Ωραία κυρία

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
Πριν λίγο καιρό είχα την τύχη να περιποιηθώ μια ωραία κυρία. Είναι του αδερφού της γυναίκας μου. Μου αρέσει πολύ να εργάζομαι με αυτού του τύπου τις μηχανές.

Είχε κάψει φλάντζα κεφαλής αριστερού κυλίνδρου, οι βαλβίδες χτυπούσαν και ήταν ασυγχρόνιστοι οι κύλινδροι. Έτσι ξεκίνησε η εγχείρηση.

Τόσο απλή και παράλληλα τόσο όμορφη και λειτουργική.

Η τελειότητα του απλού.

Αφού άλλαξα τη φλάντζα και ρύθμισα τις βαλβίδες ήρθε η ώρα να τη βάλω μπροστά. Κέρασα λίγο τα καρμπυρατέρ και κατεβάζω τη μανιβέλα. (Δεν έχει μίζα φυσικά). Το έκανα αρκετές φορές μέχρι να πάρει. Μου έφυγε το πόδι. Άντε τώρα να τον συγχρονίσεις με τις ντίζες. Το έκανα με το αυτί. Την έσβησα και μετά πατάω μανιβέλα χωρίς να ανοίξω το γκάζι και.... Άρχισε η μουσική. Σχεδόν μετρούσες τις στροφές του κινητήρα. Συγχορδία κυλίνδρων.

Η βόλτα που έκανα ήταν απερίγραπτη. Μέσα ένα χαζό χαμόγελο μόνιμα κολλημένο στα χείλη μου. Δεν είναι έυκολη σαν τις καινούριες μηχανές. Παλεύεις όλη την ώρα. Δε στρίβει εύκολα, δε φρενάρει καλά, δεν είναι γρήγορη, αλλά όταν την καβαλάς νιώθεις άλλος άνθρωπος μιας άλλης εποχής με μια απερίγραπτη ευχαρίστηση.

Ευτυχώς έχω την ευκαιρία να την καβαλάω συχνά. Όχι σταματημένη βέβαια. Μόνο για τις ανάγκες της φωτογράφησης.

ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

GregoryGS

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
R1200GS Adv
...είναι ολοφάνερο ότι κάνεις μια τίμια προσπάθεια να μας αρρωστήσεις εδώ μέσα...

παρόλα αυτά σε χαίρομαι και ελπίζω κάποια μέρα να με βοηθήσεις να φτιάξω και εγώ κάτι αντίστοιχο!!!
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
περίμενα να την δώ βίδες.,.,
χα.,χα.,
μικρή η εγχείρηση.,:)
Εχουμε συνεννοηθεί να την πάρω κάποια στιγμή και να την κάνω βίδες. Ανακατασκευή από την αρχή. Περιμένω πως και πως. Εχω και το μαμά service manual
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
...είναι ολοφάνερο ότι κάνεις μια τίμια προσπάθεια να μας αρρωστήσεις εδώ μέσα...

παρόλα αυτά σε χαίρομαι και ελπίζω κάποια μέρα να με βοηθήσεις να φτιάξω και εγώ κάτι αντίστοιχο!!!
Γρηγόρη παρ' την εσύ και μη σε νιάζει. Καινούρια θα την κάνουμε. Τίμια πράγματα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
να σου αφήσω και τη δικιά μου???κανα μερεμετακι,κανα σερβισακι, ψιλά πράγματα ....

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...
 

obelix

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Kawasaki
να σου αφήσω και τη δικιά μου???κανα μερεμετακι,κανα σερβισακι, ψιλά πράγματα ....

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...
Η δικιά σου δεν έχει ανάγκη. Δε παθαίνουν τίποτα τα Γιαπωνέζικα
 

tolhs

Μέλος
Περιοχή
Βόλος
Όνομα
Αποστόλης
Μοτό
BMW R1200GS '07
να σου αφήσω και τη δικιά μου???κανα μερεμετακι,κανα σερβισακι, ψιλά πράγματα ....

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...
Τι...μονο αυτα θελει το δικο σου...??
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Τι...μονο αυτα θελει το δικο σου...??
φυσικά!!!πιο τίμιο μηχανάκι από το δικό μου υπάρχει???
 
Top Bottom