ή στραβό είναι το τιμόνι ή στραβό είναι το μάτι μου

Kostas Hondakis

You Only Ride Once
Περιοχή
Νέα Σμύρνη Αττικής-Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
Honda CB1000R
Παίδες καλησπέρα, έχω ένα cb1000r και έχω το εξής πρόβλημα.
Όταν είμαι εν κινήσει το μηχανάκι μεν πάει ευθεία, δε το πιρούνι μαζί και τιμόνι, σε σχέση με το υπόλοιπο πλαίσιο, κοιτάζει λίγες μοίρες δεξιά (μη φανταστείτε κάτι τρελό, 4-5 μοίρες). Όταν αφήνω χέρια, το μηχανάκι κρατάει την πορεία του και δεν ''παίρνει'' ούτε δεξιά ούτε αριστερά. Τι να φταίει άραγε; θα μου φανούν χρήσιμες όλες οι γνώμες. Ευχαριστώ.
Υ.Γ το μηχανάκι το έχει αυτό από την πρώτη μέρα που το πήρα καινούριο.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σου εχει πέσει ποτε κάτω;
Πχ, απο το σταν!!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Αν είσαι τυχερός η εύκολθ βλάβη είναι να έχει πάρει λίγο στις μάνες που κρατάνε τις μπουκάλες, με την βοήθεια ενός φίλου τις λασκάρεις και προσπαθείς να τις φέρεις όσο μπορείς.
Συνήθως πρέπει να είσαι επάνω στη σέλα και τα χέρια στο τιμόνι.
Ο βοηθός που πρέπει να έχει μιαν αντίληψη από τεχνική να βλέπει τις ρόδες σε μια ευθεία...


Αν είσαι άτυχος έχει στραβωσει το πλαίσιο... Η λύση: Παπουτσάς

Γιατί δεν την πας στον τεχνικό σου ?
 

Kostas Hondakis

You Only Ride Once
Περιοχή
Νέα Σμύρνη Αττικής-Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
Honda CB1000R
Αν είσαι τυχερός η εύκολθ βλάβη είναι να έχει πάρει λίγο στις μάνες που κρατάνε τις μπουκάλες, με την βοήθεια ενός φίλου τις λασκάρεις και προσπαθείς να τις φέρεις όσο μπορείς.
Συνήθως πρέπει να είσαι επάνω στη σέλα και τα χέρια στο τιμόνι.
Ο βοηθός που πρέπει να έχει μιαν αντίληψη από τεχνική να βλέπει τις ρόδες σε μια ευθεία...


Αν είσαι άτυχος έχει στραβωσει το πλαίσιο... Η λύση: Παπουτσάς

Γιατί δεν την πας στον τεχνικό σου ?
Για ριξε υποτιτλους. Τι ειναιβο παπουτσας;
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Μηπως θελει να στριψεις λιγο το τιμονι να ευθυγραμμιστει με την ροδα; Οπως καναμε στα ποδηλατα μας μικροι, βαζαμε την ροδα κοντρα σε μια κολωνα και στριβαμε δεξια ή αριστερα αναλογα
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Πιστευω οτι ειναι αυτο που λεει ο sirax.
Εχουν γυρισει οι μπουκαλες στους σταυρους. Θα το λασκαρεις θα βαλεις καποιον να κραταει την ροδα σταθερη και θα ερθει.
Στο σφιξιμο προτεινεται ροποκλειδο με τις δυναμεις του κατασκευαστη.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μαλλον δεν ειναι τιποτα σπουδαιο εφοσον απο καινουρια ετσι ηταν Κακη συναρμολογηση
Η μοτοσυκλετες κατα την εισαγωγη τους ερχονται σε μερικα (λιγα) τευχη και δενονται εδω ωστε να δοθουν στον αγοραστη Κανε οτι σου ειπαν παραπανω Λασκαρισμα των βιδων στις τιμονοπλακες και του τροχου και ευθυγραμιση Σφιξιμο ξανα και ειδικα στις τιμονοπλακες σφιξιμο ξανα με ροποκλειδο με την ροπη του κατασκευαστη Αν δεν υπαρχει ροποκλειδο πολλη προσοχη οπου οι βιδες πιανουν σε αλουμινιο
 

Kostas Hondakis

You Only Ride Once
Περιοχή
Νέα Σμύρνη Αττικής-Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
Honda CB1000R
Ευχαριστω πολυ για τις οδηγίες,αλλα επειδη αμα πιασω να κανω μονος μ δουλεια με βλεπω να πηγαινω με τα ποδια βολτες,καλυτερα να το περασω απο τον παπουτσα.. Ελπιζω να μη μου πιασει την κωλαρα
 

Kostas Hondakis

You Only Ride Once
Περιοχή
Νέα Σμύρνη Αττικής-Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
Honda CB1000R
ΛΟΙΠΟΝ..... επισκέφτηκα τον μάστορα Παπουτσά, ο τύπος είναι απίστευτος, μου είπε τι μπορεί να χει το μηχανάκι σε μια βόλτα 40 μέτρων. Συνήθως το συγκεκριμένο μηχανάκι βγαίνει με αυτή την ιδιομορφία. Δεν είναι κάτι σοβαρό μου 'πε και δεν έχει πρόβλημα το μηχανάκι, απλά οι πλάκες του σταυρού μάλλον δεν έχουν την ίδια συμμετρία ... Και τώρα η στιγμή που όλοι περιμέναμε....300-350€ πάει το μαλλί.. 170 μου πε είναι το ''λύσιμο-δέσιμο'' και από μία 130αρα και βάλε η επισκευή. Να το κάνω ή όχι? έχω βάλει λίγο τα κλάματα είναι η αλήθεια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΛΟΙΠΟΝ..... επισκέφτηκα τον μάστορα Παπουτσά, ο τύπος είναι απίστευτος, μου είπε τι μπορεί να χει το μηχανάκι σε μια βόλτα 40 μέτρων. Συνήθως το συγκεκριμένο μηχανάκι βγαίνει με αυτή την ιδιομορφία. Δεν είναι κάτι σοβαρό μου 'πε και δεν έχει πρόβλημα το μηχανάκι, απλά οι πλάκες του σταυρού μάλλον δεν έχουν την ίδια συμμετρία ... Και τώρα η στιγμή που όλοι περιμέναμε....300-350€ πάει το μαλλί.. 170 μου πε είναι το ''λύσιμο-δέσιμο'' και από μία 130αρα και βάλε η επισκευή. Να το κάνω ή όχι? έχω βάλει λίγο τα κλάματα είναι η αλήθεια.
Το μόνο σίγουρο είναι οι γνώσεις του συγκεκριμενου τεχνίτη
Όλα τα στραβά της Αθήνας αυτός τα επισκευάζει. ...
Τώρα για τις τιμές. ...δεν γνωρίζω

advφον!!
 

virus

Μέλος
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
αδιευκρινιστο
οι κλασσικες τιμες του αλλα η δουλεια του εχει πολλη μανουρα. ομως κανει πολυ καλη δουλεια και δεν κοροιδευει.

αλλα γιατι δεν κανεις ενα λυσιμο δεσιμο τον σταυρο; αμα φτιαξει γλυτωνεις τα λεφτα. δουλεια μιας ωρας ειναι.

επισης το να καθεσαι στραβα το εχεις αποκλειση;
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ΛΟΙΠΟΝ..... επισκέφτηκα τον μάστορα Παπουτσά, ο τύπος είναι απίστευτος, μου είπε τι μπορεί να χει το μηχανάκι σε μια βόλτα 40 μέτρων. Συνήθως το συγκεκριμένο μηχανάκι βγαίνει με αυτή την ιδιομορφία. Δεν είναι κάτι σοβαρό μου 'πε και δεν έχει πρόβλημα το μηχανάκι, απλά οι πλάκες του σταυρού μάλλον δεν έχουν την ίδια συμμετρία ... Και τώρα η στιγμή που όλοι περιμέναμε....300-350€ πάει το μαλλί.. 170 μου πε είναι το ''λύσιμο-δέσιμο'' και από μία 130αρα και βάλε η επισκευή. Να το κάνω ή όχι? έχω βάλει λίγο τα κλάματα είναι η αλήθεια.
εαν ειμουν στην θεση σου θα εκανα την καρδια μου πετρα και θα το εκανα
 

Kostas Hondakis

You Only Ride Once
Περιοχή
Νέα Σμύρνη Αττικής-Ηράκλειο Κρήτης
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
Honda CB1000R
Πρεπει να το φτιαξω καποια στιγμη αλλα επειδη δεν παιζει μια αυτον τον καιρο θα το αφησω για αργοτερα.. Το μονο σιγουρο ειναι ενα, ο,τι προβλημα υπαρχει, σ'αυτο το φορουμ δινονται πολυ καλες λυσεις.. Ευχαριστω παιδες για το ενδιαφερον και τις ιδεες σας.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η εγγυηση εχει ληξει να φανταστω?

Παντως κουφο αυτο που σου ειπε ο μαστορας για τα περι συμμετριας Αν πραγματι ειναι ετσι θα πρεπει να εχεις προβλημα και στην λειτουργια της μπροστα αναρτησης
Πριν τα σκασεις κανε οτι σου ειπαμε παραπανω Και το δικο μου (τρανσαλπ) ετσι ηταν οταν το πηρα και το προβλημα διορθωθηκε απλα οπως σου εγραψα και παραπανω
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
ΛΟΙΠΟΝ..... επισκέφτηκα τον μάστορα Παπουτσά, ο τύπος είναι απίστευτος, μου είπε τι μπορεί να χει το μηχανάκι σε μια βόλτα 40 μέτρων. Συνήθως το συγκεκριμένο μηχανάκι βγαίνει με αυτή την ιδιομορφία. Δεν είναι κάτι σοβαρό μου 'πε και δεν έχει πρόβλημα το μηχανάκι, απλά οι πλάκες του σταυρού μάλλον δεν έχουν την ίδια συμμετρία ... Και τώρα η στιγμή που όλοι περιμέναμε....300-350€ πάει το μαλλί.. 170 μου πε είναι το ''λύσιμο-δέσιμο'' και από μία 130αρα και βάλε η επισκευή. Να το κάνω ή όχι? έχω βάλει λίγο τα κλάματα είναι η αλήθεια.
:thinking:...Mόνο σε μένα φαίνεται αξιοπερίεργη αυτή η διάγνωση ;;;
Μόνον εγώ θεωρώ απίθανο η Χόνδα να έχει κάνει τόσο χοντρή πατάτα και να της έχει "ξεφύγει" η συμμετρία στις τιμονόπλακες ;;;
Και μάλιστα στο cb1000r...

Και ο μάστορας τί ακριβώς θα κάνει δηλαδή για να διορθώσει το (κατ'αυτόν) πρόβλημα ;
Θα φτιάξει καινούργια τιμονόπλακα (μια απο τις δύο) για να "ταιριάξει την συμμετρία που είναι λάθος" ;
ή θα πρεσσάρει-καλυμπράρει-φρεζάρει την υπάρχουσα ,για να διορθώσει το πρόβλημα που ΔΕΝ πήρε χαμπάρι μια Χόνδα ;;;

Φίλε μου ,αφού δεν μπορείς να τσεκάρεις μόνος σου αυτό που σου "φωνάζει" ο konkost ,και αν είσαι Αθήνα κ πέριξ (ή αν μπορείς να κατέβεις) ρίψε μου ένα πμ. ;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ριξε το πμ σε Γατο κ λοιπους κοντινους βιδωστε ξεβιδωστε πλακες κ βλεπεις μετα τι και αν θα χρειαστει να κανεις.

adv phone
 

dudukas

Μέλος
Περιοχή
Ζακυνθος
Όνομα
Ντενης
Μοτό
xrv 750-fzs 600
Οντως ρε φιλε πριν τα σκασεις ψαξου λιγο δεν παιζει ασυμετρια στις τιμονοπλακες κ να πηγαινει ευθεια κ να δουλευει σωστα το πιθανοτερο ειναι να χανουν απο συναρμολογιση.....Αμα θες μετο ζορι να δωσεις 130 ευρο για να σφιξεις να ισιωσεις κ να δεσεις καντα βενζινες κ ελα το καλοκαιρι εδω να κανεις κ καμια βουτια κ να το φτιαξουμε....
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
:thinking:...Mόνο σε μένα φαίνεται αξιοπερίεργη αυτή η διάγνωση ;;;
Μόνον εγώ θεωρώ απίθανο η Χόνδα να έχει κάνει τόσο χοντρή πατάτα και να της έχει "ξεφύγει" η συμμετρία στις τιμονόπλακες ;;;
Και μάλιστα στο cb1000r...
Η εγγυηση εχει ληξει να φανταστω?

Παντως κουφο αυτο που σου ειπε ο μαστορας για τα περι συμμετριας Αν πραγματι ειναι ετσι θα πρεπει να εχεις προβλημα και στην λειτουργια της μπροστα αναρτησης
Πριν τα σκασεις κανε οτι σου ειπαμε παραπανω Και το δικο μου (τρανσαλπ) ετσι ηταν οταν το πηρα και το προβλημα διορθωθηκε απλα οπως σου εγραψα και παραπανω
Σιγα μην φαινεται μονο σε σενα περιεργη η διαγνωση Απλα εγω ημουν πιο διακριτικος απο σενα

...Και τα 170 πολλα μου φαινονται για λυσιμο δεσιμο μπροστινου Αλλα ΟΚ αν αυτος νομιζει οτι τοσα αξιζει η εργασια του εμας δεν μας αφορα Αφορα μονο αυτον που θα τα δωσει
 
Top Bottom