αγορα πρωτης low budget moto

panoulis222

Μέλος
Όνομα
panos
Μοτό
crypton r
καλησπερα σε ολους! υστερα απο μια 20ετη συμβιωση με παπακια, και λιγο τα λοκντανουν και λιγο και οτι τα χρονια περνανε και λιγο οτι θα θελα να κανω καμια βολτα στις επαρχιες, εεε αποφασισα να κανω δωρο στον εαυτο μου μια μηχανη. καλά μεχρι εδω...
με budget περιπου 1500ε εχουμε 4 υποψηφιοτητες. transalp 650 - kle 500 - bmw f650gs- aprillia pegaso strada.
τι ζηταω? τα κλασσικα αξιοπιστια-ανεση και ενα σχετικα χαμηλο κοστος συντηρησης.
θα ειναι το μοναδικο μεσο μεταφορας εντος-εκτος κ επι τ'αυτα. και ναι κατα κυριο λογο θα κινουμαι στην αθηνα. δουλεια σπιτι. οπως με το παπι. θα εχω ομως την δυνατοτητα να βγω κ παραεξω κανα σκ οταν μου την βαραει.
γενικα νιωθω να με τραβαει το ΤΑ650 γιατι δειχνει περισσοτερο μηχανη και δικυλινδρο οπως και το κλε. και επειδη λεω να κρατησω κ το παπακι για τα κοντινα κοιταζω πρωτα τα δικυλινδρα. με 1.73 κ 85κ θα μπορω να το κουμανταρω? κατι αλλο που δεν εχω υπολογισει? κατι που ισως δεν γνωριζω?
οποιαδηποτε γνωμη δεκτη. (επισης αν καποιος εχει να μου προτεινει καποιον μηχανικο στα δυτικα προαστια κυριως κ υστερα στην υπολοιπη αθηνα θα μου εκανε μεγαλη χαρη)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Προσωπικά βρίσκω και τις 4 επιλογές πολύ σωστές. Προφανώς το έχεις ήδη ψάξει πολύ με τον εαυτό σου. Ένα μικρό προβάδισμα θα έδινα στο TA650.
Η απάντηση μου όμως είναι πως είναι πολύ καλές επιλογές όλες και γιαυτό το μόνο που θα μπορούσα να συμβουλεύσω είναι να πάρεις αυτήν που είναι στη καλύτερη κατάσταση που θέλεις στα λεφτά σου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς ήρθες στο advride

F650gs.. Είναι το πιο "εύκολο" στην χρήση που θες σε σχέση με την σωματοδομη σου
 

panoulis222

Μέλος
Όνομα
panos
Μοτό
crypton r
ναι διαβαζω για ολα ατ μοντελα που ανεφερα οποτε εχω μια ιδεα πανω κατω. μαλιστα εκει νικαει κατα κρατος νομιζω το κλε 500 γιατι οσο κ αν το υπεραναλυσω ειναι το ιδιο απ το 91? νομιζω? οποτε δεν ψαχνεις λεπτομερειες γιατι η καθε γενια ειναι καλυτερη απ την προηγουμενη. οκ ισως να αργησαν να μαθουν την θεωρια της εξελιξης εκει στην καβα αλλα τεσπα. ασχετο αλλα αν ειμαι σε λαθος section ας με συγχωρεσουν οι αντιμ κ ας το επαναδημοσιευσουν.
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Oλα καλές επιλογές.Νομιζω το ακριβότερο σερβις πέφτει στη μπενφέ.Πάρε αυτό που θα σου κάνει κλίκ.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
το bmw και το strada ειναι πιο δεμενα στην ασφαλτο,το απριλια βιδωμενο...
εχεις βαλει 21 ιντσες και 19...οποτε αν εδιαφερεσαι για ον-οφ το τρασαλπ προηγειται,αν εδιαφερεσαι για ασφαλτο το απριλια προηγειται ξεκαθαρα και δεν εχεις το αγχος της σαμπρελας..
 

panoulis222

Μέλος
Όνομα
panos
Μοτό
crypton r
συμφωνω αλλα οταν μιλαμε για μηχανες 20ετιας και με συγκεκριμενες απαιτησεις κ μπατζετ κανει τα πραγματα πολυ δυσκολα.
ξερω οτι ειναι λαθος σκεπτικο αλλα το αβς το σκεφτομαι σαν κατι εξτρα που θα θελα να εχω αλλα θα το ρισκαρω κ χωρις.
ευχαριστω γενικα παντως για τα σχολια. (και για κανα μαστορα οποιος θελει κ με πμ)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
συμφωνω αλλα οταν μιλαμε για μηχανες 20ετιας και με συγκεκριμενες απαιτησεις κ μπατζετ κανει τα πραγματα πολυ δυσκολα.
ξερω οτι ειναι λαθος σκεπτικο αλλα το αβς το σκεφτομαι σαν κατι εξτρα που θα θελα να εχω αλλα θα το ρισκαρω κ χωρις.
ευχαριστω γενικα παντως για τα σχολια. (και για κανα μαστορα οποιος θελει κ με πμ)
Το F650gs έχει abs
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το F650gs έχει abs
ένα f650gs στα 1500 ευρώ ή θα πρέπει να είναι τυχερός που το βρήκε ή θα θέλει πολύ χρήμα/προσωπική εργασία για να γίνει μηχανάκι που να κυκλοφορεί με ασφάλεια.
 

panoulis222

Μέλος
Όνομα
panos
Μοτό
crypton r
η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο τρικυμια εν κρανιω αλλα νομιζω πως τα ξεκαθαρισα?
το φ650 ειναι νομιζω το ιδανικο μηχανακι για αυτα που ζηταω. οικονομικο, μανιτζεβελο, ταξιδευει. το μονο που εχω βολταρει μαλιστα.
γιατι δεν το παιρνεις τοτε ρε μεγαλε? τι μας πρηζεις?
απλα γιατι δεν εχω οδηγησει ΤΑ650 η εστω το ΚΛΕ. αλλα μου αρεσει η αισθηση της βαρυτερης μηχανης.
οποτε θα ψαξω τα ΤΑ και τα ΚΛΕ και βλεπουμε.
 

panoulis222

Μέλος
Όνομα
panos
Μοτό
crypton r
οκ μπορω να ανεβω κ λιγο παραπανω 1800 πχ. απλα δεν μπορω να ξεπερασω τα 2000ε και θα θελα να εχω ενα μαξιλαρακι για λαστιχα πχ η αλυσιδογραναζα η καποιο προβλημα που κατα 85% θα κρυβει ενα παλιο μοτο.
επισης πως τσεκαρεις το καρε του αξονα? πρεπει να βγει το γραναζι για να το δεις?
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο τρικυμια εν κρανιω αλλα νομιζω πως τα ξεκαθαρισα?
το φ650 ειναι νομιζω το ιδανικο μηχανακι για αυτα που ζηταω. οικονομικο, μανιτζεβελο, ταξιδευει. το μονο που εχω βολταρει μαλιστα.
γιατι δεν το παιρνεις τοτε ρε μεγαλε? τι μας πρηζεις?
απλα γιατι δεν εχω οδηγησει ΤΑ650 η εστω το ΚΛΕ. αλλα μου αρεσει η αισθηση της βαρυτερης μηχανης.
οποτε θα ψαξω τα ΤΑ και τα ΚΛΕ και βλεπουμε.
To kle δεν το λες και βαρυτερο...αν αναλογιστεις οτι ειναι κ 2κ.
Απο 1κ παντως το f650 ειναι το πιο smooth απο ολα
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Καλησπερα, έχω f650gs, το πήρα σαν πρώτη και είναι ότι καλύτερο για νέο οδηγό και ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις με 1500-2000χιλ. Είμαι σε σκέψεις να δώσω την δικιά μου γτ θέλω να πάω σε κάτι μεγαλύτερο, αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Εγώ θα τα κοιτούσα και θα τα οδηγούσα όλα αν μπορούσα!!! Με το kle να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 2ο ίσως το Απρίλια!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το kle είναι παλιό μηχανάκι και σχετικά λίγο ....παντού δηλαδή φρένα αναρτήσεις υποδυναμη ,δεν έχει ούτε ένα abs
Οφείλεις να πας σε κάτι το οποίο θα έχει τουλάχιστον abs μια σχετική υποδυναμη για ενεργητική ασφάλεια
Θα έλεγα και εγώ για το f650gs για αρχή
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Εφόσον σου άρεσε το bmw προχωράς, θεωρώ είναι μια τίμια επιλογή. Εαν μπορείς να φύγεις λίγο πάνω από τα 2.000€, υπάρχει στο φόρουμ μια ενδιαφέρουσα αγγελία ενός τρανσλαπ Transalp 650 2007
 
Top Bottom