Χωματινο μαθημα level 1 Δεκεμβριου

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ιδανικές συνθήκες για μάθημα και για τσαρκα στο χώμα... Γενικα
Μην ντυθείτε πολύ βαριά, εγώ θα έλεγα ένα αδιάβροχο από πάνω... Αρκει
 

MadMar

Μέλος
Όνομα
Marios
Μοτό
Suzuki V-Strom DL 650 K9
Φίλε Γιάννη, έχω το ίδιο σετ. Με την αδιαβροχοποίηση δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα κι έχω φάει ουκ ολίγη βροχή κατά καιρούς. Παρόλα αυτά δεν θα το σύστηνα κυρίως λόγω της εφαρμογής του.

Το λάστιχο στο μπουφάν που έχει για να εφαρμόζει στη μέση είναι αρκετά σφιχτό με αποτέλεσμα όταν σηκώνεσαι ή αλλάζεις θέση στο σώμα σου να σηκώνεται κι αυτό (μετατοπίζεται), με αποτέλεσμα χαμηλά στη μέση να είσαι ακάλυπτος (συν ότι είναι ενοχλητικό).

Πέρα από αυτό, το λάστιχο στα πόδια παρουσιάζει την ίδια δυσλειτουργία αλλά στην περίπτωσή σου νομίζω αυτό δεν θα σε απασχολήσει αν το φορέσεις με μπότα.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Φίλε Γιάννη, έχω το ίδιο σετ. Με την αδιαβροχοποίηση δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα κι έχω φάει ουκ ολίγη βροχή κατά καιρούς. Παρόλα αυτά δεν θα το σύστηνα κυρίως λόγω της εφαρμογής του.

Το λάστιχο στο μπουφάν που έχει για να εφαρμόζει στη μέση είναι αρκετά σφιχτό με αποτέλεσμα όταν σηκώνεσαι ή αλλάζεις θέση στο σώμα σου να σηκώνεται κι αυτό (μετατοπίζεται), με αποτέλεσμα χαμηλά στη μέση να είσαι ακάλυπτος (συν ότι είναι ενοχλητικό).

Πέρα από αυτό, το λάστιχο στα πόδια παρουσιάζει την ίδια δυσλειτουργία αλλά στην περίπτωσή σου νομίζω αυτό δεν θα σε απασχολήσει αν το φορέσεις με μπότα.
Πρέπει να πάω να δω κάτι live οπότε. Δεν ξέρω και τι θα παίξει με τα νούμερα εξάλλου ..

Ευχαριστώ για το feedback !
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Έτσι Κωστή...
Δε θα ξεχάσω ποτέ που έβαλα το καλό μου το ακριβό μου κίτρινο φοσφοριζέ Revit αδιαβροχο σε χωμάτινη βόλτα, και έφαγα μια σαβούρα μέσα στις λάσπες και έγινα σύσκατος.

Σαν πυγολαμπίδα χεσμένη ήμουνα.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
μην χαλατε τα λεφτα σας....ενα παλιο αδιαβροχο βαλτε
σαν γουρουνια θα γινετε ετσι και αλλιως

ο σκοπός είναι αυτός ακριβώς .. όσο πιο οικονομικό βρω θα πάρω .. θα πάω το απόγευμα σε κανα δυο μαγαζιά να ρίξω ματιά !
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
ο σκοπός είναι αυτός ακριβώς .. όσο πιο οικονομικό βρω θα πάρω .. θα πάω το απόγευμα σε κανα δυο μαγαζιά να ρίξω ματιά !
Εάν τελικά χρησιμοποιήσεις αδιάβροχο φρόντισε να αποφύγεις το μπουφάν εάν φυσικά γίνεται αυτό φορώντας μόνο τον θώρακα.
Όταν θα ιδρώσεις φορώντας το αδιάβροχο θα γίνεις τρομερά δυσκίνητος και θα θυμηθείς τι σου λέω...;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γενικότερα το αδιάβροχο προκαλεί βρέξιμο εκ των έσω, ειδικά σε φάση άσκησης, είναι σαν να φοράς τις στολές αδυνατίσματος της τηλεόρασης.
 

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Εάν τελικά χρησιμοποιήσεις αδιάβροχο φρόντισε να αποφύγεις το μπουφάν εάν φυσικά γίνεται αυτό φορώντας μόνο τον θώρακα.
Όταν θα ιδρώσεις φορώντας το αδιάβροχο θα γίνεις τρομερά δυσκίνητος και θα θυμηθείς τι σου λέω...;)
Κάπως έτσι σκέφτομαι να γίνει.. θεωρώ ότι ο θωρακας θα με ζεσταίνει ετσι κ αλλιώς το αδιάβροχο δεν θα αναπνέει και το μπουφαν θα καταλήξει υπερβολή για τα δεδομενα μου. 15-16 βαθμούς θα εχει περιπου όχι -2. Επίσης να πω οτι είμαι από το εργοστάσιο φτιαγμένος δυσκίνητος. Ετσι για τα πρακτικά να υπάρχει.
 

Bandit

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Moto Guzzi v11 Le Mans, Honda xl250s ,Honda xl500r Paris Dakar
Θα πρότεινα, ένα σετ εσωθερμικά πάνω κάτω, προστασίες, θώρακα επιγονατίδες κλπ, και ένα σετ αδιάβροχα εξωτερικά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ο θώρακας δεν αφαιρεί από κινητικότητα, περίμενα να είναι ρόμποκοπ ο Leatt που είναι και ογκώδης αλλά τελικά κάθε άλλο παρά αυτό νιώθω.

"Ισοθερμικό" με την έννοια του όχι βαμβακερό, μακρυμάνικο για να παίρνει τον ιδρώτα μακριά (επίσης στην κατηγορία που στάζω με την άσκηση) και να στεγνώνει με την ζέστη του σώματος

Μπουφάν εξαρτάται τι έχεις. Αν είναι η κλασική χοντρή/σκληρή κορντούρα δεν βολεύει ούτε στην κίνηση ούτε στην εφίδρωση, βάλε μπλούζα καλύτερα και το αδιάβροχο για το προς και από.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Όλα αυτά που περιγράφετε αφορούν στην περίπτωση που έχεις θώρακα. Εάν δεν έχεις αναγκαστικά πας σε μπουφάν.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Επίσης, αν βρέχει που λέτε, θα μπορεί να γίνει μάθημα με μηχανάκια 220 κιλά και ελαστικα 50-50;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θεωρώ ένα καλό ντύσιμο.ειναι μαγιό θώρακα μπότες επικαλαμίδες κράνος γάντια και από πάνω παντζο από λευκό τούλι
Μαζί με την λάσπη που θα γράψει θα είστε για GNTM
Έτσι ούτε πρόβλημα με θερμοκρασίες θα έχετε ούτε με κινητικοτητα .......
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
το καλύτερο ντύσιμο γι αυτες τις περιπτώσεις ειναι να το πάρεις απόφαση ότι θα γίνεις λούτσα είτε από μέσα είτε από έξω είτε και τα 2, και θα κρυώσεις και λίγο οπότε να χαλαρώσεις και να το απολαύσεις :eek::friendship:

προσωπικά μάλλον θαρθω με παντελόνι-επιγονατίδες-θώρακα-ελαφρυ μπουφάν εντούρο και ενα πάνω αδιάβροχο. Αν είστε κρυουλιάρδηδες βάλτε και ισοθερμικά. Εγώ θα έβραζα με τετοιες θερμοκρασίες. Αν έχεις κανείς αδιάβροχες (goretex) κάλτσες ας τις φορέσει γιατι οι μποτές εντούρο μπάζουν, και απ τα άκρα κρυώνεις πολύ πιο εύκολα απ' ότι απ' τον κορμό.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θεωρώ ένα καλό ντύσιμο.ειναι μαγιό θώρακα μπότες επικαλαμίδες κράνος γάντια και από πάνω παντζο από λευκό τούλι
Μαζί με την λάσπη που θα γράψει θα είστε για GNTM
Έτσι ούτε πρόβλημα με θερμοκρασίες θα έχετε ούτε με κινητικοτητα .......
Θεούλης!!!! :happy:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Δεν πιστευω να ξεχαστηκατε?
Θα εχει νερολακουβες......... μπορει και δεινοσαυους!!

:like:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν πιστευω να ξεχαστηκατε?
Θα εχει νερολακουβες......... μπορει και δεινοσαυους!!

:like:
Αυτό περιμένουμε, τους δεινόσαυρους. Εγώ αύριο θα είναι εκεί στις 10.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Top Bottom