αγορα πρωτης low budget moto

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
tiger 955i-gs 1200
Θα μιλησω γι αυτα που εχω οδηγησει.

Το kle θα ελεγα οτι ειναι το λιγοτερο ταξιδιαρικο.Το ενοιωθα φτερο στον ανεμο και τα φρενα του ειναι καλα για πολυ αμυντικους οδηγους.Στην πολη αρκετα ευελικτο,

Το ΤΑ εχει πολυ γλυκο ταξιδι,πολυ καλη συμπεριφορα,αρκετα καλα φρενα αλλα οταν ταξιδευεις νοιωθεις καποια απο τα αλογα ειναι λιγακι κουτσα.

Το gs θα ελεγα οτι εχει τα καλα των παραπανω και abs κατι πολυ βασικο για καποιον που πρωτομπαινει στην κατηγορια.Εμενα με κουρασε λιγοτερο απο ολα στο ταξιδι.Υπαρχουν αρκετα καλα gs-ακια μεσα στο οριο που εθεσες,αρκει να εχεις λιγη υπομονη.

Το κοστος συντηρησης και των τριων ειναι σχετικα χαμηλο και πανω κατω στα ιδια λεφτα.Ανταλλακτικα υπεραρκετα.Δεν μπορεις να πεις οτι καποιο απο αυτα θα σου βγαλει καποια βλαβη που θα σου αδειασει την τσεπη,αρκει να εισαι προσεκτικος κατα την αγορα.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,τον προηγούμενο χειμώνα ήμουν ακριβώς σε αυτό το διλλημα,σαν πρώτη μηχανή και με αυτό το μπάτζετ..
Γενικά δε βιαζομουβ και έψαχνα να βρω τη κατάλληλη αγγελία ,ίσως εικόνα στο bmw λόγω καλύτερης κατανάλωσης.
Εν τέλει βρέθηκε στο νησί μου ένα gs dakar το οποίο και πήρα τον Απρίλη και μέχρι στιγμής έχω κάνει 7000 χιλιόμετρα και σε ταξιδακια σε Κυκλάδες και μέσα στην Αθήνα για δουλειές και σε χωματόδρομο σαν πρώτη μου επαφή με χώμα.
Είμαι αρκετά ευχαριστημένος,δεν έχει βγάλει θέμα μέχρι στιγμής ,πηγαίνω διπλός σε δύσκολους χωματόδρομους ακόμα και στη Σέριφο που τη γύρισα όλη με κατανάλωση λίγη.
Προβλήματα αν διαβάσεις έχει κάποια συγκεκριμένα που αν είσαι παρατηρητικός ίσως τα προλάβεις.
Αυτα
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις kle από αυτά που ανέφερες..Αν δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το χώμα κοίτα για το pegaso αλλιώς transalp..
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
F 650 GS Ο σωματοτυπος σου και τα μοτοσυκλετιστικά σου θελω θα κουμπώσουν πολύ καλα πάνω του. Με 2000 ταβάνι θα βρεις κατι αξιολογο το οποιο κατα την άποψη μου υπερτερεί των υπολοίπων σε κάποια σημεία οπως το ABS και injection και λιγακι ελαφρυτερο.
 

panoulis222

Μέλος
Όνομα
panos
Μοτό
crypton r
κυριοι διαβαζω τα παντα. εκτος αν βρω κατι σε πολυ χαμηλη τιμη (κλε) οι ανταγωνιστες μαλλον ειναι ΤΑ650 η Φ650.
οι κατοχοι αν μπορουν να μου πουν πως τα παει το φ650 σε ανεμοπροστασια-βροχη. μιας που θα ειναι βασικο μεσο καλο ειναι να ξερω τι να περιμενω.
και απ το ΤΑ650 εννοειται.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για το ΤΑ650
Προστασια απο τα βρωμονερα της ασφαλτου πολυ καλη Προστασια απο τον αερα και την βροχη μετρια με την μαμα ζελατινα (ο αερας απο οσο θυμαμαι χτυπα σε στηθος και κατω μερος του κρανους) Πολυ καλη ομως με αφτερ μαρκετ
Για οτι αλλο για το ΤΑ650 ρωτα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το πιο φτηνο σε κοστος χρησης απο αυτα που εβαλες πρεπει να ειναι το f650
Το πιο αξιοπιστο μακραν το ΤΑ650
Το πιο ομορφο (υποκειμενικο) το aprillia pegaso strada
Το πιο διαχρονικο (κατα την γνωμη μου) το KLE

Ολα θελουν πολυ καλο ελεγχο πριν την αγορα και με ολα για να κρατησεις χαμηλα το κοστος χρησης θα πρεπει να πιανει το χερι σου τουλαχιστον για τα βασικα Ειδικα στο ΤΑ650 το οποιο γνωριζω ενω δεν ειναι τιποτα δυσκολο ενα πληρες σερβις παρ' ολα αυτα απαιτει πολυυυ χρονο Και ο χρονος στο συνεργειο ειναι χρημα
 

panoulis222

Μέλος
Όνομα
panos
Μοτό
crypton r
δεν ειναι οτι δεν το χω, ισα ισα μου αρεσει να γρασαρω τα χερια μου. το κανω εξαλλου ηδη με την παπια πανω απο 10ετια, βαλβιδες-λαδια-γραναζια-φρενα κτλ. το προβλημα μου βεβαια ειναι ο χωρος που δεν εχω, αλλα οκ μια φορα στο τοσο δεν εχω θεμα. αν βεβαια γνωριζουμε κ κανεναν εμπιστο μηχανικο θα ηταν καλυτερα γιατι δεν ξερω πως να κατσω να τσεκαρω το καρε του αξονα.
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Oλα καλές επιλογές με το Kle να είναι η καλύτερη !!!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
TA 650 με < 2000ε και χωρις να φτασει κοντα 2μιση με μαζεματα??
ΤΑ 600 ναι , οκ , αλλα 650 ?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
δεν ειναι οτι δεν το χω, ισα ισα μου αρεσει να γρασαρω τα χερια μου. το κανω εξαλλου ηδη με την παπια πανω απο 10ετια, βαλβιδες-λαδια-γραναζια-φρενα κτλ. το προβλημα μου βεβαια ειναι ο χωρος που δεν εχω, αλλα οκ μια φορα στο τοσο δεν εχω θεμα. αν βεβαια γνωριζουμε κ κανεναν εμπιστο μηχανικο θα ηταν καλυτερα γιατι δεν ξερω πως να κατσω να τσεκαρω το καρε του αξονα.
Οποιοσδηποτε μηχανικος (αλλα και εσυ) μπορει να τσεκαρει τον αξονα Πρεπει να ερθει ο πισω τροχος μπροστα (ή να βγει), κατοπιν αφαιρειται ο λεβιες των ταχυτητων (μια βιδα) Τοκαπακι του γραναζιου (δυο βιδες), η ασφαλεια του γραναζιου (δυο βιδες) και τελος βγαινει το γραναζι Και τοτε και μονο αν βγει το γραναζι μπορει να δει καποιος αν εχει φθορα ο αξονας και ποσο

Και θα πρεπει να ειναι σε μια τετοια περιπου κατασταση
 
Top Bottom