Χωματινη μποτα και περιποιηση

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για πειτε οι παλιοι... εκτος απο ενα πλυσιμο με πιεστικο μετα την βολτα τι αλλο πρεπει να κανουμε?? Πως πρεπει να τις αποθηκευουμε μεχρι την αλλη κυριακη και πως πρεπει να τις αποθηκευουμε το καλοκαιρι για να ειναι ετοιμες για την επομενη σεζον??
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φιλαρακι καλα κανεις κι ασχολεισαι και το ψαχνεις.
Σου κανω παρεα...


ΥΓ: στις δικες μου εδω και 10 χρονια δεν κανω τπτ.
Μπορει να χουν πλυθει 3- 4φορες.... Με τις λασπες ειναι:D
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Πλυσιμο χωρις χημικα(με σαπουνι σελας αν εχεις) ,στεγνωμα(μονες τους),κερωμα με κερι μελισσας(σκληρο στην επεξεργασια του ,πιο ευκολο με λιπος για δερμα),αποθηκευση παντα ξαπλωμενες (για να κρατησουν την φορμα τους) και σε ανηλιο μερος.
Ειτε χωματινες ειτε ασφαλτινες ,αυτος ειναι ο τροπος για οτι εχει δερμα.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Φιλαρακι καλα κανεις κι ασχολεισαι και το ψαχνεις.
Σου κανω παρεα...


ΥΓ: στις δικες μου εδω και 10 χρονια δεν κανω τπτ.
Μπορει να χουν πλυθει 3- 4φορες.... Με τις λασπες ειναι:D
Καλα εσυ δε τις λασπωνεις ετσι που πας !!! Οποτε τι να πλύνεις λογικό :p
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Η αληθεια ειναι οτι οποιον εχω ρωτησει face to face μου εχει πει αυτο που ειπε και ο @forester .. δεν τις εχω πλυνει ποτε.. χαχαχα

Τετοιο κερι η λιπος που βρισκουμε??
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Η αληθεια ειναι οτι οποιον εχω ρωτησει face to face μου εχει πει αυτο που ειπε και ο @forester .. δεν τις εχω πλυνει ποτε.. χαχαχα

Τετοιο κερι η λιπος που βρισκουμε??
Στα καταστήματα με ορειβατικά , υπάρχει και σε σπρέι αλλιος σε λίπος και με πανί μαλακό επάλειψη και μετά με μαλακή βούρτσα .



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγω τις δικές μου τις εχω 8-10 χρόνια τις ξεπλένω μόνο όταν ειναι πολυ χάλια και τιποτα αλλο και ειναι μια χαρα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Πλυσιμο χωρις χημικα(με σαπουνι σελας αν εχεις) ,στεγνωμα(μονες τους),κερωμα με κερι μελισσας(σκληρο στην επεξεργασια του ,πιο ευκολο με λιπος για δερμα),αποθηκευση παντα ξαπλωμενες (για να κρατησουν την φορμα τους) και σε ανηλιο μερος.
Ειτε χωματινες ειτε ασφαλτινες ,αυτος ειναι ο τροπος για οτι εχει δερμα.
Εναλλακτικα αποθηκευση ορθιες αλλα με ενα χοντρο ρολο μεσα για να κρατησουν την φορμα τους Απο χαρτονι, περιοδικο, ή οτι αλλο
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Η αληθεια ειναι οτι οποιον εχω ρωτησει face to face μου εχει πει αυτο που ειπε και ο @forester .. δεν τις εχω πλυνει ποτε.. χαχαχα

Τετοιο κερι η λιπος που βρισκουμε??
Σε οποιοδηποτε τσαγκαραδικο εχουν η λιπος φωκιας η γενικα για δερμα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Συντηρηση χωματινης μποτας?...Γουτ ε φοκ ιζ διζ?:D:p...Πολλη λασπη;Πριν τις βγαλω πιεστικο με νερακι και βουρτσισμα με Tide(αυτο με τους πρασινους και μπλε κοκκους:cautious:)...λιγη λασπη;απλα τις βγαζω και περναω λιγο νερο...
Ειχα ενα ζευγαρι Hebo 10 χρονια καμμια λυπηση...εχω τις τωρινες Gaerne επισης τα ιδια...οπότε δεν θα ασχοληθω και με αυτο.Το θεμα ειναι να τις φοραμε και να φευγουμε βουνο...τελος:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάλι τις δίνω στην κυρά λένη....για καθάρισμα!!:p
Γιατί τα αγόρια από 2 πράγματα ξεχωρίζουμε :D

Αυτό με το πιεστικό.....δεν μου ακούγεται καλο:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτό με το πιεστικό.....δεν μου ακούγεται καλο:cool:
Καλο ειναι...απο Praktiker :geek:...χρησιμευει και για ποτισμα και για πλυσιμο μπαλκονιου και για εργασιες κηπουρικης και λοιπες "Εργασιαι Ανδρικου Συζευγμενου Πληθυσμου ":D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η συντήρηση που κάνω εγώ στις W2 που έχω είναι: τις βγάζω πριν μπω στο σπίτι, τις αφήνω στο μπαλκόνι να ξεραθούν οι λάσπες, τις χτυπάω στα πλακάκια να φύγουν τα πολλά και τις αποθηκεύω σε πλαστική ντουλάπα σε όποια θέση βολεύει... Το κακό είναι πως αν πάω για βόλτα με πλυμένη μηχανή και χάλια μπότες με δουλεύουν οι άλλοι... :D
Τις Sidi Adventure πότε πότε τις καθαρίζω και με λίγο βρεγμένο χαρτί για να είναι πιο όμορφες (αν και όλο σκέφτομαι να βάλω λίγο λίπος αλλά ξέρετε πώς πάει.....)
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Η συντήρηση που κάνω εγώ στις W2 που έχω είναι: τις βγάζω πριν μπω στο σπίτι, τις αφήνω στο μπαλκόνι να ξεραθούν οι λάσπες, τις χτυπάω στα πλακάκια να φύγουν τα πολλά και τις αποθηκεύω σε πλαστική ντουλάπα σε όποια θέση βολεύει... Το κακό είναι πως αν πάω για βόλτα με πλυμένη μηχανή και χάλια μπότες με δουλεύουν οι άλλοι... :D
Τις Sidi Adventure πότε πότε τις καθαρίζω και με λίγο βρεγμένο χαρτί για να είναι πιο όμορφες (αν και όλο σκέφτομαι να βάλω λίγο λίπος αλλά ξέρετε πώς πάει.....)
Τις λάσπες απο τα πλάκα πως τις καθαρίζεις ; Απλό σκούπισμα ; Παίζει και σφουγγάρισμα ; Η περιμένεις την βροχή ;:pointu:


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Διάβασα σήμερα τις οδηγίες καθαρισμού τις sidi.

1.Καθαρισμός με σφουγγάρι
2.Τρίψιμο με μαλακή βούρτσα
3.Στέγνωμα σε φυσικό περιβάλλον , όχι σε καλοριφέρ κτλ και όχι κάτω απο τον ήλιο .
4.Μετά το πλυσιμο εφημερίδες στο εσωτερικό για να κρατάμε την φόρμα -σχήμα .
5.οχι πολύ απορυπαντικο και επίσης ήπιας μορφής .




Στις gorotex να χρησιμοποιείτε ειδικό απορυπαντικο .




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτό με το "χάσιμο της φόρμας" και την ειδική τοποθέτηση....:thinking::thinking::thinking:

Αυτές είναι ένα κλικ πιο μαλακές από του σκι ρε φιλαράκια.
Πώς ακριβώς θα χαθεί η φόρμα?????
Για εντουρόμποτες μιλάμε, ή κάνω λάθος???:sneaky::sneaky::sneaky::sneaky:
 
Reactions: yns

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αυτό με το "χάσιμο της φόρμας" και την ειδική τοποθέτηση....:thinking::thinking::thinking:

Αυτές είναι ένα κλικ πιο μαλακές από του σκι ρε φιλαράκια.
Πώς ακριβώς θα χαθεί η φόρμα?????
Για εντουρόμποτες μιλάμε, ή κάνω λάθος???:sneaky::sneaky::sneaky::sneaky:
Έτσι έλεγαν η οδηγίες τις μπότας , τι να σε πω και εγώ , θες να σου πω για υφάσματα που ξέρω . Αχαχαχαχα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτό με το "χάσιμο της φόρμας" και την ειδική τοποθέτηση....:thinking::thinking::thinking:

Αυτές είναι ένα κλικ πιο μαλακές από του σκι ρε φιλαράκια.
Πώς ακριβώς θα χαθεί η φόρμα?????
Για εντουρόμποτες μιλάμε, ή κάνω λάθος???:sneaky::sneaky::sneaky::sneaky:
Θοδωρη ακομα και ΜΧ(που ειναι τσοκαρα σε σχεση με τις υπολοιπες μποτες)μετα απο καποιο καιρο τσακιζουν λιγο πιο πανω απ το αστραγαλοhttp://p.vitalmx.com/photos/forums/2016/03/03/126525/s1200_1.jpg
 
Top Bottom