Χωρίς καμένα

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καίγεται το σύμπαν γύρω μας ακόμα.
Είδα ότι η φωτιά έχει φτάσει δίπλα στην λίμνη Λάδωνα, δίπλα στην λίμνη Μόρνου, καλά δεν συζητάμε για Εύβοια, απλά δεν το χωράει το μυαλό μου ότι όλα αυτά είναι μαύρα, ότι έχει χαθεί η μυρωδιά του δάσους. Ξύπνησα με την "τζακίλα" στα ρουθούνια και ήταν κακό ξύπνημα.

Έλεγε ένας γνωστός στο φβ ότι θέλουμε 120 χιλιόμετρα για να βρούμε "πράσινο" οι Αθηναίοι. Που δεν μου είχε λείψει ποτέ μέχρι τώρα.


Τι έχει μείνει που θα μπορούσε να γίνει μια καλή ημερήσια "ξεφορτώματος σε πράσινο" χωρίς καμένα κομμάτια για το ΣΚ που έρχεται, αν δεν καίγεται ακόμα όλη η χώρα; Χωρίς δασικό δρόμο, σωστά απαγορεύεται η διέλευση αυτό το χρονικό διάστημα.


Πρακτικά μόνο η ανατολική Πελοπόννησος έμεινε σχετικά καθαρή;
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Έμπα στο βαπόρι από αγ. Μαρίνα για Ν. Στυρα κ από κει Κάρυστο κ πλατανιστο στον καταρράκτη για δροσιά.
Αλλιώς ελικωνα από μάνδρα, ασκρη κτλ..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Είναι πολύ σοβαρό αυτό που συμβαίνει και καλύτερα να μη το σκεφτόμαστε γιατί είναι στενάχωρο και δεν υπάρχει διέξοδος ούτε λύση. Ίσως το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε είναι να εξασφαλίσουμε πως στα καμμένα δεν θα πατήσει ανθρώπινο πόδι και κατσικίσιο για τα επόμενα 40-50 χρόνια.

Η νότια Ελλάδα έχει κατακαεί με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θα πρέπει να συνηθίσουμε να ζούμε σε ξερό τοπίο ως τότε και οφείλουμε να προστατεύσουμε τη δασική γη από τα γνωστά λαμόγια.

Και στις εκλογές αν δεν μας εκφράζει κάποιος συνδυασμός ψηφίσουμε άκυρο. Αν σε 2 εκλογικές αναμετρήσεις δεν βγει κάποιος τότε όλοι οι πολιτευτές που συμμετείχαν δεν έχουν δικαίωμα να βάλουν υποψηφιότητα για 3η φορά.
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Και στις εκλογές αν δεν μας εκφράζει κάποιος συνδυασμός ψηφίσουμε άκυρο. Αν σε 2 εκλογικές αναμετρήσεις δεν βγει κάποιος τότε όλοι οι πολιτευτές που συμμετείχαν δεν έχουν δικαίωμα να βάλουν υποψηφιότητα για 3η φορά.
Είχα την εντύπωση ότι το άκυρο τίθεται εκτός εκλογικού μέτρου (μαζί με λευκό-αποχή). Άλλαξε κάτι στο μεταξύ;
Κάντο πιο λιανά...
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Είναι πολύ σοβαρό αυτό που συμβαίνει και καλύτερα να μη το σκεφτόμαστε γιατί είναι στενάχωρο και δεν υπάρχει διέξοδος ούτε λύση. Ίσως το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε είναι να εξασφαλίσουμε πως στα καμμένα δεν θα πατήσει ανθρώπινο πόδι και κατσικίσιο για τα επόμενα 40-50 χρόνια.

Η νότια Ελλάδα έχει κατακαεί με ότι συνεπάγεται αυτό.

Θα πρέπει να συνηθίσουμε να ζούμε σε ξερό τοπίο ως τότε και οφείλουμε να προστατεύσουμε τη δασική γη από τα γνωστά λαμόγια.

Και στις εκλογές αν δεν μας εκφράζει κάποιος συνδυασμός ψηφίσουμε άκυρο. Αν σε 2 εκλογικές αναμετρήσεις δεν βγει κάποιος τότε όλοι οι πολιτευτές που συμμετείχαν δεν έχουν δικαίωμα να βάλουν υποψηφιότητα για 3η φορά.
Η Αιγιαλεία αναδασωσε τον εαυτό της χωρίς επεμβάσεις, παρεμβάσεις, δακρυβρεχτα ποστ και κορδελακια σε λιγότερο από 15 χρόνια. Αναφέρομαι στην πυρκαγιά 2007.
Προσθήκη: αναφερόμενος σε δακρυβρεχτα ποστ εννοώ όχι την ανάρτηση στην οποία απαντώ, αλλά όλο το ιντερνετικό κακό των ημερών.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Είχα την εντύπωση ότι το άκυρο τίθεται εκτός εκλογικού μέτρου (μαζί με λευκό-αποχή). Άλλαξε κάτι στο μεταξύ;
Κάντο πιο λιανά...
Είχα την εντύπωση ότι το άκυρο τίθεται εκτός εκλογικού μέτρου (μαζί με λευκό-αποχή). Άλλαξε κάτι στο μεταξύ;
Κάντο πιο λιανά...
Σπύρο μου το είχε πει φίλος νομικός πρόσφατα αλλά άσε μου ένα περιθώριο να το συζητήσω με φίλο συνταγματολόγο και θα επανέλθω.

Δεν εχω ούτε τη διάθεση ούτε τη πρόθεση να ανοίξω πολιτική κουβέντα αλλά αν θέλουμε να αλλάξει κάτι πρέπει να μπούνε νέοι άνθρωποι ή νέα πρόσωπα στο παιχνίδι.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καίγεται το σύμπαν γύρω μας ακόμα.
Είδα ότι η φωτιά έχει φτάσει δίπλα στην λίμνη Λάδωνα, δίπλα στην λίμνη Μόρνου, καλά δεν συζητάμε για Εύβοια, απλά δεν το χωράει το μυαλό μου ότι όλα αυτά είναι μαύρα, ότι έχει χαθεί η μυρωδιά του δάσους. Ξύπνησα με την "τζακίλα" στα ρουθούνια και ήταν κακό ξύπνημα.

Έλεγε ένας γνωστός στο φβ ότι θέλουμε 120 χιλιόμετρα για να βρούμε "πράσινο" οι Αθηναίοι. Που δεν μου είχε λείψει ποτέ μέχρι τώρα.


Τι έχει μείνει που θα μπορούσε να γίνει μια καλή ημερήσια "ξεφορτώματος σε πράσινο" χωρίς καμένα κομμάτια για το ΣΚ που έρχεται, αν δεν καίγεται ακόμα όλη η χώρα; Χωρίς δασικό δρόμο, σωστά απαγορεύεται η διέλευση αυτό το χρονικό διάστημα.


Πρακτικά μόνο η ανατολική Πελοπόννησος έμεινε σχετικά καθαρή;
Το Σάββατο θα κατέβω προς Μανη και θα ενημερώσω τι έγινε με τον Ταύγετο.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η Αιγιαλεία αναδασωσε τον εαυτό της χωρίς επεμβάσεις, παρεμβάσεις, δακρυβρεχτα ποστ και κορδελακια σε λιγότερο από 15 χρόνια. Αναφέρομαι στην πυρκαγιά 2007.
Προσθήκη: αναφερόμενος σε δακρυβρεχτα ποστ εννοώ όχι την ανάρτηση στην οποία απαντώ, αλλά όλο το ιντερνετικό κακό των ημερών.
Μια χαρά τα λες.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Η φωτια για το δασος,οσο και να μας ποναει οταν το βλεπουμε να καιγεται,ειναι η σωτηρια του.Καιγονται ολες οι αρρωστιες που ετσι και αλλιως θα το καταστρεφαν σιγα σιγα μεχρι να εξαφανιστει και με την πρωτη βροχη ξεκινα η αναγεννηση του.

Την τελευταια δεκαετια εξαφανιζονται δαση απο πευκα και πλατανια απο σοβαροτατες ασθενειες και και μολις προσφατα ξεκινησαμε να τα κοβουμε και να τα καιμε εμεις οι ιδιοι.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάνο καμία σχέση αυτό που λες. Με ελεγχόμενη υλοτομία δεν χάνονται έντομα, δεν χάνονται ζώα, δεν αλλάζει το μικροκλίμα της περιοχής, δεν αποσταθεροποιείται το έδαφος.

Δεν έμειναν τζιτζίκια πια, καλοκαίρι χωρίς σάουντρακ. Δεν έμειναν πουλιά. Τα μόνα ζωντανά πλην οικόσιτων που έχω δει είναι δύο σαυράκια μωρά, μυρμήγκια και μία πεταλούδα. Οι άνθρωποι που ζούσαν μέσα στο δάσος τόσα χρόνια δεν ξέρω πως θα ζήσουν, όχι από θέμα σπιτιών και χρημάτων μόνο, από πλευράς συνολικής ποιότητας ζωής. Και αυτό δεν το καταλαβαίνει κανένας άνθρωπος του γραφείου και της πόλης, όσο φυσιολάτρης και αν είναι. Δεν υπάρχει καμία ενίσχυση, καμία ενέργεια αποκατάστασης για αυτό το πράγμα. Οι ζωές των ανθρώπων εκεί καταστράφηκαν για μιά γενιά.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Οι φωτό είναι από τον άλλοτε κατάφυτο λόφο Βαλμά έξω από την Ανάβυσσο που κάηκε πέρσι τέτοια εποχή. Λόγω απαγόρευσης δεν μπήκαμε στον δρυμό για ποδήλατο και περάσαμε μια βόλτα από τον λόφο και σε περιοχές χωρίς δέντρα.

Με μεγάλη μας χαρά είδαμε πως έχουν φυτρώσει πολλά πευκάκια και θάμνοι. Εννοείται πως κινηθήκαμε στους χωματόδρομους και στο μοναδικό κεντρικο μονοπάτι που επιβίωσε στην περιοχή.
Ευτυχώς δεν μπήκαν κατσίκια στα καμμένα.

Και λίγο παρακάτω σε άλλο σημείο κοντά στο Δημολάκι από πιο παλιά φωτιά του 2005 τα νέα πεύκα έχουν φτάσει τα 2 μέτρα ύψος.

 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Πάνο καμία σχέση αυτό που λες. Με ελεγχόμενη υλοτομία δεν χάνονται έντομα, δεν χάνονται ζώα, δεν αλλάζει το μικροκλίμα της περιοχής, δεν αποσταθεροποιείται το έδαφος.

Δεν έμειναν τζιτζίκια πια, καλοκαίρι χωρίς σάουντρακ. Δεν έμειναν πουλιά. Τα μόνα ζωντανά πλην οικόσιτων που έχω δει είναι δύο σαυράκια μωρά, μυρμήγκια και μία πεταλούδα. Οι άνθρωποι που ζούσαν μέσα στο δάσος τόσα χρόνια δεν ξέρω πως θα ζήσουν, όχι από θέμα σπιτιών και χρημάτων μόνο, από πλευράς συνολικής ποιότητας ζωής. Και αυτό δεν το καταλαβαίνει κανένας άνθρωπος του γραφείου και της πόλης, όσο φυσιολάτρης και αν είναι. Δεν υπάρχει καμία ενίσχυση, καμία ενέργεια αποκατάστασης για αυτό το πράγμα. Οι ζωές των ανθρώπων εκεί καταστράφηκαν για μιά γενιά.
Η φύση αποκαθίσταται μόνη της.. φυσικά και μάλιστα σε όχι μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα φυντανια ξεπετανε, αν δεν γίνουν οικόπεδα ή ΑΠΕ, οι λαγοί θα γεννήσουν, αν σπείρει κάνεις κάνα βίκο ή κριθάρι και τα τζιτζίκια θα ξανασολαρουν στα νέα φυντανια. Κάθε φυσική καταστροφή αποκαθίσταται.
Το τραγικό εντοπίζεται στο ότι το Κράτος και η Διοίκηση δεν κατόρθωσαν ούτε τη φωτιά στα 15χλμ από τη Βουλή να ελέγξουν, ενώ διαθέτουν κάθε Εξουσία και Μέσο.
Όπερ αποδεικνύει ότι φτάνουμε στην αληθινή, πραγματική και τελική κατάρρευση, από όπου ανάπλαση δεν θα παίξει.
Το θετικό του πράγματος ειναι ότι οι εκάστοτε ντόπιοι νιώσανε για τα καλά πως είναι μόνοι τους και μόνοι θα σώσουν εαυτούς.
Αλοι σε αυτούς που δεν είναι ντόπιοι πουθενά.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Πάνο καμία σχέση αυτό που λες. Με ελεγχόμενη υλοτομία δεν χάνονται έντομα, δεν χάνονται ζώα, δεν αλλάζει το μικροκλίμα της περιοχής, δεν αποσταθεροποιείται το έδαφος.

Δεν έμειναν τζιτζίκια πια, καλοκαίρι χωρίς σάουντρακ. Δεν έμειναν πουλιά. Τα μόνα ζωντανά πλην οικόσιτων που έχω δει είναι δύο σαυράκια μωρά, μυρμήγκια και μία πεταλούδα. Οι άνθρωποι που ζούσαν μέσα στο δάσος τόσα χρόνια δεν ξέρω πως θα ζήσουν, όχι από θέμα σπιτιών και χρημάτων μόνο, από πλευράς συνολικής ποιότητας ζωής. Και αυτό δεν το καταλαβαίνει κανένας άνθρωπος του γραφείου και της πόλης, όσο φυσιολάτρης και αν είναι. Δεν υπάρχει καμία ενίσχυση, καμία ενέργεια αποκατάστασης για αυτό το πράγμα. Οι ζωές των ανθρώπων εκεί καταστράφηκαν για μιά γενιά.
Υπαρχει ελεγχομενη υλοτομια αυτη την στιγη?Για την ακριβεια δεν υπαρχει σχεδον καθολου υλοτομια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Υπαρχει ελεγχομενη υλοτομια αυτη την στιγη?Για την ακριβεια δεν υπαρχει σχεδον καθολου υλοτομια.
Στα δικά μας δάση γίνεται κάθε χρόνο και σκοπός είναι η αραίωση των δέντρων (έλατος) για να βρούνε χώρο τα νέα.
Όσον αφορά όμως την πυροπροστασία δεν υπάρχει η παραμικρή μέριμνα.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Στα δικά μας δάση γίνεται κάθε χρόνο και σκοπός είναι η αραίωση των δέντρων (έλατος) για να βρούνε χώρο τα νέα.
Όσον αφορά όμως την πυροπροστασία δεν υπάρχει η παραμικρή μέριμνα.
Θαναση δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που γινοτανε στο παρελθον.Καποτε στην Πινδο ειχαμε 30 ομαδες ξυλοκοπων και τωρα αντε να μεινανε δεκα.Επισης η κτηνοτροφια που κρατουσε την χαμηλη βλαστιση υπο ελεγχο εχει μειωθει δραματικα με αποτελεσμα τα στρωματα τοσων ετων να λειτουργουν σαν φυτιλι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θαναση δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που γινοτανε στο παρελθον.Καποτε στην Πινδο ειχαμε 30 ομαδες ξυλοκοπων και τωρα αντε να μεινανε δεκα.Επισης η κτηνοτροφια που κρατουσε την χαμηλη βλαστιση υπο ελεγχο εχει μειωθει δραματικα με αποτελεσμα τα στρωματα τοσων ετων να λειτουργουν σαν φυτιλι.
Σαφώς δεν αντιλέγω...
Για την ακρίβεια έχει περιοριστεί αλλά δεν έχει σταματήσει.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μεσημέρι δεν είναι ωραία , τώρα που πέφτει ο ήλιος είναι καλά , άνοιξε επιτέλους κ το καφέ στους Δελφούς αλλά βράζει ο τόπος .

Τώρα είναι ώρα για χολυ γουοτερ.


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom