Ψηφοφορία-διαβουλευση για αλλαγή λογότυπου ADVride

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ζητω συγνωμη για τις λεξεις σημα και καινουργιο τις αλαξα με το προτεινομενο και λογοτυπο
 

rodamoto

Μέλος
Επαγγελματίας
Όνομα
Aλέξης
γραφω σαν Αλέξης (alekni), το καινουργιο με 2,3 αλλαγουλες μου αρεσει αρκετα, ίσως πιο πολυ απο το παλιο, την χρονικη στιγμη βρισκω εντελως λαθος, μιας και το υπάρχον λογοτυπο τωρα ξεκιναει και βρισκει ανταποκριση/αναγνωρισιμοτητα, και σας μιλαω και σαν γραφιστας, αυτη η ψηφοφορια με βρισκει σύμφωνω, σε 5 χρονια (πρωτα ο θεος να ειμαστε καλα) απο τωρα!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
............

Ενας απο εμας, επαγγελματιας του χωρου, προσπαθει να εξηγησει τι σημαινει να δεχεσαι το καινουριο
και ενας αλλος το να μπορεις να το μονταρεις με το παλιο!
Οι στρηταδες απορουν και βιαζονται να παρουν το νεο σημα για εκτυπωση και τοποθετηση στις λιγοστες τους επιφανειες.
Παρτε το και τυπωστε το γιατι το forum Σας αξιζει τον χωρο στα πλαστικα.
Γιατι το μικρο και λασπωμενο advride το γουσταρουν και το αγαπανε ολοι
πιο πολυ κι απο αυτους που το εφτιαξαν.

Στο μηχανακι μου δυσκολα θα βρεθει χωρος για ορθογωνιο αυτοκολλητο αλλα στο avatar κοβει κ@λους.
Ψηφισα σε κατι που δεν ειναι για ψηφισμα μιας και τα logo μπορουν να ειναι και πανω απο 3
(δυο τα υπαρχοντα κι ενα το παραξενο καινουριο).

Η κι αυτο, ακομα πιο καινουριο.
(Θα το εβαζα στην diavel μου αλλα δεν παιζω τζοκερ
Το καινουριο δεν ειναι κανενος γιατι ειναι καινουριο.

Το ιδιο ισχυει και για τα trOFFy τις πουροντουραδες τα Ασφαλτινα
τα οδοιπορικα με καθε ευκαιρια την transalpina τους καφεδες στη Σόφια τις αρκουδοτσαρκες
και οτι αλλο γουστο μας κατεβαινει απο την κουτρα μας να βγαλουμε.


Καλο Πασχα:)
 
Last edited by a moderator:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγω απορω, γιατι μπηκε αυτο το ψηφισμα?
Γιατί να δειξει καποιος δυο σηματα μονο, ενα νεο, ενα παλιο και να δημιουργησει εν τελη διπολες αποψεις?
Ξερετε τι δημιουργεί ο διπολος διαλογος πιστευω...
Το βλεπετε στην πολιτικη καθημερινα.

Ας μπουνε ολα τα σηματα αν θελετε, γιατι δεν ειναι μονο αυτα που παιζουν. Αυτα απλα επελεγησαν ως κριτηριο για να βγει δημοψηφισμα (παλιο-νεο, ναι-οχι) και οχι ψηφοφορια που θα καταληξει καπου.

Εμενα μου αρεσουν και τα δυο πάντως.



Στάλθηκε από το SM-G355HN μου

Άλεξ, όποιος θέλει γράφει το ADVride όπως και όπου θέλει και το χρησιμοποιεί ανάλογα.
Σιγά μη σε σταματήσει ο οποιοσδήποτε και σου πει τι φοράς, τι κόλλησες στο μηχανάκι σου κλπ.
Σ' αυτή τη λογική συμφώνησα και με τον Πασχάλη χθες στο fb. Το γνωρίζεις.
Αλλά εδώ προέκυψε άλλο θέμα.....
Το βίδεο που τέλειωνε με νέο logo, αυτό το "υπό έγκριση". Αυτό είναι σημειολογικό, όπως και αν θέλεις να το δεις. Δεν έχει σημασία η πρόθεση όποιου το έκανε. Σημασία έχει τι εκπέμπει προς όλους. Πώς γίνεται αντιληπτό δηλαδή. Κι όταν το βίδεο υπάρχει σε μια επίσημη εκδήλωση του φόρουμ (περιλαμβάνεται στο καλεντάρι) κι εκπορεύεται εξ ενός (τουλάχιστον) εκ των διαχειριστών, τότε αυτό σημαίνει "αλλαγή logo"!!!!
Δεν είναι όλα τόσο άσχετα μεταξύ τους. Θέλει προσοχή!
Στην τελική κι αφού ορθά ο Στέργιος έστρεψε τη συζήτηση των διαχειριστών σε δημόσια συζήτηση και μάλιστα υπό ψήφιση, δεν καταλαβαίνω γιατί αναρωτιέσαι για την αναγκαιότητα του παρόντος νήματος και της ψηφοφορίας.
Σαφώς και είναι αναγκαίο, αφού στους κόλπους των διαχειριστών προέκυψε διαφωνία (προφανώς ) και ένα μέρος αυτών αποφάσισαν να αλλάξουν logo.
Eν κατακλείδι και ασχέτως αποτελέσματος, ο καθένας ας χρησιμοποιεί ιδιωτικά ότι θέλει. Αλλά ότι προβάλλεται μέσα στο φόρουμ και με το όνομά του φόρουμ, πρέπει να έχει ένα και μόνο logo!!! Το επίσημο!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Από το wikipedia:

Λογότυπο αποτελεί τη γραφιστική αποτύπωση ενός εμπορικού σήματος (έμβλημα/σύμβολο) μιας επιχείρησης, ενός οργανισμού ή ενός ιδρύματος, το οποίο εκφράζει την εταιρική του ταυτότητα και χρησιμοποιείται με σκοπό να την επικοινωνήσει στην αγορά και να την κάνει αναγνωρίσιμη. Το λογότυπο εκφράζεται από ένα γραφιστικό σχέδιο/σύμβολο, το όνομα της εταιρίας/οργανισμού, ή συνδυασμός και των δύο.

Καθώς το λογότυπο είναι συνυφασμένο με την εταιρική ταυτότητα της επιχείρησης που εκπροσωπεί και την κάνει αναγνωρίσιμη, αυτό θα πρέπει να παραμένει αμετάβλητο σε κάθε μορφή οπτικής επικοινωνίας, είτε αυτή είναι έντυπη, είτε ηλεκτρονική ή outdoor.

Ένα καλά σχεδιασμένο λογότυπο θα πρέπει να συνδυάζει τα τυπογραφικά και γραφιστικά στοιχεία με τέτοιο τρόπο, ώστε αφενός να εκφράζει απόλυτα το ύφος, τη φιλοσοφία, το όραμα, τις αξίες και τους στόχους της εταιρίας/οργανισμού που εκπροσωπεί και αφετέρου να προσελκύει το κοινό στο οποίο απευθύνεται .
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Μπηκε και αυτο στο αρχικο ποστ....
Εμενα μου αρεσει που ειναι ανοικτο ολο αυτο..
Ομορφη διαδικασια...
Γκάιζ, αυτό δεν αποτελεί ΑΛΛΟ logo... είναι ίδιο με το (αρχικώς) προτεινόμενο - καινούριο ή όπως θέλετε πείτε το, σε διαφορετική εφαρμογή (στη συγκεκριμένη περίπτωση, άλλο φόντο).... Το λέω για να μη μπερδευόμαστε. Άλλο πράγμα τα διαφορετικά μεταξύ τους λογότυπα, κι άλλο πράγμα το ίδιο logo σε διαφορετικές εφαρμογές.

:friendship:
 
Last edited by a moderator:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Κάντε το ADV τρακτερωτό, "στριμώξτε" και μια αρκούδα μέσα στο τετράγωνο και είναι οκ!:ok:

:yew::yew::yew:

Δεν ξέρω αν θα σας άρεσε, αλλά ξέρω άλλους 4-5 (αρκουδιάρηδες) που θα τους άρεζε...:D
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Εεεε όχι....βρε φιλαράκια μου, μου το χαλάτε.....!!!!! Συμφωνώ μόνο με τον Αλέξη ( alekni ) που είναι και γραφίστας.
Κανονίστε την επόμενη φορά να έχουμε ψηφοφορία για Νότιο advride.gr ή Βόρειο advride.gr και ο νοών νοείτω.... Το νους σας ρεμάλια.!!!!!
Σας το αφιερώνω με πολύ αγάπη και σας εύχομαι Καλό Πάσχα και προπαντός Καλή Ανάσταση....!!!!
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αχετα με την ψηφοφορια... υπαρχει καποιος λογος να αλλαξει το logo ή απλα καποιος ξυπνησε μια μερα με την ιδεα και ειπε, δεν την λεω και στους αλλους να δουμε...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αχετα με την ψηφοφορια... υπαρχει καποιος λογος να αλλαξει το logo ή απλα καποιος ξυπνησε μια μερα με την ιδεα και ειπε, δεν την λεω και στους αλλους να δουμε...
ειναι μια πολυ ωραια ερωτηση!!!
μια λιτη απαντηση ειναι το δευτερο κομματι της προτασης σου καποιος ξυπνησε μια μερα με την ιδεα και ειπε, δεν την λεω και στους αλλους να δουμε.
και βρηκα την ευκαιρια για την παρθενικη εμφανιση στο φορουμ της δημοσιας διαβουλευσης για ενα θεμα! που θα αποφασισουν τα μελη (μου αρεσουν οι ανοιχτες διαδικασιες)
δεν ειναι και κανενα φοβερο θεμα!!!αλλα η διαδικασια αξιζει
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
εγω παντως εχω προβληματιστει με το καινουργιο logo (καθετι καινουργιο με εξιταρει)αλλα μου ειναι δυσκολο να αποφασισω
με επιρεαζει και ο φιλος μου ο γραφιστας alekni
σιγουρα δεν εχω αποφασισει ακομα
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
[qe="Phoenix, post: 125633, member: 13"]ειναι μια πολυ ωραια ερωτηση!!!
μια λιτη απαντηση ειναι το δευτερο κομματι της προτασης σου καποιος ξυπνησε μια μερα με την ιδεα και ειπε, δεν την λεω και στους αλλους να δουμε.
και βρηκα την ευκαιρια για την παρθενικη εμφανιση στο φορουμ της δημοσιας διαβουλευσης για ενα θεμα! που θα αποφασισουν τα μελη (μου αρεσουν οι ανοιχτες διαδικασιες)
δεν ειναι και κανενα φοβερο θεμα!!!αλλα η διαδικασια αξιζει[/quote]
Ε τότε αποφασίζει ο λαός...!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
[qe="Phoenix, post: 125633, member: 13"]ειναι μια πολυ ωραια ερωτηση!!!
μια λιτη απαντηση ειναι το δευτερο κομματι της προτασης σου καποιος ξυπνησε μια μερα με την ιδεα και ειπε, δεν την λεω και στους αλλους να δουμε.
και βρηκα την ευκαιρια για την παρθενικη εμφανιση στο φορουμ της δημοσιας διαβουλευσης για ενα θεμα! που θα αποφασισουν τα μελη (μου αρεσουν οι ανοιχτες διαδικασιες)
δεν ειναι και κανενα φοβερο θεμα!!!αλλα η διαδικασια αξιζει
Ε τότε αποφασίζει ο λαός...!![/quote]
σημα κατατεθεν μου!!!!!
ψηφισες??????????
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Όλες οι επιτυχημένες επιχειρήσεις, δεν άλλαξαν ποτέ σήμα κατατεθέν!!!!



Αυτό και αυτό



είναι σήματα κατατεθέντα!!!

Προσδιορίζουν το φόρουμ μας εξ αρχής κι έχουν αναγνωρισιμότητα! Παντού! Σε όλη την Ελλάδα.
Όλα τα νέα μέλη ζητάνε αυτοκόλλητο, τυχαίο?
Στο Λεωνίδιο "μου την είπαν" , ευγενικά μεν, αλλά είχαν δίκιο, που δεν κατέβασα μια 50αδα σήματα να μπουν και στο πάνελ της εκκίνησης και του τερματισμού και να έχουν κι οι ίδιοι.
Τι να λέμε?
Άλλαξε σήμα η Mercedes?, η BMW? η HONDA? η SUZUKI? ή η Coca Cola?????


To υπάρχον φυσικά, το οποίο βεβαίως, δεν είναι καθόλου παλιό!!! Απλώς είναι το σήμα του advride.gr
;)
Συμφωνώ απόλυτα με τον Θοδωρή.
Και ως προς την διατήρηση του υπάρχοντος logo
και ως προς την επεξηγηματική συλλογιστική.

Αλλωστε...πολλοί απο εμάς (εμού συμπεριλαμβανομενου) δεν έχουμε ακόμα πάρει καν ,ούτε ενα τόσο δα αυτοκολλητάκι.

Θέλω αρκετά ,
μακρόστενα κ στρογγυλά
τα πρώτα ,τα συλλεκτικά
να τα κολλήσω στα μοτοσακά.:roflmao:



Γιατι δεν φτιαχνετε ενα poll να τρεχει κανα δυο εβδομαδες και να δειτε τι παιζει?
Οντως θα έπρεπε να έχει μπεί poll ψηλά.
Θα αυτοματοποιούσε την διαδικασία.



ΥΓ.1 : Κατά την γνώμη μου ,τα αρχικά-υπάρχοντα logoς ,θα πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν κ να χαρακτηρίζουν σημειολογικά το forum.
Απ'την άλλη...δεν βλέπω τον λόγο ,που δεν θα μπορούν να συν-υπάρξουν ΚΑΙ 2 ακόμα ΝΕΑ μαζί τους ,τα οποία θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτοκόλλητα ή μπλουζάκια ή ότι άλλο ,απο όσους τους αρέσουν.
Αλλωστε εξ'αρχής ,η φιλοσοφία του φόρουμ ως προς αυτή την διάσταση ,ήταν απολύτως Δημοκρατική & Open Source.
(βλ. προτείνετε-σχεδιάστε-διαλέχτε-πάρτε-τυπώστε ΕΛΕΥΘΕΡΑ)

ΥΓ.2 : Οσον αφορά τις τάσεις νεωτερισμού ,οι οποίες "θα πρέπει" κατα καιρούς να εφαρμόζονται στα logos ,βάσει κανόνων marketing.
Ναι , ισχύει ,αλλά εξετάστε κάθε πόσα χρόνια ανανεώνουν τα λογότυπά τους οι δυνατές φίρμες (10 χρόνια είναι το Minimum k φτάνουν μέχρι κ τα 25 με το ίδιο !!!)

ΥΓ.3 : ΠΟΛΥ με αρέσει που ,σε ΑΥΤΟ το θέμα ,θεωρείται σημαντική κ ζητείται ,η άποψη των μελών.
Για μένα βέβαια ,αυτή η τακτική ,θα έπερεπε να είναι γενικά αυτονόητη ,μια και οι κοινότητες ,θα πρέπει να βασίζονται σε συλλογικές διαδικασίες ,ΑΝ θέλουν να μακροημερεύσουν κ να δυναμώσουν κ να εξελιχθούν δημιουργικά.
Αλλά ...η πραγματικότητα έχει δείξει οτι -συνήθως- ,οι ....φορουμ-άρχες :muted: ...αποκτούν με τον καιρό συγκεντρωτικές απόψεις ,με τα γνωστά-συχνά-δυσάρεστα αποτελέσματα... . . . . . . . .

Χαίρομαι που ΕΔΩ ,δεν έχω οσμιστεί (ακόμα) κάτι τέτοιο.
Keep On & Off ADVriding !!! :friendship:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Συμφωνώ απόλυτα με τον Θοδωρή.
Και ως προς την διατήρηση του υπάρχοντος logo
και ως προς την επεξηγηματική συλλογιστική.

Αλλωστε...πολλοί απο εμάς (εμού συμπεριλαμβανομενου) δεν έχουμε ακόμα πάρει καν ,ούτε ενα τόσο δα αυτοκολλητάκι.

Θέλω αρκετά ,
μακρόστενα κ στρογγυλά
τα πρώτα ,τα συλλεκτικά
να τα κολλήσω στα μοτοσακά.:roflmao:




Οντως θα έπρεπε να έχει μπεί poll ψηλά.
Θα αυτοματοποιούσε την διαδικασία.



ΥΓ.1 : Κατά την γνώμη μου ,τα αρχικά-υπάρχοντα logoς ,θα πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν κ να χαρακτηρίζουν σημειολογικά το forum.
Απ'την άλλη...δεν βλέπω τον λόγο ,που δεν θα μπορούν να συν-υπάρξουν ΚΑΙ 2 ακόμα ΝΕΑ μαζί τους ,τα οποία θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε αυτοκόλλητα ή μπλουζάκια ή ότι άλλο ,απο όσους τους αρέσουν.
Αλλωστε εξ'αρχής ,η φιλοσοφία του φόρουμ ως προς αυτή την διάσταση ,ήταν απολύτως Δημοκρατική & Open Source.
(βλ. προτείνετε-σχεδιάστε-διαλέχτε-πάρτε-τυπώστε ΕΛΕΥΘΕΡΑ)

ΥΓ.2 : Οσον αφορά τις τάσεις νεωτερισμού ,οι οποίες "θα πρέπει" κατα καιρούς να εφαρμόζονται στα logos ,βάσει κανόνων marketing.
Ναι , ισχύει ,αλλά εξετάστε κάθε πόσα χρόνια ανανεώνουν τα λογότυπά τους οι δυνατές φίρμες (10 χρόνια είναι το Minimum k φτάνουν μέχρι κ τα 25 με το ίδιο !!!)

ΥΓ.3 : ΠΟΛΥ με αρέσει που ,σε ΑΥΤΟ το θέμα ,θεωρείται σημαντική κ ζητείται ,η άποψη των μελών.
Για μένα βέβαια ,αυτή η τακτική ,θα έπερεπε να είναι γενικά αυτονόητη ,μια και οι κοινότητες ,θα πρέπει να βασίζονται σε συλλογικές διαδικασίες ,ΑΝ θέλουν να μακροημερεύσουν κ να δυναμώσουν κ να εξελιχθούν δημιουργικά.
Αλλά ...η πραγματικότητα έχει δείξει οτι -συνήθως- ,οι ....φορουμ-άρχες :muted: ...αποκτούν με τον καιρό συγκεντρωτικές απόψεις ,με τα γνωστά-συχνά-δυσάρεστα αποτελέσματα... . . . . . . . .

Χαίρομαι που ΕΔΩ ,δεν έχω οσμιστεί (ακόμα) κάτι τέτοιο.
Keep On & Off ADVriding !!! :friendship:
Γάτε δεν εχει φορουμαρχες εδω διοτι εδω δεν ειναι επιχειρηση ουτε μαγαζι κανενος.
Το συστημα ειναι αυτοματο φτιαγμενο με προβλεψεις για τα παντα ολα
κι απο ανθρωπους που καηκαν διπλα μπροστα κι απεναντι απο φορουμαρχες
που νομισαν πως τα σωψυχα ολων μας ειναι ταβλι και μπορουν να τα κλεισουν οπως ενα ταβλι που το χανουν διπλο.
Φρεσκοκαμμενος κι εσυ και ολη η παρεα νομιζω πως εχουμε παρει τη δοση μας απο τετοια τυπακια κι ειναι ωρα για γιορτη και μονο γιορτη.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Ε τότε αποφασίζει ο λαός...!!
σημα κατατεθεν μου!!!!!
ψηφισες??????????[/quote]
Έγραψα το παλιό:ok:
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom