Ψηφίστε για κατάργηση του Φ.Π.Α. στα Κράνη

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Ευχαριστώ πολύ! Μου κάνει εντύπωση γιαρι δεν μου ήρθε newsletter

Στάλθηκε από το BAH2-W19 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Και σε μαγαζιά που δεν το έγραψαν, έχει γίνει η μείωση.

Κράνος που έβλεπα στα 399 έχει 360 και άλλο από 360 έχει 310.
Υπάρχει και ένα μαγαζί που δεν το άγγιξε η μείωση του ΦΠΑ στην σελίδα του, ο antsoar μπορεί να φανταστεί ποιό είναι μιά που χάρηκαν τόσο όταν τον είδαν.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Ειναι μια απαιτηση σχεδον 4 δεκαετιων που εγινε πραγματικοτητα. Τα ποσα δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλα ως αναφορα την μειωση του ΦΠΑ αλλα ειναι μια ενδειξη οτι το κρατος εδειξε ψειγματα ενδιαφεροντος για αυτη την μεριδα πολιτων του. Δεν ειχα καν μηχανακι οταν εκει στα τελη των 70ς διαβαζοντας τοτε τον Παπανδρεου στο Motosport τις ενεργειες που καποιοι ξεκινησαν να κανουν ως προς το θεμα αυτο. Θυμαμαι αργοτερα τον κ.Γαζουλη της ΛΕΜΟΤ να οργανωνει κινητοποιησεις με συγκεντρωση στο Συνταγμα (αληθεια ηταν κανενας απο εδω μεσα εκει τοτε) οταν η απαιτησεις ηταν και παλι η μειωση των φορων στον εξοπλισμο ασφαλειας. 36% ηταν καποτε!!!! Τι θα αγοραζε καποιος βρε αθλιοι πολιτικοι; Οικοπεδο στο μαγευτικο Δηλεσι η στις εξωτικες παραλιες της Σαλαμινας; Η μειωση φορου ισχυει μονο για τα κρανη η γενικα τον εξοπλισμο ασφαλειας;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και μιλάμε για κάτι αναλώσιμο... Κάθε 4 χρόνια οποίος χρησιμοποιεί καθημερινά μηχανή, είναι για πέταμα τα κράνη.
Πρέπει να μειωθεί και άλλο... Αλλα κάτι έγινε και τώρα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάντως να θυμηθούμε ότι κανείς δεν δείχνει να έχει πρόβλημα να σκάσει ένα χιλιάρικο για σλοβένικη εξάτμιση ή δυο κατοστάρικα για Ελληνική γισ πιο VFM. Αλλά αν του πεις να τα δώσει για κράνος "δεν βγαίνω, θέλω μείωση ΦΠΑ". Το ότι έπεσαν ένα πενηντάρικο τα ακριβά κράνη και ένα δεκάρικο τα φτηνά, δεν θα τα κάνει πιο ελκυστικά στον τυπικό αναβάτη, απλά θα συνεχίσουν οι ίδιες δικαιολογίες. Για όσους φοράνε συστηματικά κράνος, είναι καλοδεχούμενη η μείωση της τιμής αλλά θα ψώνιζαν ούτως η άλλως. Ενα κίνητρο παραπάνω για να μην ψωνίσουμε από εξωτερικό ;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και μιλάμε για κάτι αναλώσιμο... Κάθε 4 χρόνια οποίος χρησιμοποιεί καθημερινά μηχανή, είναι για πέταμα τα κράνη.
Πρέπει να μειωθεί και άλλο... Αλλα κάτι έγινε και τώρα.
Γιατί αναλώσιμο κάθε τέσσερα χρόνια;

Ακόμα και για καθημερινή χρήση κρατάνε πολύ περισσότερο, με προϋποθέσεις βέβαια.
Για παράδειγμα το δικό μου κράνος, το εντουρο της bmw. Κοντεύει δεκαετία τώρα. Δεν έχει χτυπηθεί πότε, το φοράω πάντα με μπαλακλάβα, δεν το αφήνω στους καθρέπτες, και πότε στον ήλιο.
Αυτό που έχει χρειαστεί, είναι τα μαξιλαράκια των μαγουλων και το επάνω του "κάρκαλου" που φθείρονται όντως. Αυτά τα έχω αλλάξει μια φορά μαζί, και την τελευταία πριν λίγους μήνες, μόνο τα μάγουλα. Για το κάρκαλο έχουν καταργηθεί πλέον, δυστυχώς. (Τα δύο μαζι, δηλαδή αριστερό/δεξί μάγουλο και του κεφαλιού έκαναν 110€. Τώρα μόνο τα μάγουλα κάνουν 55€).
Θέλω να πω, ότι εκτός της καθημερινής χρήσης, μεγάλη σημασία παίζει ο τρόπος που το χειρίζεται κάποιος!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί αναλώσιμο κάθε τέσσερα χρόνια;

Ακόμα και για καθημερινή χρήση κρατάνε πολύ περισσότερο, με προϋποθέσεις βέβαια.
Για παράδειγμα το δικό μου κράνος, το εντουρο της bmw. Κοντεύει δεκαετία τώρα. Δεν έχει χτυπηθεί πότε, το φοράω πάντα με μπαλακλάβα, δεν το αφήνω στους καθρέπτες, και πότε στον ήλιο.
Αυτό που έχει χρειαστεί, είναι τα μαξιλαράκια των μαγουλων και το επάνω του "κάρκαλου" που φθείρονται όντως. Αυτά τα έχω αλλάξει μια φορά μαζί, και την τελευταία πριν λίγους μήνες, μόνο τα μάγουλα. Για το κάρκαλο έχουν καταργηθεί πλέον, δυστυχώς. (Τα δύο μαζι, δηλαδή αριστερό/δεξί μάγουλο και του κεφαλιού έκαναν 110€. Τώρα μόνο τα μάγουλα κάνουν 55€).
Θέλω να πω, ότι εκτός της καθημερινής χρήσης, μεγάλη σημασία παίζει ο τρόπος που το χειρίζεται κάποιος!!!
Εγω τα καταστρέφω... Αλλα τα φοράω πραγματικα καθημερινα
Πόλη άσφαλτο χώμα... Τα πάντα όλα.
Φθείρονται σε πολλά σημεία που δεν αλλάζουν φυσικά και φυσικά μετά από τόση χρήση το βαριέμαι κιόλας.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πρόσφατα είχαν μπει βίντεο σχετικά.

Είτε το χρησιμοποιείς είτε όχι, η πολυστερίνη που σε προστατεύει γερνάει. Αν το χρησιμοποιείς προσθέτεις την υγρασία, ζέστη κλπ. Ακόμα και μονωτικά υλικά από πολυστερίνη που είναι "εγκλωβισμένα" ανάμεσα σε τούβλα γερνάνε, πόσο μάλλον τα πολύ λεπτότερα και πιο εκτεθειμένα μέσα στο κράνος μας. Ο τρόπος που το χειρίζεται κάποιος όντως μπορεί να το κάνει να γεράσει πιο γρήγορα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πρόσφατα είχαν μπει βίντεο σχετικά.

Είτε το χρησιμοποιείς είτε όχι, η πολυστερίνη που σε προστατεύει γερνάει. Αν το χρησιμοποιείς προσθέτεις την υγρασία, ζέστη κλπ. Ακόμα και μονωτικά υλικά από πολυστερίνη που είναι "εγκλωβισμένα" ανάμεσα σε τούβλα γερνάνε, πόσο μάλλον τα πολύ λεπτότερα και πιο εκτεθειμένα μέσα στο κράνος μας. Ο τρόπος που το χειρίζεται κάποιος όντως μπορεί να το κάνει να γεράσει πιο γρήγορα.
Και να μην ξεχναμε οτι ηλιο το κρανος δεν τρωει μονο παρκαρισμενο στο τιμονι/σελα, αλλα και ολη την ωρα που το φοραμε κατα τη διαρκεια της ημερας. Γενικα ολα τα υλικα γερνανε, αυτο που πχ τα μαξιλαρακια θελουν μετα απο λιγο καιρο αλλαγη γιατι κολυμπαει το κρανος δεν ειναι μονο οτι εχει κατσει το αφρωδες αλλα και η πολυστερινη που μας προστατευει. Εχω πχ δυο ιδια AGV AX8, ενα αγορασμενο το '12 και ενα το '16. Στο παλιο η πολυστερινη ασφαλειας εχει "σκληρύνει" τοσο πολυ που κανει τρομερη διαφορα στην αισθηση με το 4ων ετων νεοτερο, ακριβως ιδιο μοντελο κρανους, ειναι σαν να βαζεις κρανος με μασιφ πλαστικη γεμιση στο κεφαλι σου. Και για να σας προλαβω, εχω ηδη κανει τραμπα τα μαξιλαρακια παλιου/νεου ετσι απο περιεργεια και δεν ειναι εκει το θεμα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εντάξει με πείσατε!!!!
Πριν από ένα μήνα αγόρασα ένα εντουρο κρανακι nishua carbon!!!! Το οποίο το έχω ερωτευτεί:inlove:!
Καταπληκτικό, παναλαφρο, με πολυ ωραία αισθηση και ποιοτικό!
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

(Βέβαια, το εντουρο της bmw, δεν θα γίνει γιογιό, αλλα θα εκτελεί πλέον χρέη...... εντός των τειχών :p!!!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εντάξει με πείσατε!!!!
Eμενα παντως δεν με πεισανε
Γιατι μπορει μεν η πολυστερινη να γερναει (οπως ολα σε τουτο το ματαιο κοσμο...) αλλα οχι και τοσο γρηγορα οσο λενε οι ανωτερω συντροχοι Η οποια πολυστερινη φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειναι εκτεθειμενη στον ηλιο (υπεριωδες ακτινες) Καλυπτεται απο αφρολεξ και υφασμα Ποσο μαλλον αν μιλαμε για διογκωμενη πολυστερινη που αντεχει και περισσοτερο
Και φυσικα δεν χανει την ιδιοτητα να αποροφα την κρουση μεσα σε 4 χρονια, αλλιμονο ..,Εκτος και αν την πιεζουμε για να δουμε αν εχει σκληρυνει Διοτι μετα απο καθε πιεση δεν επανερχεται πληρως
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Eμενα παντως δεν με πεισανε
Γιατι μπορει μεν η πολυστερινη να γερναει (οπως ολα σε τουτο το ματαιο κοσμο...) αλλα οχι και τοσο γρηγορα οσο λενε οι ανωτερω συντροχοι Η οποια πολυστερινη φυσικα σε καμια περιπτωση δεν ειναι εκτεθειμενη στον ηλιο (υπεριωδες ακτινες) Καλυπτεται απο αφρολεξ και υφασμα Ποσο μαλλον αν μιλαμε για διογκωμενη πολυστερινη που αντεχει και περισσοτερο
Και φυσικα δεν χανει την ιδιοτητα να αποροφα την κρουση μεσα σε 4 χρονια, αλλιμονο ..,Εκτος και αν την πιεζουμε για να δουμε αν εχει σκληρυνει Διοτι μετα απο καθε πιεση δεν επανερχεται πληρως
Εγώ δεν είπα ότι χαλάει η αντοχή του κράνους στα 4 χρόνια.
Φθορά έχει στα περιφερειακα και αν το φοράς καθημερινά υπάρχουν φθορές που δεν φτιάχνονται.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Q. How long do helmets last and when should they be replaced?

This is difficult to answer as it depends greatly on the amount of use and storage. In the first instance, guidance from the manufacturer should be followed but in the absence of this information, riders should be looking to replace a helmet that has been subject to regular use after 3 to 5 years. We have consulted with our industry experts and they are in agreement that this is appropriate generic advice.



Δεν διαφωνω καθολου μαζι σου οτι η διογκωμενη πολυστερινη δεν παθαινει τιποτα μεσα σε 4 χρονια εαν την αφησεις καπου στην ησυχια της. Εχουν γινει μελετες σε κρανη 20ετιας απο τη Snell και αποδειχθηκε ακριβως αυτο, αλλα μονο για κρανη που ηταν 20 χρονια καινουρια στο κουτι τους και μονο για την πολυστερινη, γιατι το πλαστικο κελυφος του κρανους πολυμεριζεται με τα χρονια και ειναι αλλη ιστορια. Αλλα μεσα σε ενα κρανος που τοποθετεις καθημερινα στο κεφαλι σου, που τρωει τα ιδια καυσαερια που τρως κι εσυ, ιδρωτα, ζεστη, σκονη, και δεχεται καθημερινα συνεχεια πιεση απο το κεφαλι σου (μπορει να ειναι απειροελαχιστη η συμπιεση της καθε μερα αλλα στο συνολο των 4ων ετων εχει γινει τσαρουχι) η πολυστερινη δεν περναει και την καλυτερη φαση της.


Ασε που στατιστικα, εαν το χρησιμοποιεις καθημερινα, στανταρ θα σου εχει πεσει εστω και μια φορα απο τη σελα/βαλιτσα μεσα στα 4 χρονια.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η πιεση που δεχεται η πολυστερινη μονο απο το ιδιο το βαρος του κρανους δεν μπορει να της μεταφερει καμια μεταβολη οοοοοσα χρονια και να περασουν και αυτο γιατι η πολιστερινη σαν υλικο αντεχει πολλαπλασια πιεση Το περιπου 1.5 κιλο ενος κρανους και μαλιστα απλωμενο σε πολλα τ, εκατοστα ειναι αστεια ποσοτητα για γινει οποια συνθλιψη
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εχω ενα hjc με κελυφος kevlar αν θυμαμαι καλα περιπου 11-12 χρονια Τα πρωτα 1-2 χρονια το φοραγα καθημερινα χειμωνα καλοκαιρι Τα επομενα 2-3 μονο τον χειμωνα Τα υπολοιπα και περισσοτερα φοριεται απο μενα ή την συζηγο 2-3 φορες τον χρονο Παντα βρισκεται μεσα σε ντουλαπι σε σκιερο μερος
Πιστευετε δηλαδη οτι το kevlar και για την ακριβεια η ριτινη του εχει πολυμεριστει καΙ οτι η πολιστερινη του εχει χασει την αποροφητικοτητα της?

Το συγκεκριμενο κρανος βεβαια πλεον ειναι προς αντικατασταση γιατι πλεον δεν υπαρχουν ανταλακτικα μαξιλαρακια και αν υπηρχαν μαλλον δεν θα αξιζε η αντικατασταση τους δεδομενης της ηλικιας του της της χαμηλης τιμης του και της οποιας φθορας λογω χρησης σε ζελατινα, λουρακι, και μικρογρατζουνιων στο κελυφος
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Το ότι πέφτει η τιμή είναι καλό για τα μικρά μαγαζιά που έχουν ακόμα φορολογική έδρα στην Ελλάδα.
Τ άλλα όλα μικρή σημασία έχουν.
Για μένα θετικό το μέτρο.
 
Top Bottom