημα λεπτομέρειες από τους διαχειριστές.

Το γενικό πλάνο είναι η βόλτα να λάβει χώρα το διήμερο 23-24 Μαΐου για προσωπικούς λόγους, εκτός αν συντρέχουν λόγοι ανωτέρας βίας όπως πολύ κακές καιρικές συνθήκες, επαγγελματικές/οικογενειακές υποχρεώσεις ή τραυματισμός.
Οι διανυκτερεύσεις θα γίνουν σε σκηνές, η πρώτη την Παρασκευή βράδυ στη λίμνη Πλαστήρα και η επόμενη ή στην Καστανιά όπως πέρυσι ή στη Βωβουσα, αναλόγως το πως θα μοιραστούν τα χιλιόμετρα.

Η δυσκολία των διαδρομων δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη, ωστόσο μια μικρή εμπειρία είναι πάντα επιθυμητή μαζί με μια καλά συντηρημένη μοτοσυκλέτα και τακουνάτα ελαστικά.
Τα περάσματα θα είναι σε μεγάλα υψόμετρα, όπου είναι πολύ πιθανό να συναντήσουμε χιόνι σε ανήλια κομμάτια η παρατεταμένες λασπουριές. Τα μηχανάκια θα είναι φορτωμένα οπότε ενίοτε θα καλούμαστε να οδηγήσουμε τεχνικά, δίνοντας μία πικάντικη πινελιά στο όλο εγχείρημα.

Το παρόν νήμα θα ενημερώνεται με τις υπόλοιπες πληροφορίες συν τω χρόνω, όποτε οι ενδιαφερόμενοι μείνετε συντονισμένοι :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γιαννάκη μου Aldebaran, λέω να σου κάνω παρέα από Παρασκευή ;)
Λέω να σου κάνω παρέα αφού θα κάνεις παρέα στον Γιάννη...:friend:
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Μια ερώτηση, αν και δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων, τα PIRELLI RALLY STR τα θεωρείτε τακουνατα;

ΥΓ: Εχω καταγωγή από Βωβούσα :)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μια ερώτηση, αν και δεν θα μπορέσω να παρευρεθώ λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων, τα PIRELLI RALLY STR τα θεωρείτε τακουνατα;

ΥΓ: Εχω καταγωγή από Βωβούσα :)
Όχι, είναι ένα λαστιχο το οποίο θα σου δώσει μια αυτοπεποίθηση να πας σε μια παραλία χωρίς χαζά γλιστριματα αλλά αν τα πράγματα ζορισουν θα σε παιδέψει πολύ.

Ειναι τύπου mitas e07 αλλά αρκετά καλύτερο στη βρεγμένη άσφαλτο και χειρότερο στο γλιστερο χώμα.

Βέβαια αν είσαι χεράς, τα πας όλα παντού. :roflmao:
 

rantanplan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Μαλκότσι
Γιαννάκη μου Aldebaran, λέω να σου κάνω παρέα από Παρασκευή ;)
Λέω να σου κάνω παρέα αφού θα κάνεις παρέα στον Γιάννη...:friend:
άν και είναι λίγο νωρίς για μένα να ξέρω, σκέφτομαι να σας κάνω παρέα να κάνουμε παρέα στον καπετάνιο, :crs:
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Όχι, είναι ένα λαστιχο το οποίο θα σου δώσει μια αυτοπεποίθηση να πας σε μια παραλία χωρίς χαζά γλιστριματα αλλά αν τα πράγματα ζορισουν θα σε παιδέψει πολύ.

Ειναι τύπου mitas e07 αλλά αρκετά καλύτερο στη βρεγμένη άσφαλτο και χειρότερο στο γλιστερο χώμα.

Βέβαια αν είσαι χεράς, τα πας όλα παντού.
Και γω δλδ με τα mitas θα χω θεμα λες Γιαννη;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και γω αν και με μηδαμινη εμπειρια,θα ερθω αν δεν τυχει κατι.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
μαζί θα είμαστε, μη μασάς :)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω κλείσει μαθήματα μέσα Ιουνίου... Από την μία λέω WOW α λα ΓιάΝης, από την άλλη λέω γέρικα κόκαλα, που θα πας άσχετος στα βράχια....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω κλείσει μαθήματα μέσα Ιουνίου... Από την μία λέω WOW α λα ΓιάΝης, από την άλλη λέω γέρικα κόκαλα, που θα πας άσχετος στα βράχια....
Έλα να κάνεις μάθημα από Μάη... ;)
Τον Ιούνη θα τους κάνεις εσύ μαθήματα...:secret:
 

Stergios

Μέλος
Όνομα
Στέργιος
Μοτό
XR250
Έφερνα το XR250R, με τα SIRAC, οπουδήποτε! Το TENERE όμως μου είναι βαρύ..
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Έχω κλείσει μαθήματα μέσα Ιουνίου... Από την μία λέω WOW α λα ΓιάΝης, από την άλλη λέω γέρικα κόκαλα, που θα πας άσχετος στα βράχια....
Έλα να κάνεις μάθημα από Μάη... ;)
Τον Ιούνη θα τους κάνεις εσύ μαθήματα...:secret:

μην είσαι βλάκη, άκου τον Θανασελάτη ;)

φυσικά και θα έρθεις.... απλά δεν το ξέρεις ακόμα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και γω δλδ με τα mitas θα χω θεμα λες Γιαννη;

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε θα έχεις θέμα όταν θα συναντήσουμε κομμάτια με λάσπη η χιόνι.
Απλά εξοπλισου με υπομονή γιατι οι πτώσεις είναι κάτι παραπάνω από σίγουρες.
Θα είμαστε όλοι εκεί να βοηθάμε Άκη, πάντα γίνεται αυτό.
Κάνεις δεν καβάλησε και πήγαινε τάπα, όλοι από κάπου ξεκίνησαν και όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον βοηθήθηκε από την εκάστοτε παρέα.

Ωστόσο, εγώ θα συμβούλευα για καθαρά τακουνάτο ελαστικό, όχι μόνο για την ασφάλειά σου αλλά και για την απόλαυση της βόλτας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έχω κλείσει μαθήματα μέσα Ιουνίου... Από την μία λέω WOW α λα ΓιάΝης, από την άλλη λέω γέρικα κόκαλα, που θα πας άσχετος στα βράχια....
Γιάννη εγώ στη θέση σου θα ερχόμουνα μόνο αν θεωρούσα τον εαυτό μου καλό οδηγό στην άσφαλτο, αν "το είχα" δηλαδή..
Το λέω αυτό γιατι συνήθως οι καλοί ασφάλτινοι οδηγοί δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο χώμα, μαθαίνουν γρήγορα που λένε.
Οπότε αν νομίζεις ότι το'χεις στην άσφαλτο, τότε go for it !
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ε θα έχεις θέμα όταν θα συναντήσουμε κομμάτια με λάσπη η χιόνι.
Απλά εξοπλισου με υπομονή γιατι οι πτώσεις είναι κάτι παραπάνω από σίγουρες.
Θα είμαστε όλοι εκεί να βοηθάμε Άκη, πάντα γίνεται αυτό.
Κάνεις δεν καβάλησε και πήγαινε τάπα, όλοι από κάπου ξεκίνησαν και όλοι, η συντριπτική πλειοψηφία τουλάχιστον βοηθήθηκε από την εκάστοτε παρέα.

Ωστόσο, εγώ θα συμβούλευα για καθαρά τακουνάτο ελαστικό, όχι μόνο για την ασφάλειά σου αλλά και για την απόλαυση της βόλτας.
Ναι μαλλον θα μπω στη διαδικασια για κανενα michelin tracker αλλα πολυ πιθανο μετα το γυρισμα στο σπιτι με τοση ασφαλτο να χουν γινει κονφετι τα τακουνια.θα δειξει.
Θενκς Γιαννη.

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom