Ψηφοφορία-διαβουλευση για αλλαγή λογότυπου ADVride

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Ο Θοδωρής τα είπε όλα. Το παλιό . Το καινούριο έχει μοντέρνο σχεδιασμό, άλλα προσωπικά δε μου θυμίζει ούτε μότο ούτε αντβέντσουρ. Το παλιό έχει και αυτές τις ρωγμές στη γράμματα που είναι όλα τα λεφτά.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εμένα μου αρέσει το καινούργιο ...

...αλλά δεν καταλαβαίνω από που προέκυψε η ανάγκη για αλλαγή σε τόσο νέο forum

Επίσης το ".gr" πιστεύω είναι περιττό
Έλα ντε?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατι δεν φτιαχνετε ενα poll να τρεχει κανα δυο εβδομαδες και να δειτε τι παιζει?

Και μετα το συζηταμε......
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Λεγε ....... χρωστάτε πολλά? :cool:
θα το αφησουμε να τρεξει...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
θα το αφησουμε να τρεξει...;)
Βάλτε και την επιλογή ψήφου... Αυτο πάνω-πάνω, που μετράει... ;)
Αλλιώς θα μετράμε ποστ σε 30-40 σελίδες σε λίγες μέρες:D
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
αυτό περίμενα πώς και πώς....
Λες να μη ήξερα τι έγραψα?
Όλα τα παραπάνω είναι αναγνωρίσιμα! Φωνάζουν τι είναι ανεξάρτητα με την εποχή που βγήκαν! Κι έχουν μικροαλλαγές σε σχέση με το πρωτότυπο και σε βάθος χρόνου ενός αιώνα!!!!!!
Το υποβληθέν προς ψήφιση, τι σχέση έχει με το υφιστάμενο?
Ποιος καταλαβαίνει πού παραπέμπει????
Αυτό που παρατηρώ εγώ, είναι πως η πρώτη με τη δεύτερη απόπειρα - αν εξαιρέσεις τη BMW - είναι παντελώς διαφορετικές μεταξύ τους (ανεξάρτητα από το διάστημα στο οποίο άλλαξε) - αντίθετα με τις επόμενες όπου ακριβώς λόγω αναγνωρισιμότητας, μεγέθους και εμπορικής αξίας, περιορίζονται σε ρετούς. Συγκρίνουμε φυσικά ανόμοια πράγματα, απλά συνέχισα την κουβέντα γιατί ναι μεν ισχύει πως οι μεγάλες επιτυχημένες μπράντες κρατάνε μία σταθερή εικόνα, αφ' ενός όμως δεν ήταν πάντα έτσι, αφ' ετέρου μιλάμε όμως για τελείως ανόμοια πράγματα.

Στην περίπτωση του advride, το νέο φυσικά και δεν έχει καμία σχέση με το παλιό, ούτε παραπέμπει στο παλιό, δεν χρειάζεται όμως και να το κάνει.
Αυτό που χρειάζεται είναι να έχει ένα ύφος που να ταιριάζει με το θέμα του και να μη θυμίζει κάτι άσχετο, πράγμα το οποίο κατά τη γνώμη μου, το πετυχαίνει.

Αυτά, έτσι για την κουβέντα. Θα μπορούσαμε να τα συζητάμε επ' άπειρον, αλλά απ' ότι κατάλαβα το thread είναι καθαρά για την ψηφοφορία οπότε το κόβω εδώ. :)
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το παλιό και εγώ, σε στρογγυλό όμως.

Μια ιδέα θα ήταν να αφήσετε και παιδιά από εδώ μέσα να κάνουν κάποια πρόταση και να πέσουν και αυτές στο τραπέζι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το παλιό και εγώ, σε στρογγυλό όμως.

Μια ιδέα θα ήταν να αφήσετε και παιδιά από εδώ μέσα να κάνουν κάποια πρόταση και να πέσουν και αυτές στο τραπέζι.
Μου αρέσεις. ...
Θα ανοίξουμε άλλο θέμα όμως για αυτό.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Λίγο ή πολύ, ΝΑΙ. Από ένα απλό ρετουσάρισμα μέχρι ολοκληρωτική αλλαγή εικόνας.
Σταμάτησαν τις μεγάλες αλλαγές μόνο όταν έγιναν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αναγνωρίσιμες.







(δεν βρήκα της Suzuki :p)



Οι τάσεις αλλάζουν. Η οπτική μας το ίδιο. Καλό είναι να υπάρχει εξέλιξη λοιπόν, αν όχι ολοκληρωτική, τουλάχιστον σαν ρετουσάρισμα.
Το παλιό logo δείχνει παλιό, όχι διαχρονικό - παλιό. Κατανοώ πως είναι δύσκολο να δεχτούμε μια αλλαγή όταν έχουμε συνηθίσει κάτι, αλλά πολλές φορές είναι για καλό.

Ξαναλέω, η αισθητική του καθενός είναι δική του και εκφράζω την προσωπική μου γνώμη, για να μην παρεξηγηθώ. :)
Εμπεριεστατομενη αποψη, γνώστη του μάρκετινγκ και της γραφιστικής.
Ωραιος!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Και γιατί όχι και τα δύο ρε παιδιά, δεν νομίζω να είμαστε ούτε Coca-Cola, ούτε Honda.........

Εμένα το παλιό με "βολεύει" στο Ντέρο και στο Άφρικα, αλλά το νέο ταιριάζει πολύ καλύτερα στο VFR, οπότε ναι και στα δύο.

Όλες οι επιτυχημένες επιχειρήσεις, δεν άλλαξαν ποτέ σήμα κατατεθέν!!!!
Αυτό το "επιχείρηση" με χάλασε Θοδωρή. Ξέρω φυσικά πως δεν το εννοείς με την επιχειρηματική έννοια του όρου, αλλά χτύπησε άσχημα ρε φίλε, πρώτον γιατί το Advride δεν είναι επιχείρηση (ούτε και εγώ αισθάνομαι "πελάτης"), και δεύτερον γιατί η επιτυχία κρίνεται σε βάθος χρόνου, όχι στα δύο χρόνια ζωής (άλλωστε όλοι μας έχουμε δει την άνοδο και κατόπιν την πτώση πολλών και επί πολλά χρόνια επιτυχημένων και πολυπληθών φόρουμ).

Ένα από τα πλέον αναγνωρίσιμα σήματα παγκοσμίως και οι μεταμορφώσεις του:

 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Εγω απορω, γιατι μπηκε αυτο το ψηφισμα?
Γιατί να δειξει καποιος δυο σηματα μονο, ενα νεο, ενα παλιο και να δημιουργησει εν τελη διπολες αποψεις?
Ξερετε τι δημιουργεί ο διπολος διαλογος πιστευω...
Το βλεπετε στην πολιτικη καθημερινα.

Ας μπουνε ολα τα σηματα αν θελετε, γιατι δεν ειναι μονο αυτα που παιζουν. Αυτα απλα επελεγησαν ως κριτηριο για να βγει δημοψηφισμα (παλιο-νεο, ναι-οχι) και οχι ψηφοφορια που θα καταληξει καπου.

Εμενα μου αρεσουν και τα δυο πάντως.



Στάλθηκε από το SM-G355HN μου
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πρόκειται για "λογότυπο" και όχι για "σήμα". Και έπρεπε να μπει και η δυνατότητα του δημοψηφίσματος στο thread. Και δεν γίνεται τώρα να μεταφερθούν απλά τα παρόντα posts σε κάποιο νέο θέμα με δημοψήφισμα (όχι χωρίς κάποιο hack στο database) γιατί ταξινομούνται με χρονολογική σειρά.

Αν θέλετε τη γνώμη μου προτιμώ το original, το "παλιό" που είχε σχεδιάσει ο Χρήστος εκείνον τον μακρινό (από κάθε άποψη) Δεκέμβρη του 2013. Οι ρωγμές στη γραμματοσειρά φανερώνουν τη δυσκολία και την εγκατάλειψη στους δρόμους που μας αρέσει να αναζητούμε. Το ".gr" στο τέλος αν και όχι απαραίτητο, παραπέμπει αυτόματα σε ιστοσελίδα (φόρουμ στην προκειμένη και μέχρι τώρα τουλάχιστον σε ανοδική πορεία) και παρακινεί κάποιον να την επισκεφτεί (*). Το προτεινόμενο σαν εναλλακτική ή πιθανός αντικαταστάτης, με τις μοντέρνες και κοφτές γραμμές του και τα πλαγιαστά, παρασυρμένα γράμματα, όσο καλαίσθητο κι αν είναι, παραπέμπει σε στρητάδικα μηχανάκια, σε γΛήγορους, σε ταυτότητες στο στόμα, σε δίχως αύριο.

(*)Το ".gr" θα μπορούσε να φύγει από το banner του φόρουμ και να παραμείνει σε μπλουζάκια και αυτοκόλλητα που έχουν σαν σκοπό (και) να διαφημίσουν/γνωστοποιήσουν την παρέα σε κάποιον που δεν την γνωρίζει.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
οποιος εχει απο τους διαχειριστες σε διαφορετικη μορφη(χρωμα κλπ) το καινουργιο προτεινομενο λογοτυπο ας το βαλει και αυτο στην βιτρινα να εχουμε μια ακομα καλυτερη εικονα του καινουργιου προτεινομενου λογοτυπου !!!!
οποιος μετα απο αυτην την προσθηκη (απο τους ψηφισαντες) θελει να αλαξει ψηφο δεν υπαρχει προβλημα! με ενα πμ την αλαζουμε
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
οποιος εχει απο τους διαχειριστες σε διαφορετικη μορφη(χρωμα κλπ) το καινουργιο σημα ας το βαλει και αυτο στην βιτρινα να εχουμε μια ακομα καλυτερη εικονα του καινουργιου σηματος !!!!
οποιος μετα απο αυτην την προσθηκη (απο τους ψηφισαντες) θελει να αλαξει ψηφο δεν υπαρχει προβλημα! με ενα πμ την αλαζουμε
Στέργιο μου, οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει edit το post του οποιαδήποτε στιγμή θέλει. ;)
Και δεν είναι "καινούριο" είναι "προτεινόμενο".
Και δεν είναι "σήμα", είναι "λογότυπο" ή αγγλιστί "logo".

:friendship:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Στέργιο μου, οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει edit το post του οποιαδήποτε στιγμή θέλει. ;)
Και δεν είναι "καινούριο" είναι "προτεινόμενο".
Και δεν είναι "σήμα", είναι "λογότυπο" ή αγγλιστί "logo".

:friendship:
φιλε αυτος ο φουρνος αυτο το ψωμι!!!
παντως την επικεφαλιδα την αλαξα !!!!!!!!:secret::friendship:
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Στέργιο μου, οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει edit το post του οποιαδήποτε στιγμή θέλει. ;)
Και δεν είναι "καινούριο" είναι "προτεινόμενο".
Και δεν είναι "σήμα", είναι "λογότυπο" ή αγγλιστί "logo".

:friendship:
Ποσό σημαντικές ειναι οι λέξεις και οι έννοιες πίσω αυτές...:cool:
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom