Χωμ(α) Sweet Home vol. 2 1/2...fear of the dark!!!the story

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εχει γινει το εξης τωρα...Υπηρχε τοση μεγαλη τσιτα για βολτα απο ολα τα παιδια,για μενα και συναισθηματικη λογω επαναληψης του Χωμ 2 που ειχα τη στιγμη μου,περασαμε τοσο καλα ολοι,συνθηκες γνωριμες για Παναχαϊκο να κανει οτι μπορει να επιβληθει στον κοσμο-οντως fear of the dark...-,εναλλαγες τοπιων κ τεραιν ,ευτραπελα και νοστιμα...ωραια αγορια...και πλεον εχω χαθει αναμεσα σε 1500+φωτογραφιες απο τις οποιες διαλεγω σβηνω ξαναδιαλεγω...κ βλεπω να βαζω καμμια 500σαρια στο τελος γιατι ολες γ@μανε!!!.
Εχω κ τον τζουνιορ εδω με τα δικα του,Αί Λοβ αφου...και...
...αργει το στορυ.Αλλά το καλο πραγμα παντα αργει..
...θα επανελθω
 
Τελευταία επεξεργασία:

maikmartse

Μέλος
Άσε τις δικαιολογίες και ξεκινά.....
Θέλω να δω πως περάσατε....
Εχει γινει το εξης τωρα...Υπηρχσ τοση μεγαλη τσιτα για βολτα,για μενα και συναοσθηματικη λογω επαναληψης του Χωμ 2 που ειχα τη στιγμη μου,περασαμε τοσο καλα ολοι και πλεον εχω χαθει αναμεσα σε 1500+φωτογραφιες απο τις οποιες διαλεγω σβηνω ξαναδιαλεγω...κ βλεπω να βαζω καμμια 100σταρια στο τελος γιατι ολες γ@μανε!!!.
Εχω κ τομ τζουνιορ εδω με τα δικα του,Αί Λοβ αφου...και...
...αργει το στορυ.Αλλά το καλο πραγμα παντα αργει..
...θα επανελθω
You Only Live Once
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Άσε τις δικαιολογίες και ξεκινά.....
Θέλω να δω πως περάσατε....

You Only Live Once
Ρε πουθενα να μην εισαι!Σε καμμια φωτο!Τι επαιξε ρε γμτ...
 

jimmis5

Μέλος
Όνομα
jimmis
Μοτό
kle
@jimmis5 εγώ δε θα ξεχάσω το χαμόγελο των δύο βοσκών στο ποταμάκι έξω από τα Μαζαίικα, οι οποίοι μας κοίταγαν να βουτάμε μέσα στο ποτάμι ενώ λίγο πιο κάτω περνούσε κανονικά... Πρέπει να χαμογελάγανε και να λέγανε από μέσα τους....- Ωρέ τι Μινάρες είναι τούτοι εδώ.....:fun:fun:fun:fun:fun:fun
#melatos_kariolis (MisThe) βασικα εκει γελασα πραγματικα παρα πολυ γιατι μου ηρθε η παρακατω σκηνη στο μυαλο!!! :ha:ha:ha

Να μια φωτο απο το παιδι να εχει και ας του χρωσταω κατι πετρες μαζεμενες :ha:ha:ha
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
"Χώμα Sweet Home 2 1/2" Fear of the dark edition.

Η αλήθεια είναι ότι από την πρώτη φορά που είδα τον τίτλο αυτής της βόλτας, εννοώ για το Νο 1, μου άρεσε τόσο πολύ αυτή η ονομασία. Θα μπορούσε να είναι ένα βαρύγδουπο όνομα μιας "πληρωμένης" βόλτας από αυτές που τώρα τελευταία διαφημίζονται κατά κόρον.... Είναι όμως τελικά όσα λέει ο ίδιος ο τίτλος. Τα βουνά είναι ελεύθερα, και σε όλους εμάς που μας αρέσουν, τα θεωρούμε σπίτι μας. Στο πρώτο δεν είχα καταφέρει να παραβρεθώ, από το Νο 2 όμως αποφάσισα να γίνω και εγώ μέρος των ιστοριών που εκτυλίσσονταν και των φωτογραφιών που αποτυπώνονταν εκεί επάνω..
Γιατί λοιπόν 2 1/2 και όχι 3 ας πούμε? Εδώ θα προσπαθήσω να δώσω μερικές από τις εκδοχές που ήρθαν στο μυαλό μου με την αναγγελία αυτής της βόλτας. Η πρώτη είναι ότι στο Νο 2 κάτι είχε μείνει μισό ή 1/2 , η βόλτα ναι μεν ολοκληρώθηκε αλλά όχι από όλους....άρα κάτι χρωστούμενα υπήρχαν. Η δεύτερη και πιο απλή είναι ότι πέρασαν έξι μήνες από την προηγούμενη βόλτα δηλαδή το 1/2 ενός έτους. Είτε η μία λοιπόν ισχύει είτε η άλλη εμένα μου πήρε 1/2 του λεπτού για να αποφασίσω ότι θα συμμετάσχω.
Την τελική ημερομηνία της βόλτας την πληροφορήθηκα από το forum. Την επόμενη κιόλας πέσαν τα πρώτα τηλέφωνα. Και δεν ήταν από αυτά με τις ωραίες γλυκανάλατες κουβέντες τύπου, αχ τι ωραία ανυπομονώ να πάμε στα βουνά ή δε βλέπω την ώρα να λασπώσουμε τα μηχανάκια. Αντ' αυτών μετά το καλημέρα, ξεκινήσαμε με λογάκια τύπου, ωρέ Μινάρα μας γ@μησες, πω πω τι θα κάνουμε τώρα, έχουμε πουληθεί, θα βρούμε αλλαγμένες κλειδαριές στα σπίτια μας και άλλα τέτοια ωραία. Το πρώτο σκέλος έκλεισε με την φράση κλειδί! - Aλήθεια πότε πάμε για αναγνωριστική????????
Αναγνωριστική, άλλο και τούτο πάλι. Άραγε το να κάνεις την διαδρομή που θα ακολουθήσει η βόλτα από πριν είναι υψηλό δείγμα οργάνωσης ή αφορμή για ξεκ@υλωμα? Για τον @mAthosalas μπορεί το πρώτο , αφού είναι και ο εμπνευστής του όλου εγχειρήματος, για μένα και τον @#malakos_kariolis (rigas) μάλλον το δεύτερο, kariolides αφού. Υπάρχει καλύτερο πράγμα, όταν μια απλή ΤσαγκαροΔευτέρα, από το να πιείς τον καφέ σου ατσαλάκωτος στην Αγίου Νικολάου, να πας να τον πιείς λασπωμένος στα 1928μ. ?
Διανυκτέρευση σε σκηνές, διαδρομές ως επί το πλείστον χωμάτινες, και το κερασάκι στην τούρτα, νυχτερινή οδήγηση καθορισμένη και οργανωμένη από πριν. Ναι και στον Νο2 μας έπιασε η νύχτα στα βουνά αλλά αυτό έγινε λόγω των απροόπτων που συνέβησαν τότε. Και θα πει κάποιος, γιατί ρε παιδιά νύχτα, τι προσφέρει? Τίποτα περισσότερο από αυτήν την ουσία που εκκρίνουμε σε τέτοιες καταστάσεις και λέγεται αδρεναλίνη. Τις περισσότερες φορές πέραν του αγναντέματος των άγριων βουνών και των καταπράσινων λιβαδιών νομίζω ότι αυτοσκοπός των μηχανοκίνητων μετακινήσεων μας είναι και η έκκριση σε μεγάλες ποσότητες μάλιστα, αυτή για την οποία τραγούδησαν ο Σαλβαδόρ και τα Μωρά στη Φωτιά....
Τελικά ναι , όντως υπήρχαν κάτι χρωστούμενα εκεί επάνω. Και νομίζω ξεπληρώθηκαν. Την εξόφληση την είδα στο πρόσωπο του @mAthosalas , αλλά και στα μάτια του @#malakos_kariolis (rigas) που σίγουρα ΑΥΤΗ τη φορά το χάρηκε...

Περιμένουμε με αγωνία το φωτορεπορτάζ...


Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική γνώμη του γράφοντα και δεν ενέχουν επίσημη τοποθέτηση της Διοργάνωσης. Τα πρόσωπα και τα γεγονότα είναι φανταστικά και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα...:fun:fun:fun
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Λοιπόν αφού αργεί το stage πάμε λίγο να δούμε το backstage

1η Αναγνωριστική και ενα πρωινό Τετάρτης η βόλτα αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά...

Στην κορυφή του Παναχαικού με συνθήκες χειρότερες από αυτές της Παρασκευής....






Εδώ στο απόκοσμο σεληνιακό τοπίο.....





@mAthosalas τώρα που ξαναβλέπω τις φωτογραφίες συμπεραίνω ότι το Ντου Ρου Ζου σου πέφτει κομματάκι μικρό. Να μη το βάζεις στο πλυντήριο στους 60 βαθμούς...










Τέλος της πρώτης διαδρομής, κανένα απρόοπτο,πολλά χαμόγελα...

Τώρα να σας πω ότι τους γλέντησε η africa... Θα με πιστέψετε????Δε θα με πιστέψετε.......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τώρα να σας πω ότι τους γλέντησε η africa... Θα με πιστέψετε????Δε θα με πιστέψετε.......
Εγώ σε πιστεύω τρελοκομείο, αλλά δεν ήταν η Αφρικα.....
Ότι και να καβάλαγες , ίδιο αποτέλεσμα θα είχαμε!:cool:
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Συνέχεια με το backstage...

2η Αναγνωριστική και θα χρειαστεί ρυθμό γιατί τα χιλιόμετρα είναι πολλά και κάποιοι δουλεύουν στη συνέχεια της ημέρας....

Συνάντηση στο γνωστό σημείο πάνω από το Αίγιο...

Ο @#malakos_kariolis (rigas) επιμένει να έρχεται με το αλαφριό αφού όπως θα δούμε παρακάτω είχε στο μυαλό του paranormal χάραξη διαδρομής, αντρική adve αφού.....






Mountains's Queen....


Προτεινόμενη παράκαμψη από @#malakos_kariolis (rigas) . Λες να ανεβαίνει??????



Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει.....



Όταν λοιπόν η φύση έχει κέφια και είσαι την κατάλληλη ώρα στο κατάλληλο σημείο συμβαίνουν τα εξής φαντασμαγορικά.......









Ρομαντικοί αφού....


Λαβ ιΖ ιν δι ερρρρρρρρρρρρ.......







@#malakos_kariolis (rigas) σε ενσάρκωση φαντασίωσης ως truck driver.....


Στάση για μένα στα Τριπόταμα αφού ο χρόνος ήταν αμείλικτος και solo επιστροφή από αγαπημένο 111.

Δίνει φτερΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ


Λίγο το redbull, λίγο ότι έπρεπε να επιστρέψω γλήγορα στην Πάτρα, λίγο τα προσφάτως ασφαλτοστρωμένα κομμάτια του 111, όλα αυτά οδήγησαν στο προσφάτως ανακαληφθέν φαινόμενο του τετραγωνισμού ελαστικών επισώτρων.......

Έλα μωρέ για ένα χαλαρό χωματάκι πήγαμε,ωωωωωωωωωω



Για όσους ήρθαν τα μέρη τα γνωρίσατε, για όσους δεν, θα αποκαλυφθούν στη συνέχεια με το στόρι

Εντζόι.........
 
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Suzuki Drz 400s /Honda Xrv 750/ Honda CBR 1100xx

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν μας πήρε ο νονός λαμπάδα, τουλάχιστον ας μας δώσει ένα ktm να το πηγαίνουμε λαμπάδα....

Στάλθηκε από το ZTE BLADE V0850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
άργησες....
ένα του 'μεινε:laugh:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Span On : Βαφτιστηρια μου , με κανατε περηφανο. :laugh:



Spam off: Παλι δεν καταφερα να ερθω στο sweetΧΩμ.
Σας το χρωσταγα αλλα με η δουλεια εχω πηξει και λειπω εκτος συνεχεια.

Το 690 εχει αλλαξει χερια... αλλα ο #skliros_kariolis ειναι παντα ενα βημα μπροστα (10 πισω απο το αφρικα που με στοιχιωνει απο τον Παρνωνα)
Αναμονη λιιιιιγο ακομα και θα μπει (και θα σας μπει) νεα βολιδα στη φαρετρα :secret:



:mooning:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οταν αρχιζω και στηνω στο μυαλο μου μια βολτα μου,με την προοπτικη να εχω και καλεσμενους,αρχιζει και χτυπαει ο παλμος στην καρδια πιο αντβε...η προσμονη της βολτας και να βρεθουμε με μερικους καλους φιλους επισκιαζει ακομα και την ιδια την εμμονη μου για αψογη οργανωση και ασφαλη βολτα...Μέλημα μου να ερθουμε και να γυρισουμε σπιτια μας ολοι ορθιοι...αλλά και με ενα χαμογελο αποτυπωμενο για οσο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα μπορω...και παμε να στησουμε τη βολτα...
Στο χωμ(α) 2 1/2 αυτο το "1/2" ηταν το χρωστουμενο που αφησα στη μεση οταν ο τραυματισμος μου στο Χωμ(α) 2 δεν με αφησε να ολοκληρωσω μαζι με τα παιδια τοτε τη βολτα...εννοειται ομως,ηθελα να ξαναφτιαξω το αλλο...μισο παζλ που μου ελειπε.Ισως ηταν και η δικιολογια για να βγουμε παλι στους χωματινους δρομους και να ανταμωσουμε με τα φιλαρακια εκει οπου γουσταρουμε χρονια τωρα,στα βουνα...
Χωμ(α) Sweet Home 2 1/2...o Σπυρος και ο Θεμης οι 2 Αφρικανοι της τοπικης παρεας,ηταν πολυτιμοι βοηθοι σε ΟΛΑ...απο το "παμε βγαινει" ως το να χαρτογραφησουμε να τσεκαρουμε να βοηθησουμε να να να...με ενα χαμογελο ΝΑ με το συμπαθειο...λοβ γιου γκαϊς που θα λεγε κι ο φιλος μου με το Χτηνος...
Στηθηκαν ολα αψογα,οι διαδρομες καθαρες απο εμποδια και το περασμα της Φυσης οποτε το πληρωμα του Χρονου εφθασε και παμε να υποδεχτουμε τους συμμετεχοντες που θα περασουμε ενα 3ημερο εκει πανω στα βουνα.Παναχαϊκο Ερυμανθος & Χελμος θα μας υποδεχονταν για τη βολτα με καθε ειδους διαδρομες...ειναι γνωστο βεβαια οτι η πετρα και οι φυτευτες κροκαλλες σαθρο και καθε λογης πετροκατασκευη ειναι απλετα εδω στα βουνα μας...κοπανημα και τσιτα στις διαδρομες...δεν εχει αφρατα χωματα εδω οπότε οσοι μουρλοι προσελθετε...
Το ραντεβου δοθηκε για την Παρασκευη και το μενου ελεγε νυχτερινη ως το Πρασουδι οπου και θα στρατοπεδευαμε...πιστευαμε ναι...
Χαμογελα ενας ενας που ερχομαστε,

οι μοτοσυκλετες πανετοιμες,ενω ετοιμαζομασταν ολοι να φυγουμε για πανω...

Μια περιπου πατημενη διαδρομη,επιτηδευμενα ευκολη σχεδον χωρις σοβαρες δυσκολιες για το πρωτο σκελος ως πανω αφου ηξερα οτι η νυχτα στο Παναχαϊκο μπορει να μην μας κανει τα χατηρια που θελουμε για ευκολιες...δεν θα ηταν η πρωτη φορα αλλωστε και ο φοβος φυλαει τα ερμα...Αυτο που δεν περμενα ηταν το σκοταδι να τυλιχθει με βαρυ πεπλο ομιχλης,η βροχη να παιζει μαζι μας ενω ενας δαιμονισμενος αερας εκανε τα παντα για να βαλει δυνατα το κερασακι στην χωματινη τουρτα με το θερμομετρο στο περιβαλλον να πεφτει αλλα στα κορμια μας να ανεβαινει η θερμοκρασια και οι παλμοι...The fear of the dark φιλε !!!!!!!!!!...κι αν ακουγεται καπως...πρεπει να το ζησεις αυτο που ζησαμε εκει πανω!!!Μια μινι κολασμενη αναβαση σε συνθηκες σχεδον υψηλου λεβελ δυσκολιας για εμπειρους αναβατες κι ενας απειρος να πιανεται απο τα χειλη των πιο εμπειρων και να θριαμβευει η Ομαδα...Ολοι μαζι και παμε...
Φθανοντας στο τελειωμα του πρωτου κομματιου,ηταν σχεδον επιτακτικο το στοπ στο δευτερο κομματι αφου η δυσκολια εκει θα ηταν κατακορυφα με 150+ παλμους στην καρδια και ενα στραβωμα απο...μισο αναβατη ή μοτοσυκλετα θα ακυρωνε ισως ολοκληρη τη βολτα...Ναι δεν γινεται να παιζεις με το βουνο σε τετοιες συνθηκες γιατι χαμογελαει και εισαι τρωτος...Παμε βουρ για πρασουδι...Φθασαμε λεω.....και ενοιωσα 2 συνοδοιπορους να με κοιτανε καπως.Που???Στο Καταφυγιο λεω...και το βλεμμα τους γεμιζε ακομα πιο εντονα...σε ποιο?.......................η ομιχλη και η νυχτα εκαναν παιχνιδι τυφλομυγας ενω ο αερας που λυσσαξε απαγορευε το στησιμο σκηνων εκει εξω...συνθηκες που επεβαλαν να δωσω προσταγμα να φυγουμε για την αλλη μερια του βουνου σε αναζητηση γνωστων σημειων για απαγγειο και ησυχια για να βγει η νυχτα...Αφηνουμε τον Πυργο του παλαβου στην...τρελλα του για σημερα και παμε Ψαρθι,στο αλλο Καταφυγι για ασφαλη διανυκτερευση..Ναι βρεθηκαν συνθηκες καλυτερες το fear of the dark αρχισε να χαμηλωνει εντασεις και...

τσιπουρακι,καλη παρεα,χαμογελα ενω ομως η κουραση και η ενταση αρχισε να επιβαλλει στα ματια βαρυ νυχτερινο τανγκο...παμε στις σκηνες και τεζα...εχουμε 2 μερες χωμα μπροστα μαζευουμε δυναμεις...
Η αυλη μας για αποψε...

και η παρεα μαζευτηκε για κους κους...


Το σημειο που βρηκαμε για να στησουμε και ο τροπος...ειναι στα πλαισια του...Ομερτα!!!:cool:

Σιγη ασυρματου και η νυχτα ειναι μακρυα ..........................................ή αρκουδες εχει εδω πανω ή οι γειτονες στις σκηνες βρυχωνται αποβαλλοντας το στρες του fear of the dark που ζησαμε...εγω παντως απ'τη σκηνη χλωμο να βγω...no way!!!

...συνεχιζεται...
 
Top Bottom