αγορα 1290 super adventure s (?)

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
καταλαβαινω τι λες ,κ πιστεψε με δεν θα ηθελα με τπτ να φορτωνω χιλιομετρα στην πολη,αλλα οι εποχες αλλαξανε κ δεν εχουμε τη δυνατοτητα πλεον να εχουμε κ μηχανη κ μηχανακι !!κ εψαχνα κατι να τα συνδυασω...η αμεσως επομενη επιλογη για εμενα θα ηταν multistrada 950 ,η οποια ειναι αλλη κουβεντα!!!
Οι μηχανές της επιλογής σου προϋποθέτουν ύπαρξη δεύτερου μικρού. Αν δε μπορείς να συντηρήσεις μεγάλο και μικρό παράλληλα σημαίνει πως δε μπορείς να συντηρήσεις κανένα από τα Αυστρο-Ιταλικά ούτε μόνο του (θα σου στοιχίσει περισσότερο). Οι συγκεκριμένες εταιρείες εκπροσωπούν άλλη φιλοσοφία. Μπορεί να σου φαίνεται αγενές το σχόλιο μου αλλά το κάνω με φιλική διάθεση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Συνάντησα ένα καραφορτωμενο εχθές στην εθνική.
Τριβαλιτσος και πάνω στις βαλιτσες σάκους αρκετά μεγάλους.
Μου θύμισε φόρτωμα bmw και μου άρεσε πάρα πολύ.
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλή επιλογή και στη θέση σου θα έκανα ένα καλό έλεγχο σε ένα μεταχειρω και θα το έπαιρνα.
Είναι κουκλί το άτιμο.
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Οι μηχανές της επιλογής σου προϋποθέτουν ύπαρξη δεύτερου μικρού. Αν δε μπορείς να συντηρήσεις μεγάλο και μικρό παράλληλα σημαίνει πως δε μπορείς να συντηρήσεις κανένα από τα Αυστρο-Ιταλικά ούτε μόνο του (θα σου στοιχίσει περισσότερο). Οι συγκεκριμένες εταιρείες εκπροσωπούν άλλη φιλοσοφία. Μπορεί να σου φαίνεται αγενές το σχόλιο μου αλλά το κάνω με φιλική διάθεση.
δεν παρεξηγω σε καμια περιπτωση ! δεν θα ζητουσα αποψεις αν ηταν ετσι !!καταλαβαινω ακριβως τι λες,δυστηχως ομως επειδη ξερεις τι εστι ερωτας οι επιλογες ειναι αυτες (δυστηχως !!)οποτε δυσκολα η ευκολα θα προσπαθησω να αποκτησω μια τετοια μηχανη κ ειμαι διαθετειμενος εννοειτε να "υποστω" τις συνεπειες!!απλα θα προσπαθησω να επιλεξω οοοσο πιο safe γινεται...
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Στην θέση σου θα έβλεπε ένα 1190-1090 και ένα σκούτερ.
Θα περισσέψουν και λεφτα
Καλή η Γκαβλα αλλά όταν θα αρχίσουν να μαζεύονται τα service & αξεσουάρ μετά θα είναι αργά
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Στην θέση σου θα έβλεπε ένα 1190-1090 και ένα σκούτερ.
Θα περισσέψουν και λεφτα
Καλή η Γκαβλα αλλά όταν θα αρχίσουν να μαζεύονται τα service & αξεσουάρ μετά θα είναι αργά
to 1190 σκεφτομουν,δυστηχως με αποτρεπει το οτι δεν το βγαζουν πλεον....
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
δεν παρεξηγω σε καμια περιπτωση ! δεν θα ζητουσα αποψεις αν ηταν ετσι !!καταλαβαινω ακριβως τι λες,δυστηχως ομως επειδη ξερεις τι εστι ερωτας οι επιλογες ειναι αυτες (δυστηχως !!)οποτε δυσκολα η ευκολα θα προσπαθησω να αποκτησω μια τετοια μηχανη κ ειμαι διαθετειμενος εννοειτε να "υποστω" τις συνεπειες!!απλα θα προσπαθησω να επιλεξω οοοσο πιο safe γινεται...
Τα λές τώρα που είσαι έξω από τον χορό...... για κάτσε να μπείς μέσα.... και εύχομαι να μην το έχεις μετανιώσει τότε....
Ότι σου έγραψαν τα παιδιά είναι πολύ συνετά και σωστά....
 
Τελευταία επεξεργασία:

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Τα λές τώρα που είσαι έξω από τον χορό...... για κάτσε να μπείς μέσα.... και εύχομαι να μην το έχεις μετανιώσει....
μιλαω ως κατοχος cbf 1000 κ σκουτερ ταυτοχρονα για χρονια....ελπιζω να μην μετανιωσω εννοειται στο μελλον !!
 
Reactions: Gus

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
μιλαω ως κατοχος cbf 1000 κ σκουτερ ταυτοχρονα για χρονια....ελπιζω να μην μετανιωσω εννοειται στο μελλον !!
Έχεις μεγάλο ντέρτι και καημό - έρωτα.... το νινί το πληρώνουμε πολύ ακριβά ενίοτε..... Αλλά εσύ πήγες από άλλη κατηγορία σε άλλο εντελώς..... το έχεις δοκιμάσει καθόλου καμιά βόλτα?
Σου εύχομαι καλή αγορά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λοιπόν... επειδή κοιτούσα το R

Μιλάμε για μιά μοτοσικλέτα που άνετα θα φτάσει το 20ρικο με λίγα έξτρα (τιμή καταλόγου).

"Ζημιές" δεν έχω διαβάσει, πέραν αυτής στο φιλτροκούτι που για μιά ασφάλτινη μοτοσικλέτα είναι μάλλον άχρηστο να το συζητάμε και που λύνεται με μιά φλάντζα της uni ή και με ταινία ηλεκτρολόγου στο καπάκι εξωτερικά. Κάποια αμορτισέρ στα S και T "δακρύζουν" σχετικά νωρίς και αλλάζονται στην εγγύηση, κάποιοι λένε ότι οι τσιμούχες στα καλάμια δεν είναι και πρώτης ποιότητας και φθείρονται νωρίς, αλλά είναι αναλώσιμα έτσι και αλλιώς.

Για τα σέρβις είχα ρωτήσει στα Orange Days και είχαν πει ότι πάνω/κάτω στο 500ρικο παίζουν αλλά πάνε "by the book" και λύνουν την μισή μοτοσικλέτα για ελέγχους, κάθε 15000 χιλιόμετρα. Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, αν το προγραμματίσεις σωστά.

Για το θέμα "πόλης" πάλι, εξαρτάται που μένει ο κάθε ένας. Για εμένα το "κέντρο Αθήνας" περιέχει 20+ χιλιόμετρα ΕΟ πρώτα, οπότε δεν είναι το ίδιο με κάποιον που πάει πχ Καλλιθέα/Αμπελόκηπους κάθε μέρα, οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα και δεν χρειάζομαι δεύτερο για το κέντρο, να μην χαλάει το μεγάλο.
 
Reactions: tnz

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Λοιπόν... επειδή κοιτούσα το R

Μιλάμε για μιά μοτοσικλέτα που άνετα θα φτάσει το 20ρικο με λίγα έξτρα (τιμή καταλόγου).

"Ζημιές" δεν έχω διαβάσει, πέραν αυτής στο φιλτροκούτι που για μιά ασφάλτινη μοτοσικλέτα είναι μάλλον άχρηστο να το συζητάμε και που λύνεται με μιά φλάντζα της uni ή και με ταινία ηλεκτρολόγου στο καπάκι εξωτερικά. Κάποια αμορτισέρ στα S και T "δακρύζουν" σχετικά νωρίς και αλλάζονται στην εγγύηση, κάποιοι λένε ότι οι τσιμούχες στα καλάμια δεν είναι και πρώτης ποιότητας και φθείρονται νωρίς, αλλά είναι αναλώσιμα έτσι και αλλιώς.

Για τα σέρβις είχα ρωτήσει στα Orange Days και είχαν πει ότι πάνω/κάτω στο 500ρικο παίζουν αλλά πάνε "by the book" και λύνουν την μισή μοτοσικλέτα για ελέγχους, κάθε 15000 χιλιόμετρα. Δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα, αν το προγραμματίσεις σωστά.

Για το θέμα "πόλης" πάλι, εξαρτάται που μένει ο κάθε ένας. Για εμένα το "κέντρο Αθήνας" περιέχει 20+ χιλιόμετρα ΕΟ πρώτα, οπότε δεν είναι το ίδιο με κάποιον που πάει πχ Καλλιθέα/Αμπελόκηπους κάθε μέρα, οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα και δεν χρειάζομαι δεύτερο για το κέντρο, να μην χαλάει το μεγάλο.
οταν λες 500ρικο τι εννοεις????
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Έχεις μεγάλο ντέρτι και καημό - έρωτα.... το νινί το πληρώνουμε πολύ ακριβά ενίοτε..... Αλλά εσύ πήγες από άλλη κατηγορία σε άλλο εντελώς..... το έχεις δοκιμάσει καθόλου καμιά βόλτα?
Σου εύχομαι καλή αγορά.
εννοειται εκανα το τεστ ride φετος...κ θα ηθελα να παω σε αυτην την κατηγορια...δεν συγκρινω μηχανες,απλα χρηστικοτητα!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Eχει πολλά μηχανάκια που μπορούν να κάνουν καλά και ικανοποιητικά το σπιτι-δουλειά-κεντρο και ταξίδια...αλλά αμα το εχεις ερωτευτεί πάρτο...γιατι οι έρωτες πληρώνονται ακριβά. γιατί αν δεν πληρώνονταν ακριβά δε θα αξίζανε να είναι μεγάλοι έρωτες...Παρτο καινουριο να το στρωσεις εσύ εκτός αν βρεις καμιά πολύ καλή ευκαιρία με λιγα χλμ και καλή συντηρηση...
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Eχει πολλά μηχανάκια που μπορούν να κάνουν καλά και ικανοποιητικά το σπιτι-δουλειά-κεντρο και ταξίδια...αλλά αμα το εχεις ερωτευτεί πάρτο...γιατι οι έρωτες πληρώνονται ακριβά. γιατί αν δεν πληρώνονταν ακριβά δε θα αξίζανε να είναι μεγάλοι έρωτες...Παρτο καινουριο να το στρωσεις εσύ εκτός αν βρεις καμιά πολύ καλή ευκαιρία με λιγα χλμ και καλή συντηρηση...
ευχαριστω για την απαντηση κ αν μπορεις θα ηθελα να μου πεις ποια μηχανακια εχεις υποψιν για ολες αυτες τις δουλειες?σε κατηγορια on-off ...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
ευχαριστω για την απαντηση κ αν μπορεις θα ηθελα να μου πεις ποια μηχανακια εχεις υποψιν για ολες αυτες τις δουλειες?σε κατηγορια on-off ...
Και το Tiger 800 και με 19αρι μπροστα και με 21...και πολλά άλλα τι να σου απαριθμω τωρα ενα ενα τα μηχανακια; Africa Twin CRF1000L...και το ΚΤΜ 1090... και Suzuki Vstrom 1000XT
 
Reactions: Gus

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
...και ανάλογα τι θα προκύπτει..... και λίγα είπες..
Αναλώσιμα τύπου αλυσίδες, τακάκια κλπ θέλουν όλα.

Αν το δεις λίγο αλλιώς, πχ Suzuki τυπικά σέρβις κάθε 6000, στις 30,000 χιλιόμετρα έχεις πάει πέντε φορές εκ των οποίων η μία είναι βαλβίδες. Στην ΚΤΜ θα πας δύο, εκ των οποίων η μία βαλβίδες (στην ντουκάτι επίσης δύο, εκ των οποίων η μία ιμάντες). Αν έχει διαφορά, δεν είναι τόσο μεγάλη όσο ακούγεται αρχικά.
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Και το Tiger 800 και με 19αρι μπροστα και με 21...και πολλά άλλα τι να σου απαριθμω τωρα ενα ενα τα μηχανακια; Africa Twin CRF1000L...και το ΚΤΜ 1090... και Suzuki Vstrom 1000XT
τα εχω υποψιν αλλα νομιζω κανενα δεν συγκρινεται...ουτε σε ομορφια ...βεβαια αυτα ειαι υποκειμενικα παντα!!
 
Top Bottom