Χωματοπροπονησεις Αττικης!!!

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Μια μικρή γύρα στην Πεντέλη για να πάμε ορεξατοι για εργασία μετά !!!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μια μικρή γύρα στην Πεντέλη για να πάμε ορεξατοι για εργασία μετά !!!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και ημουν 49/51 % να μην στριψω για Βαρυμπομπη και να παω Κηφισια Πεντελη.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Μια μικρή γύρα στην Πεντέλη για να πάμε ορεξατοι για εργασία μετά !!!


Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το φτιαξες?ωραιος!!
αντε να ξεκινησουμε!
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Το φτιαξες?ωραιος!!
αντε να ξεκινησουμε!
Γιώργη Κάναμε πατέντα με πιο χοντρό γρανάζι για να μη μπούμε στη διαδικασία του λυσιματος τώρα που πιάνουν οι βρόχουλες και λασπωνουν τα βουνά, και με τι που πιάσουν οι ζέστες θα το βάλω για λύσιμο και με την ευκαιρία και ένα γενικό!!!
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Και ημουν 49/51 % να μην στριψω για Βαρυμπομπη και να παω Κηφισια Πεντελη.
Που θα πάει κάποια στιγμή θα βρεθούμε στο ίδιο βουνό!! Χαχαχα!! Αλλά πιστεύω έκανες τη πιο σωστή επιλογή, με τη ζέστη που είχε σήμερα η δροσιά και η σκιά της Βαρυμπόμπης είναι ένα συν!!!!!
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Όταν ψάχνεις για περιπέτεια και αυτή σε βρίσκει σε στενό μονοπάτι.
Ο HAWK_46 είμαι σίγουρος ότι ξέρει αυτό το μονοπάτι.
Από τους τέσσερις μόνο ο N-gin76 ήταν ο πιο έμπειρος σαν παλιός εντουράς, όμως αποφασίσαμε να μην προχωρήσουμε μιας και αυτός δεν την έχει μάθει ακόμα την μηχανή και το σημείο εκείνο ήταν δυσκολάκι.
Από την χωματοβόλτα που κάναμε την προηγούμενη Κυριακή με 4 KLE 500.


 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Κοσμά, δεν ξέρω ποιο είναι το παλικαράκι στο 07:00, αλλά να του πείτε ούτε μέτρο χωρίς κράνος σε τέτοιες συνθήκες. Δεν ξέρεις από πού μπορεί να σου έρθει η στραβή....
Το ξέρει, την μετακινήσε για 10 μέτρα για να κάνει χώρο για να στρίψουμε και την τελευταία μηχανή.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Όταν ψάχνεις για περιπέτεια και αυτή σε βρίσκει σε στενό μονοπάτι.
Ο HAWK_46 είμαι σίγουρος ότι ξέρει αυτό το μονοπάτι.
Από τους τέσσερις μόνο ο N-gin76 ήταν ο πιο έμπειρος σαν παλιός εντουράς, όμως αποφασίσαμε να μην προχωρήσουμε μιας και αυτός δεν την έχει μάθει ακόμα την μηχανή και το σημείο εκείνο ήταν δυσκολάκι.
Από την χωματοβόλτα που κάναμε την προηγούμενη Κυριακή με 4 KLE 500.


Λογικα φιλε ειναι πριν απο εκει που μπηκαμε μονο με τον Αλεξ στην βολτα μας.
Καλο ειναι ο μπροστα να γνωριζει εαν βγαινει το μονοπατι. Ή σε εξερευνηση, οποια δυσκολια βρισκεται να την περνατε μονο εαν μπορειτε να την κανετε και αναποδα.
Εαν ειναι το σημειο που λεω, εχει διασταρωσεις που οδηγουν σε γκρεμια τα οποια ζητημα ειναι αν τα συνεχιζουν 6-7 ατομα που γνωριζω.
Ειναι ωραιο που ζητάτε κατι πιο δυσκολο καθε φορα.
:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να πάτε σε διαφορετικές διαδρομές για να ευχαριστηθειτε τα KLE
Γεράνεια και όρος πατέρα για παράδειγμα.
Αναζητώντας μονοπάτια με τα kle, και γενικά με μεγάλα on off, έχεις στο τσεπάκι την ταλαιπωρία.

Ιδίως αν βρίσκεσαι στα πρώτα σου χωμάτινα βήματα.
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Μάλλον είναι αυτό Λευτέρη. Δεν γνωρίζω σίγουρα γιατί δεν ήμουν μαζί σας.

Εγώ πάλι νομίζω ότι πρέπει να πάτε σε διαφορετικές διαδρομές για να ευχαριστηθειτε τα KLE
Γεράνεια και όρος πατέρα για παράδειγμα.
Αναζητώντας μονοπάτια με τα kle, και γενικά με μεγάλα on off, έχεις στο τσεπάκι την ταλαιπωρία.

Ιδίως αν βρίσκεσαι στα πρώτα σου χωμάτινα βήματα.
Να σου πω την αλήθεια Κώστα δεν περίμενα να μπούμε σε μονοπάτι γιατί δεν το είχαμε συζητήσει. Εγώ απλά ακολουθούσα.

Πριν μπούμε εκεί είχαμε κάνει ήδη 20 χιλιόμετρα στους γύρω χωματόδρομους. Προφανώς τα παιδιά μπροστά ήθελαν κάτι πιο ...εξτρήμ. :happy:
Εγώ θα το σκεφτώ πάντως αν θα ξανά μπω σε μονοπάτι.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μάλλον είναι αυτό Λευτέρη. Δεν γνωρίζω σίγουρα γιατί δεν ήμουν μαζί σας.
Αυτο που μπηκαμε δεν ειναι, γιατι ειχε και πεσμενους κορμους καπου 30cm
Αρα αυτο που μπηκατε ειναι στον απο πανω δρομο. Εκει εγω χανομαι παντα, γιατι περναω 2-3 φορες απ το ιδιο σημειο.
Ειναι το τελειωμα της εντουρομανιας.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σπίτι.

Αισθάνεται χορτάτος στην τοποθεσία Αφίδνες. Το τοπίο υπέροχο, αν ήξερα να οδηγώ θα το είχα απολαύσει περισσότερο γιατί ήταν σχεδόν όλη η προσοχή μου στον δρόμο. Κουράστηκα, βασικά έλιωσα στον ιδρώτα και 1,5 λίτρο νερό μου ήταν μόλις επαρκές. Το μηχανάκι είναι εξαιρετικό και έσωσε την κουλαμάρα μου αρκετές φορές. Χωρίς το καλώδιο για το εμπρός φρένο δεν έκαψε τίποτα πέρα από βενζίνη.

Βέβαια η κουλαμάρα, μαζί με ένταση της στιγμής, τάργκετ φιξέισον και σερβάιβαλ ριάξιονς έκαναν το θαύμα και μέτρησα πουρνάρι, βράχο γοφό και βράχο κεφάλι ενώ δεν έπρεπε (το κατάλαβα μετά βέβαια ότι το έδαφος ήταν ΠΟΛΥ πιο σταθερό από όσο πίστευα ότι είναι και η κλίση του πολύ πιο ήπια από όσο πίστευα ότι είναι). Εννοείται δεν έπαθα τίποτα, ο LEATT απλά εξαιρετικός και το BELL MX9 το ίδιο, ΟΚ αύριο θα έχω μικρά μυικά τράβηγματα εδώ και εκεί, αλλά όλα καλά και στο μηχανάκι θέλει λίγο ίσιωμα το πεντάλ φρένου. Παρθενική βόλτα και πτώση, να ξεμπερδεύουμε με τις φοβίες σιγά σιγά. Ανέβηκα ανηφόρες που δεν το περίμενα, κατέβηκα κατηφόρες που δεν το περίμενα. Αργά, τραγικά αργά, εννοείται.

Θέλει χιλιόμετρα το χώμα και θέλει reset ο εγκέφαλος γενικά, το σχολείο ήταν καλό που το έκανα, το ότι δεν ξαναπήγα χώμα από τότε όχι. Δεν πειράζει.

Ο Παντελής είναι φοβερό τυπάκι (λόγω μεγέθους μάλλον τυπάρα), χάρηκα που είδα και τους άλλους πρώτη φορά. Η διαδρομή ήταν τόσο-όσο, αν πιστέψω κάποια στιγμή ότι το θεριό περνάει απροβλημάτιστα από εκεί που το μάτι λέει "θάνατος" θα είναι καλύτερα.

Χρειάζεται άλλο πεντάλ ταχυτήτων, πιο μακρύ. Χρειάζεται "σκαλοπατάκι" στο πίσω φρένο. Ίσως risers στο τιμόνι, το είχε πει ο Σπύρος, είπα να το δοκιμάσω, σε άλλα σημεία ένιωθα να ταλαιπωρώ την μέση μου σε άλλα ήταν ΟΚ.

Μιά ομορφιά... Και στα επόμενα!



Την καλύτερη απάντηση στο ερώτημά σου μόνο ένας μπορεί να τη δώσει.
Φημίζεται και για την τέλεια εφαρμογή του πυθαγορείου θεωρήματος στο τρίγωνο καβάλος - γόνατο - πελμα.
Κάτσε να το δει και θα απαντησει.
Πήγα να πέσω ΑΡΚΕΤΕΣ φορές γιατί δεν πατούσα καλά κάτω. Το ότι είμαι κάμποσα κιλά και σηκώνω κιλά τα τελευταία χρόνια έσωσαν την κατάσταση, αλλά είναι θεματάκι το "δεν πατάω" μέχρι να μάθεις. Στροφή ανηφόρα νεροφάγωμα κουλομαρία σβήσιμο ΝΑΣΟΥΓΑΜ... και να πέσεις και να πρέπει να το ξεκινήσεις, σεναριάκι τρελό. Τελικά παθαίνοντας ΚΑΠΩΣ μαθαίνεις, τις επόμενες φορές ελπίζω ότι θα είναι πιο καλά. Γενικά το πρόβλημα "φουρκέτα/κλίση/χάλια επιφάνεια" είναι πιο δύσκολο να το λύσεις από ότι είναι στην άσφαλτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης, πέρα από τον Παντελή, ευχαριστίες και στον Δημήτρη που ήταν σκούπα στην αρχή, που περίμενε στις διασταυρώσεις, που είχε έναν καλό λόγο pep talk, τον Κώστα που βοήθησε πολύ στην τρελή κατηφόρα με την πτώση και... μου θύμισε τον πρώτο μου δάσκαλο στην άσφαλτο επίσης Κώστα (Δάλλα). Σου λένε την τεχνική. Αν έχεις σίγουρη την πτώση στο μυαλό σου, τι πειράζει να κάνεις ό,τι σου πουν αφού έτσι και αλλιώς θα πέσεις... Ο Δάλλας με έσωσε (εν αγνοία του φυσικά) από τρελή έξοδο σε κατηφορική φουρκέτα αρκετές φορές. Ο Κώστας αν ήμουν λίγο πιο ψύχραιμος (και ο Παντελής που φώναζε το ίδιο με τον Κώστα) θα με είχε γλιτώσει το πέσιμο. Δεν ξέρω αν ο Κώστας κρατούσε το μηχανάκι στο κατέβασμα, είχα μπλοκάρει το πίσω και προσπαθούσα να μην μπλοκάρω το εμπρός και κατέβηκε "παράλογα" γλυκά. Τι να πω, την επόμενη φορά δεν θα διστάσω τόσο πολύ. Για την ανηφορική φουρκέτα με το σαθρό και το νεροφάγωμα που με έσπρωχνε ο Παντελής δεν υπόσχομαι ότι θα μπω πιο γρήγορα, θα έχω πιο "ανοιχτά μάτια" όμως στην γραμμή. Ευχαριστώ όλους και πάλι για την βοήθεια και την υπομονή γιατί περίμεναν συνεχώς.

Να πω ότι στεναχωριέμαι για το πέσιμο θα πω ψέματα γιατί το είχα τεράστιο στο μυαλό μου και τελικά ΟΚ, έγινε, και τι έγινε, σηκωθήκαμε και φύγαμε. Μετά λοιπόν όλα ήταν όχι πιο εύκολα, αλλά λιγότερο φοβιστικά. Προσπάθησα να θυμάμαι και να πιέζομαι να κάνω αυτά που έλεγε ο Σπανός και ας έλεγε το λογικό κομμάτι του εγκεφάλου "θα χτυπήσεις".

Η ανηφόρα, ακόμα και η.... (για τα δικά μου μέτρα) ζόρικη θέλει φόρα. Πόση; Όση αντέχεις. Όση σε αφήνει να κατευθύνεις το όχημά σου και μερικές φορές και λίγη παραπάνω με τυφλή πίστη στην ανάρτηση ότι θα περάσει από αυτό που το μάτι κάνει τεράστιο.

Η κατηφόρα πάλι θέλει ψυχραιμία, που προσπαθώ να μαζέψω. Και πίστη στο ότι δεν φεύγει η γη κάτω από τα πόδια σου και ότι τα λάστιχα μπορούν. Η φόρα είναι εύκολη, απλά αμολάς το φρένο και τσιμπάς το γκάζι αν είναι κάτι μεγάλο.

Είπαμε, πρώτη φορά, πάω απίθανα αργά και νομίζω ότι τρέχω ντακάρ :p

Γενικά όλα ήταν "να σου γαμ... που έμπλεξες" και όλα ήταν "εντάξει δεν ήταν ΤΟΣΟ δύσκολο τελικά". Και αυτό το τελευταίο επειδή το είπα ΠΟΛΛΕΣ φορές, πήρα μιά ανάσα εκεί που έπρεπε γιατί φόβος ίσον σφίξιμο ίσον γαλακτικό οξύ και χάνεις δύναμη αντοχή και κατευθυντικότητα, έκανε το κάθε επόμενο εμπόδιο λίγο πιο βατό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τρομερή ανάλυση Τούμπας, φοβίας, θάρρους κλπ ψυχολογικών και τεχνικών καταστάσεων.
Μήπως δεν πρέπει να βάζεις το μυαλό σου σε όλη αυτή την διαδικασία??
Γνωρίζω ότι ο κάθε άνθρωπος σκέφτεται και πράττει διαφορετικά, αλλά νομίζω ότι η πολύ ανάλυση μόνο πρόβλημα δημιουργεί.... Με το δικό μου σκεπτικό πάντα

Το μονο σίγουρο είναι ότι πρέπει να κάνουμε περισσότερη προπόνηση για να φύγουν όλες οι φοβίες και να γίνουμε καλυτεροι

Φώτο από αμιρου ξαπλα... Θέλω!!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Και ακομα δεν μαθαμε που πηγαν.
Ξερουμε μονο οτι ειχε μια ανηφορα και μια κατηφορα!!
:thinking:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχω τον μισό χάρτη γιατί βλακωδώς δεν άναψα το Yamaha my ride που κάνει καταγραφή απλά με ένα κουμπί. Να δω πως κάνει εξαγωγή και θα ανεβάσω. Ήταν Λίμνη Μαραθώνα και πέριξ με πέρασμα από Μαραθώνα παραλιακού και ανέβασμα πάλι βουνό με κατάληξη Άγιο Στέφανο.

Εκείνη την ώρα δεν σκέφτομαι τόσα πολλά, μάλλον το μυαλό μου είναι στην φάση "δεν περνάει" γιατί... δεν ξέρω αν περνάει και φαίνεται βουνό και με τις δύο έννοιες :p
Mετά βλέπω το "τελικά πέρασε" και τι έκανα λάθος και τι σωστό και τι βόλευε και τι όχι και τι ήταν στην τύχη και ό,τι βγει γιατί η άγνοια φέρνει πολλές τέτοιες στιγμές.

Το θέμα είναι τα χιλιόμετρα που γράφονται γιατί εκεί κατασταλάζει το μυαλό ανάμεσα στο τι βλέπει και τι πρέπει το σώμα να κάνει, που πρέπει το μάτι να επικεντρώνεται κλπ. Η επόμενη θα είναι πιο "εύκολη".


Γέλιο επίσης το "ποτάμι". Λέει ο κυνηγός δεν έχει νερό που να μην περνάει, πάτε. Ευχαριστώ. Φτάνω στην άκρη, είναι κάμποσα μέτρα και αν σβήσει το μηχανάκι το νερό είναι κάμποσο. ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ, μου λέει ο Δημήτρης από απέναντι δώσε σταθερό γκάζι και θα βγει, ε, βγήκε με ένα σπλατς χωρίς να καταλάβω και κάτι "τραγικό", περίμενα να κοπανήσει σε κρυμμένες πέτρες, να γλιστρήσει σε γλίτσα στο βυθό, γενικά τον αρμαγεδδώνα.. Είναι όλα καινούρια και ως καινούρια είναι ζόρικα.
 
Top Bottom