(άλλη μία) Βόλτα προς Μαυροβούνιο, Κροατία, Σλοβενία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Αν το συνδιάσεις με βραδιά σινεμά αποχτάει μεγαλύτερο ενδιαφέρον, αλλά ναι δεν ήταν και το highlight. Όλη διαδρομή όμως από Σαράγιεβο προς Mokra Gora με ένα πέρασμα από Visegrad ήταν πολύ ωραία![/USER]
η διαδρομη αυτη οντως τα σπαει.....επισης αφου επισκεφθεις μοκρα γκορα,επιστρεφεις προς visegrad και παιρνεις κατευθυνση προς μαυροβουνιο,κατι που λογικα το εκανες
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
η διαδρομη αυτη οντως τα σπαει.....επισης αφου επισκεφθεις μοκρα γκορα,επιστρεφεις προς visegrad και παιρνεις κατευθυνση προς μαυροβουνιο,κατι που λογικα το εκανες
Όχι δεν την έκανα, αλλά έχω στα υπόψην ότι η είσοδος προς μαυροβούνιο από εκεί είναι ωραία διαδρομη.
Χοντρικά το δικό μου δρομολόγιο ήταν από Σαράγιεβο για Θεσ/νικη μέσω mokra gora: https://goo.gl/maps/fVceNRr7kJT2
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
οι φωτο του ταξιδιωτικου ανηκουν σε αλλον γαλαξια,απιστευτα στοχευμενες! ενω οι εικονες απο το Σαραγεβο ειναι υπεροχες!!!με μαγεψαν!
φιλε παντα τετοια δυνατα ταξιδια εχομαι!
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Πολύ όμορφες φωτογραφίες που σε "μεταφέρουν" και οι πληροφορίες χρήσιμες για μελλοντικό ταξίδι;)
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Μπράβο ρε @achalatsis εκπληκτικές φωτό και βρισκόμενος στο τέλος παρόμοιου ταξιδιού δεν εχω ούτε μια φωτό αντάξια σου
Οπότε θα αναλωθώ πιο πολυ στις πληροφορίες !!!
Μπράβο πάντα τέτοια


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αλεξανδρε, πολυ ωραιο ταξιδι και φοβερες φωτο :cool: και τωρα που πηγαμε και μεις στο Μαυροβουνι βλεπω τις σχετικες φωτο αλλιως! Σε καποια φαση θα κανω κατι παρομοιο δικαβαλος, εχω παει επισης Σλοβενια και Σερβια αλλα οχι Κροατια και Βοσνια. Well done και παλι! :friendship:

Ερωτηξη: ειναι δυο βδομαδες αρκετες για ολ'αυτα ή το ταξιδι ητανε λιγο "στο κυνηγημενο";
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Ερωτηξη: ειναι δυο βδομαδες αρκετες για ολ'αυτα ή το ταξιδι ητανε λιγο "στο κυνηγημενο";
Είναι υποκειμενικό αυτό· ανάλογα τι περιμένεις από ένα τέτοιο ταξίδι.

Όταν πάω για τουρισμό σε μια συγκεκριμένη πολη, έχω συνηθίσει να παίρνω το αεροπλάνο και να κάθομαι 1+ βδομάδα στον προορισμό μου. Σταμάτησα σε 3 μεγάλες πόλεις (Λουμπλιάνα, Ζάγκρεμπ, Σαράγιεβο) και παρότι οι συγκεκριμένες ήταν μικρές και εκείνες τις μέρες πλακωνόμουν εθνική να φτάσω νωρίς, θα ήθελα ένα 4ημερο στην κάθε μια, ίσως 5ήμερο στη Λουμπλιάνα για να πω ότι είδα κάτι.
Παρόλαυτα, θεωρώ ότι και στα επόμενα αντίστοιχα ταξίδια ίδιο χρόνο θα αφιερώνω σε κάθε πόλη, και ο λόγος είναι ότι παίρνεις μια ωραία αλλά ενδεικτική εικόνα από κάθε πόλη ώστε να αποφασίσεις σε ποιά θα ξαναπάς και θα αφιερώσεις χρόνο.

Σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι, είχα λίγα χλμ κάθε μέρα (~250-300) που μου επέτρεπαν να σταματάω όπου/όσο/όποτε ήθελα για να δω. Εννοείται ότι σε κάποια σημεία θα ήθελα περισσότερο χρόνο, όχι όμως σε πολλά και σίγουρα δεν ένιωσα ότι είμαι με την ψυχή στο στόμα. Σε αυτό το κομμάτι (που κατ' εμέ και η ομορφιά του road trip): Α'!

Είναι 2ο road trip μου (το 1ο ήταν γύρος της Πολωνίας με βανάκι σε 1.5 βδομάδα), και κατέληξα στα ίδια συμπεράσματα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Σταμάτησα σε 3 μεγάλες πόλεις (Λουμπλιάνα, Ζάγκρεμπ, Σαράγιεβο) και παρότι οι συγκεκριμένες ήταν μικρές και εκείνες τις μέρες πλακωνόμουν εθνική να φτάσω νωρίς, θα ήθελα ένα 4ημερο στην κάθε μια, ίσως 5ήμερο στη Λουμπλιάνα για να πω ότι είδα κάτι.
Παρόλαυτα, θεωρώ ότι και στα επόμενα αντίστοιχα ταξίδια ίδιο χρόνο θα αφιερώνω σε κάθε πόλη, και ο λόγος είναι ότι παίρνεις μια ωραία αλλά ενδεικτική εικόνα από κάθε πόλη ώστε να αποφασίσεις σε ποιά θα ξαναπάς και θα αφιερώσεις χρόνο.

Σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι, είχα λίγα χλμ κάθε μέρα (~250-300) που μου επέτρεπαν να σταματάω όπου/όσο/όποτε ήθελα για να δω. Εννοείται ότι σε κάποια σημεία θα ήθελα περισσότερο χρόνο, όχι όμως σε πολλά και σίγουρα δεν ένιωσα ότι είμαι με την ψυχή στο στόμα. Σε αυτό το κομμάτι (που κατ' εμέ και η ομορφιά του road trip): Α'!
Οπως το εννοεις το εννοω κι'εγω οταν κανω ταξιδι με μηχανη. Αλλα θαθελα να μεινω μια μερα στην καθε ενδιαφερουσα πολη και τα περιξ της και οχι μονο μερικες ωρες. Απ'οτι καταλαβαινω, 12 μερες ητανε ok, tnx :ok:
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Το εκανα το 2015 αυτο το ταξιδι.Οντως πολυ ωραια μερη αξιζει στον καθ ενα σας να το τολμησετε.Ομως φιλε μου θα μου επιτρεψεις μερικες παρατηρησεις φιλικες παντα.Αυτες οι διαδρομες ειδικα προς Durmitor,Δαλματικες δεν χρειαζοταν να τις πηγαινεις με 130 βρε αδερφε!!!Νομιζω πως δεν ειδες τιποτα και δεν χαρικες την ακριβει ομορφια των διαδρομων.Σε καποια φαση ειχε πινακιδα με 50Κμ κι εσυ πηγαινες 127!!!Αφ ενως μεν ειναι επικινδυνα εκει πανω αφ ετερου απλα τις προσπερασες.Παντα φιλικα.Περαν αυτου το ταξιδιωτικο σου ηταν πανεμορφο με πολυ ομορφες φωτο και βιντεο.Νασαι παντα καλα να ταξιδευεις και μαζι με εσενα να ταξιδευουμε κι εμεις μεσα απο τα ταξιδιωτικα σου.Να προσεχεις!
 

Giorgos-Patra

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Vstrom 650 K8
Μπραβο φιλε !! Πολυ ωραιες διαδρομες ( εκανα το ιδιο ταξιδι το 2016 ) , ωραιες φωτογραφιες και βιντεακια !!
Να εισαι παντα καλα και να ταξιδευεις !!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
@achalatsis Αλέξανδρε ομολογώ πως δεν είχα δει το θέμα.
Με αφορμή τη σύντομη γνωριμία μας ήθελα να σου εκφράσω το θαυμασμό μου για τις φωτογραφίες σου, ιδιαίτερα αφού κατάφερες τέτοια αποτελέσματα με Canon :D:p (ως γνωστόν οι καλύτερες μηχανές και φακοί του κόσμου είναι οι Nikon (και οι Yamaha)) Σπάνια έχω δει σε τόσο μεγάλο αριθμό φωτογραφιών τόσο ωραία κάδρα. Μπράβο ρε φίλε!

:friendship:
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
@achalatsis Αλέξανδρε ομολογώ πως δεν είχα δει το θέμα.
Με αφορμή τη σύντομη γνωριμία μας ήθελα να σου εκφράσω το θαυμασμό μου για τις φωτογραφίες σου, ιδιαίτερα αφού κατάφερες τέτοια αποτελέσματα με Canon :D:p (ως γνωστόν οι καλύτερες μηχανές και φακοί του κόσμου είναι οι Nikon (και οι Yamaha)) Σπάνια έχω δει σε τόσο μεγάλο αριθμό φωτογραφιών τόσο ωραία κάδρα. Μπράβο ρε φίλε!

:friendship:
Να σαι καλά Στέφανε :friendship:
 
Reactions: STF

dkom

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Tenere 700
Πολύ ωραία βολτα και φανταστικές φωτογραφίες, μπράβο σου που τα προλαβαινες όλα , να φανταστω ησουν μόνος σου γι αυτο, εγώ με άλλους που πάω δεν τολμάω να βγάλω τη φωτογραφική θα με φανε .
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Πολύ ωραία βολτα και φανταστικές φωτογραφίες, μπράβο σου που τα προλαβαινες όλα , να φανταστω ησουν μόνος σου γι αυτο, εγώ με άλλους που πάω δεν τολμάω να βγάλω τη φωτογραφική θα με φανε .
Ναι, αν θέλω να πάω για φωτό πάω μόνος μου τελείως για να έχω την ησυχία μου και ελευθερία κινήσεων.
Όταν πηγαίνω με άλλους συνήθως δεν προλαβαίνω ούτε να φανταστώ τη φωτογραφία..
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Υπέροχο ταξίδι, μπράβο φίλε μ!
Παρα πολυ ωραιο ταξιδι ,η φοτο απο αλλο πλανητη!!!!!!!
Μπραβο φιλε !! Πολυ ωραιες διαδρομες ( εκανα το ιδιο ταξιδι το 2016 ) , ωραιες φωτογραφιες και βιντεακια !!
Να εισαι παντα καλα και να ταξιδευεις !!
Να 'στε καλά παιδιά!

Το εκανα το 2015 αυτο το ταξιδι.Οντως πολυ ωραια μερη αξιζει στον καθ ενα σας να το τολμησετε.Ομως φιλε μου θα μου επιτρεψεις μερικες παρατηρησεις φιλικες παντα.Αυτες οι διαδρομες ειδικα προς Durmitor,Δαλματικες δεν χρειαζοταν να τις πηγαινεις με 130 βρε αδερφε!!!Νομιζω πως δεν ειδες τιποτα και δεν χαρικες την ακριβει ομορφια των διαδρομων.Σε καποια φαση ειχε πινακιδα με 50Κμ κι εσυ πηγαινες 127!!!Αφ ενως μεν ειναι επικινδυνα εκει πανω αφ ετερου απλα τις προσπερασες.Παντα φιλικα.Περαν αυτου το ταξιδιωτικο σου ηταν πανεμορφο με πολυ ομορφες φωτο και βιντεο.Νασαι παντα καλα να ταξιδευεις και μαζι με εσενα να ταξιδευουμε κι εμεις μεσα απο τα ταξιδιωτικα σου.Να προσεχεις!
Πέρα από τις ομορφιές των τοπίων υπάρχει και η οδηγική ομορφιά της διαδρομής. Προλαβαίνω και απολαμβάνω το τοπίο, και καταγράφω και μέρη άξια προς αποτύπωση.
Και είναι ένας από τους λόγους που έκανα το ταξίδι μόνος μου, μπορεί να είχα όρεξη για οδήγηση, να εντόπιζα κάτι και μετά από μερικά χλμ να γυρνούσα να το φωτογραφίσω. :)
 
Top Bottom