Χωματοπροπονησεις Αττικης!!!

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Κώστα-Γάτε καλημέρα. Θα απαντήσω σε αυτό που ρωτάς για τα FIM λάστιχα, όχι πως τα έχω βάλει, αλλά έχω ρωτήσει κι εγώ όπως κι εσύ/ο geez.
Οι απαντήσεις που πήρα ήταν πως θα τελειώσουν πολύ γρήγορα στην άσφαλτο με τη χρήση που κάνω. (Δηλαδή, οδήγηση προς/από το χωμάτινο σκέλος και όχι μεταφορά με trailer). Μιλάμε για ένα λάστιχο το οποίο από κατασκευής του έχει χαμηλότερο τακούνι από τα D952, τα AC10, τα MC360 κλπ χωματερά ΜΗ FIM λάστιχα.
Από εκεί και πέρα, (ξαναλέω, δεν έχω να μεταφέρω ιδία εμπειρία) όσοι τα βάζουν λένε πως λόγω κορώνας προσφέρουν καλύτερη πρόσφυση στο στρίψιμο και στα off camber κομμάτια.
Κατά τα άλλα, κάθομαι κι εγώ εδώ και περιμένω κι εγώ να δω απόψεις.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εκτος του οτι σχεδον ολοι που τα δοκιμαζουν λενε οτι αλλαζουν κατευθυνση πολυ πιο ευκολα και μπαινουν-βγαινουν απ την ζαντα χωρις κοπο, νομιζω οτι υπαρχουν μονο για οικολογικη ευαισθησια και επειδη ειναι υποχρεωτικα στο Παγκοσμιο πρωταθλημα.
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Έχουν καλύτερο grip από τα mx λάστιχα ειδικά σε φλατ διαδρομές χωρίς μπερμ, σε γρασίδι, σε λασπωδη εδάφη με υγρασία κα εμπνέουν μεγαλύτερη ασφάλεια.
Σκαρφαλώνει πιο εύκολα σε πετρώδη ανηφόρια λόγω σχήματος μπαλονιού και βοηθάει την ανάρτηση αποσβένονται καλύτερα από το σκληρό mx.
Κανονικά πρεπει να συνδυάζονται με mousse γιατί εχουν πιο μαλακό πλαϊνό και σε περίπτωση κλαταρίσματος αν το περπατήσεις καταστρέφεται πιο εύκολα.
Σχεδόν Ολοι οι αγωνιζόμενοι το endurο fim χρησιμοποιούν.
Όσον αφορά το οικολογικό δεν νομίζω ότι τίθεται τετοιο θέμα, 3mm είναι η Διαφορα τους από τα mx.
Τελειώνουν Λιγο πιο γρήγορα και Ειναι 15 έως 30 ευρώ πιο ακριβά.
 

surikenjim

Μέλος
Περιοχή
Ν.ΚΟΣΜΟΣ
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
kawasaki KLX250S
Έχουν καλύτερο grip από τα mx λάστιχα ειδικά σε φλατ διαδρομές χωρίς μπερμ, σε γρασίδι, σε λασπωδη εδάφη με υγρασία κα εμπνέουν μεγαλύτερη ασφάλεια.
Σκαρφαλώνει πιο εύκολα σε πετρώδη ανηφόρια λόγω σχήματος μπαλονιού και βοηθάει την ανάρτηση αποσβένονται καλύτερα από το σκληρό mx.
Κανονικά πρεπει να συνδυάζονται με mousse γιατί εχουν πιο μαλακό πλαϊνό και σε περίπτωση κλαταρίσματος αν το περπατήσεις καταστρέφεται πιο εύκολα.
Σχεδόν Ολοι οι αγωνιζόμενοι το endurο fim χρησιμοποιούν.
Όσον αφορά το οικολογικό δεν νομίζω ότι τίθεται τετοιο θέμα, 3mm είναι η Διαφορα τους από τα mx.
Τελειώνουν Λιγο πιο γρήγορα και Ειναι 15 έως 30 ευρώ πιο ακριβά.
Αυτό ακριβώς! Τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, στην άσφαλτο είναι καλύτερα από όλα τα αμιγώς χωμάτινα αλλά τρώγονται γρήγορα. Το πόσο γρήγορα, εξαρτάται από το γκάζι της μοτό και το χέρι του αναβάτη βεβαίως, βεβαίως!! Εαν πάντως τους φερθείς με το γάντι και το μασίνι είναι ελαφρύ κάτι γίνεται. Γάτε έχω γυρίσει από Αρβανίτσα πρόπερσι που είχαμε πάει όπως μπορεί να θυμάσαι, χωρίς κανένα πρόβλημα. Για το ΚΤΜ όμως δεν κάνουν, σε μικτές διαδρομές απλώς θα τα εξαφανίσει, ειδικά το πίσω, σε χρόνο ρεκόρ.
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
Μόλις τοποθέτησα metzeler six days!! Θα δούμε πως θα τα πάει με τον καιρό. Το mitas c02 πάντως που είχα πίσω δεν τρώγεται με τπτ και με πολύ άσφαλτο! Μοτο Tt-r 250 το μπλε το καλό :roflmao::roflmao:
 

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400
Μόλις τοποθέτησα metzeler six days!! Θα δούμε πως θα τα πάει με τον καιρό. Το mitas c02 πάντως που είχα πίσω δεν τρώγεται με τπτ και με πολύ άσφαλτο! Μοτο Tt-r 250 το μπλε το καλό :roflmao::roflmao:
ποιο καιροοο τη κυριακη εχει μεγαρα ελα να τα δοκιμασεις
 

flash

Μέλος
Όνομα
panagiotis
Μοτό
transalp xlv650
Suzuki drz 400
Μάλλον θα απουσιάζω!! Δυστυχώς!! Θα πας?
το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εχω το φορτηγακι να το φορτωσω για να παω .
Το σιγουρο ειναι πως θα βγω βολτα να δοκιμασω το μηχανακι γιατι εκανα κατι επισκευες (καρπυρατερ,αναρτησεις )
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εχω το φορτηγακι να το φορτωσω για να παω .
Το σιγουρο ειναι πως θα βγω βολτα να δοκιμασω το μηχανακι γιατι εκανα κατι επισκευες (καρπυρατερ,αναρτησεις )
Και εγώ τρέιλερ κανονίζα για να κατέβω με παρέα αλλά δεν έκατσε!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το Σαββατο 24-2 σε μια απο τις πολλες κοντινες χωματοπροπονησεις που κανουμε, εκτος απο Βαρυμπομπη θα παμε και μια κυκλικη προς Μαραθωνα, καθως και στο γεφυρι Haton.
Αναλογως της μεγαλυτερης μοτο που θα ερθει, θα κινηθουμε και απο αναλογους δρομους.
Κατα της 10:00 βρισκομαστε στη BP στον Στεργιου στην εξοδο Μεταμορφωσης απο τον Κηφισο και μετα οπου βολευει ανηφοριζοντας.
 

tonyduke

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
R1200GSA
Το Σαββατο 24-2 σε μια απο τις πολλες κοντινες χωματοπροπονησεις που κανουμε, εκτος απο Βαρυμπομπη θα παμε και μια κυκλικη προς Μαραθωνα, καθως και στο γεφυρι Haton.
Αναλογως της μεγαλυτερης μοτο που θα ερθει, θα κινηθουμε και απο αναλογους δρομους.
Κατα της 10:00 βρισκομαστε στη BP στον Στεργιου στην εξοδο Μεταμορφωσης απο τον Κηφισο και μετα οπου βολευει ανηφοριζοντας.
Εγω μεσα!
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Το Σαββατο 24-2 σε μια απο τις πολλες κοντινες χωματοπροπονησεις που κανουμε, εκτος απο Βαρυμπομπη θα παμε και μια κυκλικη προς Μαραθωνα, καθως και στο γεφυρι Haton.
Αναλογως της μεγαλυτερης μοτο που θα ερθει, θα κινηθουμε και απο αναλογους δρομους.
Κατα της 10:00 βρισκομαστε στη BP στον Στεργιου στην εξοδο Μεταμορφωσης απο τον Κηφισο και μετα οπου βολευει ανηφοριζοντας.
Λίγο μονοπατάκι δεν θα βάλεις;

Στάλθηκε από το SM-A520F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εγω μεσα!
Καλημερα
Με την μηχανη προφιλ θα ερθεις? Αν ναι, ελπιζω να εχεις καταλληλα λαστιχα. ;)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με ελαφρώς πιο μακρύ γρανάζωμα για φλαταδούρες, μπορώ να ακολουθήσω με το CCM?
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Με ελαφρώς πιο μακρύ γρανάζωμα για φλαταδούρες, μπορώ να ακολουθήσω με το CCM?
Ναι Κωστη.
Θα γινει και παρακαμψη για το ποταμι γυρνώντας, μετα τον Μαραθωνα αλλα δεν νομιζω να εχει νερο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Να διευκρινίσω οτι δεν ειναι μια βολτα οπως αυτες που εγιναν προσφατα, αλλα αντίστοιχη με τις χωματοπροπονησεις μας σ αυτο το θεμα.
Στο ποταμι εχει μεγαλα βοτσαλα και ενα μεγαλο μηχανακι απλα θα μας περιμενει και μετα το γεφυρι το θυμαμαι στενο περασμα. Οποιος δεν θελει να το κανει το περπαταει και επιστρεφει να μας περιμενει στον κεντρικο δρομο.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Το κομμάτι του Μαραθώνα με ψήνει.
Έχεις κάποια ιδέα της διαδρομής μήπως έρθω να σας βρω κάπου εκεί;
 

tonyduke

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
R1200GSA
Να διευκρινίσω οτι δεν ειναι μια βολτα οπως αυτες που εγιναν προσφατα, αλλα αντίστοιχη με τις χωματοπροπονησεις μας σ αυτο το θεμα.
Στο ποταμι εχει μεγαλα βοτσαλα και ενα μεγαλο μηχανακι απλα θα μας περιμενει και μετα το γεφυρι το θυμαμαι στενο περασμα. Οποιος δεν θελει να το κανει το περπαταει και επιστρεφει να μας περιμενει στον κεντρικο δρομο.
Oκ. Τοτε θα ερθω με φιλαρακι και κανουμε βολτα εμεις εκει τριγυρω με το δικο μας ρυθμο.
 
Top Bottom