Χωματινη βολτα ADVriders Ελικωνας-Βαρδουσια-Σαρανταινα 16-17 Σεπτεμβριου

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Φοβερά τα μέρη εκεί !
Μάλλον μέσα και γω ...
Ελπίζω να μη μου βάλουν δουλειά ...
Θα το σιγουρεψω όταν φτάνουμε κοντά στην ημερομηνία ...
:wtng:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν ζηλευω αφου
Καποιοι που τα παρταλια τους δεν ειναι ετοιμα και μαζι με αυτους και γω που δεν μπορω να ερθω στην ημερομηνια που καθοριστηκε η βολτα, θα παμε λιγο αργοτερα
Αλλα μαλλον θα ακολουθησουμε διαφορετικη διαδρομη και θα μπουμε απο βορεια απο Κοκαλια για Σαρανταινα

Καλα να περασετε λοιπον! :friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ζηλευω αφου
Καποιοι που τα παρταλια τους δεν ειναι ετοιμα και μαζι με αυτους και γω που δεν μπορω να ερθω στην ημερομηνια που καθοριστηκε η βολτα, θα παμε λιγο αργοτερα
Αλλα μαλλον θα ακολουθησουμε διαφορετικη διαδρομη και θα μπουμε απο βορεια απο Κοκαλια για Σαρανταινα

Καλα να περασετε λοιπον! :friendship:
Me2.......μετα τα ασφαλτινα!
Τώρα ας πάνε τα γυναικόπαιδα :D
 

bmx

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
DR650
Αναχωρηση πρωι Σαββατου. Στις 9 το πρωι θα πρεπει να εχουμε ξεκινησει απο την Θηβα.
Θα διασχισουμε τον Ελικωνα απο χωμα και ασφαλτο προς Διστομο.Απο εκει θα παμε Λιβαδι Παρνασσου και μεσω χωματινης διαδρομης θα κατεβουμε στην Αμφισσα οπου θα παρουμε τον δρομο για Καλοσκοπη,Αθανασιο Διακο.
Απο εκει θα ανεβουμε στα καταφυγια σε μια διαδρομη που ανεβαινει σχεδον μεχρι τα 1900 μετρα υψομετρο στα λιβαδια των Βαρδουσιων για να κατεβουμε παλι απο εναν δρομο που ειναι κλειστος εδω και χρονια αλλα περναει με μοτοσυκλετα οπου θα φτασουμε στην Αρτοτινα.
Η διαδρομη Αθανασιος Διακος-Αρτοτινα ειναι φοβερη με το αλπικο τοπιο των Βαρδουσιων και τα περασματα μεσα σε ιχνη δρομων οταν αρχιζεις να κατεβαινεις.
Στο χωριο υπαρχει ταβερνα για φαγητο,ενοικιαζομενα δωματια σε καλη τιμη, αλλα και ενα εκκλησακι για camping εντος του χωριου για οποιον θελει να στησει την σκηνη του.
Την επομενη καφε στην Αρτοτινα και ξεκιναμε για Γραμμενη οξυα περνωντας τον Ευηνο ποταμο και αφου φτανουμε στο Γαρδικι μεσω βατων χωματοδρομων ανηφοριζουμε για Σαρανταινα και Κοκκαλια.
Αφου καταφερουμε να περασουμε την κορυφογραμμη θα κρινουμε απο την ωρα που θα ειμαστε εκει για την επιστροφη η οποια θα μπουρουσε να γινει απο Κρικελο-Κλεπα-Ανω-χωρα-Λιδωρικι-Ιτεα αν ειμαστε νωρις στον Τυμφρηστο η αν τελικα αργησουμε να επιστρεψουμε απο Σπερχειαδα-Λαμια.

Θα χρειαστουμε:

On-of μοτοσυκλετα με ελαστικα χωματινα η και 50/50 σε καλη κατασταση

Καλη εμπειρια στο χωμα με σκοπο να διατηρουμε μια καλη μεση ωριαια στους χωματοδρομους

Καλο control της μοτοσυκλετας και ορθια οδηγηση για τα δυσκολα κομματια ανηφορικα και κατηφορικα τα οποια ειναι λιγα βεβαια.

Τροχισμενες μανετες συμπλεκτη-φρενου η δευτερες για ρεζερβα σε περιπτωση πτωσης.

Εργαλεια (τα βασικα)

Αν εχετε τα παραπανω + την διαθεση τοτε μην ανησυχειτε στα 2-3 δυσκολα περασματα οι πιο εμπειροι μπορουν να βοηθησουν. Σκοπος ειναι η βολτα να ειναι ομαδικη.

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να το δηλωσει ετσι ωστε να τηλεφωνησουμε για την διαμονη και το φαγητο που θα μας περιμενει.
Η ημερομηνία που επιλέχτηκε είναι αρκετά νωρίς.
Πρέπει να έχει και λίγο λάσπη για το αλατοπίπερο της υπόθεσης...

Επίσης έχω μια εντελώς διαφορετική αντίληψη για τις εκδρομές.
Δεν μου αρέσει ο προγραμματισμός γιατί όλα τα ωραία συμβαίνουν εκτός προγράμματος.
Δεν μου αρέσει να μένω σε ξενοδοχείο. Μου αρέσει η επαφή με το μεγαλείο της φύσης, μου
αρέσει η ερημιά, τρελαίνομαι να κοιμάμαι σε sleeping bag.
Δεν απαιτώ από κανέναν να έχει οδηγική εμπειρία ή τεχνική ή εξεζητημένο εξοπλισμό.
Στα 10 χρόνια που βολτάρω με τον ΣΥΜΟΦΕ έχω δει ανθρώπους χωρίς καμιά εμπειρία ή κατάλληλο
εξοπλισμό να περνάνε πολύ δύσκολα σημεία.
Η εκδρομή είναι το όχημα, η παρέα είναι ο προορισμός.

Ο μεγιστάνας Adam Rianmann έχει κάνει ένα βίντεο, το 150cc Hero,
με το οποίο αποδεικνύει ότι κάποιος ο οποίος δεν έχει ξαναπατήσει ποτέ του
χώμα ( εν προκειμένου ο πατέρας του!!) και με ένα ευτελές μηχανάκι, μπορεί να πάει στον πιο δύσκολο προορισμό του κόσμου: τα Ιμαλάϊα.

Ή από την άλλη ο Austin Vince που λέει ότι ακόμα και ένας ηλίθιος με ελάχιστη προετοιμασία
μπορεί να γυρίσει τον κόσμο. Απολαύστε τον:

 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Φιλε bmx... Oπως ειπες εχεις μια διαφορετικη αντιληψη για τις εκδρομες. Πιστεψε με ολοι ξεχωριστα θελουμε να ταξιδεψουμε με το δικο μας τροπο και το κανουμε οταν θελουμε μοναχικα.
Εσυ ας πουμε αναφερεις το πως θα ηθελες εσυ να ταξιδεψεις και το πως σου αρεσει να σχεδιαζεις τις εκδρομες σου. Ειναι απολυτα σεβαστο ομως κατι τετοιο δεν μπορει να γινει οταν κανεις κατι ομαδικο.

Η βολτα που αναρτησα ειναι ομαδικη και πρεπει να ορισουμε μια ημερομηνια γυρω απο την οποια οι ενδιαφερομενοι να μπορουν να σχεδιασουν την αδεια τους για να ερθουν αρκετες ημερες πριν. Τα ατομα που θα ερθουν μου ειναι αγνωστα και γιαυτο τον λογο απαιτω απο αυτους που θα ακολουθησουν την συγκεκριμενη διαδρομη η οποια ειναι καποιας δυσκολιας να εχουν εμπειρια στο χωμα απλα για την δικη τους ασφαλεια. Ξερω μπορει οποιοσδηποτε να παρει ενα μηχανακι και να γυρισει τον κοσμο απο τα πιο δυσβατα σημεια αλλα τι θελεις να μου πεις; οτι δεν εχει περισσοτερες πιθανοτητες να χτυπησει η και να σκοτωθει σε σχεση με εναν εμπειρο αναβατη που ξερει τι κανει;
Ταξιδευουμε με μοτοσυκλετες και προσπαθουμε οσο μπορουμε να μειωσουμε τις πιθανοτητες ατυχηματος ετσι ωστε να εχουμε ενα διασκεδαστικο ταξιδι με ασφαλεια και νεους οδηγους που μαθαινουν κατι καινουριο και πανε ενα βημα μπροστα και οχι τρομαγμενους αναβατες που απλα δεν ηξεραν που πηγαιναν γιατι κανεις δεν τους ενημερωσε.
Το θεμα της ημερομηνιας δεν ειναι επισης τυχαιο. Οπως ειπες η λασπη κανει την εμφανιση της αργοτερα οποτε δεν θα ηθελα παλι να ειμαι στην θεση να μην γνωριζω με ποιους θα παω στην Σαρανταινα με λασπωμενο τεραιν και καποιοι να προσπαθουν να ισορροπησουν με μοτοσυκλετες 200+ κιλων
και το μονο που θα με ενδιαφερει ειναι οτι εγω τα καταφερα. Πρεπει να τα καταφερουμε ολοι μαζι και να περασουμε ομορφα χωρις να καταστρεψουμε τις μοτοσυκλετες μας,χωρις να τραυματιστουμε και χωρις να χαλασουμε την διαθεση μας. Το προσπαθουμε οσο μπορουμε λοιπον.
Οσον αφορα την διαμονη το ειπα οτι μπορει καποιος να κοιμηθει στην σκηνη του αν το επιθυμει.

Τα γραφω λοιπον ολα αυτα γιατι νιωθω υπευθυνοτητα απεναντι στους υπολοιπους που μπορει να βασιζονται στην πλοηγηση μου χωρις να ξερουν.

Και αν..... λεω αν δεν μας αρεσουν ολα αυτα τοτε κανουμε μια βολτα μονοι μας και ειμαστε υπευθυνοι μονο για τον εαυτο μας και οχι για την υπολοιπη παρεα.


Φιλικα Αποστολης..
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άμα είναι να περιμένουμε Νοέμβριο να έχουν λασπωθεί καλά τα χώματα ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι, εξάλλου και τότε μπορεί να γίνει΄αλλη εκδρομή.

Επίσης, όπως αναφέρθηκε στο θέμα απ ότι είδα όποιος θέλει μπορεί να μείνει σε σκήνή, δεν είναι δεσμευτικό αλλά άμα κάποιος δεν γουστάρει σκηνάκια δεν χρειάζεται να αποκλειστεί απο την εκδρομή, κρίμα είναι.

Όσο αφορά τα χωμάτινα λάστιχα και τον λοιπό εξοπλισμό κι εγώ έχω δει βόλτες να καταστρέφονται απο κακοσυντηρημένα μηχανάκια που έσπασαν αλυσίδα, που έμειναν απο συμπλέκτη ή που τα λάστιχα τους ήταν πλήρως ακατάλληλα για το τεραίν και υπήρξαν πολλές πτώσεις άσκοπες και με τραυματισμούς.

Εν ολίγοις όλοι γουστάρουμε την περιπέτεια, όλοι γουστάρουμε τις (ευχάριστες) εκπλήξεις αλλά σε μαζικές βόλτες του σαβ/κου η περιπέτεια μεταφράζεται συνήθως σε χασομέρι και ταλαιπωρία για τους αθώους και οι εκπλήξεις να είναι δυσάρεστες. Με κάποιες εξαιρέσεις που έχω βιώσει κι εγώ.

Επιλογή του καθενός όμως νομίζω είναι που ανεβάζει μια βόλτα είναι να επιλέγει το επίπεδο και τους όρους που επιθυμεί για αυτούς που θα συμμετάσχουν. Ούτε κακό είναι ούτε παράλογο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά με τις ομαδικές βόλτες ενός φόρουμ, από μια λεσχη.
Στα φόρουμ....σχεδον σε όλες τις βόλτες έχουμε νέους φίλους, όπως και άπειρους φίλους που έρχονται σε αυτές τις βόλτες για την ασφάλεια της μεγάλης παρέας και της αλληλεγγύης που υπάρχει πάντα.
Για αυτό ένα σχετικό πρόγραμμα, οργάνωση....αλλα κυρίως κανόνες ασφαλείας και εξοπλισμού, είναι απαραίτητα.

Δυστυχώς έχει τύχει πολλές φορές τραυματισμός και πρέπει πάνω από όλα να ξεκινάμε από την ασφάλεια!
 

bmx

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
DR650
ok. Το θεμα της ασφαλειας και της αλληλεγγυης το δεχομαι.
Αλλα ο διαχωρισμος εμπειροι/άπειροι ίσως αποθαρρύνει κάποιους.
Αν ήμουν ελεύθερος πιθανόν να ερχόμουνα.
Στην επόμενη ίσως!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Στις βολτες του advride δεν υπαρχουν εμπειροι και απειροι... παρ οτι καποιοι ειναι πιο εμπειροι και καποιοι πανε πρωτη φορα χωμα ολοι μαζι γονομαστε μια παρεα βοηθαει ο ενας τον αλλον και ολα πανε τελεια!!!

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει... ειναι ολοι μοτοσυκλετιστες! Δεν θα δεις καποιον να περναει επικυνδινα και τετοια.. δεν υπαρχουν κανιβαλοι στις βολτες του advride!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στις βολτες του advride δεν υπαρχουν εμπειροι και απειροι... παρ οτι καποιοι ειναι πιο εμπειροι και καποιοι πανε πρωτη φορα χωμα ολοι μαζι γονομαστε μια παρεα βοηθαει ο ενας τον αλλον και ολα πανε τελεια!!!

Επισης κατι αλλο που εχω παρατηρησει... ειναι ολοι μοτοσυκλετιστες! Δεν θα δεις καποιον να περναει επικυνδινα και τετοια.. δεν υπαρχουν κανιβαλοι στις βολτες του advride!!
Υπάρχουν........αλλα καταπιεζονται :D
ok. Το θεμα της ασφαλειας και της αλληλεγγυης το δεχομαι.
Αλλα ο διαχωρισμος εμπειροι/άπειροι ίσως αποθαρρύνει κάποιους.
Αν ήμουν ελεύθερος πιθανόν να ερχόμουνα.
Στην επόμενη ίσως!
Τι εννοώ όταν μιλάω για εμπειρία.....μπορει να είναι και λάθος λέξη
Στα τροφυ.....που μαζευόμαστε γύρω στους 50 νοματαιους, προσπαθούμε να δείχνουμε με φωτο και άλλα παραδείγματα τις δυσκολίες, για να προετοιμάσουμε όσους θέλουν να έρθουν τι θα αντιμετωπισουν.
Είναι ένας τρόπος "οργανωσης";)
Όπως πολύ καλά έκανε και έβαλε ένα βίντεο με την διαδρομή ο Αποστόλης σε αυτό το θέμα με τα κοκκαλια.
Γλυτώνεις και τη μουρμούρα...:D
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Υπάρχουν........αλλα καταπιεζονται :D

Τι εννοώ όταν μιλάω για εμπειρία.....μπορει να είναι και λάθος λέξη
Στα τροφυ.....που μαζευόμαστε γύρω στους 50 νοματαιους, προσπαθούμε να δείχνουμε με φωτο και άλλα παραδείγματα τις δυσκολίες, για να προετοιμάσουμε όσους θέλουν να έρθουν τι θα αντιμετωπισουν.
Είναι ένας τρόπος "οργανωσης";)
Όπως πολύ καλά έκανε και έβαλε ένα βίντεο με την διαδρομή ο Αποστόλης σε αυτό το θέμα με τα κοκκαλια.
Γλυτώνεις και τη μουρμούρα...:D
Οι οποιες δυσκολιες ειναι αδυνατον να φανουν στο μεγεθος τους μεσα απο φωτογραφιες και βιντεο
Και μην ξεχνας οτι το μεγεθος της δυσκολιας εξαρταται περαν απο το τεραιν και απο την εμπειρια, την κουραση, την ψυχολογια, την μοτο, κλπ, κλπ, κλπ...

Οταν λοιπον, ειδικα σε μια χωματινη βολτα οπου η προσφυση και οι δυσκολιες μπορουν να αυξομειωνονται --που λεει ο λογος- σχεδον καθε μετρο, μαζευεται ενα ετεροκλειτο οδηγικα πληθος τοτε χανεται και η συνοχη των συμμετοχοντων (χανεται το παρειστικο υφος) και αυξανεται ο κινδυνος τοσο πιο πολυ οσο πιο πολυπληθης ειναι η μαζωξη και οσο πιο μεγαλη ειναι η βολτα
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Γι αυτο εχουμε πει.. σε καθε στροφη σε καθε διχαλα πριν στριψουμε κοιταμε πισω.. αν δουμε τον επομενο συνεχιζουμε.. αν οχι περιμενουμε να δει που παμε.. και οπως το κανουμε εμεις ετσι περιμενουμε και απο τους αλλους να κανουν το ιδιο.. απο τους προπορευομενους..γιατι αλλιως θα ψαχνουν ολο το βραδυ μεσα στο βουνο και στο σκοταδι ν μας βρουνε... για τιμωρια!!!!!! Χαχαχα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Γι αυτο εχουμε πει.. σε καθε στροφη σε καθε διχαλα πριν στριψουμε κοιταμε πισω.. αν δουμε τον επομενο συνεχιζουμε.. αν οχι περιμενουμε να δει που παμε.. και οπως το κανουμε εμεις ετσι περιμενουμε και απο τους αλλους να κανουν το ιδιο.. απο τους προπορευομενους..γιατι αλλιως θα ψαχνουν ολο το βραδυ μεσα στο βουνο και στο σκοταδι ν μας βρουνε... για τιμωρια!!!!!! Χαχαχα
Αλλο λεω εγω
 
Top Bottom