Ωτοασπίδες....?

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ τα τελευταία χρόνια -αν και η μηχανή εδώ και μια δεκαετία δεν αποτελεί το βασικό μου μέσο μετακίνησης- έχω κάποια άνευ σημαντικής σημασίας θεματάκια στο ακουόγραμμα που κάνω σε ετήσια βάση. Ευτυχώς λοιπόν που στο forum σας διαβάζω και δεν σας ακούω....

Σύντομα θα πάω κι εγώ να πάρω ένα set γιατί φαίνεται πως ήταν λάθος η απουσία χρήσης.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Και εγώ δηλώνω εντυπωσιασμένος από τις ωτοασπιδες της Alpine, αξίζουν τα χρήματα τα τους και κάνουν δουλειά. Πολύ καλή πρόταση!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ένα από τα πιο ενδιαφέρον θέματα γιατί από ότι φαίνεται πολλοί είμαστε αυτοί που νομίζαμε ότι οι ωτοασπίδες θα μας στερούσαν αν μη τι άλλο την επαφή με το περιβάλλον.

Είναι ήδη στη λίστα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγώ τα τελευταία χρόνια -αν και η μηχανή εδώ και μια δεκαετία δεν αποτελεί το βασικό μου μέσο μετακίνησης- έχω κάποια άνευ σημαντικής σημασίας θεματάκια στο ακουόγραμμα που κάνω σε ετήσια βάση. Ευτυχώς λοιπόν που στο forum σας διαβάζω και δεν σας ακούω....

Σύντομα θα πάω κι εγώ να πάρω ένα set γιατί φαίνεται πως ήταν λάθος η απουσία χρήσης.
Είναι και η ηλικία και πολλά ακόμα πλην μηχανής.


Κάποτε δεν έχανα τίποτα, πλέον έχω κενές συχνότητες.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Εγώ είμαι στην φάση του "πρέπει να συνηθίσω να τις φοράω συνέχεια"....

Καλά μου φαίνεται πως ακούω ακόμα, αλλά σίγουρα κάτι θα έχει χαθεί....

Έχω δοκιμάσει τα σφουγγαράκια και είναι οκ και έχω και τις Alpine MotoSafe Tour, που φαιρέσωτο μόνο πρόβλημα που μου δημιουργούν, είναι ότι "βεντουζώνουν" αρκετές φορές στο αυτί και δυσκολεύομαι να τις αφαιρέσω. Βασικά κάτι παίζει και μου γλιστράει το χεράκι που έχουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ είμαι στην φάση του "πρέπει να συνηθίσω να τις φοράω συνέχεια"....

Καλά μου φαίνεται πως ακούω ακόμα, αλλά σίγουρα κάτι θα έχει χαθεί....

Έχω δοκιμάσει τα σφουγγαράκια και είναι οκ και έχω και τις Alpine MotoSafe Tour, που φαιρέσωτο μόνο πρόβλημα που μου δημιουργούν, είναι ότι "βεντουζώνουν" αρκετές φορές στο αυτί και δυσκολεύομαι να τις αφαιρέσω. Βασικά κάτι παίζει και μου γλιστράει το χεράκι που έχουν.
Έχει ένα μικρό εργαλειακι μέσα το κουτί τους, που κάνει αυτή την δουλειά εύκολη
 

GoFigure

Μέλος
Όνομα
GoFigure
Μοτό
HONDA
Έχει ένα μικρό εργαλειακι μέσα το κουτί τους, που κάνει αυτή την δουλειά εύκολη
Αυτό εγώ το χρησιμοποιώ για να τις τοποθετώ στο αυτί. Στην αφαίρεση τους δεν έχω θέμα, απλά τις τραβώ απο το λαστιχάκι που προεξέχει.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Όντως το εργαλειάκι είναι για την τοποθέτηση λένε οι οδηγίες

Απλά δημιουργείται μιας μορφής κενού αέρος που σε συνδυασμό με το λίγο ίδρωμα του κράνους και των χεριών συν τα "σφιγμένα" χέρια από την οδήγηση με δυσκολεύουν
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
μήπως έχουν πιάσει κάτι μέσα στην τρύπα στο κέντρο; Δεν βεντουζώνουν λόγω αυτής.
 

antonis68

Μέλος
Περιοχή
Σαλαμίνα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Suzuki Freewind 650 02
Πολύ καλή εφεύρεση οι ωτοασπίδες και ιδιαίτερα χρήσιμες για μας,
Εκτός το ότι προστατεύουν τη ακοή πιστεύω ότι βοηθούν να οδηγείς και καλύτερα καθώς η μείωση του θορύβου
στο κεφάλι βοηθάει πολύ στο να έχεις καλύτερη αντίληψη και κρίση για το πως θα στρίψεις/φρενάρεις κλπ.
Δεν είναι τυχαίο που οι οδηγοί Motocross/Supercross και όχι μόνο φοράνε πάντα ωτοασπίδες.
Το εργαλειάκι είναι απαραίτητο για να μπουν σωστά, μάλιστα θέλει κράτημα λίγο το αυτί με το άλλο χέρι
και πίεση προς τα μέσα με βίδωμα μισή στροφή, το λένε και οι οδηγίες.
Για Alpine προτιμήστε τις Race, επίσης συμφέρει καλύτερα (αν είστε με τη σύντροφο) να πάρτε το σετάκι με τα δύο ζευγάρια Race/Tour.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
πως το χρησιμοποιούμε αυτο το εργαλειακη?
Πήρε ο βλάχος το ρολόι κ δεν ήξερε να το κουρδισει..
Πρρ.. Ρρρ ταγάρι... :ha

Έλα να φτιαξω καφέ να σε δειξω
Χτες παρέλαβα τις race
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Απαρνήθηκα της σφουγγαρένιες για χάρη των παρακάτω...
Καλή αφορμή για βόλτα...!


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Απαρνήθηκα της σφουγγαρένιες για χάρη των παρακάτω...
Καλή αφορμή για βόλτα...!


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Χρησιμοποιώ τις racing και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Χωρίς αυτές ταξίδι δεν κάνω..... το μόνο που με δυσκολεύει είναι η αφαίρεση τους αφού εχω πολύ χοντρα δάχτυλα και δεν μπορώ να πιάσω το εξωτερικο εμβολάκι... βάζω πένσα απο leatherman..!!!
Να τις υγραίνεις λίγο με νεράκι πριν τις βάλεις..... σε περίπτωση έλλειψης και το σάλιο κανει καλή δουλειά.. δοκιμασμένο.
Να - Θα - τις απολαυσεις....
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Χρησιμοποιώ τις racing και ειμαι πολύ ευχαριστημένος. Χωρίς αυτές ταξίδι δεν κάνω..... το μόνο που με δυσκολεύει είναι η αφαίρεση τους αφού εχω πολύ χοντρα δάχτυλα και δεν μπορώ να πιάσω το εξωτερικο εμβολάκι... βάζω πένσα απο leatherman..!!!
που να δεις την πρώτη έκδοσή τους (είχα αγοράσει το 2015)...
χωρίς εξωτερικό εμβολακι

κάθε φορά που γυρνούσα σπίτι τις έβγαζε η γυναίκα μου με τσιμπιδάκι για τα φρύδια.

μάλλον άκουσαν παράπονα και τις άλλαξαν/πρόσθεσαν αυτό το έξτρα σημείο για να τις αφαιρείς.
νομίζω το 2ο ζευγάρι το αγόρασα το 2019 και είχε το λεγόμενο minigrip

επίσης μου είχε συστήσει κάποιος τον σωστό τρόπο για να φορεθούν. Πρέπει να τραβάς/τεντώνεις το αυτί με το άλλο χέρι.
όπως εδώ στο βίντεο, στο 3ο λεπτό:

 
Top Bottom