Ωχ!τα πλευρα μου,ΩΧ!η μεση μου,ε ασταδιαλα πια...Υποστρωμα!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κι εκτός αυτού υπάρχουν ηλεκτρικές τρόμπες που χωράνε στην παλάμη σου


Sent from my iPad using Tapatalk
τι ελεγε απο ανεση το στρωματακι??
σε πετρες θα ειναι καλο?/
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
τι ελεγε απο ανεση το στρωματακι??
σε πετρες θα ειναι καλο?/
Θες να κοιμηθούμε δικαβαλο στο τροφυ και ντρέπεσαι να μου το ζητήσεις ;

Δυο βραδιά κοιμήθηκα και έχω τις καλητερες εντυπώσεις και τα 40€ που στοίχισε θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή αγορά . Εγώ που γυρνάω από δω κι από κει στον ύπνο μου χαμπάρι δεν πήρα και είναι και αθόρυβο .
Νομίζω είναι 9εκ πάχος 90 πλάτος και 200 μήκος όποτε χώραει άνετα κάποιος μεγαλόσωμος.
Φουσκώνει -ξεφουσκώνει γρήγορα
Και είναι πολύ μικρό μαζεμένο
Έχει και και μια ωραία θήκη
Αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θες να κοιμηθούμε δικαβαλο στο τροφυ και ντρέπεσαι να μου το ζητήσεις ;

Δυο βραδιά κοιμήθηκα και έχω τις καλητερες εντυπώσεις και τα 40€ που στοίχισε θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή αγορά . Εγώ που γυρνάω από δω κι από κει στον ύπνο μου χαμπάρι δεν πήρα και είναι και αθόρυβο .
Νομίζω είναι 9εκ πάχος 90 πλάτος και 200 μήκος όποτε χώραει άνετα κάποιος μεγαλόσωμος.
Φουσκώνει -ξεφουσκώνει γρήγορα
Και είναι πολύ μικρό μαζεμένο
Έχει και και μια ωραία θήκη
Αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγω απο τρικαβαλο και πανω.....σαν λελος!
Θα περασω απο το μαγαζι να ψωνισω....θενκς
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Επίσης αν κάποιος κοιτάξει για φουσκωτό και έχει κοντη σκηνη,να μην πάρει κανένα 20 πόντους ύψος γιατί θα είναι το ταβάνι στην μύτη του.
Ειδικά αν είναι κάποιος κλειστοφοβικος.
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
ΘΕΣ τρόμπα,γιατι στο βουνό και πάνω από τα 1500μ υψόμετρο,αν δεν πεθάνεις να φυσάς,θα κάνεις πάνω απο 20 λεπτά(και μετα θα πεθανεις..).
Μπερδεύτηκα. Αυτό που πήρες. Δεν θέλει τρόμπα. Είναι αυτοφουσκωτο



Edit. Είχα μείνει τρία - τέσσερα ποστ πίσω
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Κι εκτός αυτού υπάρχουν ηλεκτρικές τρόμπες που χωράνε στην παλάμη σου


Sent from my iPad using Tapatalk
Ένας τύπος μετά από ποτό και ξενύχτι στην αργιθεα το κούμπωσε στις εξατμίσεις του r100gs και σε 1 λεπτό ήταν έτοιμο. :D

Μόνο μη φύγει η τάπα στη σκηνή. Θα την ακούσεις καλά από το καυσαέριο.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ένας τύπος μετά από ποτό και ξενύχτι στην αργιθεα το κούμπωσε στις εξατμίσεις του r100gs και σε 1 λεπτό ήταν έτοιμο. :D

Μόνο μη φύγει η τάπα στη σκηνή. Θα την ακούσεις καλά από το καυσαέριο.
Χαχαχαχα ωραίος


Sent from my iPad using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Της ίδιας φιλοσοφίας με @Miouos και @#malakos_kariolis (rigas) είμαι κι εγώ!
Τα "έσκασα" και πήρα αυτό το φουσκωτό: https://freerider.gr/stroma-premium-air-mat-snugpak.html το οποίο είναι πολύ λεπτό και επενδυμένο (σημαντικό για να είναι αθόρυβο). Το φούσκωσα για πλάκα σε λιγότερο από 5 λεπτά στα 1500 μέτρα (μια που το ανέφερε ο μανιακός @gsmaniac), και δεν έχω και τίποτα ιδιαίτερα πνευμόνια, είναι όμως και αρκετά μαζεμένες οι διαστάσεις του (183x48x8 cm απλωμένο και 25x10 cm συσκευασμένο).

Έχω έναν μικρό σάκο 25 λίτρων, μέσα έχω τη σκηνή μου, τον υπνόσακο μου, το φουσκωτό στρώμα και ένα μαξιλαράκι (φυσικά ο εξοπλισμός αυτός είναι αυστηρά προσωπικός).
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θες να κοιμηθούμε δικαβαλο στο τροφυ και ντρέπεσαι να μου το ζητήσεις ;

Δυο βραδιά κοιμήθηκα και έχω τις καλητερες εντυπώσεις και τα 40€ που στοίχισε θεωρώ ότι είναι μια πολύ καλή αγορά . Εγώ που γυρνάω από δω κι από κει στον ύπνο μου χαμπάρι δεν πήρα και είναι και αθόρυβο .
Νομίζω είναι 9εκ πάχος 90 πλάτος και 200 μήκος όποτε χώραει άνετα κάποιος μεγαλόσωμος.
Φουσκώνει -ξεφουσκώνει γρήγορα
Και είναι πολύ μικρό μαζεμένο
Έχει και και μια ωραία θήκη
Αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Κάρολε σύμφωνα με το λινκ που έδωσες το στρώμα είναι αρκετά ποιο μικρό (όπως και το δικό μου). Αλλά δε νομίζω να προβληματίζει η διάσταση.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Κάρολε σύμφωνα με το λινκ που έδωσες το στρώμα είναι αρκετά ποιο μικρό (όπως και το δικό μου). Αλλά δε νομίζω να προβληματίζει η διάσταση.
Έχεις δίκιο έτσι νόμιζα
Πάντως συσκευασμένο είναι μικρότερο από ότι λέει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχεις δίκιο έτσι νόμιζα
Πάντως συσκευασμένο είναι μικρότερο από ότι λέει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάντως μου άρεσε πολύ, είναι πιο "ψαγμένη" αγορά από τη δική μου στα ίδια λεφτά!
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μετά από πολλές δοκιμές και αφού εχω αγοράσει ολά τά είδη στρωμάτων που υπάρχουν κατέληξα πως τα καλύτερα στρώματα,κατά την γνώμη μου πάντα,είναι τα αυτοφουσκωτά τουλάχιστον 5cm(εαν έχεις χώρο για φόρτωμα)και τα φουσκωτα καλής ποιότητας(βλέπε @Miouos και βάλε...)αν θες πιο ελαφρύ και διαχειρίσιμο στρώμα.Προσωπικά κατέληξα σε αυτο https://www.lightgear.gr/ypostroma-robens-vapour-6cm.html και είναι άνετο,ζεστό και πανάλαφρο.Χωράει ακόμα και σε σάκο πλάτης!Αυτα τα 2 είδη στρωμάτων έχουν και την καλύτερη μόνωση απο το έδαφος τούς κρύους μήνες.Δεν θα ξανααγόραζα ποτέ στρώμα ''Jumbo style'' γιατί 1ον είναι σκουπίδια,2ον είναι πιο βαριά απο τα άλλα 2,3ον δεν προσφέρουν καθόλου μόνωση από το έδαφος,γιατί δέν έχουν κυψέλες γιά τόν αέρα με αποτέλεσμα να σου ''ρουφάει'' την ζέστη το έδαφος,4ον ΘΕΣ τρόμπα,γιατι στο βουνό και πάνω από τα 1500μ υψόμετρο,αν δεν πεθάνεις να φυσάς,θα κάνεις πάνω απο 20 λεπτά(και μετα θα πεθανεις..)5ον ''σκάνε'' πολύ εύκολα και είναι πολυ άσχημο μέσα στήν νύχτα να ξυπνήσεις κάτω(3 φορές το έχω πάθει..)και τέλος κάνουν πολυ ΘΟΡΥΒΟ!!κρατσα κρουτσα ολη νυχτα,ούτε να γυρίσεις δεν μπορείς!!Εύχομαι να βοήθησα λίγο.
Μια ερωτηση εχω φιλε μου
Εχει βαλβιδα που προσαρμοζεται η γνωστη τρομπα η με το στομα ειμαστε οκ??
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Τελικά τι είναι καλύτερο σε θέμα εργονομίας, εξοικονόμηση χώρου, αντοχή στο χρόνο... Τα φουσκωτά η τα αυτοφουκωτα.
Βλεπω με καλύτερο μάτι τα αυτοφουκωτα, έχω βαρεθεί να μπαλωνω κάθε χρόνο

Υ. Γ
Την τελευταία φορά κοιμήθηκα με μόνο υπόστρωμα τον υπνοσακο. Δεν πάει άλλο
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@ouzakias με γειες :friendship:και μη ντρεπεσαι...δωσε λινκ στοιχεια κλπ...θα βοηθησει κι αλλους η επιλογη που εκανες πιθανον.Και φαινονται σουπερ απο μεγεθος για μοτομεταφορες :)
 

ouzakias

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
R 1200GS ADV 2010
@ouzakias με γειες :friendship:και μη ντρεπεσαι...δωσε λινκ στοιχεια κλπ...θα βοηθησει κι αλλους η επιλογη που εκανες πιθανον.Και φαινονται σουπερ απο μεγεθος για μοτομεταφορες :)
Σε ευχαριστώ πολύ!! Φαίνονται σούπερ. Μικρά και πολύ ελαφριά. Τα πειρα από το https://www.lightgear.gr. Πήγα απο το μαγαζί μιας και είχα χρονο για να τα δω απο κοντα. Τα ειδα μου έκλεισαν το μάτι και τα τσίμπησα. Ο Σπύρος που έχει το μαγαζί σούπερ με διάθεση να σε εξυπηρέτηση και οχι να σου πουλήσει!! ΣΟΎΠΕΡ!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σε ευχαριστώ πολύ!! Φαίνονται σούπερ. Μικρά και πολύ ελαφριά. Τα πειρα από το https://www.lightgear.gr. Πήγα απο το μαγαζί μιας και είχα χρονο για να τα δω απο κοντα. Τα ειδα μου έκλεισαν το μάτι και τα τσίμπησα. Ο Σπύρος που έχει το μαγαζί σούπερ με διάθεση να σε εξυπηρέτηση και οχι να σου πουλήσει!! ΣΟΎΠΕΡ!
Tι πηρες δεν μας ειπες...:D
 
Top Bottom