Χωματοπροπονησεις Αττικης!!!

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Αυτό το κομμάτι που έβαλα είναι μεγάλο σπαστήρι.
Μπορούν όμως να ενωθούν πολύ όμορφα κομμάτια μέτριας δυσκολίας έτσι ώστε να είναι προσβάσιμα από αρκετό κόσμο.
Μπορεί να βγει διαδρομή από 2 μέχρι και 7 ώρες. Ανάλογα τι ζητάς.

Κάποια στιγμή θα το ''ανοίξουμε'' ως μία μεγάλη βόλτα.
Αυτή την "κάποια στιγμή" όλοι την περιμένουμε. Προτείνω όμως στο μεταξύ να ανεβάζουμε στην ενότητα Διαδρομές ότι μπορούμε γιατί ναι μεν δεν υπάρχει περιθώριο προς το παρόν για βόλτες με πολλές συμμετοχές αλλά λίγο - πολύ όλοι από οτι καταλαβαίνω κάνουμε γύρες στην Αττική κατά μονάς ή με μικρές παρέες.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτό το κομμάτι που έβαλα είναι μεγάλο σπαστήρι.
Μπορούν όμως να ενωθούν πολύ όμορφα κομμάτια μέτριας δυσκολίας έτσι ώστε να είναι προσβάσιμα από αρκετό κόσμο.
Μπορεί να βγει διαδρομή από 2 μέχρι και 7 ώρες. Ανάλογα τι ζητάς.

Κάποια στιγμή θα το ''ανοίξουμε'' ως μία μεγάλη βόλτα.
Θα επικοινωνήσω με τον Doc μήπως μπορεί να μου στείλει την διαδρομή του 3ου enduro meeting σε αρχείο gpx.

Κάποια κομμάτια τα θυμάμαι και τα έκανα πριν κάνα 2 χρόνια με ένα φίλο.

Επίσης το 2007 είχε κάνει τον αγώνα του πανελληνίου εντούρο, θα τον ρωτήσω αν έχει και αυτή τη διαδρομη.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Θα επικοινωνήσω με τον Doc μήπως μπορεί να μου στείλει την διαδρομή του 3ου enduro meeting σε αρχείο gpx.

Κάποια κομμάτια τα θυμάμαι και τα έκανα πριν κάνα 2 χρόνια με ένα φίλο.

Επίσης το 2007 είχε κάνει τον αγώνα του πανελληνίου εντούρο, θα τον ρωτήσω αν έχει και αυτή τη διαδρομη.
Κωνσταντίνε ναι, αυτό θα είναι τέλειο! Ο Δημήτρης σίγουρα έχει πολλές διαδρομές από τα trail και τα enduro και αν είναι πρόθυμος να τα μοιραστεί μαζί μας θα ήταν super!!
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Παιδιά τα φώτα σας,
Καμμία διαδρομή για κουλάδια με βαριά μηχανάκια υπάρχει στην Αθήνα, προς Μεσόγεια. Να βγούμε να κάνουμε καμμία προπόνηση; Ή αν υπάρχει παρέα γέρων οn offaαδων
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδιά τα φώτα σας,
Καμμία διαδρομή για κουλάδια με βαριά μηχανάκια υπάρχει στην Αθήνα, προς Μεσόγεια. Να βγούμε να κάνουμε καμμία προπόνηση; Ή αν υπάρχει παρέα γερό οn offaαδων
kordix...πες του
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Έμαθα από εθελοντές δασοπροστασίας πως στην Πάρνηθα κάποιοι ελάχιστοι και προφανώς ασυνείδητοι κυνηγοί, κυνηγούν με ψαροντούφεκο για να μην ακούγονται τώρα που απαγορεύεται το κυνήγι.


Καλό ε? :mad:
Και με βαλιστρες ξέρω εγώ μετά την πυρκαγιά του 07 που είχαν ξεστρατισει τα ελάφια.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Όποιος θέλει την διαδρομή του 3ου enduro meeting να μου στείλει το mail του με πμ για να του προωθήσω το σχετικό mail.

Είναι διαδρομή για ελαφριά εντούρο.

Έστειλα την διαδρομή σε όσους μου έστειλαν mail με πμ. Την διαδρομή μου την έστειλε ο Σπύρος ENTOURISTAS (να ναι καλά), οπότε δεν χρειάστηκε να επικοινωνήσω με τον Doc.

Η διαδρομή ξεκινά από το Auto festival στις Αφίδνες όπου κάνει ένα ωραίο κυκλάκι και μετά συνεχίζει προς Δροσοπηγή και στα πιστάκια της Καλιφόρνια που έχει παραπάνω φλατ για τα γούστα μου αλλά έχει πολλά μονοπάτια στην περιοχή που μπορούν να συνδεθούν, μετά περνάει προς την λίμνη του Μαραθώνα από γνώριμα κομμάτια και από ένα παλιό ξεχασμένο ζόρικο μονοπάτι κατεβαίνει μέσα στη ρεματιά μετά το φράγμα του Μαραθώνα εκεί που είναι η παρατημένο το παλιο Τοπολινο. Αυτό το κατέβασμα είναι κάπως δύσκολο.

Μετά τον πύργο του Μαραθώνα έχει ένα πέτρινο που βγάζει στην περιοχή ντοματιές και εκεί στρίβει για το ρωμαϊκό μονοπάτι. Αυτό είναι δύσκολο κομμάτι αν έχει υγρασία. Είναι ένα παρατεταμένο ανηφορικό πέτρινο μονοπάτι με σκαλιά και κλίση καλή.


Μετά συνεχίζει από μονοπάτια εύκολα και δύσκολα καθως και δασικούς ως πίσω στο Auto festival.




Με ον/οφ μοτοσυκλέτα πχ ένα 690 θα το βγάλει ένας καλός αναβάτης αλλά με μεγάλη προσπάθεια σε κάποια κομμάτια. Για τα καθαρόαιμα εντούρο είναι μια κλασσική διαδρομή εύκολη προς μέτρια με καλό καιρό, αλλά ζορικη με βρεγμένο τερέν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Παιδιά τα φώτα σας,
Καμμία διαδρομή για κουλάδια με βαριά μηχανάκια υπάρχει στην Αθήνα, προς Μεσόγεια. Να βγούμε να κάνουμε καμμία προπόνηση; Ή αν υπάρχει παρέα γέρων οn offaαδων
Δεν έχω κάτι σε ψηφιακό αρχείο αλλα υπάρχουν κάμποσες στην αντίστοιχη ενότητα στο φόρουμ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σαββατο απογευμα και ο κορυδαλιωτης ο tc-drift , στελνει μυνημα για κυριακατικη προπονησουλα.
Γυρω στα 140 χλμ ρε φιλε, να ξεμουδιασουμε
Στον δρομο που χαραξε η Μαρεβα...λοιπον

Ενα βιδεακι....και λιγο αργοτερα αλλο ενα

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σαββατο απογευμα και ο κορυδαλιωτης ο tc-drift , στελνει μυνημα για κυριακατικη προπονησουλα.
Γυρω στα 140 χλμ ρε φιλε, να ξεμουδιασουμε
Στον δρομο που χαραξε η Μαρεβα...λοιπον

Ενα βιδεακι....και λιγο αργοτερα αλλο ενα

Τι πρόβλημα έχετε κύριος με τα γιαπωνέζικα και μάλιστα με τα μπλε...

Πλανάρει ο Ντομινάτορας, πλανάρει!
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Την Κυριακή (όπως κάθε Κυριακή πλέον ;)) μαζεύτηκε το παρεάκι για την καθιερωμένη του βόλτα.
Είπαμε να κάνουμε την διαδρομή που είχε βάλει ο zanny (Πεντέλη, Φράγμα Ραπεντώσας, μαρααθώνας κτλ) με κάποιες extra πικάντικες προσθήκες.
Εννοείται ότι δεν βγήκε όλο καθώς αργήσαμε να ξεκινήσουμε.
Υ.Γ Ο ήρωας της παρέας ένα καινούργιο μέλος (Γιώργος) σχετικά αρχάριος και με καινούργιο μηχανάκι (690) μας ακολούθησε σε όλα!
Δεν ξέρω αν θα τον ξαναδούμε :wacky: αλλά του δίνω τα εύσημα.





 
Top Bottom