Ωτοασπίδες....?

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Τελικά μετά από δύο τρεις ώρες οδήγησης σε εθνική είναι απαραίτητες. Τα db από τον αέρα μέσα στο κράνος είναι αρκετά. Τι χρησιμοποιητε μάρκα κλπ και να είναι συμβατές αν γίνεται με ενδοεπικοινωνια.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν βάζω ποτέ στην οδήγηση γιατί θέλω να ακούω τι γίνεται γύρω μου και να είμαι σε φουλ εγρήγορση αλλά στο κάμπινγκ φοράω τις κίτρινες 3M.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Δεν βάζω ποτέ στην οδήγηση γιατί θέλω να ακούω τι γίνεται γύρω μου και να είμαι σε φουλ εγρήγορση αλλά στο κάμπινγκ φοράω τις κίτρινες 3M.
Σωστοτατος σκεφτόμαστε στης ίδιες συχνότητες! Επίσης στο κουτί το 90% η μουσική πολύ χαμηλά!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Φημες λενε οτι κανονικα θα επρεπε να φοραμε ΠΑΝΤΑ ωτοασπιδες κατα την οδηγηση.
(θα ψαξω να το βρω και θα το ποσταρω)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Eχω αυτες εδω τής Alpine...κανουν πολυ καλη δουλεια,απομονωνοντας ενοχλητικους θορυβους οπως του αερα και αφηνοντας να ακους οσα χρειαζεται...προτεινονται :)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ταξιδι χωρις ωτασπιδες πλεον δεν παιζει,ειδικα τα 4-5 τελυταια χρονια εχω παντα μαζι μου,μετα απο αρκετες δοκιμες διαφορων με βολεψαν οι απλες..
εχω στοκ πολλα πακετακια κ σε καθε ταξιδι βαζω μερικα στο τανκ μπαγκ ωστε καθε φορα να χρησιμοποιω νεο σετ.
ειναι φθηνες,κοβουν τα πολλα κ κατεβαινεις ξεκουραστος ακομα κ μετα απο 500αρες...ασε που η ζημια στην ακοη ειναι αθροιστικη κ ποτε δεν επανερχεται.
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Τα τελευταια χρονια φοραω παντα σε ταξιδι και γρηγορη βολτα οτωασπιδες. Ενιοτε και μεσα στη πολη. Φτανεις οντως πιο ξεκουραστος στον προορισμο σου! Εγω παιρνω απο το ebay παρα πολλα σετ σιλικονης. Μετα απο καθε βολτα τις περναω με οινοπνευμα και τις χρησιμοποιω ξανα. Εχω παντα ενα ζευγαρι στο backpack Μου, ενα στη τσεπη του μπουφαν και ενα ζευγαρι στο ντουλαπακι της μηχανης. Εχω αγορασει αυτες.

πχ. http://www.ebay.com/itm/10pcs-Silicone-Ear-Plugs-Anti-Noise-Snore-Earplugs-Comfortable-For-Study-Sleep-H-/121960923838?var=&hash=item1c657002be:m:mqWtMDB_orH6hDqS44SO-xg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Eχω αυτες εδω τής Alpine...κανουν πολυ καλη δουλεια,απομονωνοντας ενοχλητικους θορυβους οπως του αερα και αφηνοντας να ακους οσα χρειαζεται...προτεινονται :)
Τις πήρα πέρυσι αλλά δεν μπορώ να τις βάλω με τίποτα. Βγαίνουν αμέσως. Μόνο με αυτές από το φαρμακείο βολεύομαι.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Δεν βάζω ποτέ στην οδήγηση γιατί θέλω να ακούω τι γίνεται γύρω μου και να είμαι σε φουλ εγρήγορση αλλά στο κάμπινγκ φοράω τις κίτρινες 3M.
Το αυτο.

Η μπαλακλαβα κανει πολυ καλη δουλεια,οταν καλυπτει τα αυτια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καταρχήν οι ωτοασπίδες είναι μόνο για την εθνική. Κατα δεύτερον δεν κόβουν κάτι ουσιαστικό απο την ακοή σου,απλά σε προστατευουν απο το πολύ βουητό. Μια χαρά ακούς.

Εγώ στο τελευταίο ταξίδι κάθε μέρα έβαζα ωτοασπίδες και μόνο την τελευταία που δεν έβαλα είχα το βράδυ σπίτι ένα βουητό στο αυτί μου το βράδυ και μέχρι την άλλη μέρα.
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Εννοείται μόνο για εθνική τις θέλω. Θα δοκιμάσω αυτές του φαρμακείου και αν δεν δω φως θα πάω στις alpine η no noise για καλύτερα
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
@YANNISBIO χάθηκε να ανοίξει το θέμα πριν τα Κρητικά βουνά να ήμουν προετοιμασμενος; :UH:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Όσοι δεν έχετε βάλει ποτέ πάντως,κάντε μια δοκιμή με τις άλλες κίτρινες 3Μ που αναφέρθηκαν παραπάνω,από ένα φαρμακείο.
Σε διαδρομές με ταχύτητες ανω των 100-120 κάνουν φοβερή δουλειά.
Πλέον σε βόλτες πάντα μαζί μου.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Φοβερό θέμα ,μπράβο !Στα φόρουμ του εξωτερικού συζητιέται πολύ και κρίνονται απαραίτητες !!!
Εγώ πήρα τις πορτοκαλί της 3Μ,δυο ζευγάρια έχει στο κουτί το οποίο κοστίζει πάει τα 2€,ειναι μιας χρήσης(άντε 2),δεν ειναι δηλαδή πλενόμενες σαν του φίλου παραπάνω ,μειώνουν παρα πολύ το ενοχλητικό βουητό ,αλλα τις έβγαλα αμέσως γιατι δεν άκουγα την ενδοεπικοινωνία ακόμα και σε τέρμα ένταση ....
Πάντως έχει γίνει ζημιά στην ακοή όσων απο μας δεν χρησιμοποιούμε πιστεύω ,είτε λίγο είτε περισσότερο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
"Οι ωτοσπίδες που απομονώνουν τον θόρυβο του αέρα στις υψηλές ταχύτητες μπορούν πραγματικά να μας γλιτώσουν από έναν ενοχλητικό ήχο. Κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού με τη μηχανή, η ακοή μας είναι εκτεθειμένη σε υψηλά επίπεδα. Όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητά μας στον αυτοκινητόδρομο, τόσο μεγαλύτερο κίνδυνο διατρέχουμε να παρουσιαστούν σταδιακά τα πρώτα σημάδια ακουστικής βλάβης.


Στο όριο

Το ασφαλές και θεσπισμένο όριο στο οποίο μπορεί να εκτεθεί η ακοή μας είναι τα 80 decibel. Σύμφωνα με δοκιμές που έχουν γίνει, έχει αποδειχθεί ότι ο ήχος του ανέμου κάτω από το κράνος, ξεπερνά κατά πολύ το ανώτατο επιτρεπτό όριο των 80 dB και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ανεπανόρθωτης ακουστικής βλάβης κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.


Ταχύτητα - Ανώτατα επίπεδα θορύβου ανέμου - Μέγιστος χρόνος έκθεσης στο θόρυβο

100 χλμ 94 dB 15 λεπτά

120 χλμ 98 dB 7 λεπτά

140 χλμ 102 dB 3 λεπτά

160 χλμ 106 dB 90 δευτερόλεπτα

Παρʼ όλα αυτά είναι επικίνδυνο να είσαι απόλυτα απομονωμένος από το περιβάλλον και την κίνηση, ενώ θέλεις να ακούς και τον ήχο από τα… «μπουριά»!
Σύμφωνα με μια ευρείας έκτασης δοκιμή του κορυφαίου γερμανικού περιοδικού για μοτοσικλέτες ʽMotorradʼ, φάνηκε καθαρά ότι ούτε ένα κράνος δεν προσφέρει επαρκή προστασία απέναντι στον κίνδυνο ακουστικής βλάβης."
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τιμή και δόξα σε όποιον είχε την ιδέα ....μετά από πολλλλλααααα χρόνια που δεν το σκεφτόμουν καν να τις δοκιμάσω, βρήκα την ησυχία μου.
Ακούγονται μόνο τα 165 αλογατα..


 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Εχω τις ιδιες (κοκκινες και μαυρες) και μπορω να πω πως πλέον ιδιαιτέρα εκτός πόλης με ενοχλεί αν δεν τις έχω!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μακάρι να τις είχα ανακαλύψει πιο νωρίς.

Ήδη έχω πρόβλημα στο αριστερό αυτί (ακούω ένα μόνιμο τζιτζικισμα) όταν ο θόρυβος υπερβαίνει κάποια decibel και σε κάποιες συχνότητες.

Φοράτε ωτοασπιδες παιδιά!
 
Top Bottom