Χωματινα λαστιχα

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Καλημερα στην παρεα....Μιας και ο Γιαννης ειχε την καλοσυνη να μου χαρισει ενα μπροστινο karoo3 ηρθε η ωρα να μπω στον χωματινο χορό.Μιας και δεν το κατεχω καθολου το αντικειμενο η ερωτηση ειναι εξης:χρειαζεται να φοραμε ιδια μαρκα-εταιρια μπρος-πισω ή μπορουμε να φοραμε διαφορετικα αρκει να εχουν αρκετο πελμα?
Γιατι ηδη αλλος φιλος μου βρηκε μτχ michelin για πισω με καλο πελμα....Να το παρω ή ντε και καλα πρεπει να βαλω και πισω karoo 3?
Ας μιλησουν οι χωματινοι παρακαλω...
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Συνήθως, το καλύτερο ζευγάρι είναι το ίδιο σύνολο, όμως πολλές φορές υπάρχουν καλύτεροι συνδιασμοί με λάστιχα διαφορετικών εταιριών.
Τις περισσότερες φορές όμως οι συνδιασμοί που βολεύουν τον καθένα τις ανακαλύπτει με την εμπειρία και τα "θέλω" του.
Εγώ π.χ. , λόγω ύπαρξης πλέον του 640, φοράω στο GSA tkc80 μπροστά και Hedenau k60 πίσω, μια και θέλω να συνδιάζω ταξίδι με νορμάλ ταχύτητες και ψιλοαπαιτητικό χωματάκι!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αν ειναι τα ιδια θα υπαρχει πληρης ομοιογενεια αλλα δεν ειναι απαραιτητο, αρκει τα λαστιχα να ειναι σχετικα του "ιδιου τυπου". Για παραδειγμα, τωρα φοραω στο TA650 που εχεις κι'εσυ Metzeler Sahara μπροστα και Bridgestone TW42 πισω. Οταν θα ξαναβαλω χωματινα για τις χωματαδες το φθινοπωρο, εχω ενα δευτερο πισω τροχο με Anlas πανω και μπροστα θα βαλω ενα καινουργιο Conti TKC80 που ειναι καλο "all rounder" χωματινο και μπορει να παιξει και καθε μερα με το TW42 πισω.

EDIT: στο παρελθον ειχα επισης Karoo 3 μπροστα και TKC80 πισω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Ειπαμε...no problemo...:ok:.Aν μιλαγαμε μονο για ασφαλτινα ελαστικα εκει θα ειχα ενστασεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Αν ειναι τα ιδια θα υπαρχει πληρης ομοιογενεια αλλα δεν ειναι απαραιτητο, αρκει τα λαστιχα να ειναι σχετικα του "ιδιου τυπου". Για παραδειγμα, τωρα φοραω στο TA650 που εχεις κι'εσυ Metzeler Sahara μπροστα και Bridgestone TW42 πισω. Οταν θα ξαναβαλω χωματινα για τις χωματαδες το φθινοπωρο, εχω ενα δευτερο πισω τροχο με Anlas πανω και μπροστα θα βαλω ενα καινουργιο Conti TKC80 που ειναι καλο "all rounder" χωματινο και μπορει να παιξει και καθε μερα με το TW42 πισω.

EDIT: στο παρελθον ειχα επισης Karoo 3 μπροστα και TKC80 πισω.
Συμφωνω με τον ανωτερω κυριο, αν τα λαστιχα ειναι ιδιου τυπου μια χαρα θα τα πανε
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Οκ αφου ευχαριστησω ολους σας για τις αποψεις σας και αφου ολοι συγκλινετε στην ιδια αποψη τοτε παω για φθηνο μτχ (μιας και χωμα θα μπω σπανια)και ειμαι οκ...
Ευχαριστω και παλι ολους...
 

Jtf1821

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Transalp600 1998
Δες και τα μιτας ε07 πολυ καλο λαστιχο για χωμα-ασφαλτο και φθηνο σχετικα.
 
Top Bottom