Χωματινη βολτα ADVriders Ελικωνας-Βαρδουσια-Σαρανταινα 16-17 Σεπτεμβριου

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Αναχωρηση πρωι Σαββατου. Στις 9 το πρωι θα πρεπει να εχουμε ξεκινησει απο την Θηβα.
Θα διασχισουμε τον Ελικωνα απο χωμα και ασφαλτο προς Διστομο.Απο εκει θα παμε Λιβαδι Παρνασσου και μεσω χωματινης διαδρομης θα κατεβουμε στην Αμφισσα οπου θα παρουμε τον δρομο για Καλοσκοπη,Αθανασιο Διακο.
Απο εκει θα ανεβουμε στα καταφυγια σε μια διαδρομη που ανεβαινει σχεδον μεχρι τα 1900 μετρα υψομετρο στα λιβαδια των Βαρδουσιων για να κατεβουμε παλι απο εναν δρομο που ειναι κλειστος εδω και χρονια αλλα περναει με μοτοσυκλετα οπου θα φτασουμε στην Αρτοτινα.
Η διαδρομη Αθανασιος Διακος-Αρτοτινα ειναι φοβερη με το αλπικο τοπιο των Βαρδουσιων και τα περασματα μεσα σε ιχνη δρομων οταν αρχιζεις να κατεβαινεις.
Στο χωριο υπαρχει ταβερνα για φαγητο,ενοικιαζομενα δωματια σε καλη τιμη, αλλα και ενα εκκλησακι για camping εντος του χωριου για οποιον θελει να στησει την σκηνη του.
Την επομενη καφε στην Αρτοτινα και ξεκιναμε για Γραμμενη οξυα περνωντας τον Ευηνο ποταμο και αφου φτανουμε στο Γαρδικι μεσω βατων χωματοδρομων ανηφοριζουμε για Σαρανταινα και Κοκκαλια.
Αφου καταφερουμε να περασουμε την κορυφογραμμη θα κρινουμε απο την ωρα που θα ειμαστε εκει για την επιστροφη η οποια θα μπουρουσε να γινει απο Κρικελο-Κλεπα-Ανω-χωρα-Λιδωρικι-Ιτεα αν ειμαστε νωρις στον Τυμφρηστο η αν τελικα αργησουμε να επιστρεψουμε απο Σπερχειαδα-Λαμια.

Θα χρειαστουμε:

On-of μοτοσυκλετα με ελαστικα χωματινα η και 50/50 σε καλη κατασταση

Καλη εμπειρια στο χωμα με σκοπο να διατηρουμε μια καλη μεση ωριαια στους χωματοδρομους

Καλο control της μοτοσυκλετας και ορθια οδηγηση για τα δυσκολα κομματια ανηφορικα και κατηφορικα τα οποια ειναι λιγα βεβαια.

Τροχισμενες μανετες συμπλεκτη-φρενου η δευτερες για ρεζερβα σε περιπτωση πτωσης.

Εργαλεια (τα βασικα)

Αν εχετε τα παραπανω + την διαθεση τοτε μην ανησυχειτε στα 2-3 δυσκολα περασματα οι πιο εμπειροι μπορουν να βοηθησουν. Σκοπος ειναι η βολτα να ειναι ομαδικη.

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να το δηλωσει ετσι ωστε να τηλεφωνησουμε για την διαμονη και το φαγητο που θα μας περιμενει.



Για οποιον θελει να επικοινωνησει μαζι μου για περισσοτερες λεπτομεριες το τηλ μου ειναι 6970259849 Αποστολης
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ελα οργανωθειτε για την πρωτη χωματινη της σεζον 17-18..

Με επιφυλαξη εγω ειμαι μεσα.. αναλογα με τα χλμ της μηχανης γιατι εχω και σερβις @el-Gatto
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χμμμμ.....:thinking:
Φωτιές ανάβεις...:yes:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Φαινεται φοβερη βολτα, αλλα δυστυχως δεν μπορω να ειμαι Ελλαδα τοτε καθως θα ειμαι την προηγουμενη βδομαδα σε τουρ στα Βαλκανια και θαχω φυγει για το Νησι στις 12 Σεπτεμβρη.

Καλα ν(θ)α περασετε κι'απο μενα παιδες! :friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σ-Κ Σεπτέβρη ,δεν προβλέπεται κενό για μένα...:sorry:

Κατα τ'άλλα...ωραία χωματάδα προβλέπεται.
Καλά να περάσετε μάγκες. :friendship:
Φαινεται φοβερη βολτα, αλλα δυστυχως δεν μπορω να ειμαι Ελλαδα τοτε καθως θα ειμαι την προηγουμενη βδομαδα σε τουρ στα Βαλκανια και θαχω φυγει για το Νησι στις 12 Σεπτεμβρη.

Καλα ν(θ)α περασετε κι'απο μενα παιδες! :friendship:
Και ποιος θα εκπροσωπήσει τους Pourodurus ρε παίδες...;;;:secret:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν μπορώ εγώ...:p
Εκκρεμεί η αίτηση μου...:fun
Χώρια που δεν είμαι και Pouro...:ha
Ρε άιιιιι.....κοιτάξου στον καθρέπτη κ δες οτι έχεις ασπρίσει πιότερο απο μέναΝΑΙ...:p
και...την αίτηση στην στέλνω υπογεγραμμένη με Μέλι :D
μόνο κανόνισε ,εκτός από Pouros ,να είσαι k' Duros. :ok:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ρε άιιιιι.....κοιτάξου στον καθρέπτη κ δες οτι έχεις ασπρίσει πιότερο απο μέναΝΑΙ...:p
και...την αίτηση στην στέλνω υπογεγραμμένη με Μέλι :D
μόνο κανόνισε ,εκτός από Pouros ,να είσαι k' Duros. :ok:
Άμα έχεις μαλλι ασπρίζει...:p:p:p
Όσο για την αίτηση αν δεν υπογράψει ο πρόεδρας δεν παίζει... :fun
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μεσα κ εγω,εκτος απροοπτου εξ αιτιας των οτι να ναι εργασιακων μου.
οταν πλησιαζουν οι μερες να δουμε και το που θα σας συναντησω,γιατι θα ξεκινησω απο Αιτωλικο να σας βρω.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Όσο για την αίτηση αν δεν υπογράψει ο πρόεδρας δεν παίζει... :fun
Θα υπογραφη θα πεσει με "τελετη τσιπουρου" :cool: μονο ασε τη θαλασσα και ελα παλι στον Κοζιακα να προλαβω να υπογραψω ;) :D
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Ολοι οι καλοι χωρανε! Μαζευτειτε να παμε να περασουμε ωραια και να γνωριστουμε κιολας. Και μην τρελαινεστε δεν ειναι και τοσο δυσκολη η διαδρομη. Με λιγη συνεργασια θα περασουμε ολοι καλα.
 
Top Bottom