Ωχ!τα πλευρα μου,ΩΧ!η μεση μου,ε ασταδιαλα πια...Υποστρωμα!

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μια κουβεντα απο τους πιο ειδικους και για μας τους campinguys(πως το ειπα ρε πστη μου :p ). Μετα την εμπειρια καποιων κατασκηνωσεων με φουσκωτο στρωμα καταθετω τα εξης...
1)Το φουσκωτο στρωμα ειναι μεγαλο σε ογκο και ειδικα στη μοτο αυτο "ποναει"...Βάλε και μια τρομπα 12V που θελω μαζι...βαλε κι ενα ακομα υποστρωμα για κατω και...ωπα...αουτς,ενα σακιδιο μεγαλοοοο θελω τεζα ΜΟΝΟ για αυτα:blackeye:!
2)Οταν το φουσκωνεις τεζα,μετα απο καμμια ωριτσα υπνο,αρχιζουν και τριζουν ολα,συν οτι κοντευεις σε καθε στροφη να πεσεις στο πατωμα...ή στην πρασιά :hungry:.Δεν με βολευει με ΤΙΠΟΤΑ φουσκωμενο.:hungover:Μαλιστα καποια στιγμη σηκωθηκα να το ξεφουσκωσω λιιιγο και...απλα κοιμηθηκα στο σανιδι διοτι η γ@μiμενη η βαλβιδα αρνηθηκε να κλεισει παλι...φςςςςςςςςςςτ και παει το στρωμα Πατριωτηηηη:hungover::laugh::sleep::sleep:

Με αυτα τα δεδομενα λοιπον,θελω να ρωτηΞω τους πιο ψαγμενους:
-Ποιο ΑΥΤΟΦΟΥΣΚΩΤΟ στρωματακι προτεινετε και για να "τουμπανιαζει" μονο του αλλά και για να κερδισω και το χωρο για την τρομπα που θελω τωρα αλλά και για να φουσκωνει μονο του να μην ασχολουμαι(ειδικα στο τελος της μερας με μοτο,στην κουραση ολα μετρανε)...
-Πόσο χωρο μεταφορας πιανουν;Οσο ας πουμε ενα υποστρωμα;
-Θεωρεις οτι καποια εταιρεια ειναι καλυτερη σε αυτο το "αξεσουαρ";...
-Πόση ωρα θελουν για φούσκω-ξεφούσκω;
-και ΒΑΣΙΚΟ,...ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ .Τι παχος πρεπει να εχει ενα τετοιο στρωμα για να εξασφαλιζεις ανεση στον υπνο;Και το μηκος/πλατος σε σχεση με τον υπνοσακο πόσο πρεπει να "περισσευει";...
-Λογικα με ενα τετοιο δεν θελεις υποστρωμα εξτρα ε;...ισχυει;Εχει αντοχες για να μπει καταγης;:Watching:

Θενκ γιου ;),ειμαι ολος αυτια...και ελπιζω ολος μεση και πλευρα μετα τις συμβουλες :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Έχει κάτι πολύ φοβερά στρωματάκια ή Πόλο.

Photo το μεσημέρι ;)

Τιμή33€ νομίζω και Info μαζί με τις Photo.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κωστή, δες το θέμα http://www.advride.gr/threads/Κρεβάτι-κατασκήνωσης.775/

Εγώ έχω το
Vango Ultralite Full (υπάρχει και σε έκδοση 3/4) που είναι ελαφρύ, πιάνει ελάχιστο όγκο και είναι μια χαρά για τα 95 κιλά μου... :D
Το είχα βρει από μαγαζί στην Αγγλία κάνα 50άρι αν θυμάμαι καλά (πάνε και κάμποσα χρόνια).



Το καλοκαίρι πήρα για το κορίτσι ένα Panda Outdoor από την τοπική αγορά με 20 κάτι ευρώ. Και είναι ανετότατο! Η διαφορά τους; (κάτσε να μπω από tapatalk να ανεβάσω φωτογραφία...)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Η μεγαλύτερη εταιρία αυτή τη στιγμή στο χώρο είναι μάλλον η Therm-a-rest. Έχω το Prolite μοντέλο τους εδώ και χρόνια και με έχει βγάλει παλικάρι όσο και άν το έχω ζορίσει.
Οι διαστάσεις του μαζεμένο είναι ενας κύλινδρος με μήκος περίπου 25εκ, διάμετρο 10εκ και βάρος κάτω απο μισό κιλό. Η τιμή του σίγουρα είναι τσιμπημένη αλλά βγαίνουν συχνά προσφορές σε eshops του εξωτερικού οπότε αν δεν το βιάζεσαι μπορείς να το πάρεις αρκετά χαμήλα (εγώ το είχα πάρει γύρω στα 50ε). Για άνεση στον ύπνο κοίτα να είναι κάτι στα 2,5εκ που προσφέρει συνδιασμό άνεσης/μεγέθους . Επιπλέων υπόστρωμά φυσικά δεν χρειάζεται απο τη στιγμή που η σκηνή σου έχει έναν descent πάτωμα. To φουσκωμα ξεφούσκωμα είναι πραγματικά υπόθεση 1-2 λεπτών. Εγώ το πετάω μέσα στην σκηνή μόλις στήσω ανοιχτό και όταν έρθει η ώρα για ύπνο, φυσάω με το στόμα'2-3 φορές στην βαλβίδα για να το φέρω εκεί που θέλω.
Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει απο φίλο για το Airo της Alpkit
 
Τελευταία επεξεργασία:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Ρε παίδες γιατί δεν βάζουμε τα 'λαγωνικά' του φόρουμ να ψάξουν και να βρουν το καλύτερο υπόστρωμα στην καλύτερη τιμή και να το παραγγείλουμε ως ομάδες ή ως ομαδική...
Να ορίσουμε παραμέτρους π.χ.:
Να είναι άνετο...
Να είναι φτηνό...
Να είναι μικρό σε διάσταση στην συσκευασία του...
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Ρε παίδες γιατί δεν βάζουμε τα 'λαγωνικά' του φόρουμ να ψάξουν και να βρουν το καλύτερο υπόστρωμα στην καλύτερη τιμή και να το παραγγείλουμε ως ομάδες ή ως ομαδική...
Να ορίσουμε παραμέτρους π.χ.:
Να είναι άνετο...
Να είναι φτηνό...
Να είναι μικρό σε διάσταση στην συσκευασία του...
Καλη ιδεα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ρε παίδες γιατί δεν βάζουμε τα 'λαγωνικά' του φόρουμ να ψάξουν και να βρουν το καλύτερο υπόστρωμα στην καλύτερη τιμή και να το παραγγείλουμε ως ομάδες ή ως ομαδική...
...απανω απανω στη λιστα βαλτε εμενα...τα πλευρα μου,η μεση μου και...εννοειται μεσα!:D
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Εγω χρησιμοποιω αυτο τα τελευταια χονια και ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ / ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ:

Διαστάσεις Πακέτου:26 x 15cm
Υλικά Κατασκευής:Top 75 D Soft Touch Polyester / Bottom 150D Polyester
Διαστάσεις:183x51x3,8cm
Βάρος:0,97 kg

 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για γραψτε κάνα τεχνικό ρε παίδες... Τι μήκος πλάτος να έχει τι πάχος ιδανικά για άνεση κλπ χαρακτηριστικά...
Πχ.του Άλεξ από πάνω λέει 1.83 μήκος..δηλαδή εμεις τα 1.88+ θα βάζουμε τα πόδια σε...σκαμπο;:alien:...
Ή ας πούμε το πάχος αναλογεί σε κάποιο βάρος σώματος;έχει κάποιους κανόνες βάσει οποίων επιλέγουμε ανάλογα;:thumbsdown::thumbsdown:
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ουπς... τώρα είδα ότι είχες κι άλλες ερωτήσεις... :oops:

-Πόση ωρα θελουν για φούσκω-ξεφούσκω;
Όπψς έγραψε ο Μαρίνος παραπάνω, το αφήνεις κάπου με τη βαλβίδα ανοιχτή όσο στήνεις τη σκηνή και μετά, στο τέλος ή πριν πας για ύπνο του ρίχνεις και κάμποσα φουσκώματα, στο Vango 4-5 στο Panda λίγα παραπάνω.

-και ΒΑΣΙΚΟ,...ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ .Τι παχος πρεπει να εχει ενα τετοιο στρωμα για να εξασφαλιζεις ανεση στον υπνο;Και το μηκος/πλατος σε σχεση με τον υπνοσακο πόσο πρεπει να "περισσευει";...
Ουσιαστικά είσαι άνετος όσο είναι άνετος ο κορμός σου. Υπάρχουν υποστρώματα 3/4 που σταματάνε κάπου στα γόνατα. Αυτό στην θεωρία. Εγώ δεν ήθελα να το διακινδυνέψω και πήρα ολόσωμο. Το πάχος τώρα: όσο πιο παχύ είναι τόσο πιο άνετα θα κοιμηθείς αλλά τόσο και πιο ογκώδες θα είναι τυλιγμένο. Στον "Gύρος τση ΚρήτηS" (άραγε θα τον δημοσιεύσω ποτέ εδώ μέσα; ) είχα ένα τέρας 5 εκατοστών πάχους που έπιανε χώρο όσο μια no name σκηνή 6 ατόμων... Δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε.. Τα 2,5 εκατοστά είναι αρκετά για τα 95 κιλά μου για 2-3 νύχτες αναλόγως και το έδαφος. Αν είναι άμμος την παλεύω και περισσότερες. Εγκυκλοπεδικά υπάρχουν και με 7,5 εκ. πάχος... :confused:

-Λογικα με ενα τετοιο δεν θελεις υποστρωμα εξτρα ε;...ισχυει;Εχει αντοχες για να μπει καταγης;:Watching:
Όχι, δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα για το... υπόστρωμα... :p
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Ρε παίδες γιατί δεν βάζουμε τα 'λαγωνικά' του φόρουμ να ψάξουν και να βρουν το καλύτερο υπόστρωμα στην καλύτερη τιμή και να το παραγγείλουμε ως ομάδες ή ως ομαδική...
Ωραια ιδεα φιλαρακι μου. Μεσα και εγω. Κατω απο τον Μαθουσαλα....
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Λοιπόν,

3 κατηγορίες,

Αυτοφούσκοτα, στρώματα αέρα, αφρώδες (Όχι οίνος):

Τα αφρώδη κατά πάσα πιθανότητα τα ξεχνάς λόγο όγκου, σε όλες τις περιπτώσεις έχεις να κάνεις με κάτι που διπλώνει μόνο κάθετα και όχι ποτέ οριζόντια, αν υπάρχει κάποιο που σπάει και στην μέση απλά δεν το γνωρίζω.

Στρώματα αέρα:

Υπάρχουν από κατασκηνοτικα μέχρι για φιλοξενούμενος σε σπίτι από τα Jumbo με 20€.

Μπορείς να πετύχεις κάτι καλό αλλά σίγουρα θα το πληρώσεις...τα thermarest όπως είπαν και παραπάνω αλλά και αν δεις σε άρθρα και ταξιδιωτικά έχουν την τιμητική τους!!!

Αυτοφούσκοτα:

Ανοίγεις την βαλβίδα, το αφήνεις στην περίπτωσή μας επάνω στην μοτό και μέχρι να στήσεις το σκηνάκι έχει πάρει ένα 70%-80% τον αέρα που θες μέσα, μετά απλά συμπληρώνεις για να το έχεις "τσίτα" ή όσο νομίζεις ότι θα σε βολέψει, σε αυτήν την κατηγορία έπαιξα εγώ και δεν έχασα καθόλου...με τα πολλά παραπανίσια κιλά κοιμόμουν άνετα, αυτήν την στιγμή και συγκεκριμένα πριν 2 βδομάδες στα ασφάλτινα απλά δεν κατάλαβα τίποτα ακόμα και την δεύτερη μέρα, νύχτα, που ο ύπνος έγινε σε τσιμέντο επενδυμένο με πλακάκι, φαντάσου υπνάρα που κάνεις αν έχεις κάτι σε μαλακό χώμα.

Τα περισσότερα θέλουν τρόπο και όχι κόπο για να είσαι εξπέρ στο άπλωσε μάζεψε...

Τα περισσότερα δεν θα τα βρεις για να βάλεις τα πόδια σκλεναρίκοβας που έχεις :D αλλά δεν θα έχεις κανένα θέμα γιατί ός επί το πλείστον τα πόδια σου θα είναι καλυμμένα με 2cm-3cm από τον υπνόσακο. Το πλάτος τους είναι πάλι περίπου 45cm-50cm οπότε θα είσαι σίγουρα καλυμμένος, το πάχος, εδώ παίζουν πολλά, τα πανάλαφρα που είναι γι αυτούς που είναι με σάκους είναι 2,5 cm, εσύ θες κάτι με 3,8cm - 4cm. Μην τα βλέπεις μικρά, όλα τα αυτοφούσκοτα καλής ποιότητας έχουν μέσα κάθετα από τα πανιά τους ένα μικρό ύφασμα που λειτουργεί σαν γεφυρώματα υποστύλωσης οπότε θα είσαι κομπλέ.

Ελπίζω να σε ψιλοκάλυψα και όχι να σε μπέρδεψα κι άλλο!!!
 
Top Bottom