Ωτοασπίδες....?

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Με πείσατε ρε μπαγάσες ... θα πάρω και΄γω ! (κανα eshop ; καλό και φτηνό ;) )
Ιδια τιμή έχουν όλα. Motomarket, toofast κτλ τις εχουν στα 19,90€
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Με πείσατε ρε μπαγάσες ... θα πάρω και΄γω ! (κανα eshop ; καλό και φτηνό ;) )
tripper.gr
Ο δικός μας ο Θάνος τις έχει.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)

Simitis

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Ducati Multistrada Enduro
Είχα διαβάσει αυτό το post πριν φύγω διακοπές και αγόρασα το σετάκι με τις Tour και Race.
Με βάση τις race που δοκίμασα στο ταξίδι.
Όντως απομονώνει αρκετά τον αέρα και τον ήχο της μηχανής. Μου δημιούργησε ένα αίσθημα χαλάρωσης γενικά όσο τις είχα. Στις στάσεις και όταν κατέβαινα από την μηχανή μπορούσα και άκουγα τον άλλον χωρίς να φωνάζουμε. Δεν με ενόχλησαν ακόμα και σε πολλές ώρες οδήγησης (μόνο όταν δεν τις έβαζα καλά ενοχλούσαν). Ασθενοφόρο που ήταν πίσω μου σε μεγάλο δρόμο το άκουσα.
Αλλά
Η ένταση από το bluetooth ήταν τέρμα κάτι που σπάνια το έκανα χωρίς ωτοασπίδες. Άκουγα μεν αλλά χωρίς την ένταση που είχα πριν.
Επιπλέον ένα καθρέφτη που γύρισα σε φανάρι ανάμεσα σε σταματημένα αμάξια και μου κόρναρε συνέχεια, ούτε που το πήρα χαμπάρι. Με σταμάτησε η συνοδηγός και ευτυχώς απλά τον γύρισα και δεν το έσπασα ώστε να έχουμε θέματα. Ίσως ευθύνεται η τέρμα μουσική και η κούραση που είχα λόγω ζέστης.
Θα τις πρότεινα και θα συνεχίζω να τις φοράω σε μεγάλες βόλτες αλλά χρειάζονται υποχωρήσεις όσο αφορά την ενδοεπικοινωνία.
Αυτά στην περίπτωση μου. Σίγουρα ο καθένας θα έχει διαφορετική εμπειρία.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης αγοράστηκαν και δοκιμάστηκαν οι παραπάνω στην έκδοση tour στην τελευταία βόλτα.
Ικανοποιητική ηχομόνωση μπορώ να πω αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτές που είναι από σφουγγάρι απομονώνουν περισσότερο ήχο.
Βέβαια δεν έχουνε τα αρνητικά αυτωνών.
Καλή εφαρμογή στο αυτί αλλά υποθέτω οτι χρειάζονται και σχολαστικό καθάρισμα σε συχνή χρήση.
(Άσχετο με το θέμα αλλά σχετικό με τις συγκεκριμένες ωτοασπίδες...
Δοκιμάστηκαν τις προάλλες σε ταξίδι από Αθήνα προς την περιοχή μου με ελαφρώς ανοιχτά παράθυρα στο αυτοκίνητο και μπορώ να πω ότι έφτασα πολύ πιο ξεκούραστα σε σχέση με τις άλλες φορές...
Δεν είσαι αποκόπτουν από την πραγματικότητα αλλά δεν έχεις και αυτή την ενοχλητική βαβούρα...
Ένα κλικ η μουσική παραπάνω και είσαι κομπλέ...)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Xρησιμοποιώ χρόνια τώρα, τις σιλικονουχες της 3ε στο μπλε πλαστικό κουτάκι και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Αν τις βρείτε να τις πάρετε. Θα τις βρείτε σε καταστήματα με ρούχα εργασίας και εξοπλισμό ασφαλείας για εργοτάξια.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ενδοεπικοινωνια μαζί με ωτοασπίδες; Ακούγεται η μουσική; Έχω τις Alpine moto safe και σκέφτομαι να τις συνδυάσω με ενδοεπικοινωνια..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: Gus

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ενδοεπικοινωνια μαζί με ωτοασπίδες; Ακούγεται η μουσική; Έχω τις Alpine moto safe και σκέφτομαι να τις συνδυάσω με ενδοεπικοινωνια..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με απλές σφουγγαρενιες της 3Μ , ενδοεπικοινωνια από την ζιανσενγκ και θορυβώδες κράνος,σε αυτοκινητόδρομο, χωρίς ωτοασπιδες δεν άκουγα τίποτα,με ωτοασπιδες άκουγα μουσική.χαμηλα σε ένταση αλλά καθαρά.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ενδοεπικοινωνια μαζί με ωτοασπίδες; Ακούγεται η μουσική; Έχω τις Alpine moto safe και σκέφτομαι να τις συνδυάσω με ενδοεπικοινωνια..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ακούς μια χαρά! Και τις κλήσεις σου και τη μουσικούλα σου.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ενδοεπικοινωνια μαζί με ωτοασπίδες; Ακούγεται η μουσική; Έχω τις Alpine moto safe και σκέφτομαι να τις συνδυάσω με ενδοεπικοινωνια..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τέρμα ένταση στην μουσική και την ακούς χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο ακόμα και με αέρα στην εθνική (εκεί που προτιμώ να χρησιμοποιώ αυτον τον συνδυασμό μουσική-ενδοεπικοινωνία-ωτοασπίδες). Ωστόσο το τέρμα ένταση είναι σχετικό για κάθε ενδοεπικοινωνία... Οι δικές μου SENA πχ παραμορφώνουν τον ήχο (τρίξιμο στο μπάσο) όταν τις βάζω τέρμα οπότε τις έχω στο 90%. Θα ήθελα να έχουν περισσότερη ένταση αλλά είμαι σίγουρος ότι οι safety προδιαγραφές τους είναι για όταν τις χρησιμοποιείς σκέτες χωρίς ωτοασπίδες. Διαφορετικά θα είχαν θέμα με αρκετές μυνήσεις για βλαβες στο ακουστικό σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος ενδοεπικοινωνια μαζί με ωτοασπίδες; Ακούγεται η μουσική; Έχω τις Alpine moto safe και σκέφτομαι να τις συνδυάσω με ενδοεπικοινωνια..

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βεβαίως και απροβλημάτιστα. Ταξίδι διαφορετικά δεν γίνεται....
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Επανατροφοδότηση θέματος ωτοασπίδων μετά από πολυετή χρήση.

Φίλοι μου μετά από πολλά χρόνια χρήσης διάφορων τύπων, μοντέλων και κατασκευαστών ωτοασπίδων με τελευταία τις γνωστές Alpine, έχω πλέον μια πλήρη εικόνα για το συγκεκριμένο θέμα που μάλλον προβληματίζει τους περισσότερους από εμάς.

Έχω χρησιμοποιήσει διάφορες όπως τύπου αφρού, "πλαστελίνης", βύσματος σιλικόνης και μάλλον ότι υπάρχει διαθέσιμο στο εμπόριο.

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ανάλογα την μάρκα και το σχέδιο αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα που μπορεί να έχουν σχέση με την προσωπική ανατομία του αυτιού και σχήμα του κεφαλιού μου, άρα καθαρά υποκειμενικό πρόβλημα. Γιατί σε συζητήσεις με φίλους κάποιοι είχαν όμοια ή παρόμοια θέματα και άλλοι καθόλου. Υπόψη, πάντα και στις περιπτώσεις που χρειάζεται γινόταν σχολαστικός καθαρισμός και συντήρηση της ωτοασπίδας.

Τέτοια προβλήματα, όπως:
  1. Μικρή απόδοση ωτοασπίδας σε απομόνωση με το περιβάλλον.
  2. Χαλάρωμα ωτοασπίδας από την θέση της.
  3. Σε κάποιες περιπτώσεις δύσκολη τοποθέτηση
  4. Σε άλλες περιπτώσεις δύσκολη αφαίρεση.
  5. Πόνοι περιμετρικά του ακουστικού πόρου μετά από πολύωρη οδήγηση.
  6. Μικρές ωτίτιδες περιορισμένης διάρκειας από διάφορες αιτίες (ελεγμένο από ΩΡΛ).
Οπότε μετά από σκέψη και παρότρυνση φίλου κατέληξα στις προσωπικά διαμορφούμενες από σιλικόνη σε ειδικό κέντρο ακοής.

Υπάρχει μια τεράστια γκάμα πάνω σε αυτό το είδος και με τεράστια διαφορά στο κοστολόγιο. Από απλή σιλικόνης με 80 ευρώ έως ηλεκτρονικές με φίλτρα και "παπάδες" που μπορεί να φτάσουν τα 1500 - 2000 ευρώ.

Αποφάσισα να φτιάξω τις βασικές και τις πιο απλές με τα 80 ευρώ τελική τιμή με φπα. Η διαδικασία 1η επίσκεψη για να δημιουργηθεί το καλούπι και στα 2 αυτιά. Στη συνέχεια τις παρέλαβα μετά από μια εβδομάδα και τώρα είμαι στο στάδιο χρήσης τους.
Νεότερες πληροφορίες σε μελλοντικό χρόνο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επανατροφοδότηση θέματος ωτοασπίδων μετά από πολυετή χρήση.

Φίλοι μου μετά από πολλά χρόνια χρήσης διάφορων τύπων, μοντέλων και κατασκευαστών ωτοασπίδων με τελευταία τις γνωστές Alpine, έχω πλέον μια πλήρη εικόνα για το συγκεκριμένο θέμα που μάλλον προβληματίζει τους περισσότερους από εμάς.

Έχω χρησιμοποιήσει διάφορες όπως τύπου αφρού, "πλαστελίνης", βύσματος σιλικόνης και μάλλον ότι υπάρχει διαθέσιμο στο εμπόριο.

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις ανάλογα την μάρκα και το σχέδιο αντιμετώπισα διάφορα προβλήματα που μπορεί να έχουν σχέση με την προσωπική ανατομία του αυτιού και σχήμα του κεφαλιού μου, άρα καθαρά υποκειμενικό πρόβλημα. Γιατί σε συζητήσεις με φίλους κάποιοι είχαν όμοια ή παρόμοια θέματα και άλλοι καθόλου. Υπόψη, πάντα και στις περιπτώσεις που χρειάζεται γινόταν σχολαστικός καθαρισμός και συντήρηση της ωτοασπίδας.

Τέτοια προβλήματα, όπως:
  1. Μικρή απόδοση ωτοασπίδας σε απομόνωση με το περιβάλλον.
  2. Χαλάρωμα ωτοασπίδας από την θέση της.
  3. Σε κάποιες περιπτώσεις δύσκολη τοποθέτηση
  4. Σε άλλες περιπτώσεις δύσκολη αφαίρεση.
  5. Πόνοι περιμετρικά του ακουστικού πόρου μετά από πολύωρη οδήγηση.
  6. Μικρές ωτίτιδες περιορισμένης διάρκειας από διάφορες αιτίες (ελεγμένο από ΩΡΛ).
Οπότε μετά από σκέψη και παρότρυνση φίλου κατέληξα στις προσωπικά διαμορφούμενες από σιλικόνη σε ειδικό κέντρο ακοής.

Υπάρχει μια τεράστια γκάμα πάνω σε αυτό το είδος και με τεράστια διαφορά στο κοστολόγιο. Από απλή σιλικόνης με 80 ευρώ έως ηλεκτρονικές με φίλτρα και "παπάδες" που μπορεί να φτάσουν τα 1500 - 2000 ευρώ.

Αποφάσισα να φτιάξω τις βασικές και τις πιο απλές με τα 80 ευρώ τελική τιμή με φπα. Η διαδικασία 1η επίσκεψη για να δημιουργηθεί το καλούπι και στα 2 αυτιά. Στη συνέχεια τις παρέλαβα μετά από μια εβδομάδα και τώρα είμαι στο στάδιο χρήσης τους.
Νεότερες πληροφορίες σε μελλοντικό χρόνο.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση
Δώσε και ένα λινκ...
 
Top Bottom