Ωτοασπίδες....?

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Race η Tour δουλευετε?

Εγω δεν μπορω να οδηγησω, ειδικα στην εθνικη, χωρις ωτοασπιδες.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Race η Tour δουλευετε?

Εγω δεν μπορω να οδηγησω, ειδικα στην εθνικη, χωρις ωτοασπιδες.
Tour εγώ race έδωσα στην κυρά λενη, γιατί κάθεται πιο ψηλά και έχει περισσότερο αέρα
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Εγώ race αλλά δεν είδα τεράστια διαφορά όταν έβαλα τις tour
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ακούτε εξωτερικούς ήχους? Μια κόρνα πχ , κάτι που ''πρέπει'' να ακουστεί?
Δεν έχω δοκιμάσει , αλλά μου φαίνεται να σε αποξενώνει με το περιβάλλον......
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ακούτε εξωτερικούς ήχους? Μια κόρνα πχ , κάτι που ''πρέπει'' να ακουστεί?
Δεν έχω δοκιμάσει , αλλά μου φαίνεται να σε αποξενώνει με το περιβάλλον......
Ακούς κανονικά τα πάντα ακόμα και συνομιλία μπορεί να έχεις αρκεί να μη μιλάνε χαμηλόφωνα οι συνομιλητές


Δεν κόβει τα πάντα κόβει αυτά που πρέπει από ένα θόρυβο και πάνω


έχοντας εδώ και πολλά χρόνια δοκιμάσει όλες τις λύσεις ωτοασπίδα οι μοναδικές που θα μπορούσαν υπό συνθήκες να γίνουν ενοχλητικές είναι αυτές που σφραγίζουν το αυτί για κολύμβηση βασικά κέρινες και σιλικόνες. Οι οποίες ούτως ή άλλως δεν κάνουν για μηχανή γιατί μαζεύουν πάρα πολύ βρώμα από τα χέρια.

Αν κάποιος έχει πρόσβαση σε πολύ φθηνές 3m σφουγγαράκι από δουλειά είναι εξίσου καλές απλά συνήθως τη δεύτερη μέρα που θα τις φορέσεις είναι ήδη οριακές για πέταμα
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Ακριβως αυτο, σε μικρότερη ενταση αλλα ναι, ακους. Σχετικά με την αποξενωση απο το περιβάλλον, νομίζω ετσι νιώθουν όλοι στην αρχή αλλά μετά συνηθίζεις και το να μην τις φοράς γινεται πιο ενοχλητικό. Αυτή η ησυχία σε βοηθάει να συγκεντρώνεσαι περισσότερο στην οδήγηση...εμένα τουλάχιστον. Τις χρησιμοποιησα πέρσι αρκετά σε ταξιδι εξωτερικό με ενδοεπικοινωνια και μουσικη και ήταν revelation που λενε και στο χωριό μου...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακούτε εξωτερικούς ήχους? Μια κόρνα πχ , κάτι που ''πρέπει'' να ακουστεί?
Δεν έχω δοκιμάσει , αλλά μου φαίνεται να σε αποξενώνει με το περιβάλλον......
Για αυτόν τον λόγο δεν τις είχα δοκιμάσει μέχρι τώρα
Θα εκπλαγείς
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Με τις σιλικονουχες/σφουγκαρενιες κτλ να προσέχετε να μην είναι βρώμικες πριν τις βάλετε στο αυτί γιατί θα πάθετε μόλυνση, έχω 2 περιπτώσεις στο καράβι από μηχανικούς όπου τους έστειλα στον γιατρό.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Ειμαι απο τους τυχερους που μου εδειξαν οι πιο παλιοι να χρησιμοποιω ωτοασπιδα.
Ταξιδι, γρηγορη βολτα με εθνικη κλπ παντα φοραγα.
Ειναι μεσα στο τσαντακι μονιμα 2 ζευγαρια 3Μ.
Καποια στιγμη θα δοκιμασω και alpine που εχω ακουσει τα καλυτερα.
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Με τις σιλικονουχες/σφουγκαρενιες κτλ να προσέχετε να μην είναι βρώμικες πριν τις βάλετε στο αυτί γιατί θα πάθετε μόλυνση, έχω 2 περιπτώσεις στο καράβι από μηχανικούς όπου τους έστειλα στον γιατρό.
Πολυ σωστος και ξεχασα να το αναφερω.
Παντα καθαρα χερια στις σφουγγαρενιες και πεταμα θεωρητικα καθε 2η μερα.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Πολυ σωστος και ξεχασα να το αναφερω.
Παντα καθαρα χερια στις σφουγγαρενιες και πεταμα θεωρητικα καθε 2η μερα.
Να μου δείξεις πως βαστάς τις σφουγγάρενιες 2 μερες..
Αυτές της 3Μ μετά την πρώτη χρήση όχι μέρα, θέλουν πέταμα.
Ευτηχως φέρνουν κούτες στην δουλειά.. :secret:κ ξανά πάλι ευτυχώς που ανακάλυψα νωρίς την αξία τους κ ήδη φοράω ΠΆΝΤΑ τα τελευταία 13 χρόνια.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Ακούτε εξωτερικούς ήχους? Μια κόρνα πχ , κάτι που ''πρέπει'' να ακουστεί?
Δεν έχω δοκιμάσει , αλλά μου φαίνεται να σε αποξενώνει με το περιβάλλον......
Νομίζω θα σου απαντήσω ακριβώς.
Είχα ανέβει με το κλε Αθήνα να κάνω το σχολείο του Σπανού στην Ανάβυσσο. κράνος,το ls2 που κάνει φασαρία.
Στο γυρισμο από αναβυσσο ως τα μέγαρα που κάναμε στάση δεν τις φόραγα και στην ενδοεπικοινωνια που είχα τέρμα ένταση στη μουσική άκουγα ελάχιστα πράγματα.
Μετά τα μέγαρα τις έβαλα και άκουγα την μουσική πολύ καλύτερα.
Οπότε κόβουν αυτά που πρέπει να κόψουν.
Χρησιμοποιω ως τώρα τις 3Μ απλές σφουγγαρενιες.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχω τις Alpine MotoSafe Tour από το 2019 και τις χρησιμοποιώ σε διαδρομές που περιλαμβάνουν οδήγηση για πάνω από 30λεπτά με ταχύτητες > 100χιλ/ω.

Έχουν μια πολύ μικρή τρυπίτσα στο κέντρο τους. Οι ήχοι από κόρνες, μοτέρ, ομιλίες, κτλ ακούγονται μια χαρά ενώ ο θόρυβος από βουητό αέρα, ήχο εξάτμισης κτλ φιλτράρεται σε μεγάλο βαθμό. Κάνουν το ταξίδι πολύ πιο ξεκούραστο και με βοηθάνε να συγκεντρώνομαι στο δρόμο μπροστά μου.

Τους κάνω ένα πλύσιμο με χλιαρό νερό και σαπούνι μετά από κάθε χρήση και δεν έχουν φθαρεί όλο αυτό το καιρό.

Δεν μου προκαλούν κάποια ενόχληση στο αυτί.

Με ενδοεπικοινωνία δεν τις έχω δοκιμάσει γτ είμαι ο μόνος που έχει bluetooth από την καγκουρο-τσιγκουνο-παρέα οπότε δεν την έχω καν πάνω στο κράνος. :cool:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Απ' όταν τις ανακάλυψα πριν κάμποσα χρόνια το ταξίδι στην εθνική μεταμορφώθηκε.
Πλέον μπορώ να ταξιδεύω για ώρες και να φτάνω στον προορισμό μου ξεκούραστος.
Μέσα στην πόλη ή σε επαρχιακό στροφιλικι δεν με ενοχλεί αλλά για εθνική δεν μπορώ να φανταστώ ταξίδι χωρίς ωτοασπίδες.

Όποιος δεν τις έχει ανακαλύψει ακόμα θα κάνει μεγάλο δώρο στον εαυτό του!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Απ' όταν τις ανακάλυψα πριν κάμποσα χρόνια το ταξίδι στην εθνική μεταμορφώθηκε.
Πλέον μπορώ να ταξιδεύω για ώρες και να φτάνω στον προορισμό μου ξεκούραστος.
Μέσα στην πόλη ή σε επαρχιακό στροφιλικι δεν με ενοχλεί αλλά για εθνική δεν μπορώ να φανταστώ ταξίδι χωρίς ωτοασπίδες.

Όποιος δεν τις έχει ανακαλύψει ακόμα θα κάνει μεγάλο δώρο στον εαυτό του!
Αυτο ακριβως. Σε σφιχτο επαρχιακο την παλευω.Αλλα πανω απο 80χλμ/ω τις θεωρω απαραιτητες.
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Kαι εγώ alpine πάνω απο 10 χρόνια, είμαι στο 2ο ζευγάρι (αντίστοιχο με τις race που δίνει τώρα). Στην αρχή είχα ξεκινήσει και εγώ με 3Μ αλλα με εκαναν να ψαξω εναλλακτικες το οτι δεν άκουγες καλα οταν σου μιλούσαν και ενας συντονισμός σε κάποιο εύρος στροφών του κινητήρα που με ενοχλούσε.

Σχετικό-ασχετο χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τις αντίστοιχες alpine για μουσική σε συναυλίες και εκεί κάνουν ακόμα πιο εντυπωσιακή δουλειά.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Τις ανακάλυψα όταν πήρα το χωμάτινο.
Βγήκα πρώτη φορά στο βουνά, γυρνάω μετά από κανα τρίωρο και άκουγα τζιτζίκια για ώρες !
Την επομένη ημέρα και μετά από μικρή έρευνα κατέληξα στις Alpine.
Ανακούφιση, ακούς τα πάντα αλλά φιλτραρισμένα. Εξαφανίζονται ή μειώνονται κατά πολύ οι κουραστικοί ήχοι όπως αέρας, εξάτμιση και όταν τις αφαιρέσεις τα τζιτζίκια ή εξαφανίζονται ή είναι λιγότερα για μικρότερο διάστημα.
Να επισημανθεί επίσης ότι δεν τις νιώθεις όταν τις φοράς !
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Εγώ εκτός από τις alpine , για διαδρομές σε επαρχιακό ή μικρές αποστάσεις χρησιμοποιώ τα handsfree του κινητού. Όχι τύπου airpods όμως, αυτά με το σφουγγάρι που μπαίνουν μέσα στο αυτί. Και κόβουν το θόρυβο και έχω μουσική.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
+1 για τις alpine!
Πήρα κι εγώ το σετ και είμαι πολύ ευχαριστημένος, χρησιμοποιώ τις race μιας και διέκρινα λίγο καλύτερη ηχομόνωση. Ακούω μουσική ακόμα πιο καθαρά στην ενδοεπικοινωνία απ' ότι χωρίς τις ωτασπίδες ενώ το σημαντικότερο είναι ότι δεν ερεθίζουν το αυτί μου στα βάλε/βγάλε (κάτι που με ταλαιπωρούσε στις κινεζοαπομιμήσεις της alpine που είχα πάρει και χρησιμοποιούσα).
Χρησιμοποιούσα χρόνια τις σφουγγαρένιες της 3Μ, μια χαρά και φθηνές είναι αλλά ουσιαστικά μιας χρήσης...
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Και εγω με μιας χρησης ειμαι τοσα χρονια, γενικα δεν εχω βρει την αναγκη για καποια μονιμη. Αρκει να ειναι απο σφουγγαρι.
 
Top Bottom